Karta debetowa a kredytowa? Czym się różnią i co lepiej wybrać?

0

Na pierwszy rzut oka trudno rozróżnić, z jaką kartą mamy do czynienia. Jedyną podpowiedzią może być dopisek „Debit” bądź „Credit”. Mimo podobieństw w wyglądzie, mechanizm działania każdej z nich jest zupełnie inny. Karta debetowa a kredytowa jakie są różnice miedzy nimi? Który „plastik” bardziej się opłaca?

Rodzaje kart bankowych

Klienci banków mają do dyspozycji kilka rodzajów kart płatniczych:

Na kartę prepaid wpłacamy dowolną kwotę i korzystamy, dopóki środki się nie wyczerpią. Karta wirtualna ma służyć do płatności w Internecie. Co ciekawe z wykorzystaniem Apple Pay Czy Google Pay mamy możliwość korzystana z karty wirtualnej jak z tej zwyklej debetowej (z wykorzystaniem telefonu oczywiście).

Wystarczy spojrzeć na statystyki lub popytać znajomych, jaki rodzaj „plastiku” mają w swoim portfelu, by zauważyć, że na pierwszym miejscu uplasowały się karty debetowe – 37,7 mln szt., a po nich karty kredytowe – 4,9 mln szt. (stan na I kwartał 2023 roku). To dwa najpopularniejsze sposoby płatności. Przyjrzyjmy się, które rozwiązanie jest wygodniejsze i bardziej opłacalne.

Czym jest karta debetowa?

To karta, którą najłatwiej otrzymać. Wydawana jest w pakiecie z kontem osobistym, firmowym, czy walutowym. Dzięki niej mamy szybki dostęp do zgromadzonych oszczędności. Możemy:

  • płacić w punktach handlowo-usługowych,
  • korzystać z bankomatu i wpłatomatu,
  • opłacać zakupy online.

Zazwyczaj kartę do konta otrzymujemy gratis, a miesięczny koszt obsługi wynosi maksymalnie kilka-kilkanaście złotych. Oczywiście przy aktywnym korzystaniu, większość banków zwalnia nas z ewentualnej opłaty. Wypłaty z obcych i zagranicznych bankomatów mogą wiązać się z dodatkową opłatą.

Karty debetowe obsługują nie tylko złotówki. Dostępne są, np. w euro, funtach brytyjskich, czy dolarach amerykańskich lub w kilku walutach jednocześnie (karty wielowalutowe).

Wbrew pozorom nie każdy użytkownik „plastiku” z dopiskiem „Debit” może zrobić debet. Debetówką możemy płacić tylko wtedy, kiedy na rachunku bankowym są pieniądze. W przypadku braku środków, transakcja zostanie odrzucona. Dzięki temu nie musimy się martwić, że wydamy więcej niż mamy. By móc korzystać z debetu musimy się najpierw o niego postarać.

Popularne propozycje kart debetowych wraz z rachunkami znajdziecie w naszym rankingu kont osobistych.

Czym jest karta kredytowa?

Kartę debetową otrzymujemy dopiero po założeniu konta bankowego. Jeśli chcemy stać się posiadaczami kredytówki, nie musimy otwierać rachunku. Nie oznacza to, że jej uzyskanie jest prostsze. Trzeba udowodnić swoją stabilność finansową i mieć dobrą historię kredytową.

Na czym polega mechanizm działania kredytówki? Bank daje klientowi dostęp do odnawialnego limitu kredytowego, który jest darmowy w okresie bezodsetkowym (trwa 40-60 dni w zależności od banku). Robiąc zakupy, korzystamy nie ze swoich pieniędzy lecz środków banku, które należy zwrócić w odpowiednim czasie. Jeśli tego nie zrobimy, zostaniemy obciążeni odsetkami.

Karta kredytowa to doskonałe rozwiązanie w razie nagłych wydatków. Przy rozważnym korzystaniu nie poniesiemy żadnych opłat z tytułu zaciągniętego zadłużenia. Zwykle przy tych produktach nie ma obowiązku wykupowania dodatkowego ubezpieczenia czy płacenia stałej prowizji za korzystanie z limitu kredytowego. Jeśli będziemy pamiętać o terminowych spłatach zadłużenia, docenimy jej możliwości i swobodę w planowaniu budżetu.

Najlepsze karty kredytowe z podziałem na kategorię zostały opisane w naszym rankingu kart kredytowych.

Karta debetowa a kredytowa – różnice

Podstawową różnicą pomiędzy kartami jest źródło pochodzenia środków. Płacąc kartą debetową, wydajemy środki własne, a używając karty kredytowej, korzystamy limitu kredytowego przyznanego przez bank.

Użytkownicy debetówek przyzwyczajeni są do darmowych wypłat z bankomatów (czasem naliczane są opłaty rzędu kilku złotych). Niestety, pobranie gotówki przy użyciu kredytówki może wiązać się z prowizją nawet do 10%. Oznacza to, że wyciągnięcie 500 zł będzie nas kosztować aż 50 zł. Warto pozostać przy transakcjach bezgotówkowych, które zwykle nie generują dodatkowych opłat.

Kartę debetową otrzymamy za darmo po założeniu konta bankowego. Za każdy kolejny „plastik” zazwyczaj także nie musimy nic płacić. O kartę kredytową musimy wnioskować i spełniać podobne warunki jak przy ubieganiu się o pożyczkę ( zdolność kredytowa, regularne dochody). Wydanie i utrzymanie produktu z podstawowej półki zazwyczaj nić nie kosztuję, dla kart kredytowych premium opłaty mogą wynosić od kilkudziesięciu donawet kilkaset złotych w skali roku (samo utrzymanie produktu).

Jeśli chodzi o wizualne różnice, to na karcie kredytowej zazwyczaj widnieje napis „Credit”, natomiast w przypadku debetowej mamy napis „Debit”. W przypadku obu produktów możemy wykonywać praktycznie te same operację – od płatności w sklepach, po transakcje online czy wypłaty z bankomatów. Warto jednak wiedzieć, że przy korzystaniu z niektórych usług – np. wypożyczenie auta. Konieczne może być przedstawienie karty kredytowej z odpowiednim limitem i złożenie depozytu za wynajem.

Karta kredytowa a debetowa – która lepsza?

W codziennym użytkowaniu różnicę odczujemy tylko w przypadku konieczności wypłaty gotówki z bankomatu. Transakcje bezgotówkowe wyglądają podobnie.

Karta kredytowa to dodatkowe środki, które mogą być realnym wsparciem domowego budżetu i doskonałym rozwiązaniem na wypadek nieplanowanych wydatków. Niestety, jeśli finanse często wymykają się nam spod kontroli i nie potrafimy nimi zarządzać, kredytówka nie będzie dobrym pomysłem. Musimy pamiętać, że każda płatność to dług, który przyjdzie nam prędzej czy później spłacić.

Karta debetowa to swoboda użytkowania i pewność, że nie wydamy więcej niż mamy. Jest idealnym narzędziem do korzystania z bankomatu i codziennych zakupów.

Oba instrumenty płatnicze mogą się dobrze uzupełniać. Jeśli chcemy ograniczyć się do jednego typu produktu, warto porównać oferty banków i zapoznać się z Tabelą opłat i prowizji. Wybierając kartę debetową, rezygnujemy z dodatkowego limitu kredytowego na nieprzewidziane sytuacje. Decydując się na kartę kredytową, musimy dbać o regularne spłaty długu i postawić tylko na transakcje bezgotówkowe. Jeśli zaniedbamy te punkty umowy, trzeba liczyć się z wysokimi odsetkami i prowizjami. Wówczas takie rozwiązanie może okazać się nieopłacalne.

Czym się różni karta kredytowa od debetowej?

Podstawową różnica jest źródło pochodzenia środków. W przypadku karty kredytowej korzystamy z limitu kredytowego przyznanego przez bank. Dla kart debetowych, transakcje obsługiwane są z powiązanego konta bankowego, które trzeba uprzednio zasilić.

Karta kredytowa a debetowa różnice wizualne?

W przypadku wyglądu produktów, różnica jest naprawdę subtelna. Dla kart kredytowych mamy napis „Credit”, natomiast debetówki opatrzone są napisem „Debit”. To jest jedyna różnica wizualna pomiędzy oboma produktami.

Karta kredytowa czy debetowa – która lepsza?

Są to 2 rożne produkty o różnym przeznaczeniu. Nie da się ich porównać, ponieważ w swoim założeniu mają służyć do innych celów. Kartą Kredytową powinniśmy wykonywać tylko operacje bezgotówkowe w ramach przyznanego limitu i spłacać go regularnie. Karta debetowa ma szersze zastosowanie.

Źródła

Informacja o kartach płatniczych I kwartał 2023 r. NBP

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.7/5 (Ilość ocen: 4)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *