Jak założyć konto w Niemczech?

0

Jeśli zamierzamy mieszkać i pracować lub studiować w Niemczech, nie da się obejść bez konta bankowego. Na konto wypłacane są stypendia, pensje, zasiłki itp. Poza tym rachunek zagraniczny w kraju stabilnym gospodarczo to także dobry sposób na ochronę swojego majątku. Podpowiadamy, jak założyć konto w Niemczech i, czy da się to zrobić bez meldunku.

Czy Polak może otworzyć konto w Niemczech?

Państwa członkowskie UE mają obowiązek zapewnić dostęp do podstawowej bankowości (podstawowy rachunek płatniczy) każdemu, kto legalnie przebywa na terenie Unii Europejskiej także osobom bez stałego adresu. Prawo to gwarantuje unijna dyrektywa 2014/92/UE.

Oznacza to, że Polak może założyć rachunek w Niemczech i nie musi przy tym posiadać niemieckiego adresu zamieszkania. Przynajmniej w teorii. W praktyce nie każdy bank chce świadczyć usługi nierezydentom.

Co jest potrzebne, by założyć konto w Niemczech?

Z jednej strony wspomniana dyrektywa umożliwia założenia co najmniej podstawowego rachunku płatniczego każdemu zainteresowanemu w każdym państwie członkowskim. Z drugiej zaś strony banki mają obowiązek przestrzegać jeszcze innych przepisów, np. zapobiegających praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

W związku z tym, zanim otworzą konto obcokrajowcowi, muszą potwierdzić jego tożsamość i „prześwietlić” jego zamiary. Dlatego banki mają prawo wymagać podania różnych informacji oraz przedłożenia dokumentów. Oprócz dokumentu tożsamości (paszport, dowód osobisty) potrzebne może być:

 • potwierdzenie zameldowania w Niemczech;
 • potwierdzenie zatrudnienia, np. umowa o pracę;
 • numer identyfikacji podatkowej;
 • potwierdzenie historii kredytowej;
 • adres korespondencyjny na terenie Niemiec.

Co ważne, lista dokumentów może różnić się w zależności od instytucji. Warto więc przed wizytą w oddziale, skontaktować się z bankiem i dopytać o szczegóły.  

Gdzie i jak założyć konto w Niemczech?

Polak, który dopiero co przeprowadza się do Niemiec i pierwszy raz ma kontakt z niemiecką bankowością, może czuć się zagubiony. Jak spośród setek ofert wybrać najlepszą? Do którego banku się udać? Poszukiwanie dobrego konta może okazać się jeszcze trudniejsze, jeśli nie posiadamy stałego adresu w Niemczech i nie uda nam się zebrać kompletu dokumentów. Sprawdźmy więc, z jakich opcji możemy skorzystać w zależności od sytuacji.

Konto w banku tradycyjnym

Banki tradycyjne takie jak Deutsche Bank, Sparkasse, Volksbank oferują szeroki zakres usług, jednak większość tego typu instytucji kieruje swoją ofertę do obywateli Niemiec lub rezydentów, a co za tym idzie, wymaga posiadania stałego adresu w tym kraju.

Chyba jednym z najpopularniejszych niemieckich banków wśród Polaków jest Sparkasse. Co ciekawe bank posiada nawet obsługę polskojęzyczną i to dla szeregu produktów np. kredytów hipotecznych. Ze względu na ta popularność, przygotowaliśmy nawet artykuł „jak zamknąć konto w Sparkasse„.

By założyć rachunek w tradycyjnym banku, należy najpierw umówić się na spotkanie, a następnie udać się do oddziału z kompletem dokumentów, wypełnić wniosek (można go złożyć wcześniej online) oraz przejść przez procedurę weryfikacji tożsamości.

Konto w banku internetowym lub fintechu

Jeśli pracujemy jedynie sezonowo i nie planujemy przeprowadzać się do Niemiec na stałe, a co za tym idzie, nie posiadamy adresu zameldowania w Niemczech, warto rozważyć propozycje banków bezpośrednich (niem. Direktbank) oraz fintechów. W tym przypadku przez cały proces zakładania konta możemy przejść online. Poniżej prezentujemy kilka propozycji.

Wise

Wise to fintech, który oferuje:

 • wielowalutowe konto bankowe – brak opłat za utworzenie i prowadzenie rachunku;
 • dane bankowe dla 9 walut (IBAN, kod BIC/SWIFT), w tym dla konta w EUR;
 • wielowalutową kartę debetową Visa, którą można płacić w ponad 50 walutach (35 zł za wysyłkę karty).

DKB

To jeden z największych banków bezpośrednich w Niemczech. Oferuje konto DKB oraz kartę Visa. Bank na swojej stronie internetowej informuje, że założenie rachunku trwa zaledwie 5 minut.

N26

Ten bank mobilny posiada pełną niemiecką licencję bankową i gwarantuje ochronę depozytów do 100 tys. euro. Razem z kontem otrzymujemy niemieckie dane bankowe oraz kartę debetową Mastercard.

Monese

Z Monese otrzymujemy europejski numer rachunku (IBAN) oraz debetówkę Mastercard (opłata za dostawę karty). Konto w pakiecie Simple jest darmowe.

Comdirect

To niemiecki bank bezpośredni. Jego propozycja to darmowe konto w euro, do którego wydawana jest karta debetowa Visa oraz darmowe wypłaty z bankomatów na terenie Niemiec.

Revolut

Z Revolut możemy otworzyć darmowe konto bankowe w euro (plan Standard). Do tego otrzymujemy także kartę debetową. Revolut posiada pełną licencję bankową.

Vivid Money

Serwis gwarantuje ochronę depozytów do 100 tys. euro. W jego ofercie znajdziemy niemieckie konto bankowe oraz kartę umożliwiającą płatności w 40 walutach.  

Jak wygląda weryfikacja tożsamości w niemieckich bankach?

By założyć konto w Niemczech, musimy potwierdzić swoją tożsamość. Możemy to zrobić za pomocą:

 • PostIdent – czyli weryfikacja w placówce pocztowej. Trzeba okazać dokument tożsamości, wniosek oraz kupon PostIdent. Podpisane dokumenty zostaną odesłane do banku. Cały proces może trwać nawet 2 tygodnie.
 • E-Ident – weryfikacja elektroniczna, np. przez aplikację mobilną. Należy, np. zrobić selfie oraz zdjęcie dokumentu tożsamości.
 • VideoIdent – czyli potwierdzenie tożsamości podczas wideorozmowy. Trzeba więc posiadać kamerkę internetową. W tym przypadku to pracownik zrobi nam zdjęcie oraz sprawdzi nasz dokument tożsamości.

Jak założyć konto w Niemczech? Podsumowanie

Jak widać, nie wszystkie niemieckie banki chcą otwierać osobiste konta bankowe obcokrajowcom bez stałego adresu w Niemczech. Na szczęście, rynek jest tak różnorodny, że da się znaleźć instytucje finansowe, które kierują swoją ofertę także do nierezydentów.

Wybór jest dość spory, dlatego przed podjęciem decyzji warto oprócz wymogu meldunku sprawdzić, ile kosztują podstawowe operacje takie jak: wypłaty z bankomatów, przelewy do Polski itp. Należy także odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie funkcje ma spełniać konto, ponieważ nie wszystkie instytucje oferują produkty kredytowe, oszczędnościowe, czy inwestycyjne.

Oprócz powyższych opcji warto, w przypadku incydentalnych potrzeb rozliczeń w Niemczech. Warto rozważyć jeden z rachunków z rankingu kont osobistych, który oferuję korzystne konta walutowe lub usługę wielowalutową (np. kartę wielowalutową).

Czy obywatel Polski może założyć konto bankowe w Niemczech?

Zgodnie z unijną dyrektywą 2014/92/UE każdy, kto legalnie przebywa na terenie UE, ma prawo założyć konto w dowolnym państwie członkowskim.

Co trzeba, żeby założyć konto w Niemczech?

Do założenia konta w Niemczech potrzebny jest przede wszystkim dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport). Jednak niektóre banki mogą wymagać także innych dokumentów, np. potwierdzenia meldunku, potwierdzenia historii kredytowej, potwierdzenia zatrudnienia (umowa o pracę).

Czy można mieć konto w Niemczech bez meldunku?

Nie wszystkie niemieckie banki wymagają stałego adresu w Niemczech do założenia rachunku. Na rynku funkcjonuje szereg banków oraz fintechów, w których otworzymy konto bez meldunku. Możemy zaliczyć do nich m.in.: N26, Comdirect, DKB.

Czy urząd skarbowy widzi nasze konto w Niemczech?

Jak najbardziej, Niemcy znajduję się w strefie EOG i wymienia z Polską informację w zakresie gospodarczym. Tym samym Polski urząd skarbowy może się dowiedzieć o naszym niemieckim koncie i uzyskać informację np. dotyczące Sald.

Czy Polski Urząd skarbowy może zająć nasze konto w Niemczech?

Bezpośrednio nie, pośrednio Tak. Aby to miało miejsce urząd skarbowy musi uzyskać informację o takim rachunku. Sama procedura jest bardziej czasochłonna niż w przypadku polskich kont, US musi wystąpić do organów w Niemczech i to te instytucji będą dokonywać zajęcia.

Czy komornik może zając nasze konto w Niemczech?

Bezpośrednio nie, pośrednio tak. Jednak taka operacja jest mało prawdopodobna. Po pierwsze komornik musiałby wiedzieć o naszym koncie w Niemczech, następnie musiałby wystąpić do lokalnych władz z odpowiednim wnioskiem. I to lokalne instytucję dokonują zajęcia w Niemczech. Polski komornik nie ma możliwości bezpośredniej egzekucja

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.1/5 (Ilość ocen: 7)
Autor artykułu
Tomek Marczewski
Tomek Marczewski
Pozostałe publikacje autora
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *