Jak wypłacić pieniądze z karty kredytowej bez prowizji?

6

Karty kredytowe posiada wiele osób. Niestety korzystanie z nich nie zawsze przynosi korzyści. Służą bowiem głównie do płacenia w sklepach. Wypłaty zaś pieniędzy z kart kredytowych wiążą się często z bardzo wysokimi prowizjami. Na szczęście jest kilka sposobów na wypłacenie środków z ominięciem dodatkowych opłat. Jak wypłacić pieniądze z karty kredytowej bez prowizji? Dowiesz się czytając artykuł.

Czy z karty kredytowej można wypłacić pieniądze w bankomacie?

Karta kredytowa służy przede wszystkim do płacenia w sklepach za zakupy. Można jednak też, w sytuacji awaryjnej, wypłacić z niej pieniądze w bankomacie. Wypłata przebiega tak samo, jak ze zwykłej karty płatniczej. Jednak o ile płatność kartą kredytową w sklepie jest darmowa, o tyle wypłata środków z karty w bankomacie już niestety nie. Banki pobierają za to wysokie prowizje, które mogą wynieść nawet 10% wypłacanej kwoty. W przypadku większych kwot, taka prowizja jest naprawdę bolesna. Dodatkowo, przy transakcja tzw. gotówkowych, nie załapiemy się na okres bezodsetkowy (odsetki będą naliczane już od momentu wypłaty).

Czy z rachunku Karty Kredytowej można robić przelew?

Tak, taka opcja jest jak najbardziej możliwa. Praktycznie z rachunku każdej karty kredytowej możemy zrealizować przelew bankowy na inny, dowolny rachunek. W tym przypadku, również warto zaznaczyć, że nie unikniemy prowizji za tego typu operacje. W zależności od banku takie polecenie przelewu to koszt od kilku do nawet 10%. Dodatkowo podobnie jak w przypadku wypłaty z bankomatu, nie łapiemy się na okres bezodsetkowy.

Dlatego też, stworzyliśmy ten poradnik, by wam podpowiedzieć o innych możliwościach wypłaty pieniędzy z rachunku karty kredytowej. Więcej informacje o kartach kredytowych i najważniejszych prowizjach znajdziecie w naszym poradniku.

Sposób 1 – Cashback

Cashback to wypłata gotówki przy okazji płacenia za zakupy. Przeprowadzenie tej operacji, możliwe jest, nie tylko w przypadku kart debetowych. Cześć instytucji finansowych, dopuszcza możliwość realizacji cashback w przypadku wybranych kart kredytowych. Jednak warto w tym przypadku spojrzeć do tabeli opłat i prowizji, czy i w jakiej kwocie jest pobierana prowizja za tą operację. Plus jednak jest taki, że wypłaty w ramach cashback traktowane są jako transakcje bezgotówkowe, a to oznacza, że w okresie bezodsetkowym nie są naliczane od takich wypłat odsetki tak samo, jak od płatności w sklepach. Sam cashback ma zwykle ograniczenia kwotowe, maksymalna wypłata to kilkaset złotych jednego dnia.

Sposób 2 – przekaz bankomatowy

Od 2015 roku taką usługę ma firma Euronet, która zarządza największą siecią bankomatów w Polsce. Polega to na tym, że wkłada się kartę do bankomatu, wybiera opcję przekazu bankomatowego i podaje kilka danych, takich, jak numer telefonu swojego oraz odbiorcy, a także swój nr PESEL. Następnie pozostaje już tylko wskazać kwotę transferu i potwierdza się transakcję PIN-em do karty. Po chwili otrzymujemy SMS z numerem transakcji, który trzeba przesłać odbiorcy przekazu. Odbiorca zaś także dostaje SMS, ale z indywidualnym PIN-em do realizacji przekazu. Po otrzymaniu wszystkich informacji odbiorca przekazu musi udać się do bankomatu i wybrać opcję wypłaty bez karty, a następnie przekaz bankomatowy. Bankomat wtedy poprosi o podanie numeru transakcji, PIN-u otrzymanego w SMS-ie oraz swojego PESEL-u. Czas procesowania transakcji to nawet kilka minut (od nadania do możliwości odbioru). Jest to więc dość szybkie rozwiązanie. Przekaz taki, także traktowany jest przez system rozliczeniowy jako transakcja bezgotówkowa, więc wydawca karty nie pobiera za to prowizji, a kwota nie zostaje obciążona żadnymi odsetkami w czasie trwania okresu bezodsetkowego. Euronet także nie pobiera za tę operację żadnych prowizji.

Przekaz bankomatowy ma jednak swoje wady. Wymaga udania się do bankomatu Euronetu. W dodatku musimy mieć zaufaną osobę, która zgodzi się na zrobienie dla nas takiej wypłaty. Taka osoba również musi znajdować się blisko nas. Najlepiej jeśli do nas przyjdzie i przekaz zostanie nadany oraz odebrany na tym samym bankomacie. Ewentualnie można próbować nieco oszukać system korzystając z dwóch kart SIM i generując sztuczny PESEL dla drugiego numeru, ale taki zabieg może zostać wyłapany przez system antyfraudowy Euronetu. W dodatku jeszcze obowiązują limity przekazów bankomatowych. Wynoszą one 2 tys. złotych dla nadawcy oraz 4 tys. złotych dla odbiorcy.

Sposób 3 – zasilenie portfela DiPocket

Portfel DiPocket, to usługa dostępna dla Polaków już od kilku lat. Wystarczy zainstalować aplikację na smartfon i można korzystać z przekazów międzynarodowych czy przelewów krajowych. Do aplikacji podpięta jest też karta przedpłacona, pozwalająca na płatności bezgotówkowe oraz wypłaty z bankomatów. W przypadku korzystania z bankomatów banku Pekao, wypłata będzie bezpłatna. W bankomatach innych sieci, zapłacimy prowizje w wysokości 2,5 zł. Za korzystanie z aplikacji oraz karty operator nie pobiera żadnych prowizji. Co istotne, konto DiPocket można zasilić przy użyciu karty kredytowej. Sam bank odczyta tego typu transakcję, jako bezgotówkową, tym samym nie pobierze za nią prowizji ani odsetek w okresie bezodsetkowym. Środki z aplikacji można za darmo wypłacić w bankomatach Pekao lub przelać na rachunek bankowy.

Sposób 4 – doładowanie Revoluta

Ciekawym rozwiązaniem może być użycie popularnego Revoluta. Jedną z opcji doładowania salda Revolut jest podpięcie i obciążenie karty bankowej (kredytowej lub debetowej). Co najważniejsze, Revolut za takie doładowanie salda nie pobiera żadnej prowizji. Więcej o sposobach wpłaty środków przeczytacie w naszym artykule „Wpłatomat Revolut, jak wpłacić pieniądze„. Istotną kwestią jest, co dalej możemy zrobić z saldem środków na naszym koncie. Tu do wyboru mamy kilka opcji wypłaty pieniędzy z revoluta np. przelew bankowy, wypłata z bankomatu czy przelew na rachunek karty debetowej. Jest jedna rzecz, na która musimy uważać. Część instytucji finansowych wprowadziła prowizje za użycie karty kredytowej do doładowania portfeli internetowych. Przykładowo Citi Handlowy pobiera, aż 10% prowizji za tego typu operacje. Jednak w większości przypadków możemy śmiało korzystać z tego sposobu. W przypadku mBanku, Santander’a czy Millennium nie było z tym problemu.

Sposób 5 – płatność za rachunki na poczcie

Od kilku lat dostępna jest także płatność kartą w placówkach pocztowych. Płatności za rachunki na poczcie są więc teraz traktowane, jako transakcje bezgotówkowe. Banki nie pobierają od nich żadnych prowizji, ani odsetek w trakcie trwania okresu bezodsetkowego. Może nie jest to strickte wypłata z rachunku karty kredytowej, ale warto wiedzieć o tym sposobie, gdyby zabrakło nam gotówki na zapłacenie rachunków.

Sposób 6 -Zakupy w sklepie i zwrot towaru

Polityka niektórych sklepów stacjonarnych umożliwia wypłatę gotówki z karty kredytowej. Przykładowo kupujemy towar, płacimy za niego kartą kredytową i następnie zwracamy go prosząc o zwrot gotówki. Ten sposób jest średnio etyczny, ale w awaryjnych sytuacjach może uratować pewne osoby. Przykładem takiego sklepu jest Castorama czy Leroy Merlin. Sami odkryliśmy go całkiem przypadkowo, gdy po remoncie zostało trochę zamkniętych materiałów budowlanych. Zgodnie ze swoją polityką, sklep oferuje bezterminowy zwrot towaru na podstawie dowodu zakupu. W tym przypadku udaliśmy się do pobliskiej Castoramy celem zwrócenia towaru i tu nastąpiło zaskoczenie. Pani przyjmująca zwrot dała nam możliwość zwrotu środków w gotówce, a nie zgodnie z pierwotną metodą naszej płatności (karta kredytowa). W efekcie wypłaciliśmy gotówkę z karty kredytowej.

Pozostałe sposoby na wypłatę pieniędzy z karty kredytowej

Są jeszcze płatne sposoby wypłaty środków z karty kredytowej, przykładowo możemy doładować naszą kartą kredytową portfele giełd kryptowalutowych (np. Binance) lub portfel środków w kantorze internetowym (np. Cinkciarz.pl). Zwykle taka transakcja wiąże się z zapłatą prowizji na poziomie 2-3% wartości transakcji. Tego typu operacja będzie i tak tańsza, niż standardowa wypłata z bankomatu czy przelew z rachunku karty kredytowej. W kolejnym kroku pieniądze wypłacamy pieniądze z danego salda za pomocą standardowego przelewu.

Jak wypłacić pieniądze z karty kredytowej podsumowanie

Sposobów na wypłatę gotówki z karty kredytowej jest naprawdę wiele. Część z nich pozwala na szybkie, darmowe i bezproblemowe podjęcie środków. Pewne metody, niestety wymagają większej ilości czasu oraz zachodu. To o czym należy pamiętać, aby nie nadużywać żadnej z powyższych metod celem osiągniecia własnych korzyści. Zarówno banki, jak i podmioty uczestniczące/umożliwiające wypłatę środków z karty kredytową, mogą i będą blokować takie operacje. Jeśli przesadzimy z wysokością/ilością transakcji, może nastąpić np. dodatkowa weryfikacja AML (przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniedzy). Przykładowo w pewnym okresie „sprytni” klienci mBanku doładowywali regularnie Revoluta przy użyciu karty kredytowej Miles and More w celu uzyskania mil Miles and More za przeprowadzone transakcje. Przy większej liczbie takich transakcji, Revolut potrafił zablokować środki na kilka/kilkanaście dni i weryfikował przepływy zgodnie z procedurą AML. W najgorszym wypadku możemy się spodziewać wypowiedzenia umowy przez instytucję finansową. Jeśli potrzebujecie dodatkowej gotówki, polecamy promocje bankowe, dostępne m.in dla kont z naszego rankingu kont osobistych. Korzystając z naszych porad możecie zarobić nawet kilkaset złotych miesięcznie.

FAQ

Czy można wypłacić pieniądze z karty kredytowej?

Tak, jak najbardziej taka operacja jest możliwa. Oficjalnie możemy skorzystać z przelewu z rachunku karty lub wypłaty z bankomatu (obie operacje są dodatkowo płatne – prowizja). W naszym artykule weryfikujemy, inne, alternatywne metody wypłaty pieniędzy z rachunku karty kredytowej.

Ile kosztuję wypłata z pieniędzy z karty kredytowej (prowizje)?

Zgodnie z oficjalnymi ToiP, taka operacja to koszt min. kilku %, w niektórych przypadkach nawet 10% prowizji od wartości wypłaty. Dodatkowo bank naliczy odsetku już od pierwszego dnia, a nie jak w przypadku standardowych transakcji, po okresie bezodsetkowym. Dlatego warto zapoznać się z naszym poradnikiem, o alternatywnych metodach wypłaty z rachunku karty kredytowej.

Jak wypłacić pieniądze z karty kredytowej?

Oficjalnie, bank udostępnia 2 sposoby wypłaty pieniędzy z karty kredytowej. Pierwszy to wypłata z bankomatu, drugi to przelew z rachunku karty kredytowej. Niestety, obie metody są płatne (prowizja od kilku do nawet 10%).

Czy można płacić kartą kredytową za rachunku?

Tak, wiele firm udostępnia taka opcję. Przykładowo – firmy energetyczne, firmy telekomunikacyjne itp. Zwykle prowizja za taką operacja wynosi od 0,5 zł do 1 zł. W tym przypadku transakcja jest rozliczana jako zwykła operacja i podlega pod okres bezodsetkowy. Alternatywnie, usługę opłat za rachunki, przy użyciu karty kredytowej, udostępnia poczta polska (w swoich placówkach).

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.6/5 (Ilość ocen: 9)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze
6 komentarzy on “Jak wypłacić pieniądze z karty kredytowej bez prowizji?”
  1. Daniel

    Czy znacie inne aplikacje poza Revolutem, które służą do wykonywania tego typu przelewów ?
    Idealne jest Paysend, ale posiada dosyć niskie limity. Z kolei TransferGo pobiera bardzo wysokie prowizje poza dwoma pierwszymi, darmowymi przelewami. Bardzo dziękuję z góry za cenne wskazówki

    Odpowiedz
    1. Michał Król
      Michał Król

      Wszelkie Fintechy – Aion Bank itp.

      Odpowiedz
  2. mediolan

    przekaz bankomatowy został wyłączony ponoć

    Odpowiedz
  3. lolo

    Jak rozumiana jest „faktura” na poczcie? Czy samodzielne wypisanie blankietu też będzie „fakturą”? No i jaka jest opłata od płatności kartą za „fakturę”?

    Odpowiedz
  4. Andrzej

    Witam,
    Pytanie do sposobu 4 czyli revouluta. Czy wyplata z kk kredytowej mbanku jest na pewno darmowa i liczona jako operacja bezgotowkowa? Dostalem troche inna informacje na czacie dzisiaj i chcialbym sie dopytac czy ktos moze placil w ten sposob i z tego tytulu mial jakies prowize? Jezeli tak to czy sa one naliczane od razu czy dopiero na koniec miesiaca?

    Odpowiedz
    1. Michał Król
      Michał Król

      Jeszcze ok. pół roku temu dla karty kredytowej Mastercard Miles&More, a później zwykłej Mastercard nie było żadnej prowizji. Zawsze można dodatkowo spróbować „ukryć” transakcje poprzez Apple/Google Pay. W tabeli opłat i prowizji jedynie widać opłatę za wypłatę z bankomatu oraz płatności w punktach „hazadrowych”. Tu bym sugerował przeprowadzenie próbnej transakcji na mała kwotę, poczekania do wyciągu i sprawdzenia czy zostało coś doliczone.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *