Jak odzyskać pieniądze z zamkniętego konta?

0

Ania już nie raz rozliczała się z Martą za pomocą przelewu. Tym razem Ania miała przesłać Marcie 2 000 zł. Ania tak jak zawsze wykonała przelew. Kiedy upłynął termin płatności, Marta upomniała się o swoje pieniądze, a Ania wysłała jej potwierdzenie przelewu. Okazało się, że Marta zapomniała poinformować Anię, że zamknęła dotychczasowy rachunek i ma teraz nowy. Co więcej, przy okazji Marta przypomniała sobie, że nie wypłaciła jeszcze wszystkich pieniędzy ze starego ROR-u. Czy środki, które wysłała Ania i te, które Marta zostawiła na rachunku przepadły? Na szczęście nie. Podpowiadamy, jak odzyskać pieniądze z zamkniętego konta.

Co dzieje się z pieniędzmi pozostawionymi na zamkniętym koncie?

Marta sama złożyła dyspozycję zamknięcia rachunku, jednak pamiętajmy, że bank także ma prawo wypowiedzieć umowę klientowi.

Rozwiązanie umowy rachunku bankowego zawartej na czas nie oznaczony może nastąpić w każdym czasie wskutek wypowiedzenia przez którąkolwiek ze stron; jednakże bank może wypowiedzieć taką umowę tylko z ważnych powodów. (art.730. Kodeks cywilny)

Dzieje się tak najczęściej, kiedy posiadacz ROR-u naruszy regulamin lub warunki umowy o prowadzenie rachunku albo jeśli nie wykona żadnej operacji na koncie przez ostatnie 10 lat (art. 59a. Prawo bankowe). Sprawdźmy zatem, jak odzyskać pieniądze, które pozostały na zamkniętym koncie.

Jak odzyskać pieniądze z zamkniętego konta?

Warto wiedzieć, że w większości banków rachunek nie jest zamykany od razu. Najczęściej obowiązuje 30-dniowy okres wypowiedzenia. Wyjątkiem z naszego rankingu kont osobistych jest ING Bank Śląski, w którym konto możemy zamknąć z dnia na dzień (bez okresu wypowiedzenia). O tym jak zamknąć konto przeczytacie w dedykowanym artykule. W czasie wypowiedzenia możemy korzystać z konta tak jak do tej pory i swobodnie dysponować swoimi środkami, tj. odbierać i wysyłać przelewy, płacić kartą, wpłacać i wypłacać gotówkę itp.

To także czas na uregulowanie wszystkich spraw, np. pobranie historii transakcji (pobranie wyciągu z zamkniętego konta może być problematyczne), poinformowanie kogo trzeba o zmianie numeru rachunku itp. Co ważne, nawet jeśli to bank chce wypowiedzieć umowę klientowi, najpierw musi poinformować go o swoich zamiarach.

W tym okresie przejściowym warto „zaopiekować się” środkami pozostałymi na rachunku. Możemy to zrobić na kilka sposobów:

  1. Sami robimy przelew na nowy rachunek.
  2. Wypłacamy pieniądze w bankomacie.
  3. Wypłacamy środki w placówce podczas likwidacji rachunku.
  4. Podajemy w banku nowy numer rachunku, a po zlikwidowaniu konta bank przelewa środki na wskazany ROR.

Jeśli nie zdecydowaliśmy się na ostatnią metodę, sami musimy pamiętać o tym, by wypłacić swoje pieniądze jeszcze w czasie okresu wypowiedzenia. Jednak jak wiadomo, pamięć bywa ulotna.

Zatem, co dzieje się z pieniędzmi, jeśli nie zdążymy wypłacić ich z konta i nie podaliśmy w banku numeru nowego ROR-u?

Oczywiście, nie jest tak, że skoro nie zaopiekowaliśmy się do tej pory tymi pieniędzmi, to bank uznaje, że są nam one niepotrzebne. Pieniądze pozostawione na zamkniętym rachunku przesyłane są na specjalne konto techniczne. Właśnie tam będą czekały na swojego właściciela.

By je odzyskać, najczęściej trzeba udać się osobiście do banku. Pracownik sprawdzi naszą tożsamość i poinformuje nas, kiedy i w jakiej formie zostaną nam zwrócone środki (wypłata gotówki, przelew). Jednak również w tym przypadku wszystko zależy od procedur stosowanych przez bank. W niektórych instytucjach wystarczy kontakt z infolinią i złożenie odpowiedniej dyspozycji (o ile mamy jeszcze jakieś produkty w danym banku).

Przelew na zamknięty ROR – jak odzyskać pieniądze z zamkniętego konta?

Przelew na zamknięte konto może przytrafić się każdemu. Czasem jest to błąd nadawcy. W pośpiechu łatwo można przestawić lub zamienić jedną cyferkę. A to wystarczy, by środki trafiły nie tam, gdzie powinny.

Czasem jednak wina leży po stronie odbiorcy (lub po obu stronach). Ania wykonała przelew poprawnie na dane, z których zawsze korzystała. Tutaj zawiodła komunikacja. Marta zapomniała poinformować o zmianie ROR-u.

Gdy mamy pewność, że wysłaliśmy przelew na zamknięte konto, to bez względu na powód, nasz schemat działania powinien być podobny.

Spróbuj zatrzymać przelew

Kiedy chwilę po puszczeniu przelewu, zorientowaliśmy się, że dotrze on na zamknięte konto bankowe, można podjąć próbę zatrzymania zlecenia. W tym celu trzeba jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem (infolinia, czat) i poinformować o zaistniałej sytuacji. Pracownik ma możliwość zatrzymać przelew, pod warunkiem że był to zwykły Elixir i nie wpadł jeszcze do najbliższej sesji rozliczeniowej.

W niektórych bankach niezaksięgowany jeszcze przelew da się anulować z poziomu bankowości internetowej. Warto więc sprawdzić, czy nasz bank udostępnia taką opcję.

Natomiast, jeśli wybraliśmy przelew natychmiastowy, nie ma szans na anulowanie transakcji. W tym przypadku należy przejść do rozwiązań, które opisaliśmy niżej.

Więcej o tym, jak cofnąć przelew pisaliśmy w dedykowanym artykule. Zachęcamy także do zapoznania się ze wpisem: Jak cofnąć przelew do oszusta?

Poczekaj

Jeśli w wyniku naszej pomyłki wysłane środki trafiły na zamknięte konto, możemy mówić o szczęściu. Dlaczego? Ponieważ na 99,9% w przeciągu kilku dni roboczych odzyskamy pieniądze.

W przypadku przelewów na nieaktywny ROR wszystkie banki postępują podobnie, tj. odsyłają środki do nadawcy. Wystarczy zatem uzbroić się w cierpliwość i spokojnie poczekać. Warto jednak cały czas monitorować sytuację.

Co prawda rzadko, ale zdarza się, że mimo upływu czasu przelew nie wraca. Wówczas konieczne będzie złożenie reklamacji w banku. Najpierw warto skontaktować się ze swoim bankiem, a jeśli to nie pomoże także z bankiem odbiorcy.  

Udaj się do placówki

Jeśli nie możemy czekać kilku dni i potrzebujemy zwrotu środków szybciej, warto osobiście odwiedzić placówkę bankową. W takiej sytuacji niektóre banku wypłacają pieniądze w gotówce. Jednak procedura wypłaty w każdym banku może wyglądać inaczej.

Warto wiedzieć!

  • Banki nie stosują ”recyklingu” numerów kont. Używany numer nawet po zamknięciu ROR-u nie zostanie przypisany do żadnego nowego klienta. Oznacza to, że bez względu na to, kiedy rachunek został zlikwidowany, otrzymamy zwrot środków.
  • Zwłaszcza jeśli termin płatności już minął, a nie mamy na rachunku wystarczającej ilości środków, by ponowić płatność, warto poinformować o całej sytuacji odbiorcę. Unikniemy dzięki temu nieporozumień.

Przelew na konto podczas okresu wypowiedzenia

Jak już wspomnieliśmy, w okresie wypowiedzenia rachunek działa tak jak wcześniej. Oznacza to, że wysłany przelew bez problemu dotrze do odbiorcy, a odbiorca będzie mógł swobodnie dysponować tymi środkami.

Jak odzyskać pieniądze z zamkniętego konta? Podsumowanie

Spośród wszystkich możliwych scenariuszy dotyczących błędnych przelewów, przelew na zamknięte konto to takie „szczęście w nieszczęściu”. Oczywiście jest to problem, jednak najczęściej rozwiązuje się on sam.

W przypadku przelewu na nieaktywny ROR polskie systemy bankowe automatycznie dokonują zwrotu środków. Nie ma tu znaczenia, kiedy odbiorca zamknął swoje konto.

Oczywiście możemy spróbować cofnąć swoją dyspozycję. Jednak jeśli się to nie uda – wystarczy odczekać kilka dni i śledzić rozwój sytuacji. Dopiero gdyby środki nie wróciły, należy złożyć reklamację w banku.

Co dzieje się z pieniędzmi po zamknięciu konta?

Jeśli w czasie okresu wypowiedzenia sami nie wypłacimy środków z konta i nie przelejemy ich na inny ROR lub nie wskażemy w banku innego numeru konta do przelewu, nasze pieniądze trafią na konto techniczne. Będą tam przechowywane przez określony czas, np. 10 lat. By je wypłacić, zazwyczaj konieczna jest wizyta w placówce.  

Co się dzieje z przelewem na zamknięte konto?

Przelew wysłany na zamknięte konto bankowe powinien wrócić do nadawcy w ciągu kilku dni roboczych. Jest to procedura stosowana we wszystkich polskich bankach.

Ile trwa zwrot przelewu z zamkniętego konta?

Środki przelane na zamknięte konto wracają do nadawcy najczęściej w ciągu kilku dni roboczych.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.7/5 (Ilość ocen: 6)
Autor artykułu
Tomek Marczewski
Tomek Marczewski
Pozostałe publikacje autora
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *