Przelew zagraniczny w BNP Paribas

0

Przelew w obcej walucie (zwłaszcza pierwszy) to sporo niewiadomych – wysokość prowizji, czas realizacji, wymagane informacje. By uniknąć stresu, warto wcześniej dokładnie poznać temat. W artykule wyjaśniamy, z czym wiąże się przelew zagraniczny w BNP Paribas. Krok po kroku wyjaśniamy, jak go zlecić i jakie dane będą potrzebne. Zapraszamy do lektury.

Czym jest przelew zagraniczny/walutowy?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia podstawowych pojęć (szerzej omówiliśmy temat w artykule: Przelew zagraniczny wszystko co musisz wiedzieć). Otóż jeśli właściciel rachunku w jednym kraju (np. w Polsce) wysyła środki do właściciela rachunku w innym kraju (np. we Włoszech, Chinach, USA) mamy do czynienia z przelewem zagranicznym.

Co ciekawe, tego typu transfer można zlecić nie tylko za granicę, ale także do innego banku w kraju. Wówczas taką transakcję nazywamy przelewem walutowym. Mimo różnic w nazewnictwie i faktu, że pieniądze nie opuszczają granic kraju, banki traktują takie zlecenie tak samo jak przelew zagraniczny. Oznacza to, że naliczają podobne opłaty i wykorzystują systemy przeznaczone do transferów międzynarodowych.

W BNP Paribas klienci indywidualni mogą zlecić:

 • przelew SEPA – służy do przesyłania środków wyłącznie w euro przy wyborze opcji kosztowej SHA jedynie do krajów należących do Jednolitego Obszaru Płatności w Euro;
 • przelew SWIFT – umożliwia transfer pieniędzy w dowolnej walucie do ponad 200 krajów na całym świecie.

BNP Paribas przelew zagraniczny koszt

Jak już wspomnieliśmy, SEPA i SWIFT to dwa zupełnie różne systemy. Różnią się nie tylko liczbą obsługiwanych walut i zasięgiem terytorialnym, ale przede wszystkim konstrukcją. SEPA jest scentralizowany i podlega europejskim regulacjom, natomiast SWIFT – mocno rozbudowany, co wymaga angażowania banków korespondentów. Wszystko to wpływa na koszty obsługi, jakie ponosi bank, a co za tym idzie na wysokość prowizji, jaką bank obciąża swoich klientów. Sprawdźmy zatem, na jakie kwoty muszą być przygotowani właściciele rachunków w BNP Paribas.

Przelew w Euro – SEPA

Zgodnie z prawem UE opłata za transfer SEPA nie może przewyższać prowizji za przelew krajowy. Z tego też względu większość polskich banków umożliwia realizację takich zleceń za darmo. Nie inaczej jest w BNP Paribas.

Posiadacze Konta Otwartego na Ciebie, zaprezentowanego w rankingu kont osobistych, którzy wykonają przelew SEPA przez bankowość internetową, zapłacą za niego okrągłe 0 zł. Jednak to samo zlecenie, ale złożone w oddziale lub przez Centrum Telefoniczne to koszt 12 zł. Natomiast wybór SEPA Urgent, czyli trybu pilnego wiążę się opłatą w wysokości 10 zł. Oczywiscie przelew SEPA przez internet jest darmowy również w przypadku innych kont – Kont walutowych, Konta na Teraz, Konta Premium czy Private Bankingu.

Przelew SWIFT np. w USD

Zlecenia płatnicze SWIFT ze względu na bardziej skomplikowaną konstrukcję tego systemu są droższe. W BNP Paribas użytkownicy Konta Otwartego na Ciebie zapłacą:

 • 0,20% kwoty transakcji, min. 30 zł, max. 200 zł za przelew w opcji kosztowej SHA wysłany przez bankowość internetową;
 • 0,35% kwoty transakcji, min. 60 zł, max. 200 zł za przelew w opcji kosztowej SHA zlecony w oddziale lub za pośrednictwem Centrum Telefonicznego;
 • 0,55% kwoty transakcji, min. 150 zł, max. 500 zł za przelew w trybie przyspieszonym.
 • 0,15% kwoty zlecenia, min. 100 zł, max. 400 zł dodatkowej opłaty za opcję kosztową OUR

Dodatkowo, przy opcji kosztowej OUR (kiedy to koszty banków pośredniczących pokrywa nadawca) należy doliczyć opłatę w wysokości 0,15% wartości transakcji, min. 100 zł, max. 400 zł.

Warto wiedzieć!

 • Jeśli odbiorca przelewu ma rachunek w jednym z wybranych banków z grupy BNP (lista dostępna na stronie banku w zakładce Umowy i regulaminy), wówczas koszt takiego zlecenia wynosi od 0 zł do 30 zł (w zależności od posiadanego rachunku).
 • Jeśli przelew zagraniczny zlecimy z konta złotówkowego, całkowita opłata będzie jeszcze wyższa, ponieważ dojdą koszty przewalutowania. Zgodnie z Tabelami Kursów Walut BNP Paribas koszt takiego przewalutowania to ponad 4,4%

A jak wyglądają opłaty w przypadku pozostałych rachunków z oferty BNP Paribas:

Konta Otwartego na CiebieKonta WalutoweWszystkie pozostałe rachunkiKonto KomfortKonta Private Bankingu
Przelew internetowy SWIFT w opcji SHA0,20% kwoty transakcji, min. 30 zł, max. 200 zł0,20% kwoty transakcji, min. 30 zł, max. 200 zł0,20% kwoty transakcji, min. 30 zł, max. 200 zł35 zł0 zł
Przelew w trybie Pilnym0,55% kwoty transakcji, min. 150 zł, max. 500 zł 0,55% kwoty transakcji, min. 150 zł, max. 500 zł 0,55% kwoty transakcji, min. 150 zł, max. 500 zł 0,55% kwoty transakcji, min. 150 zł, max. 500 zł 0 zł
Dopłata za opcję kosztową OUR0,15% kwoty zlecenia, min. 100 zł, max. 400 zł0,15% kwoty zlecenia, min. 100 zł, max. 400 zł0,15% kwoty zlecenia, min. 100 zł, max. 400 zł0,15% kwoty zlecenia, min. 100 zł, max. 400 zł0 zł
opracowanie własne na podstawie Toip banku BNP Paribas

Jak zrobić przelew zagraniczny w BNP Paribas?

Czas realizacji zlecenia płatniczego może wydłużyć się, jeśli wniosek o przelew będzie niekompletny lub błędny. Wówczas bank musi przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, by uzyskać brakujące dane. W skrajnych przypadkach może także odmówić wykonania zlecenia i zwrócić pieniądze. Właśnie dlatego warto uważnie wypełniać formularz przelewu zagranicznego i podawać wszystkie wymagane informacje. Jakie dokładnie?

W BNP Paribas będzie to:

 • numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN (w zależności od kraju może być także NRB lub inny akceptowany format);
 • adres oraz imię i nazwisko/nazwa odbiorcy;
 • kwota i waluta transakcji;
 • tytuł przelewu;
 • data zlecenia;
 • opcja kosztowa – BEN, OUR, SHA (dla SEPA tylko SHA);
 • kod BIC/SWIFT banku odbiorcy lub inne dane umożliwiające identyfikację danej instytucji (niewymagane przy SEPA);
 • tryb przelewu – standardowy lub przyspieszony (urgent).

Ile idzie przelew zagraniczny w BNP Paribas?

Czas realizacji transferu zagranicznego zależy od kilku czynników. Wpływ ma przede wszystkim wybrany tryb przelewu, waluta transakcji i moment otrzymania zlecenia. Poniżej prezentujemy, jak wygląda to w BNP Paribas.

Czas realizacji przelewu EURO SEPA

Standardowy przelew europejski zostanie zrealizowany najpóźniej do końca następnego dnia roboczego. A jeśli wybierzemy SEPA Urgent, środki mają szansę dotrzeć do odbiorcy w dniu bieżącym.

Czas realizacji przelewu SWIFT np. w USD

Transfer SWIFT w trybie standardowym w EUR i PLN dotrze w następnym dniu roboczym. W przypadku innych walut zostanie on przekazany do banku odbiorcy w ciągu 2 dni roboczych.

Natomiast przelewy przyspieszone w USD, PLN, EUR trafią na konto beneficjenta w tym samym dniu roboczym. Dla innych walut BNP Paribas określił termin realizacji jako D+n, gdzie „n” oznacza najkrótszy możliwy termin (najczęściej ten sam lub następny dzień roboczy). Tabela z czasem realizacji przelewów zagranicznych dostępna na stronie BNP Paribas

Warto wiedzieć!

Pamiętajmy, że terminy wskazane powyżej dotyczą wyłącznie dyspozycji złożonych przed godziną graniczną (więcej szczegółów w dalszej części artykułu).

Przelew w EUR/USD z konta złotówkowego w BNP Paribas – czy to możliwe?

Do wykonania przelewu w euro lub dolarach amerykańskich w BNP Paribas nie jest potrzebne konto walutowe. Taką dyspozycję można złożyć, wykorzystując zwykłe konto złotówkowe, np. Konto Otwarte na Ciebie. Niestety, wówczas transfer zagraniczny będzie droższy, ponieważ bank oprócz opłaty za przelew obciąży klienta kosztami przewalutowania.

BNP Paribas przelicza walutę zgodnie z własną tabelą kursową. Spread walutowy dla EUR wynosi ok. 39 gr (ok. 8,8%), a dla USD ok. 36 gr (ok. 8,8%). Oczywiście spread będzie się różnił w zależności od wartości kursu walutowego, jednak jego procentowa wartość powinna być podobna i wynosić niecałe 9%.

Przelew z zagranicy na polskie konto w BNP Paribas

BNP Paribas umożliwia także przyjęcie przelewu w euro lub dolarach amerykańskich na konto złotówkowe. Wówczas (o ile, np. nie dotyczy nas opcja kosztowa BEN) nie musimy martwić się o opłaty za przelew, jednak nadal dojdzie do przewalutowania po kursie banku. W takim scenariuszu zapłacimy za przewalutowanie przynajmniej kilka %. Dlatego takie przelewy najlepiej przyjmować na rachunki walutowe.

Godziny księgowania przelewów zagranicznych w BNP Paribas

Jak już wspomnieliśmy, bank zrealizuje przelew w wybranym trybie, tylko wtedy kiedy wyrobimy się przed konkretną godziną graniczną. Jeśli spóźnimy się chociaż minutę, cały proces wydłuży się o co najmniej 1 dzień roboczy.

Przelewy zagraniczne wychodzące BNP Paribas

W BNP Paribas wszystkie przelewy zagraniczne w trybie standardowym należy wysłać do godz. 15:00. Natomiast w przypadku trybu przyspieszone godzina zależy od waluty transakcji:

 • USD, PLN, GBP, CAD – 12:00
 • TRY, RON, HUF, CZK – 13:00
 • SEK, NOK, DKK – 9:30
 • RUB, BGN – 9:00
 • RSD, NZD, EUR, CNY – 15:00
 • JPY – 14:00
 • CHF – 10:30
 • AUD – 12:30.

Przelewy zagraniczne przychodzące BNP Paribas

W tym przypadku BNP Paribas podaję jedną godzinę, taki transfery zagraniczne/walutowe są ksiegowane do godziny 18.00 danego dnia. Samo księgowanie wykonane jest tego samego dnia, o ile dany transfer dotrze do banku w odpowiedniej godzinie. Te informację pochodzą z dokumentu „TERMINY REALIZACJI PRZELEWÓW W BNP PARIBAS BANK POLSKA S.A”

Ile kosztuje przelew zagraniczny w BNP Paribas?

Przelew SEPA w BNP Paribas kosztuje: 0 zł – tryb standardowy lub 10 zł – tryb przyspieszony. Natomiast dla transferu SWIFT prowizja wynosi 0,2% kwoty transakcji, min. 30 zł, max. 200 zł – tryb standardowy lub 0,55% kwoty transakcji, min. 150 zł, max. 500 zł – tryb przyspieszony.

Z jakich konto można wykonać przelew zagraniczny w BNP Paribas?

Klienci indywidualni BNP Paribas mogą zlecać przelewy zagraniczne zarówno z konta walutowego, jak i złotówkowego, np. Konta Otwartego na Ciebie.

Do której godziny księgowane są wychodzące przelewy zagraniczne w BNP Paribas?

W BNP Paribas wychodzące przelewy zagraniczne w trybie standardowym są księgowane do godz. 15:00. Natomiast godziny graniczne dla zleceń w trybie przyspieszonym są różne w zależności od waluty transakcji, np. w przypadku EUR – 15:00, USD – 12:00, a CHF – 10:30.

Ile idzie przelew zagraniczny w BNP Paribas?

Przelew SEPA w trybie standardowym dociera najpóźniej w kolejnym dniu roboczym, natomiast w trybie przyspieszonym nawet w tym samym dniu. Przelew SWIFT standard w EUR i PLN trafia do banku odbiorcy w następnym dniu roboczym, a w przypadku innych walut – w ciągu 2 dni roboczych. W zależności od waluty transakcji przyspieszony transfer SWIFT ma szansę znaleźć się na rachunku odbiorcy w tym samym lub następnym dniu roboczym.

Źródło: https://www.bnpparibas.pl/

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.2/5 (Ilość ocen: 6)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *