Alior Bank wpłatomaty i bankomaty

0

Z każdym rokiem coraz chętniej płacimy kartą, korzystamy z płatności mobilnych, BLIK-a i robimy przelewy. Nic dziwnego – to szybkie i wygodne rozwiązania. Warto jednak pamiętać o tym, że awaria terminala, czy przerwa w dostępie do sieci wystarczą, by skutecznie uniemożliwić rozliczenie bezgotówkowe. Jeśli mamy przy sobie pieniądzę – bez problemu uregulujemy płatność. Jeśli nie – albo musimy zrezygnować z zakupów, albo poszukać bankomatu. Jak widać, warto mieć i środki na koncie i gotówkę w portfelu. W artykule sprawdzamy, jak klienci Alior Banku mogą wpłacać i wypłacać pieniądze. Podpowiadamy, m.in.: które wpłatomaty i bankomaty w Alior Bank są darmowe.

Alior Bank – wpłatomaty i bankomaty

Z pozoru tak proste w obsłudze urządzenia jak wpłatomat, czy bankomat mogą płatać niezłe figle i to zazwyczaj w najmniej spodziewanym momencie. Czasem powodem jest zapomniany PIN lub problemy techniczne maszyny. Ale czasem takie niespodzianki wynikają po prostu z naszej niewiedzy. Dlatego warto zadać sobie pytania. Czy wiemy:

 • jaki limit wypłat obowiązuje w Alior Banku?
 • ile na raz da się wypłacić z bankomatu kartą Alior Banku?
 • w których wpłatomatach możemy wpłacać?
 • które urządzenia są darmowe?
 • po jakim czasie pieniądze z wpłatomatu są na koncie w Alior Banku?

Jeśli nie – odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule. Podpowiadamy także, jak inaczej wpłacać/wypłacać gotówkę oraz gdzie udać się z walutą.

Zapraszamy do lektury.

Alior Bank – bankomat

Zacznijmy od urządzeń, które są z nami dłużej, czyli od bankomatów. Alior Bank posiada ok. 600 bankomatów własnych w oddziałach i udostępnia je swoim klientom za darmo.

Dodatkowo bank współpracuje z sieciami Planet Cash oraz Euronet, które posiadają odpowiednio ok. 4300 i ok. 7 000 urządzeń w całej Polsce. Posiadacze rachunków w Alior Banku mogą korzystać także z bankomatów należących do innych operatorów, np. PKO BP, Santander Bank Polska, itp. Warto jednak wiedzieć, że taka transakcja może wiązać się z dodatkową opłatą. Więcej na temat kosztów wypłaty piszemy w dalszej części artykułu.

Alior Bank – bankomaty bez prowizji

W tabeli poniżej prezentujemy, ile zgodnie z Taryfą Opłat i Prowizji Alior Banku S.A. dla Klientów Indywidualnych muszą zapłacić posiadacze poszczególnych rachunków osobistych za wypłatę z bankomatu w Polsce.

Konto Jakże OsobisteKonto InternetoweKonto ElitarneKonto walutowe
Urządzenia własne0 zł
Planet Cash2,50 zł5 zł0 zł0 zł
Euronet0 zł/ 5 zł*
Pozostałe5 zł5 zł
*5 zł – za wypłaty poniżej 100 zł

Jak widać, dla wszystkich użytkowników bezprowizyjne są jedynie bankomaty własne. Niestety, współpraca z Euronet i Planet Cash nie oznacza, że korzystanie z maszyn należących do tych sieci jest dla każdego bezwarunkowo darmowe.

Najwięcej muszą płacić posiadacze Konta Internetowego, chyba że wybiorą bankomat Euronetu i pobiorą z konta więcej niż 100 zł. Wówczas bank nie pobierze prowizji.  

Wypłaty kartą do Konta Jakże Osobistego to koszt 2,50 zł niezależnie od wieku klienta. Na tle rachunków z rankingu kont osobistych, Alior Bank wypada w tej kategorii przeciętnie. Z drugiej strony Alior udostępnia rozwiązania pozwalające zniwelować ten koszt, o czym piszemy szerzej w dalszej części artykułu.

Na wypłaty za 0 zł bez względu na operatora urządzenia mogą liczyć jedynie posiadacze Konta Elitarnego.

Konto Jakże Osobiste – limit wypłat z bankomatu

Marek jest posiadaczem Konta Jakże Osobistego. Choć korzysta z niego już od dwóch lat, jeszcze nigdy nie zmieniał ustawień konta i karty. O tym, że warto było to zrobić, przekonał się, kiedy na chwilę przed finalizacją zakupu samochodu nie mógł pobrać z konta brakującej kwoty. Wówczas dowiedział się, że bank, przekazując mu kartę i dostęp do bankowości internetowej, ustawił własne limity wypłat z bankomatów, czyli tzw. limity domyślne.

Do tej pory Marek wypłacał niewielkie kwoty, zazwyczaj mniej niż 1 000 zł. Nie przekraczał tym samym limitu domyślnego, który dla Karty Mastercard Debit zbliżeniowej wydanej do Konta Jakże Osobistego wynosi 3000 zł.

Dopiero po zmianie ustawień do poziomu limitu maksymalnego, czyli 15 000 zł Markowi udało się wypłacić całą sumę i z powodzeniem zakończyć transakcję.

Limit domyślnyLimit maksymalny
Karta Mastercard Debit zbliżeniowa do Konta Jakże Osobistego3000 zł15 000 zł

UWAGA! Ze względów bezpieczeństwa nie warto ustawiać maksymalnych limitów na zapas. Najlepiej utrzymywać najniższą możliwą kwotę. Dzięki temu potencjalny złodziej lub nieuczciwy znalazca będą mieli utrudniony dostęp do naszych oszczędności.

Jak zmienić limit wypłat z bankomatu?

W Alior Banku limity dla transakcji kartą zmienimy na infolinii lub w oddziale. Można zrobić to także samodzielnie w bankowości internetowej lub w aplikacji mobilnej. Poniżej prezentujemy krótkie instrukcje.

Alior Online

 1. Po zalogowaniu się do serwisu przechodzimy do szczegółów rachunku, tj. klikamy jego nazwę (np. Konto Jakże Osobiste). Alternatywnie możemy wybrać u góry zakładkę „Oferty” i następnie „karty”
 2. Wybieramy zakładkę Karty.
 3. Przy wybranej karcie klikamy polecenie Pokaż szczegóły (jeśli treść nie rozwinęła się automatycznie).
 4. W sekcji Dzienne limity transakcji kartą klikamy Zmień.
 5. W polu Limit wypłat gotówki z bankomatu podajemy nową kwotę.
 6. Klikamy Zapisz i zatwierdzamy zmiany, np. kodem SMS.
 7. Gotowe.

Alior Mobile

W aplikacji wygląda to bardzo podobnie.

 1. Przechodzimy do szczegółów rachunku, klikając w jego nazwę.
 2. Wybieramy zakładkę Karty.
 3. Przy karcie, dla której chcemy wprowadzić zmiany, klikamy Szczegóły karty lub Więcej opcji.
 4. Klikamy polecenie Zmień limity.
 5. Wpisujemy nowe kwoty w polu Limit dla transakcji gotówkowych.
 6. Klikamy Dalej.
 7. Sprawdzamy i klikamy Zatwierdź.
 8. Autoryzujemy zmiany PIN-em w aplikacji.

Alior Bank – limit jednorazowej wypłaty z bankomatu

Kiedy Marek zmienił już ustawienia karty i ponownie chciał pobrać całą kwotę, przekonał się, że nie da się na raz wypłacić 15 tys. zł, ponieważ obowiązuje, tzw. limit jednorazowej wypłaty. Jest on różny w zależności od operatora i wybranego urządzenia.

Po pierwsze, bankomaty ze względu na swoją budowę nie są w stanie podczas jednej transakcji wydać więcej niż 30-40 banknotów, tj. 6-8 tys. zł (większa ilość nie przejdzie przez podajnik).

Po drugie, niektóre sieci specjalnie obniżają limit wypłat, by zwiększyć ilość operacji i tym samym więcej zarobić. Dla przykładu standardowy limit w Euronet to tylko 800 zł, a w Planet Cash – 1000 zł. Zatem, by wypłacić 15 tys. zł, trzeba zrealizować 15-19 transakcji.

Na szczęście, z uwagi na to, że Alior Bank współpracuje z Euronet i Planet Cash, klienci mogą liczyć na wyższe limity.

Urządzenia własneEuronetPlanet CashPozostałe
Limit jednorazowej wypłaty wypłaty z bankomatu8 000 zł4 000 zł8 000 złZależy od operatora urządzenia

Jak obniżyć koszt wypłaty z bankomatu?

Jak już wspomnieliśmy, Alior Bank udostępnia rozwiązania, dzięki którym możemy obniżyć koszt wypłaty z bankomatu do 0 zł.

Korzyści do Konta – darmowe bankomaty w Alior Banku

Posiadacz Konta Jakże Osobistego może za darmo aktywować 2 z 11 dostępnych korzyści (każda kolejna – 3,50 zł). Wśród nich znajdziemy, m.in.: Bezpłatne wypłaty z bankomatów w Polsce. Korzyść ta pozwala zaoszczędzić 2,50 zł na każdej wypłacie z maszyny obcej.

Korzyści można włączać/wyłączać w bankowości internetowej, aplikacji mobilnej lub w placówce.

sposób na bankomaty bez prowizji, czyli wypłata BLIK

Każdy klient, który korzysta z aplikacji Alior Mobile, ma szansę w łatwy sposób uniknąć prowizji za wypłatę z bankomatu. Wystarczy, zamiast karty użyć kodu BLIK.

W Aliorze wypłata BLIK jest darmowa dla wszystkich posiadaczy rachunków osobistych. Nie ma tu znaczenia ani rodzaj konta, ani operator urządzenia. Zatem za 0 zł pobierzemy gotówkę zarówno z bankomatu własnego, jak i np. należącego do Planet Cash, czy PKO BP.

Należy jednak pamiętać o ograniczeniach kwotowych. Domyślny limit dla transakcji przy użyciu kodu BLIK wynosi 5 000 zł. Maksymalnie można podwyższyć tę kwotę do 20 000 zł (w Alior Online: Ustawienia > Autoryzacja i bezpieczeństwo > Limity > Limity BLIK > Zmień).

Alior Bank – wpłatomat

Wpłatomat to urządzenie samoobsługowe, dzięki któremu możemy szybko i wygodnie przekazać środki na rachunek. Nie musimy już z gotówką fatygować się do oddziału i tracić tym samym czasu na dotarcie i oczekiwanie w kolejkach. Wpłatomaty działają niezależnie od godzin pracy banku. Są czynne 24h/7 dni w tygodniu.

Jak informuje Alior Bank w Regulaminie kart płatniczych, wpłaty księgowane są na rachunku do 60 minut od zakończenia operacji. Wyjątek stanowią wpłaty po godzinie 23:00. Wówczas środki znajdą się na rachunku dopiero następnego dnia po godzinie 5:00.

Alior Bank posiada niecałe 600 wpłatomatów własnych. Dodatkowo klienci mogą korzystać także z urządzeń Euronet i Planet Cash. Wpłata w urządzeniach innych operatorów najczęściej w ogóle nie jest możliwa lub jest utrudniona (np. wymaga wcześniejszej rejestracji).

W przypadku wpłatomatów nie ma odgórnie narzuconych limitów kwotowych. Wszystko zależy od budowy wybranego urządzenia, np. maszyny Euronetu jednorazowo mogą przyjąć do 150 banknotów, a Planet Cash – do 100 banknotów.

Alior Bank – wpłatomaty bez prowizji

W tabeli poniżej prezentujemy, ile za wpłatę we wpłatomacie zapłacą posiadacze poszczególnych rachunków osobistych w Alior Banku.

Konto Jakże OsobisteKonto InternetoweKonto ElitarneKonto walutowe
Urządzenia własne0,2% kwoty, min. 1 zł0 zł0 zł0,2% kwoty, min. 1 zł
Planet Cash0,35% kwoty, min. 1 zł0,35% kwoty, min. 1 zł
Euronet0,6% kwoty, min. 1 zł0,6% kwoty, min. 1 zł
Pozostałe

W większości banków standardem są darmowe wpłaty dla każdego klienta w urządzeniach własnych/ znajdujących się na terenie oddziału. Niestety, ta zasada nie obowiązuje w Alior Banku. Prowizja 0 zł dotyczy Konta Internetowego i Konta Elitarnego. Natomiast posiadacze flagowego produktu banku, czyli Konta Jakże Osobistego za wpłatę we wpłatomacie własnym zapłacą 0,2% kwoty, min. 1 złotych. Jest to totalnie niezrozumiała polityka, szczególne w kontekście opłaty za wpłatę pieniędzy w kasie banku, gdzie prowizja wynosi 0 zł dla Konta Jakże Osobistego! Czyli idąc do oddziału, bank woli żebyśmy stali w kolejce, a następnie zajmowali czas pracownikowi banku, celem dokonania wpłaty pieniędzy. Niż sami, bezobsługowi dokonali wpłaty we wpłatomacie własnym. Abusrd w czystej postaci.

Co ciekawe za wpłatę przy pomocy BLIK nic nie zapłacimy. Dlatego zarówno przy realizacji wpłat jak i wypłat, na ten moment najlepiej wybierać BLIK’a.

Jak widać, droższe jest korzystanie z maszyn obcych. W tym przypadku wszyscy klienci (oprócz posiadaczy Konta Elitarnego) poniosą opłatę w wysokości od 0,35%-0,60% kwoty, min. 1 złotych.

Jak wpłacić lub wypłacić gotówkę poza wpłatomatem/bankomatem?

Zdecydowanie z lub po gotówkę najwygodniej jest udać się w kierunku urządzenia samoobsługowego. Jednak w życiu zdarzają się różne sytuacje, dlatego warto poznać alternatywne sposoby zarówno wpłaty pieniędzy na konto, jak i wypłaty pieniędzy z konta. Poniżej prezentujemy kilka przykładów.

Wizyta w placówce

Niemal każdą sprawę dotyczącą rachunku i/lub karty da się załatwić w placówce bankowej. Zatem bez problemu można także wpłacić lub wypłacić gotówkę w oddziale. Tutaj jednak warto poznać kilka zasad dotyczących obsługi gotówkowej w Aliorze:

 • „od ręki” wypłacimy do 25 tys. zł w oddziale banku i maks. 10 tys. zł w placówce partnerskiej/agencji;
 • chęć wypłaty wyższej kwoty należy zgłosić do godziny 14:00 dwa dni robocze wcześniej;
 • zamówienie można odwołać jeden dzień roboczy wcześniej do 11:00;
 • za nieodebranie zgłoszonej kwoty bank pobiera prowizję w wysokości 0,3% kwoty, min. 100 zł;
 • wpłata/wypłata w oddziale Alior Banku jest darmowa.

Cashback

Ciekawą, choć mało popularną metodą jest cashback, czyli wypłata gotówki poza bankomatem podczas płatności kartą. Wystarczy przed opłaceniem zakupów poinformować kasjera, że chcemy pobrać gotówkę z konta. Wówczas kwotę wypłaty (maks. 1000 zł) otrzymamy razem z paragonem. Za korzystanie z tej usługi Alior Bank nie pobiera prowizji.

Wizyta na poczcie

Gotówkę nadal da się wpłacić lub wypłacić na poczcie. Oczywiście nie jest to usługa darmowa. Opłata zależy od rodzaju i kwoty zlecenia oraz wybranego trybu realizacji.

Alior Bank – wpłatomaty i bankomaty. Jak wpłacić lub wypłacić walutę?

Bankomaty w walucie obcej posiadają jedynie dwa banki w Polsce – ING Bank Śląski oraz Citi Handlowy – ale udostępniają je jedynie swoim klientom. Bankomaty w EUR posiada także Euronet. Co prawda, może z nich skorzystać każdy, jednak jak na razie w całej Polsce jest ok. 450 tego typu urządzeń. Warto także zwrócić uwagę na kurs, który najczęściej jest niekorzystny.

W związku z powyższym z lub po walutę najlepiej udać się do placówki. Bez wcześniejszego zgłoszenia da się wypłacić:

 • 3 000 EUR;
 • 2 000 USD lub GBP.

Jeśli potrzebujemy większej sumy lub gotówki w walucie NOK, CHF, SEK (niezależnie od kwoty), musimy ją zamówić do 14:00 na co najmniej dwa dni wcześniej przed planowaną wizytą.

Co ważne, Alior Bank nie pobiera opłat za wpłatę lub wypłatę waluty. Jednak za nieodebranie gotówki zostaniemy obciążeni prowizją w wysokości 0,3% kwoty, min. 140 zł.

Warto wiedzieć, że walutę wpłacimy lub wypłacimy jedynie w oddziałach banku. Palcówki partnerskie (Agencje) nie prowadzą obsługi gotówkowej w walutach innych niż PLN.

Alior Bank wpłatomaty i bankomaty – bankomaty za granicą

To, ile zapłacimy za skorzystanie z bankomatu za granicą, zależy od wielu czynników. Wpływ na ostateczną wartość prowizji ma, m.in.: rodzaj karty, sposób przewalutowania, włączone pakiety.

Wszystko, co najważniejsze na temat wypłat z bankomatów za granicą kartami Alior Banku zebraliśmy w dedykowanym artykule. Bierzemy w nim pod lupę zarówno karty debetowe, jak i kredytówki. Oprócz zestawienia prowizji znajdziecie także, m.in. kalkulację kosztów przy wypłacie 100 EUR/USD oraz sposoby, jak wypłacać taniej.

Zachęcamy do lektury.

Gdzie można wpłacić pieniądze na konto w Alior Banku?

Pieniądze na konto można wpłacać we wpłatomatach zlokalizowanych na terenie oddziałów banku, maszynach sieci Euronet i Planet Cash oraz w placówkach bankowych.

Czy wpłatomat pobiera prowizję Alior Bank?

Wysokość opłaty zależy od posiadanego konta i wybranego urządzenia. W przypadku urządzeń własnych prowizja wynosi 0 zł lub 0,2% kwoty, min. 1 zł. Opłata za Planet Cash to 0 zł lub 0,35% kwoty, min. 1 zł; a Euronet i pozostałe – 0,6% kwoty, min. 1 zł.

Z jakich bankomatów bez prowizji Alior Bank?

Dla wszystkich klientów Alior Banku bezprowizyjne są bankomaty własne. Natomiast za darmo z bankomatów obcych mogą wypłacać posiadacze Konta Elitarnego, a także klienci, którzy wybrali korzyść Bezpłatne wypłaty z bankomatów w Polsce do Konta Jakże Osobistego lub korzystają z usługi BLIK.

Czy Euronet pobiera prowizję Alior Bank?

Prowizja za wypłatę z bankomatu Euronet zależy od posiadanego konta. Standardowa opłata w przypadku Konta Jakże Osobistego to 2,50 zł. Dla Konta Internetowego prowizja wynosi 0 zł lub 5 zł w zależności od kwoty transakcji (0 zł, o ile wypłacimy powyżej 100 zł). Natomiast za bezwarunkowe 0 zł mogą wypłacać posiadacze Konta Elitarnego.

Czy Planet Cash pobiera prowizję Alior Bank?

Tak. W przypadku wypłat z bankomatów Planet Cash prowizja wynosi 2,50 zł dla Konta Jakże Osobistego. Natomiast dla Konta Internetowego opłata to 5 zł, a dla Konta Elitarnego – 0 zł.

Gdzie mogę wypłacić pieniądze z Alior Banku?

Pieniądze z rachunku w Alior Banku można wypłacać w oddziałach banku, bankomatach własnych, urzadzeniach sieci Euronet i Planet Cash oraz w niemal wszystkich innych bankomatach w Polsce i za granicą. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze taka transakcja będzie opłacalna.

Jaki jest limit wypłaty z bankomatu w Alior Banku?

Maksymalny dzienny limit transakcji gotówkowych dla karty wydanej do Konta Jakże Osobistego to 15 tys. zł.

Czy w Alior Banku można korzystać z wpłatomatów Euronet/Planet Cash?

Tak, jako klienci Alior Banku możemy korzystać z urządzeń operatorów Euronet/Planet Cash. Jednak w przypadku korzystania z tych urządzeń, bank naliczy dodatkową prowizję zależną od wpłacanej kwoty.

Po jakim czasie pieniądze z wpłatomatu są na koncie w Alior Banku?

Zazwyczaj księgowanie wpłaty trwa do godziny czasu. W przypadku urządzeń własnych jest to zazwyczaj kilka minut, natomiast dla wpłatomatów Euronet i Planet Cash czas ksiegowania może się nieznacznie wydłużyć.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.7/5 (Ilość ocen: 4)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *