Visa Mobile – co to jest i jak korzystać?

0

Dzięki płatnościom mobilnym możemy płacić za zakupy stacjonarne lub w Internecie bez fizycznego udziału karty. Do zrealizowania transakcji wykorzystuje się urządzenie takie jak: smartfon, zegarek, czy opaska oraz konkretny system płatniczy, np. Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay itp. W maju 2022 roku w Polsce pojawiła się nowa metoda płatności – Visa Mobile. Sprawdźmy więc, jak działa i kto może z niej korzystać?

Co to jest Visa Mobile?

To nowa usługa płatnicza. Jak sama nazwa wskazuje, to rozwiązanie od Visa, czyli jednej z dwóch największych organizacji płatniczych na świecie. Umożliwia szybkie płatności w Internecie, podczas których nie trzeba podawać danych karty. Realizując transakcję, wpisuje się jedynie numer telefonu. Do obsługi tej metody potrzebna jest aplikacja Visa lub aplikacja bankowa. Warto dodać, że jest to usługa darmowa.

Transakcje przy użyciu tej metody, tak jak w przypadku tradycyjnych płatności kartą w Internecie, objęte są procedurą chargeback. Ma ona chronić konsumentów, m.in. przed nieuczciwymi sprzedawcami, czy błędami systemów płatniczych. Dzięki tej usłudze w razie problemów z zamówieniem klient może złożyć reklamację i domagać się zwrotu środków.

To ciekawe!

 • Polska jest pierwszym krajem, w którym wdrożono nową formę płatności od Visa.
 • Pierwszym bankiem, który wprowadził tę usługę był Nest Bank (obecny w rankingu kont osobistych).

Jak działa nowa metoda płatności od Visa?

Płacąc kartą w Internecie w sposób tradycyjny, musimy za każdym razem podać jej numer, datę ważności, kod CVV lub CVC oraz imię i nazwisko jej posiadacza. Ponadto trzeba zatwierdzić transakcję, np. kodem SMS. Łatwo więc o pomyłkę, co więcej dla części klientów problematyczna jest już sama budowa karty płatniczej i nawet nie wiedzą co oznaczają konkretne dane na ich plastiku.

W przypadku Visa Mobile płatności kartą są dużo wygodniejsze. Dane „plastiku” podajemy tylko raz – w momencie dodawania go do aplikacji Visa (lub w ogóle, jeśli korzystamy z aplikacji banku). Potem po wybraniu tej metody płatności w sklepie internetowym, wpisujemy już tylko swój numer telefonu. Następnie otrzymujemy powiadomienie. Musimy je odebrać i, w zależności od banku, zatwierdzić transakcję:

 • PIN-em/hasłem w aplikacji mobilnej banku (tym, którego używamy do logowania);
 • 6-cyfrowym PIN-em w aplikacji Visa (tym, który ustawiliśmy podczas rejestracji).

Jak zacząć korzystać z nowej usługi Visa?

Jednak zanim zaczniemy płacić Visa Mobile, musimy aktywować usługę. Do obsługi nowej metody płatności od Visa możemy wykorzystać:

 • aplikację mobilną banku;
 • aplikację Visa Mobile.

W pierwszym przypadku usługę od Visa aktywujemy bezpośrednio w bankowej aplikacji. Poniżej prezentujemy, jak wygląda to na przykładzie ING Banku Śląskim i Nest Banku.

Aplikacja Moje ING

 1. W aplikacji Moje ING wybieramy daną kartę Visa.
 2. W szczegółach karty odnajdujemy pole z Visa Mobile i klikamy Aktywuj usługę.
 3. Zapoznajemy się z wyświetlonymi informacjami i ponownie klikamy Aktywuj usługę, a potem Dalej.
 4. Podajemy swój adres e-mail (na ten adres otrzymamy kod weryfikacyjny od Visa).
 5. Zaznaczamy niezbędne zgody i przechodzimy dalej.
 6. Wpisujemy otrzymany kod weryfikacyjny.
 7. ING automatycznie powiąże nasz numer telefonu (ten, który podaliśmy w Moim ING) z usługą od Visa.
 8. Wpisujemy PIN do aplikacji Moje ING.
 9. Gotowe.

Nest Bank – aplikacja mobilna

 1. Po zalogowaniu do aplikacji przechodzimy do menu głównego.
 2. Wybieramy zakładkę Karty.
 3. Klikamy Dodaj kartę do Visa Mobile.
 4. Akceptujemy regulamin i potwierdzamy swoje dane.
 5. Przepisujemy w aplikacji kod weryfikacyjny, który otrzymaliśmy na adres e-mail.
 6. Podajemy swoje hasło mobilne.
 7. Gotowe.

Aplikacja Visa Mobile

Niektóre banki co prawda obsługują nową metodę płatności od Visa, ale nie wprowadziły jej bezpośrednio do bankowych aplikacji. W takiej sytuacji, by korzystać z usługi, trzeba pobrać aplikację Visa Mobile, a następnie zarejestrować się i dodać przynajmniej 1 kartę. Poniżej krótka instrukcja.

 1. Pobieramy aplikację od Visa na swoje urządzenie.
 2. Otwieramy aplikację i klikamy „zarejestruj się
 3. Wprowadzamy swój adres e-mail.
 4. Tworzymy hasło bezpieczeństwa do aplikacji Visa.
 5. Wpisujemy kod weryfikacyjny otrzymany na adres e-mail.
 6. Podajemy swój numer telefonu.
 7. Numer potwierdzamy otrzymanym kodem SMS.
 8. Ustawiamy 6-cyfrowy PIN, który będzie służył do zatwierdzania transakcji.
 9. Można także dodać dodatkowe zabezpieczenie, np. odcisk palca lub Face ID.
 10. Dodajemy kartę Visa – wpisujemy ręcznie jej dane lub skanujemy kartę.
 11. Weryfikujemy kartę (metody mogą być różne w zależności od banku).

Visa Mobile – które banki udostępniają tę metodę płatności?

By można było skorzystać z tej opcji, muszą być spełnione dwa warunki. Po pierwsze, bank, w którym mamy konto i kartę, wdrożył u siebie nową usługę od Visa. Po drugie, sklep (bądź usługodawca), w którym chcemy dokonać zakupów, udostępnia tę formę płatności.

Jak na razie do płatności Visa Mobile mają dostęp jedynie klienci następujących instytucji:

 • ING Bank Śląski;
 • Nest Bank;
 • mBank;
 • Banki Spółdzielcze SGB;
 • SKOK;
 • banki spółdzielcze z Grupy BPS;
 • Krakowski Bank Spółdzielczy;
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy;
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie.

Przy użyciu tej formy płatności można płacić w sklepach, w których transakcje realizowane są za pośrednictwem następujących bramek płatniczych:

 • Przelewy24;
 • Blue Media;
 • imoje;
 • Polskie ePłatności;
 • PolCard;
 • Tpay;
 • eCard;
 • Autopay.

Czy Visa Mobile jest bezpieczna?

Kiedy mowa o pieniądzach i tak wrażliwych danych, jak dane karty płatniczej, pojawiają się pytania dotyczące bezpieczeństwa. Transakcje przy użyciu nowej usługi Visa są szybkie i wygodne, ale czy możemy je realizować bez żadnych obaw? Oto kilka faktów:

 1. Visa to jeden z dwóch największych i najbardziej znanych operatorów płatności na świecie, a to gwarantuje wysokie standardy bezpieczeństwa.
 2. Podczas płatności nie podajemy danych karty (więc nie zostawiamy ich w sklepie), a jedynie swój numer telefonu.
 3. Transakcję trzeba dodatkowo zatwierdzić w aplikacji Visa lub aplikacji banku.
 4. Dostęp do aplikacji zabezpieczony jest PIN-em, Face ID lub odciskiem palca.
 5. Transakcje objęte są ochroną chargeback, czyli tzw. obciążeniem zwrotnym. Dzięki temu możemy liczyć na zwrot środków, w sytuacji, gdyby, np. mimo otrzymania zapłaty, sprzedawca nie wysłał towaru.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, można stwierdzić, że płatności Visa są bezpieczne. Mimo to zawsze należy zachować czujność i zawsze dokładnie sprawdzać dane płatności przed akceptacją. Jeśli coś wzbudzi nasze wątpliwości, należy przerwać transakcję i skontaktować się ze swoim bankiem.

Na czym polega Visa Mobile?

To nowy sposób płatności mobilnych. By móc z niego korzystać, trzeba aktywować usługę w aplikacji swojego banku lub pobrać aplikację Visa Mobile, a potem zarejestrować się i dodać swoją kartę. Podczas zakupów wybieramy tę formę płatności, wpisujemy numer telefonu i zatwierdzamy PIN-em w aplikacji.

Jakie banki obsługują Visa Mobile?

Obecnie Visa Mobile obsługują 3 banki komercyjne – Nest Bank, ING Bank Śląski, mBank; SKOK-i, a także banki spółdzielcze – SGB, z Grupy BPS, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy.

Jak się płaci Visa Mobile?

Płacąc za zakupy, spośród dostępnych metod płatności wybieramy Visa Mobile. Następnie wpisujemy swój numer telefonu. Klikamy powiadomienie, które pojawiło się na telefonie. Wprowadzamy PIN do aplikacji bankowej lub aplikacji Visa Mobile. Zatwierdzamy transakcję i gotowe. W ten sposób można zapłacić tylko w tych sklepach, które korzystają z następujących bramek płatniczych: Przelewy24, Autopay, Tpay, eCard, imoje, Blue Media, PolCard, Polskie ePłatności.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Tomek Marczewski
Tomek Marczewski
Pozostałe publikacje autora
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *