Jeśli zamierzamy mieszkać i pracować lub studiować w Niemczech, nie da się obejść bez konta bankowego. Na konto wypłacane są stypendia, pensje, zasiłki itp. Poza tym rachunek zagraniczny w kraju stabilnym gospodarczo to także dobry sposób na ochronę swojego majątku. Podpowiadamy, jak założyć konto w Niemczech i, czy da się to zrobić bez meldunku.
Państwa członkowskie UE mają obowiązek zapewnić dostęp do podstawowej bankowości (podstawowy rachunek płatniczy) każdemu, kto legalnie przebywa na terenie Unii Europejskiej także osobom bez stałego adresu. Prawo to gwarantuje unijna dyrektywa 2014/92/UE.
Oznacza to, że Polak może założyć rachunek w Niemczech i nie musi przy tym posiadać niemieckiego adresu zamieszkania. Przynajmniej w teorii. W praktyce nie każdy bank chce świadczyć usługi nierezydentom.
Z jednej strony wspomniana dyrektywa umożliwia założenia co najmniej podstawowego rachunku płatniczego każdemu zainteresowanemu w każdym państwie członkowskim. Z drugiej zaś strony banki mają obowiązek przestrzegać jeszcze innych przepisów, np. zapobiegających praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
W związku z tym, zanim otworzą konto obcokrajowcowi, muszą potwierdzić jego tożsamość i „prześwietlić” jego zamiary. Dlatego banki mają prawo wymagać podania różnych informacji oraz przedłożenia dokumentów. Oprócz dokumentu tożsamości (paszport, dowód osobisty) potrzebne może być:
Co ważne, lista dokumentów może różnić się w zależności od instytucji. Warto więc przed wizytą w oddziale, skontaktować się z bankiem i dopytać o szczegóły.
Polak, który dopiero co przeprowadza się do Niemiec i pierwszy raz ma kontakt z niemiecką bankowością, może czuć się zagubiony. Jak spośród setek ofert wybrać najlepszą? Do którego banku się udać? Poszukiwanie dobrego konta może okazać się jeszcze trudniejsze, jeśli nie posiadamy stałego adresu w Niemczech i nie uda nam się zebrać kompletu dokumentów. Sprawdźmy więc, z jakich opcji możemy skorzystać w zależności od sytuacji.
Banki tradycyjne takie jak Deutsche Bank, Sparkasse, Volksbank oferują szeroki zakres usług, jednak większość tego typu instytucji kieruje swoją ofertę do obywateli Niemiec lub rezydentów, a co za tym idzie, wymaga posiadania stałego adresu w tym kraju.
Chyba jednym z najpopularniejszych niemieckich banków wśród Polaków jest Sparkasse. Co ciekawe bank posiada nawet obsługę polskojęzyczną i to dla szeregu produktów np. kredytów hipotecznych. Ze względu na ta popularność, przygotowaliśmy nawet artykuł „jak zamknąć konto w Sparkasse„.
By założyć rachunek w tradycyjnym banku, należy najpierw umówić się na spotkanie, a następnie udać się do oddziału z kompletem dokumentów, wypełnić wniosek (można go złożyć wcześniej online) oraz przejść przez procedurę weryfikacji tożsamości.
Jeśli pracujemy jedynie sezonowo i nie planujemy przeprowadzać się do Niemiec na stałe, a co za tym idzie, nie posiadamy adresu zameldowania w Niemczech, warto rozważyć propozycje banków bezpośrednich (niem. Direktbank) oraz fintechów. W tym przypadku przez cały proces zakładania konta możemy przejść online. Poniżej prezentujemy kilka propozycji.
Wise to fintech, który oferuje:
To jeden z największych banków bezpośrednich w Niemczech. Oferuje konto DKB oraz kartę Visa. Bank na swojej stronie internetowej informuje, że założenie rachunku trwa zaledwie 5 minut.
Ten bank mobilny posiada pełną niemiecką licencję bankową i gwarantuje ochronę depozytów do 100 tys. euro. Razem z kontem otrzymujemy niemieckie dane bankowe oraz kartę debetową Mastercard.
Z Monese otrzymujemy europejski numer rachunku (IBAN) oraz debetówkę Mastercard (opłata za dostawę karty). Konto w pakiecie Simple jest darmowe.
To niemiecki bank bezpośredni. Jego propozycja to darmowe konto w euro, do którego wydawana jest karta debetowa Visa oraz darmowe wypłaty z bankomatów na terenie Niemiec.
Z Revolut możemy otworzyć darmowe konto bankowe w euro (plan Standard). Do tego otrzymujemy także kartę debetową. Revolut posiada pełną licencję bankową.
Serwis gwarantuje ochronę depozytów do 100 tys. euro. W jego ofercie znajdziemy niemieckie konto bankowe oraz kartę umożliwiającą płatności w 40 walutach.
By założyć konto w Niemczech, musimy potwierdzić swoją tożsamość. Możemy to zrobić za pomocą:
Jak widać, nie wszystkie niemieckie banki chcą otwierać osobiste konta bankowe obcokrajowcom bez stałego adresu w Niemczech. Na szczęście, rynek jest tak różnorodny, że da się znaleźć instytucje finansowe, które kierują swoją ofertę także do nierezydentów.
Wybór jest dość spory, dlatego przed podjęciem decyzji warto oprócz wymogu meldunku sprawdzić, ile kosztują podstawowe operacje takie jak: wypłaty z bankomatów, przelewy do Polski itp. Należy także odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie funkcje ma spełniać konto, ponieważ nie wszystkie instytucje oferują produkty kredytowe, oszczędnościowe, czy inwestycyjne.
Oprócz powyższych opcji warto, w przypadku incydentalnych potrzeb rozliczeń w Niemczech. Warto rozważyć jeden z rachunków z rankingu kont osobistych, który oferuję korzystne konta walutowe lub usługę wielowalutową (np. kartę wielowalutową).
Zgodnie z unijną dyrektywą 2014/92/UE każdy, kto legalnie przebywa na terenie UE, ma prawo założyć konto w dowolnym państwie członkowskim.
Do założenia konta w Niemczech potrzebny jest przede wszystkim dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport). Jednak niektóre banki mogą wymagać także innych dokumentów, np. potwierdzenia meldunku, potwierdzenia historii kredytowej, potwierdzenia zatrudnienia (umowa o pracę).
Nie wszystkie niemieckie banki wymagają stałego adresu w Niemczech do założenia rachunku. Na rynku funkcjonuje szereg banków oraz fintechów, w których otworzymy konto bez meldunku. Możemy zaliczyć do nich m.in.: N26, Comdirect, DKB.
Jak najbardziej, Niemcy znajduję się w strefie EOG i wymienia z Polską informację w zakresie gospodarczym. Tym samym Polski urząd skarbowy może się dowiedzieć o naszym niemieckim koncie i uzyskać informację np. dotyczące Sald.
Bezpośrednio nie, pośrednio Tak. Aby to miało miejsce urząd skarbowy musi uzyskać informację o takim rachunku. Sama procedura jest bardziej czasochłonna niż w przypadku polskich kont, US musi wystąpić do organów w Niemczech i to te instytucji będą dokonywać zajęcia.
Bezpośrednio nie, pośrednio tak. Jednak taka operacja jest mało prawdopodobna. Po pierwsze komornik musiałby wiedzieć o naszym koncie w Niemczech, następnie musiałby wystąpić do lokalnych władz z odpowiednim wnioskiem. I to lokalne instytucję dokonują zajęcia w Niemczech. Polski komornik nie ma możliwości bezpośredniej egzekucja