Płatność zegarkiem docenią wszyscy ci, którzy chcą uwolnić się od portfela lub telefonu, nie pozbawiając się jednocześnie dostępu do pieniędzy. To niezwykle wygodne rozwiązanie zwłaszcza podczas spaceru, czy treningu na świeżym powietrzu. Sprawdzamy, na czym polega ta metoda płatności mobilnych i czy jest bezpieczna. Warto wiedzieć, iż praktycznie wszystkie banki z naszego rankingu kont osobistych oferują tego typu usługę.
Wybierając smartwatcha lub smartbanda najczęściej sprawdzamy jego funkcje sportowe i pojemność baterii. Jednak, jeśli chcemy płacić takim zegarkiem, należy zwrócić uwagę również na inne parametry.
Nie każdy gadżet „smart” obsługuje płatności zbliżeniowe. By było to możliwe telefon, opaska lub zegarek muszą mieć wbudowany moduł NFC, który pozwala na komunikację między urządzeniem a terminalem. Z popularnych urządzeń taką funkcję ma m.in Apple Watch czy Samsung Galaxy Watch.
Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto sprawdzić, czy nasz bank udostępnia płatności zegarkiem. Jeśli tak – jakie systemy obsługuje. O ile Google Pay czy Apple Pay znajdziemy w większości banków, to lista instytucji współpracujących ze SwatchPAY, czy FitBit Pay jest d ość ograniczona.
Przed dokonaniem pierwszej płatności zegarkiem, musimy go do tego przygotować. Oczywiście oprócz smartwatcha lub smartbanda z funkcją NFC, będziemy do tego potrzebować:
Przebieg procesu konfiguracji urządzenia może różnić się w zależności od modelu i operatora płatności, jednak najczęściej wygląda to następująco:
Najpierw wybudzamy urządzenie i aktywujemy tryb płatności, np. przez wybór ikonki portfela, czy przytrzymanie przycisku z lewej strony. Następnie wpisujemy PIN, który chroni dostęp do portfela. Jeśli dodaliśmy więcej niż jedną kartę – wybieramy tę, którą chcemy zapłacić.
Sam moment płatności za zakupy jest dziecinnie prosty. Po prostu zbliżamy urządzenie do terminala i czekamy na potwierdzenie transakcji.
Kodu PIN nie musimy podawać przy każdej operacji. Wpisujemy go raz na dobę. Urządzenie może ponownie domagać się PIN-u, jeśli wyłączymy funkcję monitorowania tętna lub zdejmiemy zegarek.
W zależności od tego, jaki model zegarka wybierzemy, będzie on korzystał z konkretnego systemu do obsługi płatności. Na polskim rynku znajdziemy urządzenia bazujące na takich rozwiązaniach jak: Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Xiaomi Pay, FitBit Pay oraz SwatchPAY.
Google Pay to usługa funkcjonująca w Polsce od 2017 roku. Jako jedyna nie jest przypisana do urządzeń konkretnego producenta. Mogą z niej korzystać posiadacze gadżetów z systemem Wear OS (np. Samsung Galaxy Watch4 LTE, Suunto 7, Oppo Watch).
Google Pay to zdecydowanie najpopularniejszy system do obsługi płatności. Wdrożyły go następujące banki z naszego rankingu kont osobistych: Bank Millennium, Alior Bank, Bank Pekao, BNP Paribas, Citi Handlowy, Credit Agricole, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, Santander Bank Polska. Z banków spółdzielczych, na liscie znajdziemy SGB.
Łatwo się domyślić, że Apple Pay działa jedynie na urządzeniach od Apple. Do Polski usługa dotarła w 2018 roku.
Obecnie jest dostępna w większości polskich banków: Alior Banku, Banku Millennium, Banku Pekao, Banku Pocztowym, BNP Paribas, BPS, Citi Handlowym, Credit Agricole, ING Banku Śląskim, mBanku, Nest Banku, PKO BP, Santander Bank, Spółdzielczej Grupie Bankowej, VeloBanku.
Choć opaski tego producenta są dostępne już od kilku lat, to smartband z funkcją NFC pojawił się w Polsce dopiero w październiku 2021 roku. Pierwszym modelem był Mi Smart Band 6 NFC. Dużą przewagą tej opaski jest jej cena – ok. 200 zł.
W 2022 roku swoją premierę miały kolejne dwa gadżety od Xiaomi, które umożliwiają płatności zbliżeniowe – Xiaomi Watch S1 i Xiaomi Watch S1 Active.
Z Xiaomi Pay mogą korzystać jedynie posiadacze kart Mastercard, będący jednocześnie klientami takich banków jak: Bank Pocztowy, Spółdzielcza Grupa Bankowa, mBank, BNP Paribas, Alior Bank, Credit Agricole, PKO BP.
Zegarki i opaski od Xiaomi są powiązane z aplikacją Mi Fitness (Xiaomi Wear).
Usługa Garmin Pay jest dostępna dla użytkowników zegarków marki Garmin. Urządzenie można skonfigurować do płatności zbliżeniowych za pomocą aplikacji Garmin Connect.
Smartwatchem od Garmin zapłacą klienci: Nest Banku, PKO BP, Santander Bank Polska, ING Banku Śląskiego, mBanku, Banku Millennium, Banku Pocztowego, BNP Paribas, Banku Pekao, Banku Polskiej Spółdzielczości, Spółdzielczej Grupy Bankowej, Alior Banku, VeloBanku.
Warto dodać, że nie wszystkie ww. banki umożliwiają korzystanie zarówno z kart Visa, jak i Mastercard w Garmin Pay.
FitBit Pay funkcjonuje na rynku polskim od 2018 roku. System działa jedynie na zegarkach tego producenta. By podpiąć kartę do urządzenia, należy pobrać aplikację FitBit.
Usługa jest dostępna w Banku Pekao, Nest Banku, mBanku, Santander Bank Polska, BNP Paribas, Credit Agricole, Alior Banku, Banku BPS, SGB.
Również w przypadku FitBit Pay warto wcześniej sprawdzić, czy w naszym banku można powiązać z zegarkiem zarówno karty Mastercard, jak i Visa.
System płatności SwatchPAY działa na polskim rynku od grudnia 2020 roku. Jest powiązany ze szwajcarskimi zegarkami Swatch (modele z funkcją NFC). Do obsługi urządzenia niezbędna jest aplikacja SwatchPAY! App by wearonize.
Usługę wprowadziły u siebie następujące banki: Alior Bank, Credit Agricole, PKO BP, mBank, Nest Bank, VeloBank, BNP Paribas.
Smartwatchem lub smartbandem zapłacimy w każdym punkcie handlowo-usługowym, który jest wyposażony w terminal płatniczy. Oznacza to, że wszędzie tam, gdzie możliwa jest płatność kartą, należność uregulujemy także zegarkiem.
Kiedy płacimy zegarkiem, dane karty przesyłane są w postaci tzw. tokenów. Oznacza to, że wszelkie wrażliwe informacje zastępowane są jednorazowymi hasłami, czyli unikalnym ciągiem liter i cyfr. Nawet jeśli oszust zdoła wykraść taki token, będzie on dla niego bezużyteczny.
Każde urządzenie ma także własne zabezpieczenia. Mogą one różnić się w zależności od wybranego modelu i operatora płatności. Najczęściej stosuje się:
Dodatkowo większość banków umożliwia ustawienie limitów kwotowych i ilościowych tylko dla płatności mobilnych. Warto z tego skorzystać i ustawić, taki limit, jaki rzeczywiście jesteśmy w stanie wykorzystać.
Biorąc pod uwagę wszystkie ww. zabezpieczenia, kradzież zegarka nie jest zbyt opłacalna. Problemem może okazać się samo odblokowanie zegarka, nie mówiąc już o przejściu do trybu płatności.
W kwestii samego bezpieczeństwa, warto zapoznać się z zasadami bezpiecznego korzystania z konta bankowego.
Płatność zegarkiem Warto wiedzieć!
Tak jak w przypadku płatności zbliżeniowych kartą, bez PIN-u zrealizujemy transakcję do 100 zł. Należy jednak dodać, że nie jest to regułą. Wszystko zależy od polityki banku i systemu płatności.
W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej skontaktować się z bankiem, który zablokuje token. Warto także usunąć lub zastrzec kartę w aplikacji przeznaczonej do obsługi płatności, np. Garmin Connect, Mi Fitness itp.
W przypadku nieautoryzowanych płatności jesteśmy chronieni przez przez procedurę chargeback (inaczej reklamację płatności kartą).
Dzięki płatnościom zegarkiem dostęp do środków zgromadzonych na koncie mamy zawsze pod ręką, a dokładniej… na ręku. Nie musimy zabierać ze sobą torebki lub wypychać kieszeni portfelem. Śmiało można stwierdzić, że obecnie jest to najwygodniejsza metoda płatności. Chociaż przy pewnych płatnościach to BLIK jest najwygodniejszą formą nowoczesnych płatności.
Pamiętajmy, że nie każdym smartwatchem można płacić. A kiedy znajdziemy taki, który to umożliwia, sprawdźmy, czy nasz bank obsługuje dany system płatności. Nie warto pomijać tego kroku. Może okazać się, że nie skorzystamy z funkcji płatności zbliżeniowych, nawet jeśli posiadamy zegarek z modułem NFC.
Tak, jak najbardziej. Po odpowiednim skonfigurowaniu urządzenia płatność jest możliwa bez udziału innych urządzeń. Wystarczy, że mamy przy sobie sam zegarek.
Usługa jest dostępna praktycznie we wszystkich komercyjnych bankach (wszystkich dostępnych w naszym rankingu kont osobistych). Jednak nie wszystkie formy płatności zegarkiem są dostępne w wybranych bankach. Najbardziej popularny jest Apple i Google pay, wspierany odpowiednio przez urządzenia Apple oraz zegarki z systemem Wear OS. W przypadku FitBit Pay, Garmin Pay czy Xiaomi Pay, wsparcie jest dostępne tylko dla poszczególnych instytucji.
Wystarczy szybka konfiguracja urządzenia które wspiera płatności NFC i już możemy cieszyć się wygodnymi płatnościami bez karty czy telefonu. Warto wiedzieć, że nie wszystkie banki wspierają wybrane formy płatności mobilnych.
Niestety, nie każde urządzenie wspiera tą formę płatności. Funkcją, która odpowiada za płatności mobilne to moduł NFC. Jeśli dane urządzenie go ma to takie płatności powinny być możliwe (po uprzedniej konfiguracji).