Jak zmienić/dodać PKD w spółce z o.o.?

0

Przedmiot działalność podmiotów gospodarczych w Polsce określane są kodami PKD. Każdy nowy i obecny podmiot był/jest zobowiązany do przedstawienia, czym się będzie zajmował, własnie w formie tych kodów. W naszym artykule przyjrzymy się z czym wiąże się zmiana PKD w spółce z o.o. Z pozoru ta trywialna zmiana, wymaga podjęcia szeregu działań, w niektórych przypadkach stracimy nawet kilka dni na przeprocesowanie całej operacji.

Sam wpis podzieliliśmy na kilka akapitów – przedstawiamy zmianę Kodów PKD dla spółek założonych przez S24 i tych zawiązanych tradycyjnie (umowa u notariusza).

Zmiana PKD w spółce z o.o S24 (Online)

Tu mamy dobrą wiadomość, jeśli nasz pomiot był zakładanych przez S24 i nie dokonywaliśmy żadnych zmian poza tym portalem (u notariusza). To zmianę PKD możemy wykonać całkowicie online przez portal S24. Wystarczy dosłownie 10-15 minut, 300 zł opłaty i gotowe. Poniżej podpowiadamy jak to zrobić:

Dodanie PKD w spółce z o.o. ile kodów możemy wpisać

Teraz jedna ważna uwaga. W KRS możemy dodać do 10 kodów PKD, w tym jeden przeważający ze wskazaniem konkretnej podklasy np. 63.12.Z. Jest to o tyle istotne, że system S24 pozwoli nam na wpisanie nawet 15-20 kodów PKD. Tak wysłany wniosek zostanie odrzucony przez Sąd. Dla procesowania zmiany w PRS nie ma tego problemu, ponieważ system nie przyjmie więcej jak 10 kodów. Jeśli mamy podane obecnie 10 kodów, to w pierwszej kolejności usuwamy kod PKD i dopiero dodajemy nowy.

Jak zmienić lub dodać PKD w spółce z o.o. w S24 – krok po kroku

W pierwszej kolejności logujemy się do portalu S24 i wybieramy naszą spółkę z listy przedsiębiorstw. Klikamy na sekcję „dokumenty” z lewej strony na panelu i wybieramy „Nowy dokument” – z listy należy wybrać „uchwała zmieniająca umowę spółki z o.o.„.

Na dokumencie wpisujemy nr uchwały, zaznaczamy paragraf 4 i dodajemy lub usuwamy wybrane kody PKD z listy. Należy zaznaczyć w jaki sposób uchwała została podjęta (jednomyślnie czy liczbą głosów) i po sprawdzeniu danych możemy podpisywać dokument. Tu zaznaczę, że jeśli umową w miedzy czasie była zmieniana w S24, dane podstawią się z pierwotnej umowy i nie uwzględnia dokonanych później zmian (tak było w naszym przypadku). Niestety nie jestem pewien jakie to ma znaczenie, jeśli zmieniamy np. tylko wybrany paragraf. W naszym przypadku poprawiłem dane, aby odzwierciedlały stan faktyczny (rozbieżność dotyczyła sekcji udziałów – paragraf 5 i 6).

jak dodać lub zmienić kod pkd w spółce z o.o

Na końcu podpisujemy dokument i możemy iść dalej.

Wniosek o zmianę PKD w KRS – S24

Gdy już mamy gotową i podpisaną uchwalę, przechodzimy do sekcji „wnioski” i wybieramy „nowy wniosek”, następnie „Wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców – spółka z o.o.”

W pierwszym kroku należny załączyć stworzoną uchwałę, klikając na odpowiednie pola jak na screenie poniżej:

dodanie pkd do krs, jak zmienić lub dodać kody PKD w spółce z o.o
Instrukcja krok po kroku jak dodać PKD w spółce z o.o przez S24

Po dodaniu dokumentu klikamy ok i wypełniamy wniosek:

  • w informacji o podmiocie uzupełniamy KRS/NIP i Regon.
  • w zakładce „zmiana przedmiotu działalności” wypełniamy dane zgodnie z naszą potrzebą. Przykładowo w przypadku dodawania PKD należy dodać nowe kody w polu „dodawana pozostała działalność”. Oczywiście, jeśli zmianie ulega nasz główny przedmiot działalności, należy wypełnić punkt „zmiana przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej”

To tyle, dla tak prostej zmiany wypełniamy tylko te 2 punktu, możemy podpisywać wniosek i go wysyłać. Opłata to 300 zł. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, by na jednym wniosku, w ramach jednej opłaty, dokonać kilku zmian. Poniżej prezentujemy listę artykułów, w których opisywaliśmy poszczególne zmiany:

Nie jest to pełna lista możliwych zmian, np. możemy wyemitować nowe udziały, dodać/zmienić radę nadzorczą, dodać nowego wspólnika itp. Korzystając z powyższych poradników, raczej będziecie Państwo w stanie wszystkiego tego dokonać.

Zmiana kodów PKD w KRS w spółce z o.o. (PRS)

Dla spółek założonych notarialnie lub przez S24, gdzie późniejsze zmiany były dokonywane u notariusza. Tryb zmiany będzie zależał od umowy spółki i zakresu zmian. Przedmiot działalności musi być opisany w umowie spółki, jednak nie ma konieczności przypisywania konkretnych kodów PKD. Same Kody są rejestrowane w KRS, jednak wskazane PKD muszą się mieścić w zakresie przedmiotu działalności zdefiniowanym w umowie spółki. Więc w przypadku takich spółek mamy 2 opcje, zmianę PKD bez zmiany umowy spółki oraz zmianę PKD ze zmianą umowy spółki.

Dodanie PKD w KRS bez zmiany umowy spółki z o.o.

W pierwszym scenariuszu zakładamy, iż mamy w umowie spółki okreslony przedmiot głównej działalności i chcemy rozszerzyć/zmienić poboczne PKD. W takim przypadku nie ma konieczności zmiany umowy spółki z o.o., o ile nie mamy w umowie określonej w sposób konkretny pobocznej działalności. Jeśli te wartości znajdują się w umowie spółki, a my dodajemy zupełnie inny typ działalności, to konieczna jest zmiana umowy spółki. Innym przykładem kiedy nie będzie potrzebna zmiana umowy, jest rozszerzenie PKD w ramach obecnie określonej działalności spółki. Przykładowo w umowie spółki mamy zapis iż podmiot będzie się zajmował szeroko pojętym handlem, w takim przykładzie dodanie kolejnych PKD (np. dodanie sprzedaży stacjonarnej do handlu internetowego) dotyczących działalności handlowej nie wymaga zmiany umowy spółki.

Zmiana PKD w KRS ze zmianą umowy spółki z o.o.

W drugim scenariuszu, w umowie mamy np. tylko jeden konkretny typ działalności i chcemy dodać kilka nowych, które nie są objęte zakresem wskazanym w umowie spółki. W takim przypadku konieczna jest zmiana umowy. Może mieć miejsce sytuacja, gdzie w umowie spółki wskazaliśmy konkretne PKD, wtedy również niezbędna będzie zmiana umowy. Innym przykładem jest zmiana działalności głównej/przeważającej, wtedy również musimy zmienić umowę spółki.

W przypadku spółek zawiązanych w sposób tradycyjny (notarialne) lub tych gdzie zmiany były dokonywane u notariusza, zmiana umowy musi odbyć się w formie aktu notarialnego. Tym samym udajemy się do notariusza, dokonujemy zmian, a następnie składamy wniosek online przez Portal rejestrów sądowych. Obecnie nie ma możliwości złożenia wniosku o zmianę w KRS w sposób tradycyjny (w sądzie lub pocztą).

Jak dopisać/zmienić PKD w spółce z o.o w PRS- krok po kroku

Jak wspomnieliśmy, wniosek o zmianę PKD złożymy przez PRS. W pierwszej kolejności logujemy się do portalu, wybieramy „Krajowy rejestr sądowy” –>”e-formularze KRS”–> „wniosek o zmianę” podajemy KRS naszej spółki i przechodzimy do wniosku.

W pierwszym kroku wypełniamy wymagane zakładki – dane podmiotu, oświadczenie, wnioskodawca pełnomocnik i sąd.

jak dodać kod pkd w spółce z o.o
zmiana pkd w krs bez zmiany umowy spółki

Następnie w zakładce „zakres informacji objętych zmiana” klikamy „Informację o spółce i wspólnikach” zaznaczając „Przedmiot działalności”. Po prawej stronie wyświetli nam się nowe pole do wypełnienia „informację o spółce/przedmiot działalności”. Tam dokonamy zmiany PKD, możemy dodać/usunąć/zmienić wybrane PKD w wybranych wierszach. Całość zaprezentowana na screenach.

Teraz ostatnia istotna uwaga, jeśli zmieniamy umowę spółki należy uchwałę dołączyć w załącznikach. W przypadku braku zmiany umowy nic nie dołączamy, sprawdzamy poprawność, opłacamy wniosek (350 zł) i go wysyłamy.

Zmiana PKD w spółce z o.o – podsumowanie

Jak widać są 2 drogi, w zależności w jaki sposób zakładaliśmy nasz podmiot. Niestety w obu przypadkach przyjdzie nam zapłacić. Niższa opłata w przypadku zmiany PKD przez s24, bo „tylko” 300 zł. Dla tradycyjnego procesowania zmiany zapłacimy od 350 zł sama zmiana do nawet bez zmiany umowy u notariusza. Ważne! Jeśli w trakcje procesowania popełnimy jakiś błąd i sąd zwróci nasz wniosek. Zwrot opłaty za wpis do KRS otrzymamy dopiero po złożeniu odpowiedniego wniosku.

Zalecamy zastanowienie się i dokonanie ewentualnie innych koniecznych zmian, przy okazji tej. W takim scenariuszu obowiązuję tylko jedna opłata za wniosek.

Skoro jesteśmy już przy zmianach, polecamy nasz ranking kont dla spółek z o.o., może to być dobra okazja do zmiany konta firmowego – na tańsze i lepsze.

Jak zmienić PKD w spółce z o.o.?

W zależności od sposobu założenia naszej spółki, możemy zrobić to online (przez s24) lub w tradycyjny sposób u notariusza (zmiana umowy spółki).

Ile kosztuje zmiana PKD w spółce z o.o.?

W zależności od trybu procesowania opłata wynosi od 300 zł (dla zmian procesowanych w s24) do kilkuset złotych (zmiana umowy u Notariusza i procesowanie s PRS).

Ile kodów PKD można wpisać do umowy spółki?

Śmiało można umieścić więcej niż 10 kodów PKD, warto niekiedy dodać całą sekcje np. 45, zamiast wpisywać pojedyncze podsekcje 45.11 / 45.2 / 45.4 itp. Tym samym uprościmy sobie zadanie.

jak dodać PKD przez internet w spółce z o.o.?

Obecnie procesowanie takiej zmiany możliwe jest jedynie przez internet (S24 lub PRS). Chociaż w pewnych przypadkach, konieczna jest wizyta u notariusza, celem zmiany umowy spółki. Tryb procesowania takiej zmiany opisaliśmy w naszym artykule.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.5/5 (Ilość ocen: 11)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *