Jak założyć konto w UK?

0

Jeśli chcemy pracować lub mieszkać na Wyspach, brytyjski rachunek bankowy to konieczność. Dzięki niemu możemy bezpiecznie przechowywać zarobione pieniądze, realizować przelewy, np. do Polski oraz posługiwać się kartą. Niestety, osoby, które dopiero co wybierają się do UK lub chcą otworzyć ROR w Wielkiej Brytanii, np. by dywersyfikować swój majątek, mają utrudnione zadanie. Wszystko ze względu na wymagania dotyczące adresu zameldowania. Sprawdźmy zatem, z jakich opcji mogą korzystać obcokrajowcy i jak założyć konto za granicą w UK.

Co jest potrzebne, by założyć konto w UK?

Na początku sprawdźmy, jakie dokumenty musimy przygotować, jeśli chcemy założyć konto w brytyjskim banku. Większość instytucji wymaga:

  • dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość – paszport, dowód osobisty, prawo jazdy;
  • dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania – w zależności od banku może to być, np. umowa najmu, rachunek za prąd lub gaz, wyciąg z hipoteki, list z uniwersytetu lub od pracodawcy;
  • dokument potwierdzający nasze zatrudnienie, np. umowa o pracę.

Zdobycie niektórych z ww. dokumentów może być trudne, zwłaszcza gdy dopiero zamierzamy przenieść się na Wyspy lub potrzebujemy konta w UK do innych celów. Na szczęście, da się otworzyć rachunek także bez adresu zameldowania, o czym więcej piszemy w dalszej części artykułu. Polska i Wielka Brytania wymieniają informację, tym samym organy podatkowe mogą dotrzeć do informacji o posiadanych kontach czy saldach na rachunkach. Więcej na ten temat w dedykowanych artykułach: konto za granicą a komornik oraz konto za granicą i polski urząd skarbowy.

Jak założyć konto w UK? – dostępne opcje

Sposób otwarcia rachunku w UK możemy dopasować do naszych potrzeb i aktualnej sytuacji życiowej. Poniżej prezentujemy dostępne metody.

Tradycyjny brytyjski bank

To opcja dla osób posiadających stały adres w UK. Każdy obcokrajowiec, który chce założyć konto w brytyjskim banku, musi udowodnić, że jego pobyt w Wielkiej Brytanii jest legalny. Nie ma tu znaczenia, czy zakładamy rachunek online, czy w placówce.

Do najbardziej znanych brytyjskich banków możemy zaliczyć:

  • Lloyds Bank;
  • Halifax;
  • Metro Bank;
  • Barclays;
  • Nationwide;
  • Santander;
  • HSBC;
  • NatWest;
  • Royal Bank of Scotland;
  • Virgin Money.

Wniosek o rachunek w tradycyjnym brytyjskim banku można złożyć za pośrednictwem strony internetowej banku. Jednak, by potwierdzić swoją tożsamość (i inne informacje) oraz aktywować konto, należy udać się osobiście do oddziału. Cały proces trwa kilka dni roboczych.

Bank internetowy w UK

Banki internetowe to instytucje finansowe, które funkcjonują wyłącznie online. Oznacza to, że nie posiadają swoich oddziałów, a wszystkie sprawy, łącznie z założeniem rachunku załatwia się przez Internet (bankowość elektroniczna lub aplikacja mobilna). W tym przypadku wymóg posiadania stałego adresu zależy od polityki danego banku. Co ważne, konta w tego typu instytucjach są często dużo tańsze niż w tradycyjnych bankach.

Oto kilka propozycji:

  • Starling Bank – wymaga dowodu zamieszkania w UK. Bank oferuje nie tylko bezpłatny rachunek bieżący, ale także inne produkty i usługi bankowe, np. pożyczki.
  • Monzo –  to najpopularniejszy tego typu bank na Wyspach. W ofercie Monzo znajdziemy darmowe konto oraz kartę, a także produkty ułatwiające oszczędzanie. Do założenia rachunku konieczny jest stały adres w UK.
  • Monese – nie jest potrzebne potwierdzenie adresu zameldowania w Wielkiej Brytanii. Monese oferuje podstawowe konto (Konto Simple) za darmo

Serwis wielowalutowy

To dobra opcja dla osób, które dopiero planują przeprowadzkę do UK lub pracują tam sezonowo. By założyć konto poprzez serwis wielowalutowy, nie potrzebujemy adresu zameldowania na Wyspach. Cały proces jest szybki i bardzo prosty. Nie musimy dołączać żadnych dokumentów. Wystarczy zarejestrować się na stronie lub poprzez aplikację mobilną i potwierdzić swoją tożsamość.

Możemy skorzystać, np.  z usług:

  • Revolut – propozycja tego fintechu to bezpłatne konto obsługujące niemal 30 walut wraz z kartą wielowalutową (obowiązuje opłata za wysyłkę). W ofercie znajdziemy także produkty kredytowe, oszczędnościowe i inwestycyjne.
  • Wise – oferuje darmowy rachunek wielowalutowy wraz z lokalnymi danymi bankowymi w Wielkiej Brytanii i kartą wielowalutową (opłata za wysyłkę). Z kontem Wise możemy wysyłać i otrzymywać przelewy w GBP oraz realizować płatności w tej walucie. Oczywiście w pakiecie otrzymujemy lokalny IBAN (czyli nr rachunku lokalnego banku).

Jak założyć konto w UK? Podsumowanie

Jak widać, opcji jest sporo – od banków tradycyjnych po fintechy. Przed podjęciem decyzji warto więc przemyśleć, do jakich celów będziemy potrzebować rachunku w UK – czy chcemy jedynie przechowywać środki, płacić kartą, wykonywać przelewy itp., czy może planujemy także oszczędzać i inwestować.

Pamiętajmy jednak, że nie każdy będzie mógł skorzystać z wszystkich dostępnych metod. Jeśli nie posiadamy stałego adresu w Wielkiej Brytanii, niemal każdy tradycyjny brytyjski bank ”zamknie przed nami drzwi”.

Na szczęście, do wyboru mamy jeszcze banki internetowe i fintechy, które równie dobrze dbają o powierzone im pieniądze, a (niektóre) zapewniają nawet gwarancję ochrony depozytów. Konta w tego typu instytucjach funkcjonalnością niewiele różnią się od ich tradycyjnych odpowiedników.

Oprócz powyższych opcji, zawsze możemy rozważyć jeden z rachunków z rankingu kont osobistych, które oferują korzystne konta walutowe lub usługę wielowalutową (np. kartę wielowalutową).

Co jest potrzebne do założenia konta w banku w UK?

By założyć konto w banku w Wielkiej Brytanii, niezbędne będą dokumenty potwierdzające naszą tożsamość (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport) oraz dokumenty potwierdzające nasz adres zamieszkania. Potrzebne może okazać się także potwierdzenie zatrudnienia (zależy od instytucji).

W jakim banku w UK można założyć konto przez Internet?

W przypadku tradycyjnych banków w UK przez Internet można złożyć jedynie wniosek, a resztę formalności należy dopełnić w oddziale. Natomiast przejście online przez cały proces zakładania rachunku umożliwiają banki internetowe, np. Starling Bank, Monzo, a także serwisy wielowalutowe typu Wise, Revolut.

Czy urząd skarbowy widzi nasze konto w Wielkiej Brytanii?

Tak, Polska i Wielka Brytania wymieniają informację w tym zakresie. Tym samym Polski urząd skarbowy może się dowiedzieć o tych rachunkach i uzyskać informację np. dotyczące Sald.

Czy Polski Urząd skarbowy może zająć nasze konto w Wielkiej Brytanii?

Tak, taka operacją jest możliwa, choć całość dość uciążliwa dla polskiego US. W pierwszej kolejności US musi wiedzieć o takim rachunku, następnie wystąpić do organów w UK i dopiero po przejściu procedury taka operacja jest możliwa.

Czy komornik może zając nasze konto w Wielkiej Brytanii?

Choć taka operacja jest możliwa, to prawdopodobieństwo jej przeprowadzenia jest niskie. Po pierwsze komornik musiałby wiedzieć o rachunku, następnie musiałby wystąpić do urzędu w UK z odpowiednim wnioskiem. I to lokalne instytucję dokonują zajęcia w UK. Polski komornik nie ma możliwości bezpośredniego zajęcia takiego konta.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.4/5 (Ilość ocen: 8)
Autor artykułu
Tomek Marczewski
Tomek Marczewski
Pozostałe publikacje autora
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *