Jak płacić PayPal?

1

PayPal to system płatności znany na całym świecie. Co prawda w Polsce nie jest już tak popularny i podczas zakupów w rodzimych sklepach chętniej wybieramy inne metody, np. BLIK-a. Jednak w przypadku płatności zagranicznych warto postawić na PayPal i płacić szybko, wygodnie, a przede wszystkim bezpiecznie. Nie trzeba podawać żadnych informacji finansowych. A dzięki ochronie kupujących możemy liczyć na wsparcie, jeśli trafimy na nieuczciwego sprzedawcę. Jak to działa? Jak płacić PayPal? Wyjaśniamy.

Gdzie można płacić PayPalem?

Jak już wspomnieliśmy, PayPal to system globalny. Możemy więc płacić w ten sposób za zakupy zarówno w polskich, jak i zagranicznych sklepach. W polskich złotych oraz w walutach obcych. Warunek jest jeden – dany usługodawca musi udostępniać tę metodę płatności.

PayPalem uregulujemy płatność między innymi w takich miejscach jak:

  • AliExpress;
  • eBay;
  • Zalando;
  • e-obuwie;
  • Jula;
  • Booking.com;
  • Spotify;
  • Adidas;
  • Pyszne.pl;
  • Zara;
  • Puma;
  • Netflix;
  • HBO Max;
  • Steam.

Oczywiście, nie jest to pełna lista. Niektórzy sprzedawcy dodają tę metodę płatności, a niektórzy z różnych powodów (np. ze względu na politykę PayPal wobec sprzedawców) z niej rezygnują. Warto jednak dodać, że bezpośrednio PayPalem nie zapłacimy za zakupy na takich popularnych platformach jak: Amazon (tu mamy do dyspozycji szereg innych płatności), czy Allegro.

Jak założyć konto PayPal? Jak płacić PayPal?

Pierwszym krokiem do tego, by móc płacić PayPalem jest rejestracja w serwisie. Można to zrobić na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej. Jak to wygląda?

  1. Wybieramy typ konta (osobiste lub firmowe).
  2. Podajemy adres e-mail, a w kolejnym kroku numer telefonu.
  3. Przepisujemy otrzymany kod SMS.
  4. Uzupełniamy formularz: wprowadzamy hasło, a potem imię i nazwisko, narodowość, datę urodzenia, adres rozliczeniowy.
  5. Potwierdzamy adres e-mail, klikając przycisk w wiadomości e-mail i logując się do konta PayPal.
  6. Potwierdzamy numer telefonu, np. wpisując kod SMS.

Konto zostało utworzone, jednak żeby móc płacić PayPalem, trzeba jeszcze dodać jakieś źródło finansowania, czyli powiązać z kontem PayPal kartę debetową/kredytową lub dodać środki z rachunku bankowego. O tym w dalszej części artykułu.

Jak zasilić saldo konta PayPal za pomocą rachunku bankowego?

Środki do portfela PayPal można dodać na 2 sposoby.

  1. Zwykły przelew bankowy

Przechodzimy do Portfela i klikamy Przelej pieniądze. Następnie wybieramy opcję Dodawanie środków do salda. Logujemy się do bankowości lub udajemy się osobiście do banki i zlecamy przelew na wyświetlone dane. Środki powinny znaleźć się na koncie PayPal w ciągu 1-2 dni roboczych.

Jak płacić paypal i wpłacić pieniądze

Co ważne, przelew powinien być zrealizowany z rachunku powiązanego z PayPalem (Portfel > Powiąż rachunek bankowy). A powiązany rachunek musi być:

  • prowadzony w polskich złotych;
  • zarejestrowany na to samo imię i nazwisko co konto PayPal.
  • Błyskawiczne doładowanie

W tym przypadku po kliknięciu przycisku Przelej pieniądze, wybieramy opcję Błyskawicznie zasil konto za pośrednictwem Trustly. Na kolejnej podstronie klikamy Doładuj błyskawicznie tutaj. Wyświetli się nowe okno. Przy pierwszym doładowaniu musimy wyrazić zgodę na powiązanie rachunku z kontem Paypal, a przy kolejnej próbie w tym kroku konieczne będzie zalogowanie się do konta PayPal. Następnie podajemy kwotę doładowania oraz wybieramy nasz bank. Logujemy się do bankowości elektronicznej i zatwierdzamy transakcję.

Środki będą dostępne na koncie PayPal już po kilku minutach.

Karta PayPal, czyli jak powiązać kartę z kontem PayPal?

By płacić PayPalem, nie trzeba mieć środków bezpośrednio na koncie PayPal. Źródłem finansowania może być także nasza karta debetowa lub kredytowa. Żeby korzystać z tej opcji, trzeba najpierw powiązać kartę debetową lub kredytową z kontem PayPal. Jak to zrobić?

W tym celu przechodzimy do Portfela i klikamy Powiąż kartę. Wybieramy typ karty, wprowadzamy jej numer, kod bezpieczeństwa oraz datę ważności. Konieczny jest także adres rozliczeniowy. Postępujemy według instrukcji.

Kartę można powiązać także w aplikacji mobilnej PayPal. Wówczas w Portfelu klikamy + w sekcji Rachunki bankowe i karty, a następnie Karty debetowe i kredytowe. Tutaj możemy albo wprowadzić ręcznie dane karty, albo ją zeskanować.

Niekiedy (czasem system robi to automatycznie) konieczne może być także potwierdzenie karty. Trzeba to zrobić, jeśli przy danych karty pojawi się łącze Potwierdź kartę. Klikamy je, a następnie OK. W ciągu 2-3 dni na wyciągu karty znajdziemy niewielkie obciążenie (6,50 zł) oraz 4-cyfrowy kod. Kod należy wpisać w Portfelu po wybraniu odpowiedniej karty i kliknąć Potwierdź. Pobrana opłata zostanie zwrócona po zakończeniu procedury.

Adres rozliczeniowy PayPal a powiązanie karty z kontem PayPal

Ze względów bezpieczeństwa PayPal wymaga, by adres rozliczeniowy, który wprowadzamy podczas dodawania karty, był dokładnie taki sam jak adres na wyciągu z karty. W przypadku jakichkolwiek odstępstw nie da się dodać karty do konta PayPal.

PayPal karta debetowa – co warto wiedzieć?

PayPal nie ma własnej karty debetowej. Można jednak podpiąć do niego inne „plastiki” i właśnie nimi płacić. Z niezweryfikowanym kontem da się powiązać 4 karty, a po zweryfikowaniu ich ilość zwiększa się aż do 24.

Co ważne, nie muszą być to jedynie karty wydane przez banki tradycyjne (np. te znajdujące się w naszym rankingu konto osobistych). Do konta PayPal można dodać także „plastiki” od fintechów, np. Revolut, Wise, Aion Bank itp. Dzięki temu podczas zakupów w zagranicznych sklepach mamy szansę ominąć niekorzystne przewalutowanie PayPal.

W tym miejscu zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Jak płacić Revolutem przez PayPal? Wyjaśniamy w nim nie tylko, jak dodać kartę Revolut do konta PayPal, ale także, co zrobić, by przeliczenie waluty nastąpiło po bardzo korzystnym kursie Revolut, a nie po kursie PayPal.

PayPal karta wirtualna – jak płacić PayPal?

Jak już wspominaliśmy, PayPal działa jak wirtualny portfel. Nie oferuje jednak własnej karty, ale umożliwia przechowywanie innych „plastików” w jednym miejscu. Możemy podpiąć nie tylko te w wersji fizycznej, ale także karty wirtualne i w ten sposób płacić PayPalem.

Karta PayPal – gdzie kupić?

Lokalnie nie znajdziemy kart doładowujących Paypal, jednak w Internecie są dostępne usługi związane z doładowanie salda Paypal. Po dokonaniu płatności za usługę, sprzedawca przelewa na nasze saldo Paypal pieniądze. Jedyne co musimy zrobić to podać adres e-mail powiązany z kontem Paypal (w ten sposób realizowane są przelewy za pośrednictwem tego serwisu). Z naszej strony polecamy doładowanie przelewem lub powiązanie karty debetowej/kredytowej z kontem.

Jak płacić PayPal?

Gdy już założymy konto PayPal i dodamy źródło finansowania, możemy przejść do zakupów. Jeśli dany usługodawca umożliwia rozliczanie się za pomocą PayPala, wystarczy na etapie finalizowania zamówienia wybrać PayPal jako metodę płatności, a potem zalogować się do konta PayPal i potwierdzić płatność. Jak widać, jest to bardzo proste, a co najważniejsze bezpiecznie – nie trzeba już logować się do banku lub wpisywać danych karty.

Dostępna jest także opcja PayPal One Touch, dzięki której jeszcze bardziej przyspieszymy całą procedurę. Wystarczy zapisać dane na urządzeniu (np. laptopie, telefonie). Wówczas podczas kolejnych zakupów nie trzeba będzie już wpisywać danych do logowania PayPal. Co ważne, jeśli zdecydujemy się korzystać z tego rozwiązania, warto zadbać o odpowiednią ochronę danego urządzenia (np. blokadę ekranu).

PayPal może pobrać środki albo z salda konta PayPal, albo bezpośrednio z karty debetowej/kredytowej. Domyślnie w pierwszej kolejności PayPal próbuje użyć środków z salda. Możemy jednak to zmienić i jako preferowane źródło finansowania ustawić kartę debetową/kredytową (Portfel > Ustaw jako preferowane).

Czy PayPal jest darmowy? Ile kosztuje korzystanie z PayPal?

Założenie i zamknięcie konta w PayPal jest darmowe. Nie musimy także płacić za powiązanie karty płatniczej lub konta bankowego. W tym przypadku pobierane mogą być jedynie opłaty weryfikacyjne, które PayPal zwraca po zakończeniu całej procedury.

Prowadzenie konta także jest darmowe, pod warunkiem że z niego korzystamy. PayPal wprowadził bowiem opłatę za nieaktywne konto. Jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy użytkownik nie zalogował się do systemu lub nie została zrealizowana żadna transakcja na koncie, PayPal pobierze opłatę w wysokości max. 45 zł.

Za 0 zł są również płatności w złotówkach na terenie Polski. Natomiast zakupy w zagranicznych sklepach mogą wiązać się z pobraniem dodatkowej opłaty. Jeśli dojdzie do przeliczenia waluty, PayPal doliczy 3% prowizji ponad bazowy kurs wymiany stosowany przez PayPal. Więcej o tym, jak działa przewalutowanie PayPal, przeczytacie w dedykowanym artykule.

Chargeback PayPal – jak PayPal chroni swoich użytkowników?

Wielkim atutem PayPala jest bezpieczeństwo zakupów. Dokonując płatności za pośrednictwem PayPala, jesteśmy objęci programem ochrony kupujących. Oznacza to, że jeśli po opłaceniu zamówienia okaże się, że mamy do czynienia z nieuczciwym sprzedawcą, tj. otrzymaliśmy przedmiot uszkodzony, mocno odbiegający od opisu lub w ogóle go nie dostarczono, PayPal pomoże odzyskać nam pieniądze.

By uzyskać zwrot, należy w ciągu 180 dni od płatności otworzyć spór (Centrum rozstrzygania > Zgłoś problem). Jeśli nie uda się dogadać ze sprzedających, to przez 20 dni od otwarcia sporu (ale nie wcześniej niż co najmniej 7 od daty płatności) można przekształcić go w roszczenie. Wówczas sprawie przyjrzy się PayPal i zdecyduje, czy należy się nam zwrot pieniędzy. Jeśli tak – odzyskamy pełną kwotę zakupu łącznie z pierwotnymi kosztami wysyłki. Środki wrócą tą samą metodą, którą płaciliśmy, np. na kartę debetową/kredytową, saldo konta PayPal, rachunek bankowy.

Co ważne, nie wszystkie przedmioty są objęte ochroną kupujących. Wykluczone są, m.in.: karty przedpłacone, maszyny przemysłowe, nieruchomości, pojazdy silnikowe, przedmioty naruszające zasady PayPal.

Warto dodać, że gdy płacimy przez PayPal kartą płatniczą, to oprócz programu ochrony kupujących, przysługuje nam procedura chargeback Visa/Mastercard. Dzięki temu mamy szansę uzyskać zwrot, nawet jeśli od dnia zakupu minie 180 dni.

W tym miejscu chcemy zachęcić do zapoznania się z artykułem Reklamacja/Chargeback PayPal – czyli ochrona kupującego, w którym na konkretnych przykładach pokazujemy, jak wnioskować o zwrot środków i jak działa cała procedura.

Jak płacić PayPal? – podsumowanie

Zarówno założenie konta PayPal, jak i dodanie karty płatniczej, czy rachunku bankowego przebiega intuicyjnie i nie wiąże się z żadnymi opłatami. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że przewalutowanie w PayPal jest mało opłacalne. By go uniknąć, warto powiązać konto z kartą wielowalutową, np. od Revolut.

PayPal to portfel elektroniczny znany na całym świecie. W Polsce jednak nie jest zbyt popularny ze względu na mocną konkurencję, np. BLIK, Apple Pay, Google Pay, szybkie przelewy. Kontrowersje budzi także niekorzystna polityka PayPala wobec sprzedawców. Z uwagi na to sporo polskich sklepów rezygnuje z tej metody płatności lub nigdy jej nie wprowadza.

Nie zmienia to jednak faktu, ze płatności przy użyciu PayPala są szybkie i co najważniejsze – bezpieczne. Kupujący objęci są specjalnym programem ochrony. Dlatego zachęcamy do wyboru tej metody płatności przy zakupach u zagranicznych sprzedawców oraz w sklepach, których nie znamy albo mamy podejrzenie, że mogą pojawić się problemy.

Czy można płacić PayPal bez konta?

By płacić PayPalem, musimy najpierw założyć indywidualny profil w serwisie. Następnie należy powiązać je z kartą kredytową/debetową lub rachunkiem bankowym. Imię i nazwisko na rachunku bankowym i na koncie PayPal muszą być zgodne. Nie można więc wykorzystać konta innej osoby. W tym przypadku własny ROR jest konieczny. Jednak jeśli planujemy jedynie przyjmować płatności na PayPal od innych osób, a potem wykorzystywać powstałe saldo do zakupów w sieci – konto bankowe nie będzie potrzebne. Inni użytkownicy PayPal mogą wysyłać środki, wykorzystując jedynie nasz adres e-mail lub numer telefonu.

Czy PayPal to to samo co BLIK?

Zarówno PayPalem, jak i BLIK-iem da się zapłacić szybko i wygodnie. Są to jednak dwa różne systemy płatności. PayPal działa jak elektroniczny portfel. Ma zasięg globalny. Można z nim powiązać nasze konto bankowe i karty płatnicze. Podczas zakupów należy zalogować się do serwisu, podając e-mail oraz hasło. Natomiast BLIK to polski system płatności mobilnych i można z niego korzystać głównie w Polsce. Jest ściśle związany z aplikacjami bankowymi (nie da się z korzystać z BLIK-a bez aplikacji banku). Transakcje są realizowane w oparciu o kilkucyfrowy kod, którego ważność jest ograniczona czasowo.

Jak płacić przez PayPal w sklepie?

W sklepie interentowym jako metodę płatności wybieramy PayPal. Podajemy adres e-mail i hasło, a potem potwierdzamy transakcję. Można także aktywować opcję PayPal One Touch i kupować bez wpisywania danych do logowania.

Co jest potrzebne do płatności PayPal?

By móc płacić PayPal, trzeba zarejestrować się w serwisie oraz zasilić konto PayPal lub powiązać je z kartą debetową/kredytową. Składając zamówienie, wystarczy wybrać PayPal jako metodę zapłaty, a potem zalogować się do serwisu (podajemy e-mail i hasło) i potwierdzić płatność.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 3)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze
1 komentarz on “Jak płacić PayPal?”
  1. maria

    Co do opłacania rachunków to można wybrać aplikację mPay 😉 Sporo osób ją sobie zachwala, do tego działa ona bez żadnych problemów

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *