Jak zmienić nazwę firmy (Działalności Gospodarczej)?

0

By zarejestrować firmę, musimy podać jej nazwę. Nie zawsze jednak pierwsze wybory są najlepsze. Co zrobić, jeśli w trakcie prowadzenia biznesu zmienimy nazwisko, profil działalności lub po prostu wymyślimy ciekawszą nazwę? Czy zmiana nazwy firmy jest w ogóle możliwa? Jak to zrobić? Podpowiadamy. Zmieniając nazwę firmy, może warto zastanowić się nad innymi kwestiami. To może być dobry moment do zmiany np. konta firmowego. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z najlepszymi propozycjami w rankingu kont firmowych.

Czy można dokonać zmiany nazwy firmy?

Przedsiębiorca w każdej chwili ma prawo zmienić nazwę swojej firmy. Należy jednak pamiętać, że modyfikacji podlegają jedynie elementy dodatkowe. Nie da się usunąć z nazwy jednoosobowej działalności gospodarczej imienia i nazwiska jej właściciela.

Co powinna zawierać nazwa jednoosobowej działalności gospodarczej?

Obowiązkowym elementem nazwy jednoosobowej działalności gospodarczej jest imię i nazwisko jej właściciela (wpisywane w mianowniku, tj. Wulkanizacja Jan Kowalski, a nie Wulkanizacja Jana Kowalskiego). Oprócz tego przedsiębiorca ma prawo dodać coś od siebie, np. pseudonim, określenie opisujące profil działalności firmy lub jakieś oryginalne wyrażenie.

Należy jednak pamiętać, że wymyślona nazwa nie może być taka sama jak nazwa już istniejącej firmy w tej samej branży. Poza tym nie powinna także zawierać obraźliwych słów i zwrotów, czy wprowadzać w błąd. Zatem osoba prowadząca sklep spożywczy, nie zastosuje nazwy Salon fryzjerski Anna Nowak.  

Warto wiedzieć, że istnieją wyrażenia, które są zastrzeżone jedynie dla podmiotów świadczących konkretne usługi, np. klinika, bank.

Zmiana nazwy firmy – powody

Przedsiębiorcy modyfikują nazwy swoich firm z różnych powodów. Oto kilka z nich:

  • Zmiana profilu działalności

Jeśli do tej pory prowadziliśmy księgarnię, a teraz chcemy otworzyć drogerię, to nazwa księgarnia Anna Nowak byłaby nie tylko nieaktualna, ale także wprowadzałaby w błąd potencjalnych klientów i kontrahentów.

  • Zmiana nazwiska, np. po ślubie lub rozwodzie

Jak już wspomnieliśmy, imię i nazwisko to obowiązkowy element nazwy JDG, a zmiana nazwiska przedsiębiorcy zawsze wiąże się z koniecznością modyfikacji nazwy firmy.

  • Polepszenie lub odświeżenie wizerunku

Zdarza się, że nazwa przywołuje złe skojarzenia lub firma ma słabe wyniki sprzedażowe. Renaming to szansa na wyróżnienie się na tle konkurencji i nowy początek.

  • Naruszenie praw do znaku towarowego

Nie musimy zastrzegać nazwy firmy, jednak jeśli po latach prowadzenia działalności okaże się, że nasz konkurent zastrzegł taką samą nazwę, to my będziemy zmuszeni ją zmienić.

Kiedy i gdzie zgłosić zmianę nazwy JDG?

W ciągu 7 dni od zaistnienia zmiany należy zgłosić to do CEIDG. Wniosek możemy:

  • złożyć osobiście w dowolnym urzędzie miasta/gminy;
  • wypełnić i wysłać online za pośrednictwem portalu CEIDG;
  • wysłać listem poleconym (podpis wnioskodawcy musi być potwierdzony notarialnie).

Jak zmienić nazwę JDG? Instrukcja krok po kroku

Podobnie jak w przypadku zawieszenia działalności i odwieszenia JDG. Pieszym krokiem jest przejście na stronę CEIDG, zalogowanie się przy użyciu ePUAP lub profilu zaufanego i wybranie w czyim imieniu składamy wniosek + na którą działalność (o ile mamy/mieliśmy więcej niż jedną do wyboru). Po przeklinaniu pierwszych opcji zaznaczamy jak poniżej na screenie:

jak zmienić nazwę firmy

Następnie z listy wybieramy, dane które chcemy zmienić. W naszym przypadku „dane firmy” i „nazwę firmy”

Jak zmienić nazwę firmy przez internet CEIDG

Po potwierdzeniu danych adresowych, w drugim kroku będziemy mieli możliwość wybrania nowej nazwy. Wpisujemy dane i całość zatwierdzamy:

Po tej zakładce mamy kilka kroków z potwierdzeniem formy ubezpieczenia, urzędu skarbowego, gdzie kierujemy wniosek itp. Na samym końcu musimy podpisać nasz wniosek profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Następnie wysyłamy całość, to tyle. Czas potrzebny na przejście powyższych kroków to maksymalnie kilka minut. Pamiętajcie w przypadku niektórych zmian, niekoniecznie tych dokonanych w CEIDG, konieczne może być złożenie formularza ZAP-3 w urzędzie skarbowym (np. zmiana konta firmowego).

Czy trzeba informować ZUS i US o zmianie nazwy JDG?

Zgodnie z art. 12 ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy złożenie wniosku CEIDG-1 oznacza jednoczesne zgłoszenie wprowadzonych zmian do ZUS-u, KRUS-u, urzędu skarbowego oraz Głównego Urzędu Statystycznego. CEIDG ma obowiązek przesłać nowe dane do ww. instytucji najpóźniej w dniu roboczym następującym po dniu, w którym dokonano wpisu.

Zmiana nazwy firmy a wcześniejsze umowy i faktury

Kiedy wymyślimy już nową nazwę firmy i wprowadzimy zmiany w życie, może pojawić się kolejny dylemat: czy trzeba dokonywać korekty wcześniej wystawionych faktur i aneksować umowy z pracownikami i kontrahentami, które zawarliśmy przed renamingiem.

Otóż nie jest to konieczne. Zarówno na fakturach i umowach, jak i w nazwie firmy znajduje się imię i nazwisko właściciela oraz NIP. Elementy te nie podlega modyfikacji. Na ich podstawie nawet po zmianie nazwy bez problemu da się zidentyfikować danego przedsiębiorcę. Pamiętajmy, jednak że każda zawarta umowa lub faktura wystawiona już po zaktualizowaniu wpisu w CEIDG powinna zawierać nową nazwę.

To, co warto zrobić to poinformować swoich pracowników, kontrahentów, czy dostawców usług o zmianach. Najczęściej wystarczy przesłać zwykłą informację, np. mailem. Usprawni to przyszłą komunikację i pozwoli uniknąć nieporozumień (np. sytuacji, kiedy kontrahent wystawi nam fakturę z poprzednią nazwą).

Czy firma może mieć dwie nazwy (lub więcej)?

Jeden przedsiębiorca może mieć tylko jeden wpis w CEIDG, ale ma prawo posługiwać się różnymi kodami PKD, czyli prowadzić jednocześnie różne rodzaje działalności i świadczyć różne usługi, np. kiosk ruchu, restaurację i salon kosmetyczny. Każda z nich może znajdować się w innej lokalizacji i mieć inną nazwę. Tutaj rodzi się pytanie: jaką nazwą w takim przypadku powinien posługiwać się przedsiębiorca, np. wystawiając fakturę?

W świetle prawa firmą, czyli nazwą osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą jest jej imię i nazwisko. Przedsiębiorca ma prawo dodać do niej także inne określenia i posługiwać się nimi zamiennie w zależności od rodzaju wykonanej czynności, o ile na dokumencie za każdym razem pojawi się jego imię i nazwisko (np. Twoja gazeta Jan Kowalski; Restaurant Jan Kowalski, Odkryj piękno Jak Kowalski).

Ile kosztuje zmiana nazwy JDG?

Samo wprowadzenie zmian danych w CEIDG jest bezpłatne. Musimy jednak uwzględnić koszty dodatkowe, które dotyczą przede wszystkim identyfikacji wizualnej i działań marketingowych, np. zmiana logo, szyldu, hasła reklamowego, wizytówek, oferty, modyfikacja strony internetowej.

Ostateczna kwota zależy od branży, wielkości firmy oraz powodu zmiany. Zupełnie inne koszty poniesie właściciel osiedlowego sklepiku, a inne właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów.

Jak można zmienić nazwę firmy?

Zgłoszenie zmiany nazwy firmy w CEIDG jest proste i ogranicza się do złożenia jednego wniosku. Można to zrobić osobiście w urzędzie miasta/gminy, wysłać list polecony lub skorzystać z portalu CEIDG.

Czy przy zmianie nazwy firmy zmienia się NIP?

Zmiana nazwy firmy nie ma wpływu na NIP. Pozostaje on taki sam jak wcześniej.

Ile trwa zmiana nazwy firmy w CEIDG?

Zmianę musimy zgłosić do CEIDG w ciągu 7 dni od jej zaistnienia. Wpis aktualizowany jest najczęściej w ciągu jednego dnia roboczego.

Czy zmiana nazwy firmy wymaga aneksu do umowy o pracę?

Nie trzeba dodawać aneksu do umów o pracę zawartych przed wprowadzeniem zmiany nazwy. Zawarte w niej zapisy są nadal aktualne. Warto jednak poinformować swoich pracowników o renamingu.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.6/5 (Ilość ocen: 5)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *