Dofinansowanie kasy fiskalnej – dla kogo i gdzie?

0

Kasa fiskalna w zależności od rodzaju urządzenia kosztuje od jednego do kilku tysięcy złotych. Dla mniejszych przedsiębiorców taki wydatek może być sporym obciążeniem, zwłaszcza jeśli trzeba zakupić kilka sztuk. Na szczęście można ubiegać się o dofinansowanie. Komu przysługuje zwrot kosztów? Jakie dokumenty i gdzie należy złożyć? Podpowiadamy.

Kto może skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej?

Na wstępie warto zaznaczyć, że dofinansowanie można uzyskać wyłącznie na kasy fiskalne online. I tu nie chodzi o kasę fiskalną i sprzedaż online. W tym przypadku mówimy o typie urządzenia, gdzie dofinansowanie nie dotyczy urządzeń np. z elektronicznym zapisem kopii.

O zwrot mają prawo ubiegać się:

  • przedsiębiorcy zobowiązani do ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej, którzy w odpowiednim czasie rozpoczęli prowadzenie ewidencji przy pomocy kas online;
  • przedsiębiorcy, którzy nie mieli obowiązku ewidencjonowania sprzedaży i nie używali kasy fiskalnej, ale dobrowolnie zaczęli prowadzić taką ewidencję z wykorzystaniem kasy online.

Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca jest VATowcem, czy nie. Zarówno czynni, jak i bierni podatnicy VAT mogą uzyskać dofinansowanie kasy fiskalnej.

Ile wynosi ulga na zakup kasy fiskalnej?

Na zakup kasy fiskalnej online możemy uzyskać dofinansowanie w wysokości 90% cenny netto urządzenia, ale nie więcej niż 700 zł.

Jeśli prowadzimy np. kilka punktów sprzedaży i do każdego musimy zakupić kasę online, mamy prawo ubiegać się o zwrot kosztów każdej z nich. Jednak jest jeden warunek – należy rozpocząć korzystanie ze wszystkich kas maksymalnie do 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia ewidencji sprzedaży.

Jak uzyskać dofinansowanie na zakup kasy fiskalnej?

Sposób ubiegania się o dofinansowanie kasy fiskalnej online zależy od statusu podatnika VAT. Sam obowiązek rejestracji na potrzeby VAT jest osobną kwestią.

Czynny podatnik VAT

VAT-owcy rozliczający się miesięcznie powinni uwzględnić zwrot w deklaracji JPK_V7, zaś ci, którzy rozliczają się kwartalnie – w JPK_VK.

Jeśli kwota wydana na zakup będzie równa lub wyższa kwocie podatku za dany okres rozliczeniowy należy w jednej deklaracji od kwoty podatku odliczyć wartość zwrotu.

Natomiast, jeśli ulga będzie wyższa można wybrać jedną z dwóch opcji:

  1. pomniejszyć kwotę podatku w jednej deklaracji, a pozostałą część rozliczyć w kolejnej;
  2. zmniejszyć podatek w jednej deklaracji, a resztę przysługującego zwrotu otrzymać na wskazany rachunek bankowy.

Bierny podatnik VAT

Przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT, by uzyskać dofinansowanie, muszą złożyć wniosek w urzędzie skarbowym.

We wniosku należy podać:

  • imię i nazwisko (lub nazwę podmiotu);
  • NIP;
  • adres;
  • numer rachunku bankowego.

Dodatkowo trzeba dołączyć:

  • fakturę za zakup kasy fiskalnej razem z dowodem zapłaty pełnej kwoty;
  • dane podmiotu odpowiedzialnego za serwis kasy fiskalnej;
  • kopię miesięcznego raportu fiskalnego wystawionego na zakupionej kasie.

Właściciele firm taksówkowych muszą także:

  • wpisać numer rejestracyjny i boczny taksówki, w której znajduje się kasa;
  • podać numer licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką;
  • dołączyć kopię świadectwa przeprowadzenia ponownej legalizacji taksometru współpracującego z kasą.

Wniosek można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w urzędzie skarbowym, w którym rejestrowano urządzenie albo wysłać listownie. W celu otrzymania zwrotu warto posiadać rachunek firmowy, którego zgłoszenie jest obowiązkowe. Samo zgłoszenie / zmiana konta firmowego w urzędzie skarbowym to dość prosta operacja. O tym czy dana firma musi posiadać konto firmowe pisaliśmy w osobnym artykule.

Ile trzeba czekać na zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej?

Przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT mogą rozliczyć zwrot w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęli korzystanie z kasy fiskalnej online lub w późniejszych deklaracjach.

Bierni podatnicy VAT zwrot otrzymają na podany rachunek bankowy w ciągu 25 dni od momentu złożenia wniosku. Można się o niego ubiegać w dowolnym momencie, jednak nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu, w którym rozpoczęto użytkowanie kasy.

Kiedy należy zwrócić pieniądze z dofinansowania?

Należy pamiętać, że jeśli nie wywiążemy się z warunków dofinansowania, będziemy zobowiązani do zwrotu otrzymanej kwoty. Może się to stać, gdy nie zgłosimy urządzenia do obowiązkowego przeglądu technicznego (minimum raz na 2 lata) oraz w ciągu 3 lat od rozpoczęcia ewidencjonowania:

  • zakończymy działalność gospodarczą i trwale przestaniemy prowadzić ewidencję na tej kasie (ogłosimy upadłość, zamkniemy firmę itp.);
  • nie zadbamy o stałe połączenie, które umożliwi przesyłanie danych między kasą a Centralnym Repozytorium Kas.

FAQ

Jak otrzymać zwrot za kasę fiskalną?

Czynni podatnicy VAT uwzględniają kwotę zwrotu w deklaracji JPK_V7 lub JPK_VK (pomniejszając kwotę podatku). Firmy zwolnione z obowiązku rozliczania podatku VAT muszą złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy do naczelnika urzędu skarbowego, który zarejestrował urządzenie. Pieniądze są przesyłane na wskazany rachunek bankowy.

Kiedy nie przysługuje ulga na zakup kasy fiskalnej?

Dofinansowanie dotyczy tylko kasy fiskalnej online. Jeśli zakupimy inny typ urządzenia, np. kasę z elektroniczną lub papierową kopią paragonu, nie możemy liczyć na zwrot kosztów.

Ile jest czasu na skorzystanie z ulgi na zakup kasy fiskalnej?


Prawo do zwrotu kosztów zakupu kasy fiskalnej online jest bezterminowe. Oznacza to, że czynni podatnicy VAT mogą uwzględnić ulgę w dowolnej deklaracji podatkowej, a bierni podatnicy VAT – złożyć wniosek w dowolnym momencie.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.7/5 (Ilość ocen: 4)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *