Bunq – czym jest, co oferuje i jak korzystać?

0

Jak założyć konto w holenderskim banku bez wychodzenia z domu? Wystarczy skorzystać z oferty neobanku Bunq, który nie wymaga stałego adresu zamieszkania w Holandii. W dodatku obiecuje, że rachunek da się otworzyć nawet w 5 minut i to całkowicie online. Co oprócz konta obejmuje oferta Bunq i ile kosztuje korzystanie z jego usług? Sprawdzamy.

Bunq – co to jest?

Bunq został założony w 2012 r. przez Aliego Niknama. To pełnoprawny holenderski bank z siedzibą w Amsterdamie. Posiada pełną europejską licencję bankową wydaną przez Dutch National Bank (DNB). Dzięki temu zdeponowane środki objęte są systemem gwarancji depozytów do kwoty 100 tys. EUR.

Bunq świadczy swoje usługi w 30 krajach w Europie, w tym w Polsce. Mogą z nich korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Jak działa Bunq?

Bunq to bank internetowy. Nie ma więc sieci swoich stacjonarnych placówek. Wszystkie sprawy (w tym rejestracja, zamawianie karty, rozwiązywanie problemów itd.) załatwia się zdalnie za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub serwisu internetowego bunqWeb. Aplikacja i strona internetowa dostępne są w kilku językach: angielskim, holenderskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim, francuskim.

Rekomendowanym narzędziem pierwszego wyboru oraz zdecydowanym centrum dowodzenia jest aplikacja mobilna. Możemy logować się do niej biometrycznie odciskiem palca lub skanem twarzy. To ona daje dostęp do wszystkich funkcji i ustawień konta.

Natomiast dzięki bunqWeb do konta zalogujemy się także z poziomu przeglądarki (zarówno na telefonie, jak i komputerze). Jak? Będąc na stronie internetowej banku, wystarczy kliknąć Log in, a następnie zeskanować kod QR za pomocą aplikacji lub wpisać e-mail/numer telefonu i kod bezpieczeństwa. Niestety, nie wszystkie funkcje będą widoczne w bunqWeb.

Obsługa klienta działa 24/7. Pomoc uzyskamy za pomocą czatu w aplikacji lub e-mailowo (support@bunq.com). W awaryjnych sytuacjach (np. by zablokować kartę) możliwy jest także kontakt telefoniczny (dostępny tylko dla płatnych planów).

Co oferuje Bunq?

Głównym produktem w Bunq jest konto bankowe. Propozycja obejmuje także karty płatnicze kredytowe oraz debetowe, zarówno w wersji fizycznej, jak i wirtualnej. W ofercie znajdziemy także produkty oszczędnościowe, inwestycyjne, ubezpieczeniowe, a także szereg usług i funkcji dodatkowych, które mają ułatwić korzystanie z konta, kontrolowanie wydatków oraz zarządzanie budżetem.

Dla niektórych ważną informacją może być fakt, że Bunq ma swoją misję i wizję świata – prowadzi działania proekologiczne oraz wspiera środowisko LQBT. Ma to odzwierciedlenie w ofercie banku.

Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym elementom propozycji Bunq.

Konto bankowe

Bunq oferuje konto bankowe w euro z holenderskim numerem IBAN. Jest ono dostępne w 4 planach taryfowych:

  • Free – 0 EUR/mies.
  • Core – 3,99 EUR/mies.
  • Pro – 9,99 EUR/mies.
  • Elite – 18,99 EUR/mies.  

Użytkownicy planów Pro i Elite mogą utworzyć konta bankowe także z zagranicznym (tj. francuskim, niemieckim, hiszpańskim lub irlandzkim) numerem IBAN. Jest to bardzo ciekawa opcja, jeśli nam zależy na konkretnym „lokalnym” rachunku do otrzymywania/wysyłania płatności. Jest to o tyle istotne, że niektóre serwisy czy kontrahenci mogą wymagać konta z IBANem danego kraju.

Konto wspólne

W tym banku konto wspólne może mieć nawet 10 współposiadaczy. Każda z dodanych osób musi mieć rachunek osobisty w Bunq. Możliwość tworzenia kont wspólnych mają wyłącznie użytkownicy płatnych planów. Posiadacz darmowego planu również może przynależeć do konta wspólnego, ale tylko jeśli otrzyma zaproszenie od subskrybentów bunq Core, Pro lub Elite.

Karta płatnicza, płatności mobilne

W ofercie Bunq znajdziemy wersje fizyczne oraz wirtualne zarówno kart debetowych, jak i kredytowych Mastercard. Warto podkreślić, że kredytówka od Bunq nie oznacza przyznania limitu kredytowego. Działa tak jak typowa debetówka, tj. żeby płatność przeszła, na powiązanym z nią koncie, muszą być dostępne środki. Zachowuje jednak niektóre funkcje charakterystyczne dla kart kredytowych, tj. ułatwia korzystanie z usług, które mogą wymagać preautoryzacji (m.in. rezerwacja hotelu, czy wynajem samochodu).

Wybrana karta fizyczna powinna dotrzeć pod wskazany adres w ciągu 10 dni roboczych. Nawet za opłatą nie da się przyspieszyć terminu dostawy. Nadać PIN i aktywować kartę można w aplikacji jeszcze przed jej otrzymaniem. Natomiast, by włączyć płatności zbliżeniowe, trzeba włożyć kartę do terminala i wpisać PIN.

Karty Bunq możemy także dodać do portfeli cyfrowych Apple Pay oraz Google Pay i płacić zegarkiem lub telefonem.

Przelewy, doładowanie konta

Konto zasilimy na kilka sposobów. Wśród dostępnych opcji znajdziemy:

  • przelew bankowy;
  • przelew natychmiastowy;
  • kartę kredytową lub debetową;
  • wpłaty gotówkowe: Barzahlen/Viacash – dla mieszkańców Austrii i Niemiec posiadających płatny plan; Paysafecash – dla posiadaczy płatnych planów zamieszkałych w Polsce, Szwecji, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, na Cyprze, w Czechach, Francji, Grecji, na Węgrzech, w Irlandii, na Łotwie, Litwie, w Luksemburgu, na Malcie, w Holandii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii;
  • Apple Pay;
  • iDEAL;
  • Bancontact – tylko dla belgijskich użytkowników.

Jak widać, metody doładowania mogą różnić się w zależności od miejsca zamieszkania.

Ponadto z kontem Bunq zrealizujemy także przelewy międzynarodowe. Są dostępne w ponad 30 walutach, a koszt przelewu jest wyświetlany przed potwierdzeniem transakcji.

Dodatkowe usługi

Propozycja Bunq to nie tylko konto bieżące i karta płatnicza. Bank oferuje szereg dodatkowych produktów, narzędzi i funkcji. Znajdziemy, m.in.:

  • konto oszczędnościowe i wielowalutowe konto oszczędnościowe;
  • wspólne konto oszczędnościowe – mogą je tworzyć wyłącznie użytkownicy płatnych planów, a posiadacze planu Free mają szansę do niego dołączyć tylko jeśli otrzymają zaproszenie od właściciela płatnego planu;
  • konta walutowe – dostępne nawet w 22 walutach;
  • narzędzia ułatwiające oszczędzanie i organizowanie budżetu, np. funkcja automatycznego oszczędzania, która polega na zaokrąglaniu kwoty płatności do pełnego euro i przekazywaniu jej na konto oszczędnościowe (dostępna tylko dla planów Pro i Elite);
  • produkty inwestycyjne – akcje, fundusze inwestycyjne;
  • funkcja bunq.me – osobisty link do płatności, który można udostępniać, np. za pośrednictwem WhatsApp
  • funkcja ZeroFX – 0,5% zamiast 1,5% standardowej opłaty za przewalutowanie; dotyczy wszystkich usług, które związane są z płatnościami w walucie innej niż euro;
  • punkty Bunq – posiadacze płatnych planów mogą zbierać punkty za płatności kartą, a następnie wymieniać je na nagrody, np. na kartę Metal, miesiące bez opłat za subskrybuję planu;
  • cashback – zwrot za płatności kartą kredytową Mastercard (tylko dla użytkowników planu Elite);
  • usługa TrueName – na karcie może znaleźć się imię, z którym użytkownik się identyfikuje (ma być to wyraz wsparcia dla społeczności transpłciowych i niebinarnych);
  • udział w programie kompensacji emisji CO2 – gdy użytkownik wyda za pomocą karty określoną kwotę (zależy od planu), Bunq zasadzi 1 drzewo.

Bunq – dostępne plany taryfowe

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w ofercie Bunq znajdziemy 4 plany taryfowe: Free, Core, Pro, Elite.

Oczywiście, każdy z nich daje dostęp do konta bankowego. Pakiety różnią się przede wszystkim ilością darmowych kart fizycznych i wirtualnych, limitami, a także zakresem dostępnych funkcji i usług dodatkowych.

Sprawdźmy, na co mogą liczyć użytkownicy poszczególnych planów.

FreeCoreProElite
Karta fizycznabrak133
Karta wirtualna112525
Darmowe wypłaty z bankomatów0066
Wypłata z bankomatów2,99 GBP0,99 GBP/5 wypłat/mc, kolejne 2,99 GBP0,99 GBP/5 wypłat/mc, kolejne 2,99 GBP0,99 GBP/5 wypłat/mc, kolejne 2,99 GBP
Wymiana po kursach FXdo 1 000 EUR/roknielimitowanenielimitowanenielimitowane
Tworzenie zagranicznych IBANbrakbrakHolandia, Niemcy, Francja, Hiszpania, IrlandiaHolandia, Niemcy, Francja, Hiszpania, Irlandia
Konta walutowe352525
Ubezpieczenie podróżnybrakbrakbrakdo 2,5 miliona EURO

Naturalnie, różnic jest znacznie więcej. W powyższej tabeli, porównaliśmy część najważniejszych kwestii. Oprócz tego dochodzą konta dla dzieci, kont oszczędnościowych i oprocentowania, cashback, wsparcia itp.

Plan Free

Ten plan nie generuje miesięcznych kosztów stałych, ale ma najniższe limity, najwyższe opłaty i najwięcej ograniczeń.

Zacznijmy od tego, że wybierając darmową wersję, nie otrzymamy fizycznego „plastiku”. Pakiet obejmuje tylko 1 kartę wirtualną – kredytową lub debetową. Jeśli chcemy wykorzystać ją do zakupów stacjonarnych, możemy ją dodać do portfeli Apple Pay lub Google Pay.

Za każdą wypłatę z bankomatu zapłacimy 2,99 EUR i musimy liczyć się z tym, że opcja wpłat gotówkowych nie jest dla nas dostępna. Podobnie jak wsparcie telefoniczne – z infolinii mogą korzystać tylko posiadacze płatnych planów.

Nie utworzymy także kont wspólnych. By móc dzielić konto, musimy otrzymać i zaakceptować zaproszenie od użytkownika któregoś z płatnych planów. Nie skorzystamy również z większości narzędzi do oszczędzania i zarządzania budżetem, funkcji TrueName i nie otworzymy konta dla dziecka.

W ramach planu Free możemy mieć maksymalnie 3 numery IBAN (np. konto oszczędnościowe, osobiste, oszczędnościowe wielowalutowe) i przechowywać środki nawet w 22 walutach. Mamy także dostęp do produktów inwestycyjnych oraz funkcji ZeroFX do 1000 EUR/rok (powyżej limitu obowiązuje standardowa opłata za przewalutowanie w wysokości 1,5%).

Warto dodać, że aby „zasadzić” 1 drzewo, musimy wydać 1000 EUR.

Plan Core

Pierwszy płatny plan kosztuje 3,99 EUR/mies. W tym zestawie oprócz 1 karty wirtualnej otrzymujemy także 1 kartę fizyczną. Możemy również posiadać więcej kont bankowych (do 5 numerów IBAN), a także samodzielnie tworzyć konta wspólne i konta dla dzieci.

Zapłacimy mniej, tj. 0.99 EUR za pierwsze 5 wypłat gotówki w miesiącu (kolejna – 2,99 EUR). Mamy także możliwość dokonania wpłat gotówkowych (max. 1000 EUR). Pierwsze 100 EUR/mies. wpłacimy za darmo, a powyżej limitu zapłacimy 2,5% prowizji.

Ponadto z planem Core zyskujemy więcej dodatkowych funkcji, m.in.: zbieranie punktów Bunq; dodawanie kart lojalnościowych; ustawienia dodatkowego PIN-u; TrueName; nieograniczony dostęp do ZeroFX.

Plan Pro

Wybierając drugi płatny plan, musimy liczyć się z opłatą 9,99 EUR/mies. W zamian zyskujemy znacznie więcej, niż oferuje plan Core. Pakiet Pro obejmuje:

  • 25 kont bankowych;
  • 25 kart wirtualnych;
  • 3 karty fizyczne – jeśli wygląd karty ma dla nas znaczenie, za 99 EUR możemy zamówić kartę metalową z wygrawerowanym imieniem;
  • możliwość tworzenia rachunków bankowych z zagranicznymi (NL, DE, ES, FR, IE) numerami IBAN;
  • 6 bezpłatnych wypłat w miesiącu oraz dodatkowo 5 wypłat w cenie 0,99 EUR;
  • 5 darmowych transakcji w walucie obcej miesięcznie;
  • 20% zniżki na opłaty transakcyjne (związane z inwestycjami, np. w akcje);
  • priorytetową obsługę klienta.

Korzystając z tego planu, mamy szansę „zasadzić” więcej drzew, niż w planach Free lub Core. W tym przypadku każde wydane 250 EUR to 1 drzewo.

Plan Elite

Najdroższy plan w ofercie Bunq kosztuje 18,99 EUR/mies.

Oprócz wszystkich funkcji, jakie daje plan Pro, w pakiecie otrzymujemy także:

  • 10 darmowych transakcji w walucie obcej miesięcznie;
  • ubezpieczenie podróżne;
  • 50% zniżki na opłaty transakcyjne (przy inwestycjach, np. w akcje);
  • podwójne punkty Bunq;
  • możliwość korzystania z cashbacku (do 2% zwrotu);
  • niższy koszt „zasadzenia” drzewa – 100 EUR = 1 drzewo.

Kto może założyć konto w Bunq?

Konto w Bunq mogą założyć obywatele krajów EOG, którzy są mieszkańcami następujących krajów: Austria, Czechy, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Szwecja, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania.

Należy posiadać także jeden z akceptowanych dokumentów, np.:

  • dowód osobisty;
  • paszport;
  • zezwolenie na pobyt;
  • plastikowe prawo jazdy UE.

Jak założyć konto w Bunq?

Jak we wszystkich tego typu instytucjach proces rejestracji należy rozpocząć od pobrania aplikacji Bunq na swój smartfon. Można wyszukać ją w App Store/ sklepie Google Play.  Następnie otwieramy aplikację i klikamy Get started, a potem wybieramy typ konta: For me (osobiste) lub For my business (firmowe). W kolejnym kroku wpisujemy swój adres e-mail, numer telefonu oraz otrzymany kod SMS, a potem wypełniamy wniosek.

Nieodłącznym etapem procesu otwierania konta bankowego jest weryfikacja tożsamości. Odbywa się ona metodą „na selfie”.

W ostatnim kroku wybieramy interesujący nas plan. Przez pierwsze 30 dni możemy za darmo przetestować dowolny plan.

Warto wiedzieć!

  • Na swojej stronie internetowej Bunq zapewnia, że rejestracja trwa zaledwie 5 minut, a potrzebne są tylko smartfon i akceptowany dokument tożsamości. Oczywiście, jest to możliwe, ale tylko jeśli: użytkownik ma pod ręką wszystkie wymagane informacje; nie będą potrzebne żadne dodatkowe dokumenty; nie napotka problemów, np. robiąc selfie.
  • Rejestrację można rozpocząć także z poziomu przeglądarki – przez bunqWeb.

Bunq – wady i zalety

W tabeli zebraliśmy mocne i słabe strony oferty Bunq.

ZALETYWADY
1. Możliwość założenia rachunku w 100% online;
2. To pełnoprawny bank zapewniający gwarancję ochrony depozytów do 100 tys. EUR;
3. Do rejestracji nie jest potrzebny meldunek w Holandii;
4. Czytelny i łatwo dostępny cennik;
5. Ciekawe funkcje i usługi;
6. 30-dniowy bezpłatny okres próbny dla dowolnego planu;
7. Rozbudowana sekcja FAQ;
8. Dostęp zarówno z poziomu aplikacji mobilnej, jak i przeglądarki (bunqWeb).
1. Mało atrakcyjny darmowy plan – brak karty fizycznej, czy możliwości dokonania wpłat gotówkowych;
2. Dość drogie płatne plany taryfowe.

Podsumowanie

Oferta Bunq może zaciekawić osoby, które prowadzą międzynarodowy styl życia lub potrzebują konta w Holandii, ale nie mają tam stałego adresu zamieszkania.

W naszej opinii propozycja tego neobanku jest warta uwagi, pod warunkiem że zdecydujemy się na płatny plan. Biorąc pod uwagę wyłącznie darmowe konto, Bunq wypada słabo na tle innych instytucji oferujących rachunek za granicą w euro. Brak dostępu do karty fizycznej (nawet za opłatą) i wpłat gotówkowych, tylko 1 karta wirtualna, drogie wypłaty z bankomatów – to tylko kilka minusów planu Free. Ciekawszą alternatywą jest oferta z naszego rankingu kont bankowych. Jeśli nie zależy nam na zagranicznym nr IBAN, a szukamy po prostu atrakcyjnej oferty wielowalutowej, warto zainteresować się Kontem Przekorzystnym (Bank Pekao) – przewalutowania po kursie Mastercard (koszt 0,5%), darmowe wypłaty z bankomatów za granicą, darmowe konta walutowe, karta wielowalutowa czy kantor online.

Czy Bunq jest bezpieczny?

Bunq zapewnia ochronę depozytów do 100 tys. EUR. Możemy więc bezpiecznie przechowywać tam swoje oszczędności. Dba także o bezpieczeństwo konta i przeprowadzanych transakcji, stosując, m.in. systemy wykrywające oprogramowanie do zdalnego dostępu, uwierzytelnianie dwuskładnikowe, biometrię (do aplikacji można logować się odciskiem palca lub skanem twarzy), zmienny kod CVC, powiadomienia w czasie rzeczywistym o przeprowadzonych transakcjach.

Czy Bunq to prawdziwy bank?

Tak, Bunq jest prawdziwym bankiem – posiada pełną licencję bankową.

Czy komornik może zająć konto Bunq?

Polski komornik może prowadzić czynności wyłącznie na terenie Polski. Bunq jest holenderskim bankiem. Nie należy również do systemu Ognivo, który komornicy wykorzystują do odszukiwania rachunków dłużników. Żeby polski komornik mógł ściągnąć dług z zagranicznego konta, musi po pierwsze – wiedzieć o takim rachunku, a po drugie – uzyskać Europejski Tytuł Egzekucyjny (to długotrwała procedura). Oczywiście, jest to możliwe, ale mało prawdopodobne.

Czy Bunq ma polski IBAN?

Nie, domyślnie konta Bunq otrzymują holenderski IBAN (NL). Jedynie mieszkańcom Francji, Niemiec, Irlandii i Hiszpanii niezależnie od posiadanego planu automatycznie przypisywany jest lokalny numer IBAN. Pozostali również mają szansę uzyskać któryś z zagranicznych numerów IBAN (FR, DE, IE lub ES), jeśli posiadają plan Pro lub Elite.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4/5 (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *