Przelewy krajowe Pekao – rodzaje, limity, księgowanie

0

Przelewy sporo ułatwiły. Dzięki nim szybciej i prościej opłacamy rachunki, robimy zakupy, rezerwujemy wakacje, czy rozliczamy się ze znajomymi, np. za pizzę. W zależności od sytuacji za każdym razem przydatny może okazać się inny typ transferu. W artykule analizujemy przelewy krajowe w Pekao. Sprawdzamy, ile kosztują, jak je zlecić oraz jak dopasować limity do własnych potrzeb.

Przelewy krajowe Pekao – podstawowe informacje

Przelew krajowy to dość szerokie pojęcie. Obejmuje nie tylko zwykłe przelewy ELIXIR, ale także przelewy natychmiastowe, przelewy BLIK na telefon, czy przelew SORBNET. Klienci Banku Pekao SA mogą przesyłać środki za pomocą wszystkich ww. typów przelewu. Warto wiedzieć, że każdy z nich rządzi się swoimi prawami – działa nieco inaczej. Sprawdźmy zatem, na jakich zasadach tego typu transfery zrealizujemy w Banku Pekao SA.

Koszt przelewów krajowych w Pekao

Zacznijmy od kosztów. W tabeli prezentujemy opłaty za przelewy krajowe dla wszystkich rachunków osobistych dostępnych w Pekao.

Koszt przelewuKonto PrzekorzystneKonto Przekorzystne dla osób poniżej 26 r.ż.Konto Świat Premium
Przelew internetowy0 zł
Przelew zwykły w oddziale10 zł / każdy przelew0 zł
Przelew zwykły na infolinii5 zł*
Przelew natychmiastowy5 zł*
Przelew BLIK na telefon1 zł** / każdy przelew
Przelew SORBNETokoło kilkudziesięciu złotych***
*opłata pobierana jest zbiorczo raz miesiącu od wszystkich przelewów
** do 31 grudnia 2023 r. klienci indywidualni mogą zlecać przelewy BLIK za darmo
***dokładna wysokość prowizji jest widoczna podczas realizacji przelewu

Limit przelewów w PEKAO i czas realizacji

Teraz przejdźmy do kwestii maksymalnych jednorazowych limitów przelewów, obowiązujących w Banku Pekao SA. Co ważne, domyślnie ustawione wartości mogą różnić się w zależności od rodzaju rachunku. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jak dopasować je do swoich potrzeb.

W poniższej tabeli obok limitów zamieściliśmy także przybliżony czas realizacji danego przelewu.

 Limit kwotowy / ilościowyTryb realizacji
Przelew zwykłydo 1 mln zł / bez ograniczeń ilościowychdo 1 dnia roboczego
Przelew natychmiastowydo 5 000 zł / bez ograniczeń ilościowych (dziennie do 10 000 zł)Natychmiast (także weekendy i święta; przerwa między 3:00 a 3:30)
Przelew BLIK na telefondo 500 zł / bez ograniczeń ilościowych (dziennie do 1 000 zł)Natychmiast (także weekendy i święta; przerwa między 3:00 a 3:30)
Przelew SORBNETBez ograniczeń kwotowych i ilościowychdo godziny (wysyłka możliwa jedynie w dni robocze do 14:55)

Przelewy natychmiastowe w Pekao

Bank Pekao SA obsługuje przelewy ekspresowe za pomocą systemu Express Elixir. Są one realizowane najczęściej w ciągu kilkunastu sekund (max. 15 minut) przez całą dobę (z wyjątkiem przerwy między 3:00 a 3:30) także w weekendy i święta.

Przelewy natychmiastowe to ratunek dla osób, które opłacają rachunki na ostatnią chwilę. Sprawdzi się zawsze wtedy, kiedy musimy przesłać pieniądze „na już”. Pamiętajmy jednak, że w ten sposób nie wyślemy każdej kwoty. W Pekao dzienny limit wynosi 10 tys. zł, a jednorazowy przelew nie może być wyższy niż 5 tys. zł.  

Przelewy BLIK na telefon w Pekao

To kolejny sposób na przelew w weekend, w nocy i w święta. Tak jak w przypadku transferu Express Elixir, BLIK również działa 24h/dobę oprócz przerwy, która w Pekao trwa od 3:00 do 3:30. Co ważne, do 31 grudnia 2023 roku klienci Banku Pekao SA mogą zlecać przelewy na telefon za darmo (potem 1 zł/przelew).

Niestety, BLIK także ma swoje ograniczenia. Po pierwsze, mogą z niego korzystać tylko użytkownicy bankowych aplikacji mobilnych. Po drugie, obowiązują limity. W Pekao kwota pojedynczego przelewu na telefon to maksymalnie 500 zł, a dziennie można wysłać do 1000 zł.

Jak wysłać przelew na telefon w Pekao?

Wiemy już, na jakich zasadach działa BLIK w Banku Pekao SA. Teraz przejdźmy do praktyki. Oto instrukcja, jak krok po kroku zlecić przelew BLIK na telefon:

 1. Uruchamiamy lub logujemy się do aplikacji PeoPay.
 2. Na ekranie startowym lub ekranie widocznym po zalogowaniu klikamy logo BLIK.
 3. Wybieramy polecenie Przelew na telefon (dół ekranu).
 4. Wpisujemy numer telefonu odbiorcy lub wybieramy go z listy kontaktów (przy osobach, które odbierają tego typu przelewy, pojawi się logo BLIK).
 5. Wpisujemy kwotę przelewu.
 6. Zatwierdzamy transakcję wybranym sposobem – PIN-em lub biometrią.
 7. Gotowe.

Przelew SORBNET w Pekao

Za pomocą przelewów ekspresowych Express Elixir lub BLIK dziennie wyślemy nie więcej niż 10 tys. zł jednorazowo. A co jeśli musimy „na już” zrobić przelew powyżej tej kwoty, np. wpłacić wysoki zadatek? W takiej sytuacji sprawdzi się system SORBNET. Jest przeznaczony przede wszystkim do transferów powyżej 1 mln zł, ale bez problemu z jego użyciem zrobimy przelew także na niższą kwotę. Środki trafiają do odbiorcy w przeciągu godziny.

O ile w tym przypadku limit kwotowy nie jest problemem, nie oznacza to, że nie istnieją żadne ograniczenia. Pierwszym jest prowizja na poziomie około kilkudziesięciu złotych. Drugim zaś fakt, że transfery SORBNET są realizowane wyłącznie w dni robocze. Poza tym, aby przelew trafił do odbiorcy w dniu bieżącym, dyspozycję należy złożyć w wyznaczonych godzinach (w Pekao między 8:00 a 14:55).

Jak zlecić przelew SORBNET w Banku Pekao SA?

W Pekao przelew SORBNET wykonamy nie tylko w serwisie Pekao 24, ale także w aplikacji PeoPay (wersja 4.36). Poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić.

Aplikacja mobilna

 1. Klikamy ikonkę Przelew.
 2. Wybieramy Przelew krajowy.
 3. Wypełniamy formularz przelewu.
 4. Jako typ przelewu wybieramy SORBNET.
 5. Akceptujemy komunikat o godzinach granicznych i prowizji za przelew (wymagane tylko przy pierwszej tego typu operacji).
 6. Autoryzujemy transakcję – w aplikacji lub kodem SMS.

Serwis transakcyjny

 1. Na stronie głównej klikamy polecenie Nowy przelew.
 2. Podajemy dane tak jak do przelewu standardowego.
 3. Wybieramy typ przelewu – SORBNET.
 4. Akceptujemy komunikat o godzinach granicznych i cennik (wymagane tylko przy pierwszej tego typu operacji).
 5. Sprawdzamy poprawność danych.
 6. Zatwierdzamy transakcję wybranym sposobem autoryzacji.

Limity przelewów/przelewów BLIK w Pekao – jak je zmienić?

Jeśli ustawione domyślnie limity przelewów są dla nas za niskie lub za wysokie, możemy je zmodyfikować. By dokonać zmian, logujemy się do serwisu Pekao24 i przechodzimy w Ustawienia. Następnie wybieramy zakładkę Bezpieczeństwo. Potem szukamy sekcji Limity i klikamy polecenie Zmień. Wprowadzamy kwoty i na koniec zatwierdzamy zmiany wybraną metodą autoryzacji. Gotowe. W tym miejscu możemy zmienić limit standardowego przelewu jak i limit przelewu BLIK.

Przelewy zagraniczne w Pekao

Transfery zagraniczne są realizowane za pomocą innych systemów niż operacje krajowe. W Pekao zlecimy:

 • przelew SEPA zarezerwowany wyłącznie do transakcji w euro;
 • przelew SWIFT, za pomocą którego wyślemy środki w dowolnej walucie do ponad 200 krajów na całym świecie.

Wszystko, co warto wiedzieć o przelewach zagranicznych w Banku Pekao SA, zebraliśmy w osobnym artykule. Zachęcamy do lektury.

Bank Pekao SA – kiedy dojdzie przelew?

Bez względu na to, czy jesteśmy nadawcą, czy odbiorcą przelewu, zastanawiamy się kiedy dojdzie przelew. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zależy to przede wszystkim od typu przelewu oraz od tego do którego banku, z ranking kont osobistych jest wysyłany transfer.

Przelewy ekspresowe takie jak Express Elixir lub BLIK docierają najszybciej – od kilkunastu sekund do maksymalnie 15 min. W Banku Pekao SA SORBNET idzie około godziny, o ile zlecimy go do 14:55. Jeśli wyślemy go po czasie, transfer zostanie zrealizowany w kolejnym dniu roboczym.  

Natomiast przelewy standardowe uzależnione są od sesji przychodzących / wychodzących Pekao oraz banku odbiorcy. W tym przypadku środki mogą dotrzeć w ciągu kilku godzin lub dopiero po kilku dniach, jeśli np. złożymy dyspozycję przed weekendem lub świętami.

Przelewy krajowe Pekao – podsumowanie

Klienci Banku Pekao SA mają spory wybór. Oprócz zwykłych przelewów Elixir mogą korzystać z wariantów przyspieszonych – Express Elixir, BLIK i SORBNET, transferów zagranicznych – SEPA i SWIFT, a także przelewów cyklicznych – zleceń stałych i poleceń zapłaty.

Pamiętajmy jednak, że nieważne, jakim typem przelewu zdecydujemy się wysłać środki, ważne, żeby trafiły one do odpowiedniego odbiorcy w najszybszym możliwym terminie. By było to możliwe dane, które podamy, muszą być poprawne. Jeśli zamienimy chociaż jedną cyferkę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasze pieniądze przepadną. Dlatego, składając dyspozycję, zawsze należy zachować czujność.

By wiedzieć, co zrobić, jeśli dojdzie do pomyłki, zachęcamy do lektury naszych artykułów: Jak cofnąć przelew do oszusta? oraz Jak cofnąć przelew i odzyskać pieniądze?

W jakich godzinach są przelewy w Pekao?

Przelewy Express Elixir i BLIK są realizowane w czasie rzeczywistym 24h/dobę z wyjątkiem przerwy miedzy 3:00 a 3:30, przelewy SORBNET – w godzinach 8:00-14:55, a zwykłe przelewy Elixir – zgodnie z sesjami przychodzącymi (11:00, 15:00, 17:30) i wychodzącymi (8:30, 12:30, 15:00).

Ile kosztuje przelew ekspresowy w Pekao?

Przelew natychmiastowy (Express Elixir) to koszt 5 zł. Opłata pobierana jest zbiorczo raz w miesiącu od wszystkich przelewów wykonanych w miesiącu.

Jak zrobić przelew natychmiastowy w Pekao?

By zlecić przelew natychmiastowy w Pekao24, wybieramy polecenie Nowy przelew, a następnie wypełniamy formularz tak jak przy przelewie zwykłym. Zaznaczamy typ zlecenia – Express Elixir i zatwierdzamy transakcję wybranym sposobem autoryzacji.

Ile kosztuje SORBNET w Pekao?

W Taryfie prowizji i opłat dla klientów detalicznych Pekao nie znajdziemy informacji o opłatach za przelew SORBNET. Na oficjalnej stronie banku czytamy, że wysokość opłaty za zlecenie SORBNET jest widoczna podczas realizacji przelewu. Najczęściej jest to kwota około kilkudziesięciu złotych.

Źródło:

1.https://www.pekao.com.pl/klient-indywidualny/bankowosc-elektroniczna/przelew-Sorbnet.html

2. ToiP PEKAO klienci detaliczni

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4/5 (Ilość ocen: 9)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *