Wniosek o zwrot opłaty za wpis do KRS

0

Niestety, nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Składając wniosek o np. zmianę PKD w spółce, zmianę zarządu spółki itp. przez S24 lub PRS. Może mieć miejsce sytuacja, że popełnimy błąd. W takim scenariuszu sąd może wezwać nas do uzupełnienia ewentualnego braku, bądź zwróci nasz wniosek. W tym drugim scenariuszu, sąd zarządzi zwrot większości wniesionej opłaty (przykładowo z 300 zł za wpis przez S24 otrzymamy 270 zł). Na nasze nieszczęście, nie dzieje się to automatycznie, tylko wymaga złożenie wniosku o zwrot opłaty na konto. Sprawdzamy co zrobić i jak złożyć wniosek o zwrot opłaty za wpis do KRS i Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Zwrot wniosku S24/KRS

Warto poruszyć jedną istotną kwestię dotyczącą zwrotu wniosku S24/KRS. Cześć załączonych dokumentów dalej będzie ważna, przykładowo umowy sprzedaży udziałów spółki z o.o. stworzone przy użyciu wzorca S24 są ważne pomimo zwrotu wniosku. Podczas składania kolejnego, należy je dołączyć do nowego wniosku, a nie tworzyć nowe. To tylko jeden z przykładów, więc warto sprawdzić, który dokument wymaga ponownego stworzenia, a który możemy ponownie dołączyć do wniosku.

Wniosek o zwrot opłaty sądowej KRS wzór

Niestety w wykazie dokumentów na stronie S24 lub PRS, nie znajdziemy wzoru wniosku o zwrot opłaty za nieudany wpis do KRS. Należy taki dokument stworzyć samodzielnie. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy wzór, z którego możecie skorzystać:

Dokument należy wypełnić odpowiednimi danymi, wskazując m.in. Sąd do którego kierujemy wniosek, sygnaturę akt czy dane naszej spółki w tym nr konta. Na żółto zaznaczyliśmy fragmenty do zmiany/weryfikacji.

WAŻNE! Tworząc dokument poza systemem, należy go podpisać np. Profilem zaufanym. W tym celu tworzymy PDF i podpisujemy go na stronie rządowej. Wystarczy załadować dokument i postępować zgodnie z instrukcją.

Wniosek o zwrot opłaty sądowej w KRS – jak złożyć?

Od 2021 roku zrobimy to tylko i wyłącznie online przez Portal Rejestrów Sądowych. Wnioski składane drogą tradycyjną będą automatycznie odrzucane. Po zalogowaniu do PRS wykonujemy następujące kroki:

 1. Wybieramy kafelek „Krajowy Rejestr Sądowy”
 2. Klikamy „e-formularze KRS”
 3. Następnie z listy „Wnioski” wybieramy „Inne wnioski”, na kolejnej stronie z dłuższej listy ponownie wybieramy „inny wniosek”
 4. We wniosku wypełniamy
  • Dane wnioskodawcy (spółki),
  • Podmiot i Sąd,
  • w zakładce „Treść wniosku” klikamy „treść wniosku znajduję się w załączniku”,
  • w załącznikach dodajemy Treść wniosku – ważne by załączyć uprzednio podpisany dokument. Ta informacja powinna się pojawić w polu „dane o podpisach” po załadowaniu dokumentu.
  • W zakładce opłacenie wniosku – wybieramy „nie dotyczy”
  • Podpisujemy wniosek, sprawdzamy poprawność i możemy wysyłać
Jak złożyć w PRS wniosek o zwrot opłaty za wpiś do KRS
wniosek o zwrot opłaty za wpis do KRS. Jak złożyć takie pismo w PRS

To wszystko, sąd rozpatrzy nasz wniosek i odeślę pieniądze na wskazany rachunek bankowy. Na portalu PRS możemy śledzić procesowanie naszego pisma.

Zwrot wniosku KRS a opłata

Z reguły Sąd zwraca opłatę pomniejszoną o 20 lub 30 zł. To ile stracimy na tej operacji, będzie wprost wskazane w odpowiedzi, którą otrzymamy z sądu. Jeśli sami nie złożymy wniosku o zwrot opłaty, to sąd wyśle nam wezwanie. Warto wiedzieć, iż sądy rejestracyjne nie dokonują zwrotu opłat automatycznie (z urzędu). Jeśli na to liczymy, to nigdy nie otrzymamy tych pieniędzy z powrotem.

Wniosek o zwrot opłaty za wpis do KRS

Oczywiście pokazana powyżej ścieżka to nie jedyna słuszna instrukcja. Przykładowo treść wniosku możemy wkleić w zakładce „Treść Wniosku” zamiast ją załączać w osobnym dokumencie. Można również złożyć ten dokument jako Pismo w sprawie. Ścieżka w tym przypadku jest nawet krótsza. Wybieramy odpowiednio Pisma, Pismo w Sprawie i wypełniamy zakładki „Podmiot Sąd i Sprawa” , W zakładce „Treść pisma” klikamy „treść wniosku znajduję się w załączniku” i tu musimy załączyć podpisany uprzednio PDF.

FAQ

Jak złożyć wniosek o zwrot kosztów wpisu do KRS?

Od lipca 2021 roku taki wniosek złożymy jedynie online przez Portal Rejestrów Sądowych. Najlepiej zalogować się do tej domeny przy pomocy profilu zaufanego, wybrać odpowiednią zakładkę, załączyć stosowny dokument i przesłać pismo do odpowiedniego sądu.

Czy zwrot opląty za wpis do KRS jest automatyczny?

W przypadku zasądzenia zwrotu błędnego wniosku oraz opłaty. Pieniądze nie są oddawane automatycznie! W celu ich odzyskania konieczne jest złożenie wniosku do odpowiedniego sądu przez portal PRS.

Ile trwa zwrot opłaty za wpis do KRS?

System nie przewiduję konkretnego terminu na oddanie pieniędzy. Wszystko zależy od aktualnego obłożenia sądu i tego jak szybko nasza sprawa zostanie przeprocesowania. Należy się liczyć z terminem od kilku do kilkunastu dni roboczych.

Co w przypadku zwrotu wniosku z KRS (np. S24)?

W takim scenariuszu sąd zasądza również zwrot opłaty, zwykle pomniejszony o 30 zł. Niestety nie dzieje się to automatycznie, tylko należy złożyć wniosek przez PRS. Oczywiście, aby wprowadzić zmiany w KRS musimy dodatkowo złożyć kolejny – prawidłowy wniosek oraz go opłacić. Nie ma możliwości zaliczenia poprzedniej opląty na rzecz nowego wniosku.

Jak złożyć wniosek o zwrot opłaty za wpis S24 do KRS?

Nie ma znaczenia czy wniosek składaliśmy przez S24 czy przez PRS. Wniosek o zwrot opłaty za wpis zawsze składamy przez portal PRS, to aktualnie jedyna droga. Instrukcję znajdziecie w naszym artykule

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *