Monzo – czym jest, co oferuje, jak korzystać?

0

W poszukiwaniu lepszego życia i wyższych zarobków niekiedy decydujemy się wyjechać za granicę. Jednym z najchętniej wybieranych kierunków emigracji zarobkowej była i nadal jest Wielka Brytania. A jedną z pierwszych spraw, jakie trzeba załatwić na miejscu, jest założenie konta bankowego w lokalnej walucie. Gdzie? Jeśli chcemy otworzyć rachunek w 100% online, warto postawić na bank internetowy. Do grona najpopularniejszych neobanków w UK należy Monzo, który bierzemy pod lupę w tym artykule. Sprawdzimy, co oferuje i jak wygląda proces rejestracji.

Monzo – co to jest?

To założony w 2015 r. brytyjski bank internetowy z siedzibą w Londynie. Posiada pełną licencję bankową i jest objęty systemem gwarancji depozytów przez Financial Services Compensation Scheme (FSCS) do kwoty 85 tys. GBP/osobę. Jako bank działa tylko w Wielkiej Brytanii i oferuje swoje usługi wyłącznie mieszkańcom tego kraju. Nie jest to jednak jedyne miejsce działalności.

Monzo funkcjonuje także w USA, ale nie jako bank. Nie uzyskał amerykańskiej licencji bankowej. Działa na tym rynku we współpracy z Sutton Bank, dzięki czemu pieniądze użytkowników chronione są przez Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) do kwoty 250 tys. USD.

Jak działa Monzo?

Monzo to bank internetowy. To oznacza, że nie ma swoich fizycznych placówek. Zatem wszystkie sprawy, począwszy od rejestracji rachunku, załatwia się zdalnie. Z usług banku korzysta się przez aplikację mobilną. Jest dostępna zarówno na smartfony z systemem Android, jak i IOS.

Do aplikacji zalogujemy się PIN-em lub biometrycznie – odciskiem palca lub skanem twarzy (Face ID). Biometrię da się wykorzystać także do autoryzacji transakcji.

Z obsługą klienta można skontaktować się przez czat w aplikacji, e-mailowo lub telefonicznie.

Monzo – co oferuje?

Propozycja Monzo to konto bieżące w GBP, konta oszczędnościowe, a także produkty kredytowe, inwestycyjne oraz ubezpieczeniowe dla klientów indywidualnych i biznesowych. W ofercie znajdują się także konta dla dzieci i młodzieży, narzędzia ułatwiające oszczędzanie i organizowanie budżetu.

Przyjrzyjmy się bliżej wybranym składnikom oferty Monzo.

Konto bankowe w GBP

Monzo oferuje pełnoprawny rachunek bieżący w funtach brytyjskich (GBP) z numerem konta i sort code. Podstawowe konto można założyć za darmo. Do wyboru są także 3 płatne plany, które dają dostęp do dodatkowych korzyści. Poniżej przedstawiamy podsumowanie głównych cech:

FreeExtraPerksMax
Miesięczny koszt0 GBP3 GBP7 GBP17 GBP
Karty wirtualneNieTakTakTak
Karta fizycznaTakTakTakTak
Darmowe bankomatydo 200 GBP/mies.do 200 GBP/mies.do 600 GBP/mies.do 600 GBP/mies.
Dodatkowe BenefityNieTakTakTak
UbezpieczenieNieNieNieTak
Opracowanie własne na podstawie monzo.com

Generalnie większość benefitów w planach płatnych dotyczy lokalnych kwestii takich jak sprawdzenie oceny kredytowej, zniżek u partnerów, ubezpieczenia czy oprocentowania konta oszczędnościowego. Będąc na miejscu zapewne skorzystamy z tych ofert, ale czy są one warte tej opłaty to już kwestia personalna. Podobnie jak w przypadku innych fintechów, aktualna oferta konta osobistego PEKAO zaprezentowana w rankingu kont osobistych przebija tą propozycję. Rachunek Przekorzystny oferuje darmowe przewalutowania po kursie Mastercard (koszt do 0,5% – czyli lepiej niż to co aktualnie oferuję Revolut), kartę wielowalutową i darmowe rachunku walutowe czy bezpłatne i nielimitowane wypłaty z bankomatów za granicą. W przypadku PEKAO konto jest darmowe, natomiast prowadzenie karty jest darmowe w przypadku spełnienia warunku aktywności.

Monzo jednak założymy jedynie przebywając w UK, bank wymaga dokumentów potwierdzających ten status. Tym samym powyższa ofertę należy traktować jako konkurencje dla lokalnych banków a nie typowy fintech. W tym przypadku jednak Revolut wypada trochę korzystniej i też oferuje IBAN w UK. Przewaga Monzo to rejestracja instytucji poza granicami Polski i EU. Ten fakt sprawia, iż sam rachunek jest raczej niedostępny dla Polskiego komornika i mniej widoczny dla urzędu skarbowego.

Konto wspólne

Bank oferuje także wspólny rachunek dla maksymalnie dwóch posiadaczy. Aby o nie wnioskować, obaj użytkownicy muszą posiadać rachunki bieżące w Monzo.

Warto podkreślić, że konto wspólne nie ma wpływu na prywatne rachunki współposiadaczy. Oba konta osobiste nadal działają i nie są widoczne dla drugiego właściciela. Aktywne pozostają także karty wydane do tych rachunków.

Konto wspólne ma inny numer. Ponadto każdy użytkownik otrzymuje własną perłowobiałą kartę debetową.

Karta płatnicza, płatności mobilne

Wraz z kontem za darmo wydawana jest koralowa karta debetowa od Mastercard. Jej wygląd różni się nieco w zależności od wybranego planu (Free oraz Extra – Hot Coral; Perks – Bold Coral; Max – Burnt Coral). Dane kart umieszczone są na odwrocie.

Na adresy w Wielkiej Brytanii „plastik” dociera z reguły w ciągu 2-5 dni roboczych (czasem nawet następnego dnia).

Za opłatą w wysokości 30 GBP możliwa jest dostawa karty także poza Wielką Brytanię. Tutaj czas dostawy będzie dłuższy i zależy od kraju. Warto jednak dodać, że istnieje lista państw, w których taka usługa nie jest dostępna – znajdziecie ją tutaj.

Posiadając płatny plan, użytkownik może tworzyć także karty wirtualne (max. 5 aktywnych kart jednocześnie).

Warto podkreślić, że płatności kartą są darmowe dla wszystkich planów nie tylko na terenie Wielkiej Brytanii, ale także za granicą. Jeśli chodzi o wypłatę gotówki w bankomatach, obowiązuje limit darmowych wypłat, którego wartość zależy od posiadanego planu. Przewalutowanie płatności odbywa się po kursie Mastercard.

Karty Monzo można również dodać do portfeli cyfrowych Google Pay lub Apple Pay i płacić telefonem.

Przelewy, doładowanie konta

Konto Monzo da się zasilić na kilka sposobów, tj.:

  • przelewem bankowym;
  • tzw. łatwym przelewem bankowym – bez podawania danych konta, docierają niemal natychmiast;
  • czekiem;
  • za pomocą wpłaty gotówkowej w placówce pocztowej oraz PayPoint – jednorazowy limit wpłat to 5-300 GBP (max. 1000 GBP na 6 miesięcy);
  • przenosząc swoje wynagrodzenie do Monzo – trzeba podać pracodawcy dane swojego rachunku (numer konta oraz sort code).

Ponadto rachunek umożliwia także realizację takich transakcji jak:

  • przelewy przychodzące i wychodzące w Wielkiej Brytanii;
  • przelewy SWIFT;
  • przelewy międzynarodowe Wise – Monzo współpracuje z Wise, dzięki czemu przelewy można zlecać bezpośrednio w aplikacji banku;
  • polecenia zapłaty;
  • zlecenia stała;
  • prośba o płatność.

Inne usługi

Oferta Monzo jest całkiem szeroka. Oprócz konta bieżącego i karty debetowej znajdziemy tutaj także, m.in.:

  • produkty kredytowe – debet, pożyczka, karta kredytowa Monzo Flex;
  • produkty inwestycyjne – gotowe fundusze inwestycyjne, możliwość rozpoczęcia inwestycji już od 1 GBP;
  • konta oszczędnościowe Instant Access Savings Pot lub Cash ISA;
  • narzędzia do oszczędzania i zarządzania budżetem – możliwość założenia do 20 subkont (Pots), funkcja zaokrąglania płatności i odkładania na wybranym subkoncie, funkcja ukrywania wybranych Pots, kategoryzacja wydatków;
  • konto dla dzieci (6-15 lat) – dostępne, jeśli rodzic lub prawny opiekun dziecka ma konto bieżące w Monzo;
  • konto dla nastolatków (16-17 lat);
  • cashback – zwrot za zakupy w wybranych sklepach;
  • funkcja Split the Bill – możliwość dzielenia wspólnych rachunków i wysyłania próśb o płatność;
  • Monzo.me – możliwość wysyłania i odbierania środków bez podawania danych bankowych.

Monzo – dostępne plany taryfowe

Jeszcze do niedawna w ofercie Monzo dla klientów indywidualnych oprócz darmowego konta można było znaleźć 2 płatne plany: Plus oraz Premium. Obecnie nie są już dostępne, ale użytkownicy, którzy je posiadają, nadal mogą z nich korzystać. W ich miejsce pojawiły się 3 nowe plany taryfowe: Extra, Perks i Max.

Bez względu na posiadany plan klient nie płaci za:

  • rejestrację konta;
  • wydanie i dostawę karty fizycznej;
  • płatności kartą w Wielkiej Brytanii i za granicą (przeliczenie po kursie Mastercard);
  • wypłaty z bankomatów do kwoty limitu – za każdą wypłatę powyżej limitu Monzo pobiera 3% prowizji.

Poniżej opisujemy, czym wyróżniają się poszczególne plany.

Plan Free

To darmowy rachunek bieżący dostępny dla osób, które ukończyły 16 lat. Użytkownik bez żadnych opłat otrzymuje kartę fizyczną (jest dostarczana na podany adres). Nie ma jednak możliwości wygenerowania kart wirtualnych ani dostępu do zaawansowanych narzędzi, dodatkowych zniżek i korzyści, czy oferty ubezpieczeniowej.

Limit darmowych wypłat gotówki wynosi:

  • 200 GBP/30 dni – dla wypłat w walucie obcej poza EOG;
  • 400 GBP/30 dni – dla wypłat w Wielkiej Brytanii lub w EOG.

Natomiast za każdą wpłatę gotówki Monzo pobierze 1 GBP.

Posiadacz konta w planie Free może liczyć na stopę oszczędności w wysokości 3,35% AER (zmienna).  

Plan Extra

To pierwszy płatny plan w ofercie Monzo. Jest dostępny dla osób powyżej 18 r.ż. Za 3 GBP/mies. klient otrzymuje to, co w planie Free oraz dodatkowo:

  • możliwość generowania kart wirtualnych;
  • zaawansowane narzędzia, m.in. możliwość dodania innych kont bankowych i kart do aplikacji, tworzenia własnych kategorii wydatków, dostęp do automatycznego Arkusza kalkulacyjnego Google;
  • nielimitowane darmowe wypłaty z bankomatów w GBP w Wielkiej Brytanii oraz w walutach obcych na terenie EOG (dla wypłat w walucie obcej poza EOG obowiązuje limit 200 GBP/30 dni – potem 3%).

Posiadacze planu Extra także muszą płacić 1 GBP za każdą wpłatę gotówki.

Plan Perks

Kolejny płatny plan również jest dostępny wyłącznie dla osób 18+ w cenie 7 GBP/mies. W tym pakiecie klient dodatkowo zyskuje:

  • darmowe wypłaty z bankomatów za granicą do kwoty 600 GBP/mies. (powyżej limitu – 3%);
  • 3 darmowe wpłaty gotówkowe miesięcznie – każda kolejna 1 GBP;
  • niższe opłaty inwestycyjne – 0,49% zamiast 0,59%;
  • dostęp do korzyści partnerskich – gratisy i zniżki na: bilety kolejowe, bilety do kina, jedzenie oraz napoje;
  • wyższą stopę oszczędności – 3,85% AER (zmienna);
  • inny wygląd karty debetowej.

Plan Max

Najdroższy plan Monzo kosztuje 17 GBP/mies. Jest dedykowany osobom w przedziale wiekowym 18-69 lat. Minimalny okres trwania subskrypcji nie może być krótszy niż 3 miesiące.

Wersję Max od Perks odróżnia jedynie dostęp do oferty ubezpieczeniowej oraz wygląd karty debetowej. Pozostałe benefity, opłaty i limity są takie same jak w niższym planie.

Użytkownik objęty jest:

  • ubezpieczeniem podróżnym na całym świecie;
  • ubezpieczeniem telefonu na całym świecie;
  • ubezpieczeniem od awarii w Wielkiej Brytanii i Europie.

Istnieje także możliwość dodania do ubezpieczenia członka rodziny za dodatkowe 5 GBP/mies.

Kto może założyć konto w Monzo?

Oferta brytyjskiego banku Monzo kierowana jest tylko do mieszkańców Wielkiej Brytanii. Zatem, żeby otworzyć rachunek, trzeba mieć stały adres zamieszkania w UK. Inne wymagania to:

  • ukończone 16 lat (dotyczy darmowego konta) lub 18 lat w przypadku płatnych rachunków;
  • ważny dokument tożsamości ze zdjęciem – paszport, dowód osobisty, prawo jazdy, zezwolenie na pobyt.

Warto wiedzieć!

Jak wspomnieliśmy na wstępie, Monzo działa także w USA, ale nie jako bank. Mieszkańcy USA, by założyć konto, muszą być pełnoletni oraz posiadać numer ubezpieczenia społecznego (SSN) bądź indywidualny numer identyfikacyjny podatnika (ITIN).

Jak założyć konto w Monzo?

Proces otwierania konta Monzo zaczynamy od pobrania aplikacji mobilnej Monzo z App Store lub sklepu Google Play. Następnie musimy wypełnić wniosek. Trzeba będzie podać, m.in.: adres zamieszkania, numer telefonu oraz adres e-mail. Ponieważ Monzo obowiązuje procedura KYC, możemy spodziewać się także pytać dotyczących zatrudnienia, czy sposobu korzystania z rachunku.

Kolejny etap to weryfikacja tożsamości. W tym celu trzeba zrobić zdjęcie dokumentu tożsamości oraz nagrać krótki (ok. 5 sekund) filmik o sobie, tzw. video selfie. Jak tłumaczy Monzo, chodzi o video, na którym widać naszą twarz i mówimy, np. Cześć, nazywam się … i chcę założyć konto w Monzo. Tego typu komunikat można zaprezentować na filmie także, m.in.: napisany na kartce lub w języku migowym.

W następnym kroku będziemy musieli zdecydować, jakie konto chcemy otworzyć.

Pozostaje poczekać na kartę płatniczą, a gdy ją otrzymamy – aktywować w aplikacji. Podczas pierwszej płatności funkcja zbliżeniowa może nie działać. By ją włączyć, należy włożyć kartę do czytnika i wpisać PIN.

Po otwarciu rachunku możliwe jest również skorzystanie z usługi Current Account Switch Service, czyli przeniesienia konta z innego banku do Monzo. W jej ramach przeniesione zostaną środki, polecenia zapłaty i inne płatności oraz zostanie zamknięty stary rachunek.

Monzo – wady i zalety

Sprawdźmy teraz, jakie mocne i słabe strony ma oferta Monzo.

ZALETYWADY
1. To pełnoprawny bank – posiada pełną licencję bankową i jest objęty systemem gwarancji depozytów do 85 tys. GBP/osobę.
2. Szeroki zakres usług – oferta obejmuje nie tylko konto i kartę, ale także produkty dla młodzieży, kredytowe, oszczędnościowe, inwestycyjne, ubezpieczenia.
3. Możliwość otwarcia rachunku w 100% online.
4. Intuicyjna i prosta w użyciu aplikacja.
5. Darmowa karta fizyczna także w planie Free – brak opłaty za dostawę karty fizycznej na terenie Wielkiej Brytanii.
1. Oferuje konto tylko w jednej walucie – GBP.
2. Do rejestracji wymagany jest stały adres zamieszkania w Wielkiej Brytanii (ewentualnie w USA).
3. Dla niektórych zniechęcająca może być konieczność nagrania video selfie, aby potwierdzić tożsamość.
4. Działa tylko przez aplikację – do serwisu transakcyjnego nie zalogujemy się na komputerze.

Podsumowanie  

Podsumowując, jeśli mieszkamy w Wielkiej Brytanii i szukamy taniego konta bieżącego w GBP, oferta Monzo jest godna uwagi. To świetna alternatywa dla tradycyjnych banków. Już od 0 zł zyskujemy pełnoprawny rachunek w GBP z kartą płatniczą. Co ważne, całą procedurę rejestracji przejdziemy bez wychodzenia z domu. Dla przeciętnego użytkownika plan Free powinien być wystarczający. Największe niedogodności mogą wynikać z niskiego limitu darmowych wypłat oraz prowizji za każdą wpłatę gotówki.

Niestety, wymóg dotyczący adresu zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii dla niektórych będzie przeszkodą nie do pokonania. Na szczęście, na rynku działają także instytucje stworzone z myślą o osobach, które jeszcze nie mają stałego adresu lub niekoniecznie chcą osiedlać się na stałe w danym kraju. Należą do nich, np. Monese.

Natomiast, dla osób, które często podróżują w różnych kierunkach lub realizują płatności w wielu walutach obcych, również znajdą się lepsze rozwiązania niż Monzo. Mowa o kontach wielowalutowych, np. do Revolut, czy ZEN. Ciekawą ofertę wielowalutową ma także Bank Pekao (Konto Przekorzystne).

Czy Monzo działa w Polsce?

Nie, bank Monzo świadczy swoje usługi wyłącznie w Wielkiej Brytanii (wymagany jest adres zamieszkania na terenie UK). W ograniczonym zakresie działa także w USA.

Czy Monzo jest bezpiecznym bankiem?

Tak. Monzo jest pełnoprawnym bankiem. Podlega pod brytyjski nadzór finansowy i zapewnia gwarancję depozytów do kwoty 85 tys. GBP/osobę. Nie trzeba więc martwić się, że w razie bankructwa firmy nasze środki przepadną. Monzo stosuje także różne technologie, które mają chronić dostęp do konta i zapewnić bezpieczeństwo transakcji. To, m.in.: 3D Secure,   logowanie do aplikacji i autoryzacja transakcji za pomocą biometrii (odcisk palca, skan twarzy), tajne kody QR (Secret QR Code), funkcja znane lokalizacji (transakcji można dokonywać tylko w tych wybranych miejscach), funkcja zaufane kontakty (można wybrać 3 osoby, które pomogą zweryfikować, czy dana transakcje wygląda bezpiecznie, czy podejrzanie), możliwość sprawdzenie w aplikacji, czy osoba, która podaje się za pracownika Monzo, rzeczywiście nim jest.

Czy Monzo jest darmowe?

Monzo oferuje darmowe konto bieżące z kartą debetową Mastercard także za 0 zł. Jeśli klientowi zależy na: wyższych limitach, dostępie do zaawansowanych narzędzi oraz dodatkowych korzyści (np. zniżek na bilety), czy ubezpieczeniu, może wybrać 1 z 3 płatnych planów (Extra – 3 GBP/mies., Perks – 7 GBP/mies., Max – od 17 GBP/mies.).

Monzo a komornik?

Mozno jest zarejestrowane jedynie w Wielkiej Brytanii, co sprawia iż taki rachunek nie widnieje w OGNIVO. Dodatkowo lokalizacja poza Unią Europejską znacznie utrudnia znalezienie tego konta i późniejsza egzekucję. Jeśli nam zależy na ukryciu się, to jest to dużo lepszy wybór niż Revolut czy fintechy posiadające oddziały w Unii Europejskiej. Wiecej na ten temat w artykule konto za granicą a komornik

Urząd skarbowy a rachunek Monzo?

Fakt rejestracji tego banku jedynie w Wielkiej Brytanii znacznie ogranicza informację przekazywane do urzędu skarbowego i potencjalne. Monzo to typowe konto za granicą – tym samym po wiecej informacji odsyłamy do artykułu konto za granica a urząd skarbowy.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
1/5 (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *