Jak założyć konto w Holandii?

0

Życie, praca, czy studia w Holandii będą znacznie prostsze, jeśli zdecydujemy się otworzyć lokalne konto bankowe. Warto wiedzieć, że większość sklepów w Holandii honoruje jedynie karty Maestro. Zatem tak popularne w Polsce „plastiki” Visa i Mastercard mogą okazać się nieużyteczne. Poza tym numer rachunku musimy podać holenderskiemu pracodawcy, żeby otrzymać wypłatę. Sprawdźmy więc, jak założyć konto konto za granicą w Holandii?

Co warto wiedzieć o bankach w Holandii?

Na początek kilka faktów na temat holenderskiej bankowości.

  1. Jak już wspomnieliśmy, na terenie Niderlandów obsługiwane są głównie karty Maestro. Większość miejsc nie akceptuje kart Visa i Mastercard lub pobiera dodatkowe opłaty za transakcje tymi „plastikami”.
  2. W Holandii funkcjonuje (i cieszy się dużą popularnością) system płatności online iDEAL. Przypomina nieco polskiego BLIK-a. Jednak w przypadku iDEAL w aplikacji bankowej skanuje się kod QR.
  3. Logowanie do holenderskiej bankowości internetowej w niektórych instytucjach odbywa się za pomocą zewnętrznych czytników kart, które podłącza się do komputera. Każdy bank posiada własne urządzenie.
  4. Holenderskie banki gwarantują ochronę depozytów do 100 tys. euro.
  5. Holandia znajduję się w strefie EOG, tym samym wymiana informacji pomiędzy polskimi instytucjami a Holenderskimi bankami jest możliwa. Więcej na ten temat w dedykowanych artykułach: konto za granicą a komornik oraz konto za granicą i polski urząd skarbowy.

Co jest potrzebne, by otworzyć konto w Holandii?

Do założenia rachunku w Holandii potrzebny będzie przede wszystkim dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport). Większość banków wymaga także:

  • numeru BSN, czyli odpowiednika polskiego numeru PESEL;
  • adresu korespondencyjnego na terenie Niderlandów;
  • potwierdzenia adresu zamieszkania (np. rachunek za prąd, umowa najmu);
  • holenderskiego numeru telefonu.

Lista dokumentów może różnić się w zależności od banku, dlatego przed wizytą warto skontaktować się z wybraną instytucją i dopytać o szczegóły. Przydatna będzie z pewnością znajomość języka niderlandzkiego lub angielskiego.

Jak założyć konto w Holandii?

W Holandii numer BSN zdecydowanie usprawnia załatwianie wielu spraw. Przyda się także przy zakładaniu konta bankowego. By go otrzymać, należy zgłosić się do urzędu miasta lub gminy i wpisać się do ewidencji ludności. Jeśli posiadamy BSN oraz meldunek w Holandii, rachunek otworzymy w dowolnie wybranym banku. Bez tych informacji również da się uzyskać holenderskie konto, jednak wówczas lista instytucji jest mniejsza. Poniżej prezentujemy możliwe opcje.

Konto w tradycyjnym holenderskim banku

Do największych i najpopularniejszych banków w Holandii zaliczamy:

  • ING BANK;
  • ABN Amro;
  • Rabobank.

ING BANK

ING BANK jest bardzo popularny wśród Polaków mieszkających w Holandii. Instytucja jest częścią Grupy ING, do której należy także ING Bank Śląski. Jednak w tym miejscu warto zaznaczyć, że są to dwa różne banki. Nie da się więc założyć holenderskiego rachunku w polskim ING.

Konto w ING BANK da się otworzyć nie tylko w placówce, ale także poprzez aplikację mobilną. Bank wymaga potwierdzenia meldunku. Co ważne, by zalogować się do bankowości, nie potrzebujemy zewnętrznego czytnika, wystarczy login i hasło.

ABN Amro

W ABN Amro rachunek da się założyć zarówno w placówce, jak i online. Bank nie wymaga meldunku, jednak konieczny jest numer BSN, a także adres korespondencyjny w Holandii. Logowanie do bankowości elektronicznej odbywa się poprzez urządzenie e.dentifier lub kod QR (za pośrednictwem aplikacji mobilnej). Do rachunku wydawana jest karta Maestro.

Rabobank

By założyć konto w Rabobanku, trzeba posiadać meldunek w Holandii. Bank umożliwia otwarcie rachunku online, jednak w przypadku obcokrajowców konieczna może być wizyta w placówce. Oferta rachunku osobistego to trzy pakiety. Najtańszy kosztuje 2,95 EUR/mies. Logowanie do Rabobanku odbywa się za pomocą czytnika kart. Dostępne są też alternatywne metody, np. kod QR, jednak wyłącznie dla użytkowników aplikacji mobilnej.

Konto w banku/serwisie internetowym

Tradycyjny bank to nie jedyny sposób na założenie rachunku w Holandii. Jeśli pracujemy na terenie Niderlandów jedynie sezonowo lub wybieramy się na jednorazowe zlecenie i chcemy ograniczyć ilość formalności do minimum, warto rozważyć ofertę banków i serwisów internetowych. Poniżej prezentujemy listę instytucji. Co ważne, żadna z nich nie wymaga ani meldunku, ani numeru BSN, a konto da się założyć online w ciągu kilku minut.

Bunq

To bank internetowy rodem z Holandii. Posiada licencję Holenderskiego Banku Centralnego i zapewnia gwarancję depozytów do 100 tys. euro. W Bunq darmowy jest plan EasySavigs. Sprawdzi się on na początku, jednak ze względu na okrojone funkcje, z czasem warto rozważyć skorzystanie z płatnego pakietu. Z kontem otrzymujemy holenderskie dane bankowe oraz kartę Mastercard (w ofercie jest także karta Maestro). Co ciekawe, Bunq proponuje swoim klientom bezpłatny 30-dniowy okres próbny.

N26

To niemiecki bank internetowy, który posiada pełną niemiecką licencję bankową i gwarantuje ochronę depozytów. N26 oferuje konto w 4 planach. Z darmowym pakietem N26 Standard otrzymujemy rachunek w euro oraz kartę Mastercard, jednak po spełnieniu warunków możemy zamówić także kartę Maestro.

Revolut

Revolut także posiada licencję bankową. Oferuje darmowe konto w euro (europejski IBAN) i darmową kartę wielowalutową. Co ważne, dostępny jest w języku polskim.

Wise

Wise to fintech umożliwiający założenie konta wielowalutowego, w tym konta w euro z europejskim numerem IBAN. Serwis nie pobiera prowizji ani za otwarcie, ani za prowadzenie rachunku. Oferuje korzystne przelewy międzynarodowe. Razem z kontem otrzymujemy wielowalutową kartę debetową (jednorazowa opłata za wysyłkę – ok. 35 zł). Strona i aplikacja Wise są dostępne w języku polskim.

Jak założyć konto w Holandii? Podsumowanie

Podsumowując, konto w Holandii możemy założyć w tradycyjnym banku lub banku/serwisie internetowym. Co prawda, banki tradycyjne oferują szerszy zakres usług, jednak nie każda instytucja chce otwierać rachunki obcokrajowcom bez adresu zameldowania w Holandii lub numeru BSN. W tym przypadku nie zawsze także da się załatwić wszystkie formalności przez Internet, mimo że bank udostępnia taką opcję.

Natomiast przewagą banków internetowych jest brak wymogu meldunku oraz możliwość przejścia przez cały proces zakładania rachunku online. Takie konta funkcjonalnością niewiele różnią się od tych oferowanych przez tradycyjne banki. Jednak nie każda tego typu instytucja posiada w ofercie produkty kredytowe, oszczędnościowe, czy inwestycyjne.

Porównując propozycję poszczególnych banków, warto wziąć pod uwagę nie tylko listę wymaganych dokumentów i zakres oferty, ale także opłaty za podstawowe czynności. Jeśli planujemy krótki pobyt, lepszym rozwiązaniem będzie konto w fintech’u. Ewentualnie możemy rozważyć jeden z rachunków z rankingu kont osobistych, który oferuję korzystne konta walutowe lub usługę wielowalutową (np. kartę wielowalutową).

Czy Polak może założyć konto w Holandii?

Państwa członkowskie UE mają obowiązek zapewnić dostęp do podstawowej bankowości każdemu, kto legalnie przebywa na terenie Unii Europejskiej. Wynika to z dyrektywy unijnej 2014/92/UE. Oznacza to, że Polak może założyć konto w Holandii.

Co jest potrzebne do otwarcia konta bankowego w Holandii?

Do założenia rachunku w Holandii niezbędny będzie dowód osobisty lub paszport. W zależności od tego, jaki bank lub serwis wybierzemy, potrzebne mogą być dodatkowe informacje i dokumenty, np.:  numer BSN, potwierdzenie adresu na trenie Niderlandów, zaświadczenie o wykonywaniu pracy, potwierdzenie adresu. Sporym ułatwieniem będzie także znajomość języka holenderskiego i/lub angielskiego.

Czy urząd skarbowy widzi nasze konto w Holandii?

Tak, Holandia znajduję się w strefie EOG i wymienia z Polską informację w tym zakresie. Tym samym Polski urząd skarbowy może się dowiedzieć o tych rachunkach i uzyskać informację np. dotyczące Sald.

Czy Polski Urząd skarbowy może zająć nasze konto w Holandii?

Tak, taka operacją jest jak najbardziej możliwą, jednak aby to miało miejsce urząd skarbowy musi wiedzieć o takim rachunku. Nawet jak wie, to procedura zajęcia konta jest bardziej problematyczna, musi wystąpić do organów w Holandii i to te instytucji będą dokonywać zajęcia. Cała procedurą jest znacznie dłuższa niż dla polskich rachunków.

Czy komornik może zając nasze konto w Holandii?

Choć taka operacja jest możliwa, to mało prawdopodobna. Po pierwsze komornik musiałby wiedzieć o naszym koncie w Holandii, następnie musiałby wystąpić do lokalnych władz z odpowiednim wnioskiem. I to lokalne instytucję dokonują zajęcia w Holandii. Polski komornik nie ma możliwości bezpośredniej egzekucji.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.7/5 (Ilość ocen: 4)
Autor artykułu
Tomek Marczewski
Tomek Marczewski
Pozostałe publikacje autora
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *