Konto za granicą a komornik

8

Możemy być nieświadomi naszego zadłużenia, aż do momentu zajęcia egzekucyjnego na rachunku. W najgorszym wypadku dowiadujemy się o sprawię, gdy nie możemy przeprowadzić wybranej operacji – płatności czy wypłaty gotówki z bankomatu. Ale co w przypadku posiadania konta za granicą, czy taki rachunek też podlega zajęciu? To pytanie zadaję sobie szereg osób, posiadających tego typu rachunki. O tym jak założyć konto za granicą i popularnych opcjach pisaliśmy w osobnym artykule. Konto za granicą a komornik? Czy komornik może zając konto za granicą? Sprawdzamy w poniższym artykule.

Konto w zagranicznym banku a komornik

W przypadku polskiego rachunku, procedura jest dość prosta, gdy komornik ma tytuł egzekucyjny, sprawdza w systemie OGNIVO informacje o rachunkach dłużnika. W kolejnym kroku dokonuję ich zajęcia. Przykładowo wszystkie rachunki zaprezentowane w naszym rankingu kont osobistych są raportowane do OGNIVO

Dla konta w zagranicznym banku, sprawy się znacznie komplikują. Nie ma tu systemu OGNIVO, który pozwoliłby komornikowi na „znalezienie” takiego rachunku. Wiec tu pojawia się pierwszy problem dla komornika. Jak znaleźć taki rachunek? Teoretycznie są sposoby na odnalezienie takich kont, ale są one czasochłonne oraz kapitałochłonne. W ramach Unii Europejskiej nasze rachunki jeszcze są odnajdywalne, dla innych lokalizacji, szczególnie poza państwami raportującymi w ramach CRS, szansa na znalezienie rachunku wynoszą 0%. W praktyce komornik nie będzie szukał naszych aktywów za granica, nawet tych w granicach Unii Europejskiej. Jego działania skończą się na odpytaniu krajowych instytucji oraz na wizycie lokalnej.

Wniosek z powyższego jest następujący, komornik nie wie o naszych kontach zagranicznych. Co ciekawe urząd skarbowy ma większa wiedzę w tym zakresie, ponieważ otrzymuje informację w ramach raportowania CRS (więcej na ten temat w artykule „konto za granicą, a urząd skarbowy„). Wracając do komornika, jednak gdyby z jakiegoś źródła uzyskał informacje, to pojawia się drugi problem, dotyczący samej egzekucji.

Czy komornik może zająć konto zagraniczne?

Odpowiedź jest prosta – absolutnie nie. Polski komornik może zająć jedynie konta dłużnika, które prowadzone są przez polskie banki. Zajęcia zagranicznego konta nie umożliwia komornikowi nawet fakt, że dłużnik jest obywatelem Polski. Uprawnienia komornika nie wędrują za Polakiem, który wyjechał za granicę. Jego jurysdykcja kończy się na granicy Polski i nie może wykraczać na teren innych państw. Jednak istnieje pewna frukta na zajęcie zagranicznego konta.

Kiedy komornik może zając konto za granicą?

Jedynym rozwiązaniem dla wierzyciela w sytuacji, gdy polski dłużnik ma konto za granicą jest wystąpienie do sądu kraju, w którym przebywa dłużnik lub uzyskanie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego (dla kont w europejskich bankach), jednak jest to procedura trudniejsza, a także wymagająca czasu.

W przypadku kont założonych w granicach Unii Europejskiej, potencjalna egzekucja wydaję się być bardziej prawdopodobna. Choć szansa, że wierzyciel ją przeprowadzi jest niewielka. Dla rachunków założonych w bardziej odległych miejscach, szansa wynosi praktycznie 0% (tu samo odnalezienie takiego ROR graniczy z cudem).

Polski komornik a konto w fintechu (np. Revolucie)

Jak wygląda sprawa z fintechami typu – Revolut, Wise, N26, Aion Bank, Monese, Vivid, Zen itp. Dla tych rachunków, polski komornik ma związane ręce. Są to zagraniczne podmioty i konta w nich nie mogą być zajęte przez polskiego komornika. Jedyną furtką dla wierzyciela jest uzyskanie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego i wszczęcie egzekucji w wybranych krajach. Jednak by to miało miejsce, nasz wierzyciel musi się dowiedzieć o tych kontach lub je „znaleźć’. Jest to raczej mało prawdopodobne, a na pewno czasochłonne i w wielu przypadkach kapitałochłonne. Jeszcze kilka kluczowych informacji na temat lokalizacji wybranych fintechów i ich widoczności np. w systemie OGNIVO.

Revolut a komornik

Tu sytuacja jest chyba najciekawsza, o ile Revolut nie występuję w systemie OGNIVO (oficialna lista). To instytucja ta zacieśniła współpracę z polskimi bankami oraz jest to najpopularniejszy Fintech wśród Polaków. Wielu dłużników własnie na nim lokowało środki. Te działania sprawiły, iż szansa na poszukiwanie pieniędzy dłużnika własnie na Revolucie wzrasta (choć dalej jest dość niska). Sam bank podlega pod Litewskiego regulatora i konieczny będzie Europejski Tytuł Egzekucyjny, celem zajęcia takiego konta.

Aion Bank a Komornik

Aion Bank S.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce znajduję się w systemie OGNIVO. Rachunki w złotówkach w ramach Aion Bank prowadzone są własnie przez ten oddział. To sprawia, iż klienci będą widoczni dla komornika w systemie OGNIVO. Posiadanie konta własnie w tym fintechu jest chyba najbardziej ryzykowne z perspektywy potencjalnej egzekucji.

Wise a komornik

Wise nie znajduję się w systemie OGNIVO, sam bank podlega pod Belgijskiego regulatora. Znalezienie takiego konta przez komornika jest utrudnione, a sama egzekucja wymaga Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego.

Zen a komornik

Sam ZEN nie jest bankiem, przez co jego działania regulują inne przepisy. Niestety nie otrzymamy gwarancji Litewskiego odpowiednika BFG (warto mieć to na uwadze). Przez to, że fintech ten nie jest bankiem, znalezienie naszego rachunku i potencjalna egzekucja jest trudna.

N26 a komornik

N26 to Neobank zarejestrowany w Niemczech, dzięki czemu otrzymujemy gwarancję depozytu do 100 tys. EURO. Egzekucja jak i znalezienie takiego konta przez komornika wygląda tak samo jak w przypadku Wise (jest dość trudne).

Europejski Tytuł Egzekucyjny

Czyli, kiedy nasze konto za granicą (w Unii Europejskiej) może być zajęte przez wierzyciela. Europejski tytuł egzekucyjny powstał na potrzeby dochodzenia roszczeń bezspornych. Co istotne, można go uzyskać w polskim sądzie. Podstawą prawną jest Rozporządzenie (WE) nr 805/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie utworzenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych

Po uzyskaniu tego tytułu, wierzycie może wystąpić do organów egzekucyjnych wybranego kraju z żądaniem wszczęcia egzekucji. Jednak, aby to mogło nastąpić, wierzyciel musi wiedzieć o wybranych aktywach dłużnika, które mogą podlegać egzekucji.

Jeśli chodzi o polskiego komornika, to jego działania kończą się wraz z granicą naszego kraju. Dana egzekucja, będzie prowadzona przez lokalne organy egzekucyjne. W tym przypadku warunkiem jest to, że wierzyciel musi wiedzieć o naszych zagranicznych aktywach. W praktyce, jest to złożony problem i sama egzekucja jest raczej rzadka, szczególnie w przypadku niewielkich kwot (kilka czy kilkanaście tyś złotych).

Konto za granicą a komornik – podsumowanie

Blokada/zajęcie konta bankowego za granicą choć jest możliwe to jest to mało prawdopodobne. Często komornicy mają problem ze znalezieniem majątku dłużnika w kraju. Dlatego poszukiwanie aktywów za granicą jest jeszcze bardziej problematyczne. Warto pamiętać, iż komornik nie prowadzi egzekucji wyłącznie z rachunków bankowych. Może on zając nasze ruchomości i nieruchomości, a następnie w drodze licytacji komorniczej je upłynnić. Dla osób zmagających się z komornikiem, dobry rozwiązaniem może być konto socjalne. Ten rachunek daję pełną ochronę przed działaniami komornika, jednak wpływać na niego mogą jedynie konkretne świadczenia.

Czy komornik z polski moze zajac konto za granica?

Nie, polski komornik może jedynie działać na terenie naszego kraju. Nasze konto za granicą (w EU) może być zajęte jedynie przez lokalne organy egzekucyjne po uzyskaniu europejskiego tytułu egzekucyjnego. W przypadku innych destynacji, wymagany jest tytuł egzekucyjny właściwego sądu i egzekucji dokonują lokalne organy.

Czy polski komornik może zając konto Revolut?

Nie, polski komornik może zając jedynie polskie konta bankowe. Konto Revolut może być zajęte jedynie przez litewskie organy egzekucyjne po uprzednim uzyskaniu europejskiego tytułu egzekucyjnego. Oczywiści w pierwszej kolejności wierzyciel, musi wiedzieć o danym rachunku, by cała procedura miała miejsce.

Czy egzekucja komornicza działa za granicą?

Nie, polski komornik nie ma możliwości przeprowadzania działań za granicą. Takie operację będą podejmowane przez lokalne organy egzekucyjne wybranego kraju. Jednak w takim przypadku, egzekucja jest możliwa jedynie po uzyskaniu Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego (dla krajów EU) lub tytułu egzekucyjnego wydanego przez wybrany kraj.

Aion Bank a komornik, czy może zając takie konto?

Nie, polski komornik może zając jedynie polskie konta bankowe. Konto Aion Bank może być zajęte jedynie przez belgijskie organy egzekucyjne po uprzednim uzyskaniu europejskiego tytułu egzekucyjnego. Oczywiście wymaga to uprzedniego wniosku wierzyciela i jego wiedzy o naszym rachunku

Czy komornik może zając konto Wise (Transferwise)?

Nie, polski komornik może zając jedynie polskie konta bankowe. Konto Wise(Transferwise) może być zajęte jedynie przez organy egzekucyjne w Wielkiej Brytanii po uprzednim uzyskaniu tytułu egzekucyjnego. W tym przypadku wierzyciel musi wiedzieć o takim rachunku i wystąpić z odpowiednimi wnioskami

Czy polski Komornik może zając konto Zen, N26, Aion Bank, Monese, Vivid itp?

Nie, polski komornik może działać jedynie na terenie naszego kraju. Tym samym może zajmować konta i aktywa znajdujące się jedynie na terenie polskie. Z drugiej strony wierzyciel, może uzyskać Europejski tytuł egzekucyjny, a następnie wystąpić do organów egzekucyjnych wybranego kraju. To ten organ, na wniosek wierzyciela, może zając nasze konto zagraniczne. Więc zajęcie takiego konta jest możliwe, ale raczej mało prawdopodobne (w pierwszej kolejności wierzyciel musi uzyskać skądś informacje o takim rachunku).

Źródło

Kodeks postępowania cywilnego m.in. ART. 747

Europejski tytuł egzekucyjny

Rozporządzenie (WE) nr 805/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie utworzenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.4/5 (Ilość ocen: 29)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze
8 komentarzy on “Konto za granicą a komornik”
  1. Niemiecki komornik

    czy niemiecki komornik moze zająć polskie konto ?

    Odpowiedz
    1. Michał Król
      Michał Król

      Bezpośrednio nie, pośrednio tak (europejski tytuł egzekucyjny).

      Odpowiedz
  2. Janko

    Zacznijmy od tego że wierzycielem w tym systemie powierniczym jest osobą prawna, a więc fikcja stworzona przez KC. Całość to skakanie z jurysdykcji na jurysdykcje. A jak wiemy, jak pilnować swojej rurysdykcji to już jest dobrze. Poza tym każde „pieniądze” w banku nie należą do właściciela a do banku.
    Nie ma to jak żywa gotówką, złoto, srebro, jakikolwiek barter.

    Odpowiedz
  3. Nikolas

    Ban Aion, nie jest chroniony przed komornikiem, wiem to z doświadczenia, aktualnie jestem już w Revolut i jak na razie jest bezpiecznie.

    Odpowiedz
  4. zero

    Polscy komornicy maja problemy z egzekucją nawet z polskich kont – w polskich bankach, serio. Wysyłają jedno zapytanie do Ognivo na początku egzekucji i bardzo rzadko kolejne, dlatego też dłużnicy po pierwszym poszukiwaniu kont zakładają kolejne oczywiści w innym banku.

    Odpowiedz
  5. Barbara

    Do Pana Michała Króla,
    Pana tekst wprowadza w błąd
    Revolut posługuje się ko 5ami Aion Banku SA oddział w Polsce, a ten nalezy do systemu ognivo i jeśli komornik zapyta lub zajmie to Aion też zajmie. Tylko założenie w banku zagranicznym ignoruje komornika, ale tam trzeba albo mieszkać albo pracować.

    Odpowiedz
    1. Michał Król
      Michał Król

      Pani Barbaro,

      Bardzo dziękuję za Pani za komentarz, dobrze że nie przyjmuję Pani informacji „z internetu” bezkrytycznie. Już spieszę się z wyjaśnieniem jak to wszystko wygląda. Lista instytucji należących do systemu Ognivo jest dostępna na stronie KIR (https://www.centralnainformacja.pl/o-usludze/lista-uczestnikow-centralnej-informacji/). W wykazie znajdziemy Aion Bank, ale Revoluta tam nie ma. Tym samym Revolut nie należny do systemu Ognivo na co ma pani oficjalne potwierdzenie. Co do rachunków prowadzonych przez Aion Bank na rzecz banku Revolut. Jest to informacja jak najbardziej prawdziwa, ale dla Pani nie ma to znaczenia. Oficjalnym właścicielem rachunków w Aion Bnak jest Revolut, a nie Pani jako klientka Revoluta. Zakładając konto w Revolucie, instytucją zoobowiązana jest Revolut, a nie AIon Bank czy inne instytucje współpracujące z Revolutem. To Revolut odpowiada za Pani proces KYC, Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy czy ewentualne egzekucję z pani Konta. Krajem rejestracji jest Litwa i to tam ma pani oficjalnie konto. Proszę przeprowadzić prosty test, nadać z rachunku PLN Revolut przelew na Pani konto bankowe w dowolnym polskim banku. Na danych nadawcy przy „Pani rachunku” Revolut będzie widniał „Revolut Bank UAB” z adresem w Vilnie na Litwie, swoich danych Pani tam nie znajdzie.

      Odpowiedz
    2. Ireneusz Sekuła

      Pani Barbaro, Panie Michale Istnieją Wise, Zen, te banki nie mają polskich przedstawicieli i aby założyć sobie konta nie trzeba mieszkać czy pracować za granicą, czyli są bardziej bezpieczniejsze niż Revolut który posiada Aion Bank. One nie powinny być widoczne wogóle w Ognivo, jedynie Europejski Nakaz Egzekucji wydany przez sąd polski może spróbować zmusić bank do wydania danych właściciela i jego kasy.
      Czy Wise, Zen raportuje na koniec roku do skarbówki?

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *