Blackcatcard – czym jest, co oferuje i jak korzystać?

0

Gdy potrzebujemy konta za granicą, a oferta tradycyjnych banków nie spełnia naszych oczekiwać, warto przyjrzeć się propozycjom fintechów. Są to firmy, które wprowadzają innowacyjne rozwiązania technologiczne w sektorze finansów. Jedną z nich jest Blackcatcard. W poniższym artykule przyjrzymy się jego ofercie. Sprawdzimy również, jak i czy warto korzystać z jego usług.

Blackcatcard – czym jest?

To fintech założony przez spółkę Papaya Ltd. Jest zarejestrowany na Malcie i działa jako instytucja pieniądza elektronicznego na podstawie licencji wydanej przez tamtejszy nadzór finansowy. Ma prawo świadczyć usługi na terenie całej Unii Europejskiej. Od 2020 r. mogą z nich korzystać także Polacy. Swoją ofertę kieruje zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

Warto podkreślić, że Blackcatcard nie jest bankiem, a co za tym idzie, nie zapewnia gwarancji środków.

Jak działa Blackcatcard?

Blackcatcard nie ma sieci stacjonarnych placówek. Działa online, więc wszystkie sprawy załatwia się zdalnie. Kontakt z obsługą klienta możliwy jest w języku angielskim za pośrednictwem czatu lub wiadomości e-mail.

Do zarządzania kontem służy przede wszystkim aplikacja mobilna. Przy jej użyciu założymy rachunek, zamówimy kartę, zlecimy wszelkie operacje, czy skontaktujemy się z supportem. Do aplikacji zalogujemy się PIN-em lub biometrią, tj. odciskiem palca lub skanem twarzy.

Klienci mają do dyspozycji także bankowość internetową. Mogą więc zalogować się do konta z poziomu przeglądarki, np. na komputerze. Warto jednak podkreślić, że to narzędzie nie daje dostępu do wszystkich funkcji.

Ze strony www, aplikacji mobilnej oraz bankowości internetowej można korzystać w kilku wersjach językowych, m.in.: angielskiej, francuskiej, niemieckiej, rosyjskiej, włoskiej. Niestety, język polski nie jest dostępny.

Co oferuje Blackcatcard?

W odróżnieniu od większości fintechów działających na rynku w Blackcatcard nie ma planów taryfowych. To oznacza, że zarówno dostęp do produktów oraz usług, jak i warunki korzystania z nich są jednakowe dla wszystkich użytkowników.

Zakres usług dodatkowych jest bardzo wąski. Możemy liczyć jedynie na programy bonusowe, kartę dla dziecka, własny pseudonim na karcie oraz usługi związane z kryptowalutami.

Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym elementom oferty Blackcatcard.

Konto w euro

Flagowym produktem jest darmowe konto w euro. Z uwagi na to, że Blackcatcard to instytucja zarejestrowana na Malcie – wszystkie rachunki mają maltański numer IBAN (MT). Rachunek jest dostępny dla osób, które ukończyły 16 lat.

UWAGA! Jeśli zdecydujemy się założyć rachunek w Blackcatcard, trzeba albo aktywnie z niego korzystać, albo po prostu go zamknąć. Dlaczego? Ponieważ fintech pobiera opłatę za nieaktywne konto – zaczynając od 7. miesiąca braku aktywności, będzie naliczać 15 EUR za każdy miesiąc uśpienia.

Karta płatnicza

Razem z kontem każdy nowy użytkownik otrzymuje za darmo 1 kartę Mastercard prepaid – fizyczną lub wirtualną.

Dostępne są 2 tryby dostarczenia „plastiku”: standardowy lub ekspresowy. Standardowa dostawa pocztą jest bezpłatna i trwa średnio 15-20 dni roboczych. Jeśli wybierzemy przesyłkę ekspresową, kartę możemy otrzymać w przeciągu 1-5 dni roboczych. Musimy jednak liczyć się poniesieniem opłaty (zostanie automatycznie pobrana z konta). Jej wysokość zależy od kraju i będzie znana dopiero w chwili zamawiania karty (po wpisaniu adresu).

Jeśli chcemy spersonalizować swoją kartę, możemy poprosić o nadrukowanie na fizycznym „plastiku” dowolnego pseudonimu.

Karty dodatkowe  

Jeśli jeden „plastik” to dla nas za mało, możemy zamówić kartę dodatkową – dla siebie lub innej osoby. W ofercie znajdziemy, m.in. kartę dla dziecka Blackcatcard KIDS, która ma inny design niż karta główna. Dodatkowy „plastik” ma inny numer i datę ważności, ale jest powiązany z tym samym kontem Blackcatcard.

Za wydanie każdej dodatkowej karty trzeba zapłacić 7 EUR. A gdy na „plastiku” mają widnieć dane inne, niż posiadacza rachunku – należy dopłacić jeszcze 5 EUR. Nie są to jedyne koszty. Jeśli posiadamy karty dodatkowe (w dowolnej ilości), nasze konto nie będzie już darmowe. Fintech zacznie wówczas pobierać 2 EUR/mies. za prowadzenie konta.

Płatności mobilne

Jak na razie fintech nie umożliwia płatności mobilnych. Kart Blackcatcard nie da się więc dodać do portfeli cyfrowych Apple Pay, Google Pay itp. i dokonywać płatności zbliżeniowych zegarkiem, telefonem, czy opaską.

Przelewy, zasilenie konta

Przelewy przychodzące SEPA możemy odbierać za darmo bez żadnych ograniczeń. Limity dotyczą przelewów wychodzących. Bez żadnych opłat wyślemy do 5 przelewów SEPA miesięcznie. Za każdą kolejną transakcję zapłacimy 0,20 EUR.  

Użytkownicy Blackcatcard mogą wysyłać środki między sobą, wykorzystując także transfer na numer telefonu lub z karty na kartę.

Wypłaty gotówki

Oczywiście, fizyczna karta służy także do wypłat z bankomatów. Z urządzeń zlokalizowanych w UE za darmo można wypłacić do 200 EUR/mies. Przekroczenie tej kwoty wiąże się z naliczeniem 1% prowizji.  

Natomiast poza UE każda wypłata kosztuje 1%, ale nie mniej niż 1,50 EUR.

Warto wspomnieć, że obowiązują kwotowe limity wypłat. Dziennie można pobrać maksymalnie 5 tys. EUR, a miesięcznie nie więcej niż 10 tys. EUR.

Przewalutowanie transakcji kartą

Transakcje kartą w walucie innej niż euro są przeliczane po korzystnym kursie organizacji płatniczej, tj. Mastercard. Blackcatcard standardowo dolicza 3% prowizji za przewalutowanie. Jednak w przypadku operacji dokonywanych w PLN, RON, SEK, CZK nie jest ona pobierana. Oznacza to, że płacąc kartą w Polsce (w PLN), nie narazimy się na dodatkową opłatę.

Programy bonusowe

Jedną z nielicznych usług dodatkowych w Blackcatcard są programy bonusowe. W ofercie znajdziemy 4 następujące propozycje moneybacku:

  • do 4% zwrotu liczonego od średniego salda konta w danym miesiącu – minimalna kwota wypłaty to 0,10 EUR;
  • 0,5% zwrotu za wszystkie zakupy opłacone kartą (oprócz wypłat z bankomatu, przelewów z karty na kartę oraz operacji związanych z kryptowalutami) – minimalna kwota wypłaty 0,10 EUR/mies., a maksymalna – 100 EUR/mies.
  • 2% zwrotu za zakupy na Amazon – minimalna kwota wypłaty to 0,10 EUR/mies., a maksymalna – 50 EUR/mies.;
  • 5% zwrotu za zakupy w sklepie Google Play – minimalna kwota wypłaty 0,10 EUR.

Nie można korzystać z wszystkich programów jednocześnie. Użytkownik musi wybrać tylko 1 model naliczania zwrotu. Co ważne, nie jest to decyzja ostateczna. W dowolnym momencie można przełączyć się na inny program (sekcja Cashback w bankowości internetowej lub mobilnej). Środki naliczane są raz w miesiącu.

Kryptowaluty

Pełnoletni klienci fintechu mają dostęp do usług kryptowalutowych. Bezpośrednio w aplikacji mobilnej Blackcatcard mogą przechowywać, kupować, sprzedawać, wysyłać oraz odbierać kryptowaluty (Bitcoin, Ether, Tether).

Warto dodać, że usługi związane z zarządzaniem kryptowalutami nie są dostępne przy logowaniu z poziomu przeglądarki.

Kto może założyć rachunek w Blackcatcard?

Konto w Blackcatcard mogą założyć osoby, które:

  • ukończyły 16 lat;
  • mają adres zamieszkania na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Szwajcarii;
  • posiadają ważny dokument tożsamości.

W niektórym przypadkach potrzebne mogą być także inne dokumenty, m.in.: potwierdzające miejsce zamieszkania (np. rachunek za media, wyciąg z konta bankowego, deklaracja podatkowa, pismo z instytucji państwowej).

Jak założyć konto w Blackcatcard?

Po przeglądzie oferty Blackcatcard przejdźmy do omówienia, jak wygląda proces rejestracji.

Zaczynamy od pobrania aplikacji mobilnej z App Store lub sklepu Google Play i zainstalowania jej na swoim telefonie. Następnie otwieramy ją i klikamy przycisk z napisem New Customer. Dalej zapoznajemy się z kilkoma informacjami dotyczącymi rejestracji i akceptujemy warunki korzystania z rachunku.

W kolejnym kroku wypełniamy wniosek. Podajemy, m.in.: dane osobowe, kraj zamieszkania, numer telefonu (trzeba będzie go potwierdzić kodem SMS). Zostaniemy poproszeni także o adres wysyłki karty oraz wybranie trybu dostawy – standardowy lub ekspresowy. Konieczne jest także podanie numeru NIP lub PESEL oraz kraju rezydencji podatkowej.

Kolejny krok to weryfikacja tożsamości metodą „na selfie”, tj. robimy zdjęcie dokumentu tożsamości oraz selfie. Na typ etapie możemy wpisać także kod polecenia. Następnie wysyłamy wniosek i czekamy na jego rozpatrzenie. Jeśli nie będzie potrzeby składania dodatkowych dokumentów, weryfikacja powinna zakończyć się w tym samym lub kolejnym dniu roboczym.

Blackcatcard – wady i zalety

W poniższej tabeli prezentujemy plusy i minusy oferty Blackcatcard.

ZALETYWADY
1. Karta płatnicza i konto w euro za darmo;
2. Rejestracja 100% online;
3. Przejrzyste zasady – krótki, czytelny i łatwo dostępny cennik; takie same warunki dla wszystkich użytkowników;
4. Atrakcyjne programy bonusowe.
1. Brak licencji bankowej i gwarancji środków;
2. Wąska oferta usług dodatkowych;
3. Opłata za brak aktywności przez 6 miesięcy;
4. Brak płatności mobilnych – karty nie można dodać do portfeli cyfrowych;
5. Konto tylko w 1 walucie.

Podsumowanie

W zestawieniu z najpopularniejszymi fintechami i neobankami (np. Revolut, ZEN, N26) Blackcatcard wypada słabo. Konto tylko w euro, wąska oferta usług dodatkowych, niewiele metod zasilania – to główne mankamenty jego oferty. Ocena 2,3 na Trustpilot (stan na kwiecień 2025 r.) także nie zachęca do założenia tam konta.

Jako alternatywę polecamy konto Przekorzystne od Pekao z naszego rankingu kont osobistych. W pakiecie mamy warunkowo darmowe konto wraz z karta wielowalutowa, darmowe konta walutowe, przewalutowania bez prowizji po kursach Mastercard (koszt ~0,5%, czyli aktualnie mniej jak na Revolucie) czy kantor wymiany walut online.

Ponadto, omawiany fintech nie ma statusu banku i nie zapewnia gwarancji środków. Istnieje więc ryzyko, że w razie bankructwa firmy nie odzyskamy swoich pieniędzy. Dlatego na koncie Blackcatcard lepiej nie przechowywać większych kwot.

Tym, co może przyciągać nowych klientów, jest konto i karta za darmo, programy bonusowe oraz możliwość zgarnięcia premii na start. Być może niektórych skusi koci motyw pojawiający się także na karcie płatniczej.

O co chodzi z black card?

Blackcatcard to fintech zarejestrowany na Malcie. Umożliwia otwarcie za darmo konta w euro w pakiecie z kartą płatniczą oraz bankowość internetową i aplikację mobilną. Brak mu statusu banku i nie zapewnia gwarancji środków. Działa jako instytucja pieniądza elektronicznego. Zatem konto nie jest pełnoprawnym rachunkiem bankowym. Pełni raczej funkcję wirtualnego portfela.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
Zostaw ocenę!
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *