Cashback i moneyback, czym są i jak działają te funkcje?

0

Robienie zakupów online z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Dlatego coraz częściej słyszymy o dwóch podobnie brzmiących pojęciach: cashback i moneyback. Choć wyglądają i brzmią podobnie, przez co często są ze sobą mylone, tak naprawdę oznaczają zupełnie odrębne rzeczy. Sprawdź poniżej, jakie są różnice między cashback i moneyback oraz dlaczego warto korzystać z tych rozwiązań!

Cashback i moneyback – bezpieczne i wygodne zakupy

Możliwość skorzystania z Moneyback i Cashback zależy od miejsca robienia zakupów – w internecie lub stacjonarnie. W przypadku pierwszego otrzymamy procentowy zwrot wartości wybranej transakcji, druga funkcja pozwoli wypłacić gotówkę z konta przy okazji codziennych zakupów. Co ciekawe, nic nie stoi na przeszkodzie by z obu opcji korzystać w jednym momencie.

Dziś każde z tych rozwiązań cieszy się dużą popularnością. Problemów nastręczają jednak aspekty terminologiczne, które sprawiają, że łatwo pomylić je ze sobą. Cashback z reguły definiuje się dziś jako dodatkową funkcjonalność karty, umożliwiającą pobranie gotówki w punkcie stacjonarnym w trakcie robienia zakupów. Moneyback to usługa, która umożliwia zwrot środków za płatność realizowaną za pomocą karty płatniczej. Poniżej dokładnie przeanalizujemy, na czym polegają obydwa systemy i czym różni się cashback od moneyback!

Co to jest cashback?

Problemy terminologiczne sprawiają, że odpowiedź na pytanie, co to cashback, wcale nie jest jednoznaczna. Cashback może się bowiem kojarzyć zarówno z funkcją wypłaty środków, jak i programem lojalnościowym. Co więcej, sama metoda wypłaty gotówki podczas robienia zakupów może odbywać się w różny sposób, np. tradycyjny lub zbliżeniowy. Prześledźmy zatem dokładnie, co znaczy cashback dzisiaj!

Cashback jako program lojalnościowy

Początkowo Cashback był określeniem jednego z popularnych programów lojalnościowych. Uczestnictwo w nim polegało na zbieraniu punktów za zrobienie zakupów w sklepach, które miały status partnera programu. Były to między innymi popularne stacje benzynowe, kioski i salony prasowe. Uzbierane punkty można było wymienić na nagrody, np. garnki, akcesoria do sprzątania czy sprzęt RTV i AGD. Do dziś funkcjonuje globalny program Cashback World, który także umożliwia uzyskiwanie zwrotów za dokonane zakupy. Innymi dobrze znanymi programami są Goodie i Plente. Po każdym wydatku zrealizowanym w sieci partnera na kartę zwracany jest niewielki procent wartości. Na uczestników biorących udział w tych programach nierzadko czekają różnego rodzaju okazje i promocje.

Cashback – płać kartą i wypłacaj gotówkę

Dziś cashback (zapisywane z małej litery) oznacza najczęściej funkcjonalność karty płatniczej. Polega ona na możliwości wypłaty gotówki w trakcie robienia zakupów. Choć jeszcze dziesięć lat temu należały do rzadkości, dziś wszystkie banki z rankingu kont osobistych oferują karty płatnicze umożliwiające pobranie gotówki w sklepie.

A zatem jak działa cashback jako funkcja karty płatniczej? Najprościej rzecz ujmując, cashback polega na jednorazowej wypłacie gotówki w trakcie robienia zakupów, za które płaci się przy pomocy np. karty debetowej. Może to być zarówno karta VISA, jak i Mastercard, karta płatnicza, debetowa lub kredytowa. Limity wypłaty cashback od 2022 roku wynoszą 1000 zł na dzień. Co ważne, cashback można zlecać wielokrotnie, wypłacając np. 20 x 50 zł w różnych punktach. Kiedyś na wysokość limitów wypłat wpływał rodzaj karty płatniczej (VISA, MasterCard), jednak dziś maksymalny próg jest identyczny dla produktów obydwu dostawców płatności. Cashback konsekwentnie dostępny jest tylko wtedy, gdy w tym samym momencie nabywamy jakieś produkty w sklepie. Jeżeli chcemy korzystać z Cashbacku dla kart kredytowych, musimy się liczyć z dodatkową prowizją. W tym przypadku są lepsze metody na bezprowizyjną wypłatę pieniędzy z karty kredytowej,

Jak wypłacić gotówkę w sklepie? Cashback zbliżeniowy

Podstawową funkcją cashbacku jest wygodne wypłacanie środków przy „okazji”. Aby podjąć gotówkę w ten sposób, po podejściu do kasy należy jedynie poinformować o tym sprzedawcę. Ten na początku skasuje i rozliczy zrobione zakupy, następnie zapyta o kwotę, jaką pragnie się wypłacić w gotówce. Po tej czynności należy włożyć kartę do terminala lub użyć jej paska magnetycznego. Najwygodniejszą opcją jest jednak cashback zbliżeniowy, który polega na przyłożeniu karty do terminala. Po zaakceptowaniu płatności sprzedawca odda ekwiwalent kwoty w gotówce. W przypadku większych sum konieczne będzie wpisanie na terminalu kodu PIN dokładnie tak, jak przy normalnej płatności. Największą zaletą jest szybkość – cały proces może trwać zaledwie kilkanaście sekund!

Gdzie można wypłacić gotówkę z karty? Punkty cashback

Usługa cashback jest dziś honorowana przez wiele sklepów. Sprawia to, że nierzadko znacznie łatwiej znaleźć jest w pobliżu punkt cashback, niż bankomat. Wypłacić gotówkę w trakcie robienia zakupów można zrealizować między innymi w:

  • supermarketach (m.in. Carrefour, Kaufland, Auchan, Media Markt, Saturn, Media Expert, Netto),
  • stacjach benzynowych (m.in. Orlen, BP),
  • kioskach i salonach prasowych (m.in. InMedio, Ruch, Kolporter),
  • mniejszych sklepach (m.in. Dino, Żabka).

Czy cashback jest darmowy? Opłaty

Możliwość wypłaty środków w punkcie z programem cashback z reguły wolna jest od dodatkowych opłat. Polityka prowizyjna będzie się jednak różnić w zależności od banku i rodzaju karty. Niektóre banki wymagają uiszczenia dodatkowej niewielkiej opłaty, np. 1 zł. Co więcej, polityka banków w tym zakresie może się dynamicznie zmieniać. Aby sprawdzić, czy w danym banku w aktualnym momencie pobierane są opłaty za cashback, najlepiej prześledzić regulamin, Tabelę Opłat i Prowizji dla karty i konta bankowego lub skontaktować się z pracownikiem banku.

Wpłata pieniędzy przy okazji zakupów

Warto wiedzieć, iż robiąc zakupy możemy również wpłacić pieniądze na konto. Wspominaliśmy o tej metodzie przy okazji artykuły „Jak wpłacić pieniądze na konto?„. Działa to bardzo podobnie do usługi cashback, tylko w tym przypadku mówimy sprzedawcy ile pieniędzy chcemy wpłacić na konto i przekazujemy odpowiednią ilość gotówki.

Co to jest moneyback?

Wiedząc już, jak działa cashback, pozostaje odpowiedzieć na pytanie, co to jest moneyback? Okazuje się, że moneyback jest zgoła inną usługą – oznacza bowiem zwrot środków za przeprowadzenie transakcji za pomocą karty płatniczej. Robiąc zakupy z programem moneyback, automatycznie zbiera się premie w wysokości 0,1% – 2% wartości koszyka. Jeżeli więc w przeciągu miesiąca wydaliśmy z karty 4000 zł, na koniec miesiąca bank powinien zwrócić na nasze konto ok. 4 – 80 zł.

Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie transakcje upoważniają do otrzymania zwrotu moneyback. Każdy bank ma nieco inną politykę przyznawania zwrotów, a program moneyback, choć w praktyce oznacza to samo, może być zupełnie inaczej określany. Czasem też banki oferują własne programy alternatywne względem moneyback. Mogą one nagradzać np. za wykorzystanie aplikacji banku do robienia zakupów.

Ta usługa jest bardzo popularna w przypadku kart kredytowych, w naszym rankingu kart kredytowych prezentujemy kilka ofert z usługą moneyback.

Czy warto korzystać z moneyback? Jakie są wady tego rozwiązania?

Od wielu lat banki starają się przyciągnąć klienta do swojej oferty poprzez przekazywanie atrakcyjnych benefitów. Zwroty za zakupy są doskonale znaną praktyką. Moneyback jest całkowicie bezpieczną formą promocji i nie zawiera tzw. haczyków. Przy zapoznawaniu się z konkretną ofertą dobrze będzie jednak sprawdzić, czy bank ustanowił maksymalne limity zwrotów oraz za jakie zakupy nie otrzyma się zwrotu moneyback. Z pewnością warto korzystać z tej funkcji, nawet jeśli nie przyniesie ona spektakularnych oszczędności.

Dla kont osobistych ofertą Moneyback dostępna jest dla Konta Jakie Chcę od Santander Bank Polska, w tym przypadku zwrot to 1% wartości transakcji za opłacane rachunki (media). Jest to całkiem ciekawa propozycja dla osób opłacających wysokie rachunki za prąd, wodę czy gaz. Sam rachunek jest wysoko oceniany w ranking kont osobistych.

Cashback i moneyback – podsumowanie

Cashback i moneyback to przyjazne dla klienta udogodnienia, które poprawiają wygodę korzystania z karty płatniczej. Dzięki usłudze cashback możliwa będzie wypłata gotówki z karty bez konieczności szukania oddalonego bankomatu, co pozwoli na zaoszczędzenie czasu i nerwów. Moneyback gwarantuje zaś dodatkowe wpływy na konto w postaci procentowych zwrotów za poniesione wydatki. Zyski te może nie będą wysokie, ale zawsze wpłyną pozytywnie na finalny kształt salda.

FAQ

Czym różni się moneyback od cashback?

Cashback to funkcja umożliwiająca wypłatę gotówki w sklepie. Moneyback pomaga natomiast w oszczędnościach, gdyż za zakup określonych produktów można otrzymać niewielki zwrot wartości. Obydwa programy są bardzo pomocne, dlatego warto rozważyć korzystanie z nich!

Jak wypłacić środki poprzez cashback?

Aby pobrać pieniądze w sklepie, należy poinformować o tym sprzedawcę. W celu wykonania cashback konieczne jest kupienie co najmniej jednej rzeczy. Najprościej wypłacić pieniądze zbliżeniowo – wystarczy tylko przyłożyć kartę, po czym odebrać od sprzedawcy wybraną kwotę w gotówce!

ile kosztuje cashback?

W przypadku większości banków dla kart debetowych ta usługa będzie darmowa. Jeżeli, któraś instytucja pobiera prowizję, to są to zazwyczaj niewielkie kwoty od 0,5 zł do 1,5 zł.

W których sklepach można wypłacać pieniądze przy okazji robienia zakupów?

Usługa cashback dostępna jest m.in w Żabkach, sklepach Dino, Auchan, Carrefour, Kaufland, Netto, kioskach Inmedio, na stacjach Orlen czy BP. Pełna lista dostępna w naszym artykule.

Czy usługa cashback jest bezpieczna?

Tak, generalnie usługa ta jest jak najbardziej bezpieczna. Sam proces wypłaty zwykle wymaga dodatkowej autoryzacji np. przy pomocy kodu PIN. Tym samym osoby postronne będą miały utrudnioną wypłatę, gdyby nasza karta wpadła w ich ręce.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.7/5 (Ilość ocen: 4)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *