Konto za granicą a komornik

0

Każdy chyba wie, że gdy w przypadku niespłacania zadłużenia do gry wkroczy komornik, może on zająć konto bankowe i zazwyczaj tak się właśnie dzieje. Wiele osób jednak obecnie posiada konta bankowe za granicą, choćby z racji tego, że pracuje w innym kraju. O tym jak założyć konto za granicą i popularnych opcjach pisaliśmy w osobnym artykule. Konto za granicą a komornik, czy nasze pieniądze są bezpieczne? Czy komornik może je zająć?

Konto za granicą a komornik i procedura egzekucji

Jeśli dłużnik nie spłaca zadłużenia (może to być kredyt, zobowiązania z tytułu rachunków czy opłat karnych wyznaczonych przez sąd) i nie działają na niego żadne procedury windykacyjne, kolejnym krokiem jest egzekucja komornicza. Aby mogła się ona rozpocząć konieczne jest najpierw wystawienie tytułu wykonawczego. Stanowi on podstawę do rozpoczęcia przez komornika polskiego procedury windykacyjnej. Jest to już przymusowa egzekucja należności. Dłużnik najpierw otrzymuje zawiadomienie od komornika o rozpoczęciu postępowania egzekucyjnego. Komornik również rozsyła zapytania do urzędów i instytucji w celu uzyskania informacji na temat majątku dłużnika. Następnym krokiem jest zajęcie wszystkich elementów majątku dłużnika, które posiada on w Polsce, w celu pokrycia kwoty zadłużenia.

Jakie konta podlegają egzekucji komorniczej

Komornik posiada dostęp do systemu, który umożliwia uzyskanie informacji o rachunkach bankowych posiadanych przez dłużnika w bankach w Polsce. Jest to system OGNIVO, który wskazuje komornikowi wszystkie konta bankowe. Przykładowo wszystkie rachunki zaprezentowane w naszym rankingu kont osobistych są raportowane do OGNIVO. Komornik ma również możliwość uzyskania informacji o kontach bankowych dłużnika z Centralnej Informacji o Rachunkach Bankowych. Posiadając konta czy lokaty w polskich bankach, nie mamy więc szans ukryć tego faktu przed komornikiem. Kiedy komornik odnajdzie już wszystkie konta i lokaty dłużnika, zajmuje znajdujące się na nich środki. Jeśli komornik ma wyegzekwować kwotę 25 000 złotych, taką właśnie kwotę zajmuje na koncie. W takiej sytuacji dłużnik zostaje całkowicie pozbawiony możliwości do dysponowania w jakikolwiek sposób środkami z kont i nie posiada on już żadnej elastyczności dotyczących ruchów finansowych. Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia. Jeśli dłużnik nie posiada na koncie kwoty, która pokryje w całości zadłużenie, a pracuje i otrzymuje co miesiąc regularne wypłaty, będą padały łupem komornika aż do momentu, kiedy zostanie wyegzekwowana cała kwota zadłużenia.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Warto jednak pamiętać, że komornik nie może zająć całej kwoty wynagrodzenia za pracę. Przede wszystkim nie może zająć minimalnego wynagrodzenia, które teraz wynosi 3010 złotych. Inaczej jest tylko w przypadku egzekucji długu z tytułu alimentów. Wtedy komornik może zająć nawet 60% minimalnego wynagrodzenia. Jeśli zaś ktoś pracuje tylko na pół etatu, komornik może zająć jedynie kwotę równą połowie minimalnego wynagrodzenia. Dłużnik nie traci więc wszystkich pieniędzy, ale ma znacznie ograniczone możliwości wykorzystania środków z konta. Istnieje jednak pewne rozwiązanie, które może pozwolić uniknąć problemów w związku z zajęciem konta przez komornika. Więcej informacji o blokadach/zajęciu kont bankowych przeczytacie w naszym artykule.

Czy komornik może zająć nasze zagraniczne konto?

Konta za granicą posiada obecnie wielu Polaków i to nie tylko tych, którzy pracują w innych krajach. Na założenie takiego konta decyduje się wiele osób z obawy przed problemami, które mogą wyniknąć z tego, że mamy bardzo niepewne i niespokojne czasy. Pojawia się tutaj jednak pytanie, czy komornik może zająć konto zagraniczne? Odpowiedź jest prosta – absolutnie nie. Polski komornik może zająć jedynie konta dłużnika, które prowadzone są przez polskie banki. Zajęcia zagranicznego konta nie umożliwia komornikowi nawet fakt, że dłużnik jest obywatelem Polski. Uprawnienia komornika nie wędrują za Polakiem, który wyjechał za granicę. Jego jurysdykcja kończy się na granicy Polski i nie może wykraczać na teren innych państw.

Kiedy komornik może zając konto za granicą?

Jedynym rozwiązaniem dla wierzyciela w sytuacji, gdy polski dłużnik ma tylko konto za granicą jest wystąpienie do sądu kraju, w którym przebywa dłużnik lub uzyskanie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego, jednak jest to procedura bardzo trudna i kosztowna, a także wymaga dużo czasu. Założenie konta za granicą wydaje się więc dobrym sposobem na ochronę naszych interesów. Konto zagraniczne jest bowiem zabezpieczone przed działaniami komorniczymi. Założenie konta zagranicznego też jednak nie jest takie proste. Banki zagraniczne mają swoje wymagania, wśród których jest między innymi konkretny czas przebywania w danym kraju przed założeniem konta. Ponadto często nie ma możliwości założenia konta w zagranicznym banku przez internet. Osoba, która przebywa za granicą ma łatwiej, zaś  jeśli konto w innym kraju chce założyć osoba, która mieszka i przebywa w Polsce, musi liczyć się z koniecznością wyjazdu za granicę w celu założenia konta. To też jest więc czasochłonne i kosztowne. Do tego warto pamiętać o tym, że jeśli zadłużymy się w kraju, w którym mamy założone konto, organy egzekucyjne funkcjonujące w danym kraju mogą zająć nasze konto. Warto więc zanim założymy konto w innym kraju zapoznać się ze wszystkimi przepisami, również tymi dotyczącymi egzekucji ewentualnego zadłużenia. Więcej o kontach za granicą przeczytacie w dedykowanym wpisie.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 1)
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *