Jak płacić Revolutem?

0

Jak czytamy na stronie internetowej Revolut – celem zespołu Revolut jest stworzenie pierwszej superapliakcji finansowej na świecie. Ma ona uprościć ludziom życie w kwestii zarządzania finansami. Można śmiało stwierdzić, że twórcy są na dobrej drodze, by zrealizować swój cel. Revolut to jedna z najlepszych kart wielowalutowych na rynku i korzystne kursy wymiany. Jak z niej korzystać? Jak płacić Revolutem? Wyjaśniamy.

Revolut – nazwa banku i kilka ważnych informacji

Zacznijmy o kilku informacji na temat Revolut.

Revolut to fintech, który powstał w 2015 roku. Ma siedzibę w Londynie. W 2018 roku uzyskał licencję od Europejskiego Banku Centralnego (licencja litewska) i dzięki temu stał się pełnoprawnym bankiem, oferującym gwarancję depozytów do 100 tys. euro. Od tamtej pory usługi w zakresie rachunków bieżących, płatności, kredytów i rachunków depozytowych płatnych na żądanie świadczy jako Revolut Bank UAB.

Warto jednak wiedzieć, że Revolut funkcjonuje jako bank tylko dla klientów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). W innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, działa (jak na razie) jako instytucja pieniądza elektronicznego pod nazwą Revolut Ltd. Pod tą nazwą świadczy także niektóre usługi dla klientów z EOG, np. usługi kryptowalutowe lub w zakresie metali szlachetnych.

Jak płacić Revolutem? – dostępne sposoby

Przejdźmy teraz do głównego tematu, czyli płatności za pomocą Revoluta. Oferuje on kilka sposobów:

 • płatność kartą wirtualną i wirtualną jednorazową;
 • płatność kartą fizyczną;
 • płatność przez Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay.

Jak to wygląda? Oczywiście, przygodę z Revolutem należy zacząć od założenia konta. Do wyboru mamy 5 planów taryfowych – 1 darmowy i 4 płatne (od 19,99 zł do 210 zł/miesiąc). Dla przeciętnego użytkownika wystarczające będzie bezpłatne konto Standard. Revolut pisze o nim, że jest „standardowe, lecz niebanalne”.

Po założeniu konta od razu zyskujemy dostęp do karty wirtualnej w aplikacji mobilnej Revolut. Jeśli chcemy mieć także tradycyjną plastikową kartę, musimy ją zamówić. Co prawda, korzystanie zarówno z fizycznej, jak i wirtualnej karty jest darmowe, ale za wysyłkę karty trzeba będzie jednorazowo zapłacić. Wysokość opłaty za dostawę nie jest stała. Zależy od tego, czy wybierzemy tryb standardowy, czy ekspresowy, od miejsca dostawy oraz od wybranego planu taryfowego.

Oprócz samych płatności warto zapoznać się z dedykowanymi artykułami dotyczącymi Revoluta m.in.:

Jak wygląda płatność kartą Revolut?

Za chwilę omówimy każdy z ww. sposobów. Najpierw jednak wyjaśnijmy, jak przebiega typowa płatność kartą Revolut.

Rejestrując się w Revolut, domyślnie otrzymujemy konto w PLN. Możemy jednak dodatkowo otworzyć nawet 30 subkont w takich walutach jak: EUR, BGN, USD, HRK, GBP, CHF, AED, AUD, CAD, CZK, DKK, HKD, HUF, ILS, JPY, MAD, NOK, NZD, QAR, ZAR, RON, SEK, SGD, THB, TRY. Oprócz tego Revolut łącznie umożliwia płatność aż w 150 walutach. Pełną listę znajdziecie tutaj.

Podczas transakcji karta Revolut automatycznie rozpoznaje walutę realizacji. Następnie scenariuszy może być kilka:

 1. Mamy konto w danej walucie i wystarczającą ilość środków na nim – Revolut w pierwszej kolejności obciąży właśnie to konto.

Przykład:

Ania jest w Wielkiej Brytanii. Za kawę zapłaciła kartą 5 GBP. Na koncie w tej walucie ma 100 GBP, więc właśnie z tego konta zostanie pobrana kwota transakcji.

 • Nie posiadamy konta w walucie transakcji lub posiadamy, ale nie jest ono zasilone wystarczającą kwotą – Revolut jako kolejne spróbuje obciążyć konto bazowe, tj. w PLN.

Przykład:

Pod koniec wyjazdu Ani zostało na koncie walutowym (GBP) 10 GBP. Zrobiła zakupy za 20 GBP. Na koncie w PLN miała 1500 zł, dlatego Revolut pobrał środki właśnie z tego rachunku.

 • Nie mamy konta w walucie transakcji lub mamy na nim za niskie saldo, a na koncie w PLN również brakuje środków. W takiej sytuacji Revolut poszuka jeszcze środków na innym aktywnym koncie walutowym.

Przykład:

Ania zapłaciła kartą za pizzę 8 GBP. Wydała już wszystkie pieniądze z kont w GBP i PLN. Miała jednak jeszcze środki na rachunku w EUR, więc Revolut obciążył to konto.

Powyższy schemat jest stały i nie da się go zmienić samodzielnie lub wskazać konkretnego rachunku, z którego mają być pobrane środki. Jeśli nie chcemy, by Revolut obciążył konto w jakiejś walucie, musimy albo utrzymywać na nim niskie saldo, albo dezaktywować je w aplikacji.

Co ważne, Revolut nie rozbije kwoty płatności na kawałki i nie obciąży każdego konta po trochu. Pełna suma transakcji jest pobierana tylko z 1 rachunku. Zatem, by zrealizować płatność o wartości 15 EUR, na którymś z rachunków musimy mieć 15 EUR lub równowartość tej kwoty w innej walucie. Nawet jeśli na kilku kontach będzie łącznie wyższa suma, płatność nie przejdzie.

Przewalutowanie w Revolut

W pierwszym przypadku nie doszło do przewalutowania podczas transakcji. Przeliczenie waluty miało miejsce w czasie zasilania konta walutowego. Natomiast w drugim i w trzecim przypadku karta po rozpoznaniu waluty transakcji dokonała przewalutowania.

Jednak za każdym razem Revolut zastosuje bardzo korzystny średni kurs wymiany. Jest on taki sam zarówno dla wymian w aplikacji, jak i przelewów, czy płatności. W dni robocze nie ma żadnych dodatkowych opłat. Jednak, płacąc w weekendy, musimy pamiętać, że Revolut policzy sobie 1% za każdą wymianę.

Jak płacić fizyczną kartą Revolut?

Na tradycyjną plastikową kartę trzeba poczekać kilka dni. Kiedy już do nas dotrze, należy ją najpierw aktywować. Można to zrobić w aplikacji, w bankomacie lub w terminalu płatniczym, wkładając kartę do terminala i podając kod PIN (kod PIN można sprawdzić w sekcji Karty > Ustawienia > Kod PIN). Od tej pory włączone są płatności zbliżeniowe.

Jak płacić Revolutem przy użyciu fizycznej karty? Nie ma tu większej filozofii. Wszystko przebiega tak samo, jakbyśmy płacili kartą wydaną przez któryś z polskich banków. Możemy po prostu przyłożyć „plastik” do terminala i zapłacić zbliżeniowo. Możemy także włożyć kartę do terminala i wpisać PIN.

Przy użyciu tradycyjnej karty da się także skorzystać z bankomatu.

Revolut karta wirtualna – jak płacić?

Karty wirtualnej nie trzeba aktywować. Jest ona gotowa do użycia od razu po jej utworzeniu. Co ważne, nie ma ona kodu PIN i nie można go nadać. Nie da się jej także używać w bankomatach.  

Kartę wirtualną można wykorzystywać do płatności w Internecie. Jej dane (numer karty, CVV, data ważności) są przechowywane w aplikacji Revolut. Aby je wyświetlić, należy przejść do sekcji Karty, wybrać ikonę karty i kliknąć Wyświetl dane. Jeśli nie wiecie co oznaczaj poszczególne skróty – zachęcamy do przeczytania artykuły w którym wyjaśniamy budowę karty płatniczej

Można ją także powiązać, np. z Apple Pay/Google Pay. W ten sposób kartą da się płacić zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych – zbliżeniowo zegarkiem, bądź telefonem (urządzenie musi obsługiwać technologię NFC). By korzystać z tej opcji, trzeba oprócz aplikacji Revolut pobrać także aplikację Google Pay. Następnie należy dodać kartę do wybranego portfela. Można to zrobić:

 • z poziomu aplikacji Revolut: sekcja Karty > wybieramy właściwą kartę > klikamy Dodaj do Portfela Apple/Dodaj do G Pay;
 • z poziomu aplikacji Apple Pay: naciskamy przycisk + > Karta debetowa lub kredytowa > skanujemy dane karty lub wpisujemy je ręcznie;
 • z poziomu aplikacji Google Pay: klikamy ikonę ze zdjęciem profilowym > Dodaj do portfela > Karta płatnicza > skanujemy dane karty lub wpisujemy ręcznie.

Po dodaniu karty Revolut do wybranego portfela możemy płacić zbliżeniowo swoim urządzeniem. Wystarczy przyłożyć je do terminala płatniczego. Po udanej płatności otrzymamy powiadomienie w aplikacji.

Jednorazowa karta wirtualna Revolut

W Revolut możemy także wygenerować jednorazową kartę wirtualną, którą da się płacić wyłącznie za zakupy online. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa transakcji. Nie ma ona stałego pakietu danych. Numer karty zmienia się automatycznie po każdej płatności.

Dzięki temu nie ma szans, by usługodawca ponownie obciążył nasze konto. Należy jednak pamiętać, że z tego samego powodu nie da się wykorzystać karty jednorazowej do płatności cyklicznych (np. subskrypcji za Netflix, Spotify itp.). Za jej pomocą nie można także wpłacać zadatku lub kaucji.

Jak płacić Revolutem w Internecie?

Kartę Revolut zarówno tę w postaci wirtualnej, jak i fizycznej można wykorzystać do płatności online. W sklepie internetowym wystarczy wybrać jako metodę płatności kartę, a następnie wpisać jej dane. Co ważne, transakcje internetowe są zabezpieczone metodą 3D Secure, więc każdą operację należy potwierdzić jeszcze w aplikacji Revolut.

Poza tym do płatności w Internecie można także wykorzystać portfele Apple Pay lub Google Pay z powiązaną kartą Revolut. Wówczas nie musimy już za każdym razem wpisywać ręcznie danych karty.

To nie wszystko. Revolut niedawno wprowadził nową metodę płatności – Revolut Pay. Jeśli robimy zakupy na komputerze, to po wybraniu tej metody płatności pojawi się QR kod. Należy go zeskanować smartfonem, a potem potwierdzić transakcję w aplikacji. Natomiast w przypadku zakupów na telefonie, płatność realizujemy od razu przez aplikację Revolut.  

Gdzie znajdę dane karty Revolut?

Dane karty zarówno wirtualnej jak i fizycznej można podejrzeć w aplikacji. Po zalogowaniu na górnym panelu wystarczy kliknąć na ikonę karty.

W kolejnym kroku klikamy na interesująca nas kartę oraz po przejściu wybieramy „wyświetl dane”. Całość pokazana na screenie poniżej:

Jak płacić Revolutem w sklepie?

W przypadku zakupów w sklepie stacjonarnym nie wykorzystamy jednorazowej karty wirtualnej. Służy ona wyłącznie do płatności online. Bezpośrednio nie zapłacimy także kartą wirtualną wielokrotnego użytku. Jednak gdy dodamy ją do portfela Apple Pay lub Google Pay, możemy użyć jej do płatności w sklepie stacjonarnym. Wystarczy wówczas, że przyłożymy smartfon lub zegarek do terminala płatniczego.

Oczywiście, do zakupów stacjonarnych idealnie sprawdzi się karta fizyczna. Płacimy nią tak samo jak innymi kartami płatniczymi – zbliżeniowo lub umieszczamy w terminalu i podajemy PIN.

Jak płacić Revolutem za granicą?

Płatności zagraniczne przebiegają podobnie jak te zagraniczne. Główna różnica dotyczy przewalutowania. Do wyboru mamy 2 opcje:

 1. Zasilić wcześniej odpowiednie konto walutowe. Wówczas Revolut pobierze kwotę transakcji właśnie z tego rachunku i nie dojdzie do przewalutowania.
 2. Zasilić wyłącznie konto w PLN. Wtedy, płacąc w obcej walucie, Revolut na bieżąco będzie przeliczał walutę podczas każdej transakcji.

Revolut stosuje bardzo korzystny kurs międzybankowy. W dni robocze nie nalicza także dodatkowych prowizji (w weekendy obowiązuje 1% za każdą wymianę), które często spotykane są w tradycyjnych bankach. Warto wspomnieć, iż w podstawowym pakiecie Revoluta w ramach bezprowizyjnej wymiany mamy do dyspozycji limit 5 tyś zł miesięcznie. Po jego przekroczeniu będzie naliczana prowizja, co sprawi iż opłacalność Revoluta znacznie spadnie. W takim przypadku znacznie korzystniej wypadają konkurenci. Przykładowo tańsze będzie konto Przekorzystne od PEKAO, gdzie otrzymujemy przewalutowania po kursach VISA/Mastercard bez dodatkowej prowizji. Sam rachunek znajdziecie w rankingu kont osobistych.

Jak płacić kartą Revolut z telefonu?

By płacić Revolutem z telefonu, trzeba dodać fizyczną lub wirtualną kartę Revolut do portfela Apple Pay lub Google Pay. Podczas zakupów wystarczy przyłożyć urządzenie do terminala płatniczego.

Czy można płacić Revolutem online?

Do płatności online można wykorzystywać zarówno wirtualną, jak i fizyczną kartę Revolut. Specjalnie do zakupów internetowych dedykowana jest jednorazowa karta wirtualna od Revolut, której numer zmienia się po każdej transakcji.

Jak płacić Revolutem w obcej walucie?

Płatność w obcej walucie przebiega tak samo, jak płatność w złotówkach. Różnica polega na przewalutowaniu, do którego dochodzi albo w czasie zasilania konta walutowego, albo bezpośrednio podczas transakcji.

Czy mogę płacić Revolutem w sklepie?

W przypadku płatności w sklepie stacjonarnym możemy użyć fizycznej karty Revolut lub wykorzystać kartę wirtualną powiązaną z Apple Pay lub Google Pay i zapłacić telefonem.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *