Jak zmienić/dodać PKD w spółce z o.o.?

0

Przedmiot działalność wybranych podmiotów gospodarczych określane są kodami PKD. Każdy nowy i obecny podmiot był/jest zobowiązany do przedstawienia, czym się będzie zajmował, własnie w formie tych kodów. W naszym artykule przyjrzymy się, jak dodać czy zmienić kody PKD w istniejącej spółce z .o.o. Z pozoru ta trywialna zmiana, wymaga podjęcia szeregu działań, w niektórych przypadkach stracimy nawet kilka dni na procesowanie całej operacji.

Sam wpis podzieliliśmy na kilka akapitów – przedstawiamy zmianę Kodów PKD dla spółek założonych przez S24 i tych zawiązanych tradycyjnie (umowa u notariusza).

Zmiana kodów PKD w spółce z o.o. przez S24 (Online)

Tu mamy dobrą wiadomość, jeśli nasz pomiot był zakładanych przez S24 i nie dokonywaliśmy żadnych zmian poza tym portalem (u notariusza). To zmianę PKD możemy wykonać całkowicie online przez portal S24.

Tu wystarczy dosłownie 10-15 minut, 300 zł opłaty i gotowe. Poniżej podpowiadamy jak to zrobić:

Jak zmienić/dodać PKD w spółce z o.o przez S24 (online)

W pierwszej kolejności logujemy się do portalu S24 i wybieramy naszą spółkę z listy przedsiębiorstw. Klikamy na sekcję „dokumenty” z lewej strony na panelu i wybieramy „Nowy dokument” – z listy należy wybrać „uchwała zmieniająca umowę spółki z o.o.„.

Na dokumencie wpisujemy nr uchwały, zaznaczamy paragraf 4 i dodajemy lub usuwamy wybrane kody PKD z listy. Należy zaznaczyć w jaki sposób uchwała została podjęta (jednomyślnie czy liczbą głosów) i po sprawdzeniu danych możemy podpisywać dokument. Tu zaznaczę, że jeśli umową w miedzy czasie była zmieniana w s24, dane podstawią się z pierwotnej umowy i nie uzględnia dokonanych później zmian (tak było w naszym przypadku). Niestety nie jestem pewien jakie to ma znaczenie, jeśli zmieniamy np. tylko wybrany paragraf. W naszym przypadku poprawiłem dane, aby odzwierciedlały stan faktyczny (rozbieżność dotyczyła sekcji udziałów – paragraf 5 i 6).

Na końcu podpisujemy dokument i możemy iść dalej.

zmiana/dodawanie PKD w spółce z o.o.

Gdy już mamy gotową i podpisaną uchwalę, przechodzimy do sekcji „wnioski” i wybieramy „nowy wniosek”, następnie „Wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców – spółka z o.o.”

W pierwszym kroku należny załączyć stworzoną uchwałę, klikając na odpowiednie pola jak na screenie poniżej:

zmiana kodów PKD w spółce z o.o. online

Po dodaniu dokumentu klikamy ok i wypełniamy wniosek:

  • w informacji o podmiocie uzupełniamy KRS/NIP i Regon.
  • w zakładce „zmiana przedmiotu działalności” wypełniamy dane zgodnie z naszą potrzebą. Przykładowo w przypadku dodawania PKD należy dodać nowe kody w polu „dodawana pozostała działalność”. Oczywiście, jeśli zmianie ulega nasz główny przedmiot działalności, należy wypełnić punkt „zmiana przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej”
zmiana PKD w spółce z o.o. online w s24

To tyle, dla tak prostej zmiany wypełniamy tylko te 2 punktu, możemy podpisywać wniosek i go wysyłać. Opłata to 300 zł. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, by na jednym wniosku, w ramach jednej opłaty, dokonać kilku zmian. Poniżej prezentujemy listę artykułów, w których opisywaliśmy poszczególne zmiany:

Nie jest to pełna lista możliwych zmian, np. możemy wyemitować nowe udziały, dodać/zmienić radę nadzorczą, dodać nowego wspólnika itp. Korzystając z powyższych poradników, raczej będziecie Państwo w stanie wszystkiego tego dokonać.

Zmiana kodów PKD w tradycyjnej spółce z o.o.

W przypadku spółek zawiązanych w sposób tradycyjny (notarialne) lub tych gdzie zmiany były dokonywane u notariusza, zmiana umowy musi odbyć się w formie aktu notarialnego. Same Kody PKD wpisywane są do umowy spółki, stąd taka konieczność. Tym samym udajemy się do notariusza, dokonujemy zmian, a następnie składamy wniosek online przez Portal rejestrów sądowych. Obecnie nie ma możliwości złożenia wniosku o zmianę w KRS w sposób tradycyjny (w sądzie lub pocztą).

Jak zmienić PKD w spółce – podsumowanie

Jak widać są 2 drogi, w zależności w jaki sposób zakładaliśmy nasz podmiot. Niestety w obu przypadkach przyjdzie nam zapłacić. Niższa opłata w przypadku zmiany PKD przez s24, bo „tylko” 300 zł. Dla tradycyjnego procesowania zmiany umowy u notariusza, koszt wyniesie lekko 500-600 zł. (wyższe opłaty za wpis, taksa notarialna itp.).

Zalecamy zastanowienie się i dokonanie ewentualnie innych koniecznych zmian, przy okazji tej. W takim scenariuszu obowiązuję tylko jedna opłata za wniosek.

Skoro jesteśmy już przy zmianach, polecamy nasz ranking kont dla spółek z o.o., może to być dobra okazja do zmiany konta firmowego – na tańsze i lepsze.

Jak zmienić PKD w spółce z o.o.?

W zależności od sposobu założenia naszej spółki, możemy zrobić to online (przez s24) lub w tradycyjny sposób u notariusza (zmiana umowy spółki).

Ile kosztuje zmiana PKD w spółce z o.o.?

W zależności od trybu procesowania opłata wynosi od 300 zł (dla zmian procesowanych w s24) do kilkuset złotych (zmiana umowy u Notariusza i procesowanie s PRS).

Ile kodów PKD można wpisać do umowy spółki?

Śmiało można umieścić więcej niż 10 kodów PKD, warto niekiedy dodać całą sekcje np. 45, zamiast wpisywać pojedyncze podsekcje 45.11 / 45.2 / 45.4 itp. Tym samym uprościmy sobie zadanie.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.5/5 (Ilość ocen: 11)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *