Jak płacić na Amazon.de i fr/es/uk?

0

O Amazonie słyszał chyba każdy. To jedna z największych i najpopularniejszych platform zakupowych na świecie. Możemy na niej znaleźć oryginalne, wysokiej jakości produkty od producentów z całego świata. Od 2021 roku dostępny jest tzw. polski Amazon, czyli Amazon.pl. Jednak Polacy nadal mogą i z różnych przyczyn (np. dostępność innych produktów) często wolą korzystać z zagranicznych sklepów internetowych. Sprawdzamy więc, jak płacić na Amazon.de i fr/es/uk oraz, która forma płatności jest najkorzystniejsza. Jako uzupełnienie poniższej wiedzy, polecamy artykuł – jak płacić w zagranicznych sklepach internetowych.

Amazon.de – metody płatności

Platforma Amazon.de już od kilku lat dostępna jest w języku polskim. Na polski została przetłumaczona cała strona oraz opisy produktów. Jednak ceny prezentowane są w euro i właśnie w tej walucie przebiega cała transakcja.

Polacy za zakupy na Amazon.de mogą zapłacić za pomocą:

 • karty debetowej lub kredytowej (Mastercard, Visa, American Express);
 • BLIK-a;
 • usługi Przelewy24 (szybki przelew);
 • przelewu SEPA.

Co prawda, Amazon.de umożliwia także rozłożenie płatności na raty w Barclays, jednak ta opcja jest dostępna wyłącznie dla osób mieszkających na terenie Austrii i Niemiec.

Amazon.fr/es/uk– dostępne sposoby płatności

Niestety, nie wszystkie wersje Amazona są tak dostosowane do polskich klientów. Polacy, którzy chcieliby zrobić zakupy za pośrednictwem francuskiego lub hiszpańskiego sklepu, mają do wyboru właściwie wyłącznie:

 • płatność kartą kredytową/debetową;
 • polecenie zapłaty SEPA.

Natomiast w przypadku Amazona w domenie co.uk – dostępna jest jedynie płatność kartą debetową lub kredytową.

Nieakceptowane formy płatności na Amazon.de oraz fr/es/uk

Jak widać, by korzystać z Amazon nie trzeba mieć kredytówki. Do płatności możemy wykorzystać zwykłą debetówkę lub (w przypadku Amazon.de) wybrać inne metody płatności, które dobrze znamy z polskich sklepów internetowych.

Należy jednak pamiętać, że za zakupy na Amazon nie da się zapłacić gotówką. Jak łatwo można się domyślić, nie zamówimy też za pobraniem, nawet jeśli przy obiorze chcielibyśmy zapłacić kartą. To nie wszystko – platforma nie akceptuje także płatności PayPal.

Jak płacić na Amazon.de i fr/es/uk?

Wiemy już, jakie metody płatności udostępnia Polakom Amazon. Sprawdźmy teraz, o czym należy pamiętać, decydując się na każdą z nich.

Karta debetowa w PLN a zakupy na Amazon.de/fr/es/uk

Każda z ww. wersji Amazona umożliwia płatność kartą. Co ważne, nie trzeba posiadać karty w obcej walucie. Możemy posłużyć się „plastikiem” w PLN. To rozwiązanie, z pewnością jest wygodne i dość proste, ale czy opłacalne?

Tutaj sporo zależy od tego, jakie zasady przewalutowania stosuje dany bank. Opcji może być kilka. Transakcje kartami rozliczane są albo po kursie banku, albo po kursie organizacji płatniczej Visa/Mastercard. Zdarza się jednak także, że operacja najpierw jest przeliczna po kursie organizacji płatniczej, a potem jeszcze po tabeli bankowej. Dochodzi wówczas do, tzw. podwójnego przewalutowania. Jak łatwo, się domyślić ostatnia opcja jest najmniej korzystna dla użytkownika.

Co ważne, koszt wymiany waluty to nie jedyna opłata. Większość banków nalicza dodatkowo własną prowizję za przewalutowanie, która waha się od 2 do nawet 5%. Jak może to wyglądać w praktyce?

Oferta banków jest mocno zróżnicowana. Koszty mogą zależeć od rodzaju konta, karty, aktywowanych usług itp. Jednak, dla zobrazowania przyjmijmy takie założenia:

 • wartość naszych zakupów wynosi 30 EUR;
 • bank pobiera prowizję za przewalutowanie na poziomie 2%;
 • nie mamy aktywowanych żadnych pakietów obniżających koszt przewalutowania;
 • podane kursy są aktualne w dniu przeprowadzania testu;
 • do obliczeń jako kurs banku wybraliśmy tabelę bankową Santander i przyjęliśmy prowizje zgodną z TOiP – 2,8%.

Rozważmy teraz możliwe scenariusze:

 Rozliczenie po kursie MastercardRozliczenie po kursie VisaRozliczenie po tabeli bankowej PKO BP
Kurs wymiany1 EUR = 4,33 zł1 EUR = 4,3315 zł1 EUR = 4,4657 zł
Wartość zakupów129,90 zł129,93 zł133,97 zł
Wartość prowizji (2%)2,60 zł2,60 zł3,75 zł
Obciążenie rachunku132,50 zł132,54 zł137,72 zł
Test dokonany w dniu 22.02.2024 o godzinie 14.00

Jak widać, rozliczenie po tabeli bankowej wychodzi najdrożej. Na szczęście są banki, w których transakcje standardowo przelicza się po kursie organizacji płatniczej, a dodatkowo jeszcze nie pobierają one prowizji za przewalutowane. W takiej sytuacji za zakupy zapłacilibyśmy :

 • 129,90 zł, płacąc kartą Mastercard;
 • 129,94 zł, płacąc kartą Visa.

Takie rozwiązanie oferuje PEKAO, który znajdziecie w Rankingu Kont osobistych. W ofercie konta otrzymujemy przewalutowania po kursach VISA/Mastercard bez żadnej dodatkowej prowizji. Jest to bezpośrednia „bankowa” konkurencja dla fintech’ów. Efektywnie koszt przewalutowania wychodzi nam na poziomie kantorów internetowych. Jeśli liczycie na proste, tanie i bezproblemowe rozwiązania będzie to będzie najlepsza opcja. W przypadku pozostałych banków, koszt przewalutowania to zazwyczaj od 2-3% do nawet 6-7%. Więcej o przewalutowaniach wraz z informacją jak to wygląda dla konkretnych banków znajdziecie w artykule – Przewalutowanie transakcji – karty Visa i MasterCard.

Przelicznik walut Amazon

Jeśli bank, w którym mamy kartę, oferuje niezbyt korzystne warunki przewalutowania, możemy sprawdzić jeszcze jedną opcję – przelicznik Amazon. Wówczas Amazon przelicza transakcję na walutę karty po swoim kursie. Do banku trafi kwota w walucie karty, więc w banku nie dojdzie już do przewalutowania.

Aktualny kurs Amazon wyświetla się już podczas finalizacji zamówienia. Co ważne, zawiera on także opłatę z tytułu gwarancji kursu walutowego. Jeśli zechcemy zwrócić zamówiony produkt, Amazon zastosuje ten sam kurs wymiany do obliczenia zwracanej kwoty i tej samej wysokości opłaty.

Usługę przelicznika walut można włączyć lub wyłączyć w ustawieniach konta.

Jak płacić na Amazon.de i fr/es/uk? – płatność kartą walutową

Oczywiście, do opłacenia transakcji możemy wykorzystać kartę walutową w EUR lub GBP. Wówczas, podczas zakupów nie musimy martwić się przewalutowaniem, ponieważ do niego nie dojdzie. Płacimy dokładnie tyle, ile wynosi wartość zamówienia.

Nie oznacza to jednak, że przewalutowanie w ogóle nas nie dotyczy. Żeby zapłacić kartą walutową, musimy najpierw zasilić powiązany z nią rachunek walutowy. Możemy udać się do oddziału banku i wpłacić gotówkę lub wymienić pieniądze np w internetowym kantorze bankowym.

Ostatnią, najgorszą opcją na zasilenie konta walutowego jest wysłanie zwykłego przelewu z naszego rachunku PLN. W takim scenariuszu bank dokona przewalutowania po tabeli banku, czyli będzie drogo. By porównać opłacalność wszystkich metod, załóżmy, że chcemy wpłacić na konto dokładnie 30 EUR. W takiej sytuacji musimy sprawdzić aktualny kurs naszego banku. Do obliczeń przyjmijmy stosowany już wcześniej kurs PKO BP, czyli 1 EUR = 4,4964 zł. Zatem przelew musi opiewać na kwotę: 134,89 zł.

Amazon.de a płatność za pomocą serwisu Przelewy24

Jeśli robimy zakupy na niemieckim Amazonie, mamy do dyspozycji dobrze nam znaną metodę, czyli Przelewy24. Za pośrednictwem tego serwisu możemy zapłacić, logując się do naszego banku lub BLIK-iem.

W tym przypadku przewalutowanie wygląda jeszcze inaczej, tj. według kursu stosowanego przez serwis Przelewy24. Najczęściej jest on korzystniejszy niż ten, który stosują banki. Jednak dalej będzie to droższa opcja od karty wielowalutowej czy walutowej (i wczesniejszej wymiany). Podczas finalizacji zamówienia wyświetla się cena podana w euro oraz aktualny kurs wymiany. Do banku trafia już kwota przeliczona na złotówki, a to oznacza brak dodatkowych opłat.

Płatność na Amazon za pomocą polecenia zapłaty SEPA

By móc płacić w ten sposób, trzeba dodać swój numer rachunku do konta na Amazonie. W wyświetlonym formularzu należy wprowadzić imię i nazwisko właściciela konta, numer rachunku w formacie IBAN oraz kod BIC/SWIFT.

Zgodnie z unijnym prawem koszt przelewu SEPA nie może być wyższy niż koszt przelewu krajowego. Zwykłe transfery w Polsce są z reguły darmowe, więc za przelewy SEPA także nie musimy płacić. Co ważne, mowa tutaj o opłatach dodatkowych. Pamiętajmy, że jeśli waluta transakcji jest inna niż waluta konta – dojdzie do przewalutowania.

Zatem, płacąc z rachunku w PLN za zakupy w EUR, bank przeliczy kwotę transakcji po swoim kursie sprzedaży waluty euro. Natomiast, jeśli do płatności wykorzystamy konto walutowe, nie trzeba będzie wymieniać waluty bezpośrednio podczas transakcji. Jednak tak jak w przypadku karty walutowej, musimy uwzględnić koszt wymiany, jaki musimy ponieść, zasilając rachunek.

Oznacza to, że w obu przypadkach (jeśli transakcje zostałyby one przeprowadzone w tym samym czasie) koszt będzie podobny (tj. 30 EUR = 134,89 zł).

Jak płacić na Amazon.de i fr/es/uk? – karty fintechowe

Do płatności na Amazon można wykorzystać także karty od tzw. fintechów. Sprawdźmy, jak to wygląda w przypadku Revolut, Wise oraz Curve.

Każdy z tych fintechów, stosuje nieco inny kurs wymiany, np. Revolut – międzybankowy, a Curve – kurs Mastercard. W momencie testu wynoszą one:

 • Revolut – 1 EUR= 4,3286 zł;
 • Wise – 1 EUR = 4,3383 zł (wraz z prowizją);
 • Curve (zastosowanie ma kurs Mastercard) – 1 EUR = 4,33 zł.

Zatem używając karty Revolut, zapłacimy – 129,86 zł, karty Wise – 130,15 zł, a „nakładki” Curve – 129,90 zł. Jak widać PEKAO jest konkurencyjne, ponieważ w tym scenariuszu koszt wymiany wynosiłby 129,90 lub 129,94. Czyli tyle co w fintechach.

Jak płacić na Amazon.de i fr/es/uk? – podsumowanie

Pod względem płatności najbardziej dopasowany do potrzeb polskich klientów jest Amazon.de. Umożliwia bowiem opłacenie transakcji za pomocą serwisu Przelewy24 oraz BLIK-a. Natomiast w przypadku francuskiej, hiszpańskiej, czy brytyjskiej wersji tego sklepu, Polacy mają do wyboru kartę debetową/kredytową lub przelew SEPA.

Jak wynika z powyższego zestawienia, płatność kartą może być mniej lub bardziej opłacalna. Zdecydowanie najdroższą opcją jest wybór karty w PLN, jeśli nasz bank pobiera prowizję za przewalutowanie, a przeliczenie waluty odbywa się według tabeli bankowej. Natomiast najtaniej będzie skorzystać z karty Revolut lub konta PEKAO. Przy zakupach o wartości 30 EUR różnica pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami wyniosła 8,29 zł.

Na pierwszy rzut oka nie jest to jakaś porażająca kwota. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku częstych zakupów lub zamówień o wyższej wartości można sporo zaoszczędzić, zmieniając jedynie metodę płatności.

Czym płacić na Amazon.de?

Polacy, robiąc zakupy na Amazon.de, mogą zapłacić kartą debetową lub kredytową, za pośrednictwem serwisu Przelewy24 (w tym BLIK-iem) oraz poleceniem zapłaty SEPA.

Jak kupić na Amazon.de?

Proces zakupowy na Amazon.de wygląda podobnie jak we wszystkich innych sklepach online. Najpierw musimy się zarejestrować. Następnie dodajemy produkty do koszyka, wybieramy formę płatności, opcje wysyłki itp. Finalizujemy zamówienie i gotowe.

Czy na Amazon można płacić PayPal?

Amazon nie akceptuje płatności za pomocą PayPal.

Czy na Amazon można płacić złotówkami?

Nie trzeba posiadać konta walutowego, by zrealizować płatność na Amazonie. Można użyć, np. karty w PLN. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze w takiej sytuacji dojdzie do przewalutowania. Ostateczny koszt transakcji będzie zależał przede wszystkim od zastosowanego kursu wymiany.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 2)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *