Czym najlepiej płacić w Egipcie?

0

Kiedy myślimy „Egipt” pierwsze skojarzenia to piramidy, Nil, wielbłądy i… wczasy. To nadal jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych, jaki wybierają polscy turyści. Piękna pogoda, lazurowe plaże z ciepłą wodą, antyczne zabytki – to wszystko sprawia, że Egipt jest dobrym miejsce zarówno dla zwolenników błogiego relaksu na plaży, jak i tych, którzy wolą zwiedzanie. Bez względu na to, do której grupy należymy i czy wybieramy się z biurem podróży, czy na własną rękę – warto sprawdzić, czym najlepiej płacić w Egipcie. Karta, czy gotówka? Jaką walutę zabrać ze sobą? Jak wygląda wypłata z bankomatu? Podpowiadamy.  

Waluta funt egipski – Egipt

Zacznijmy od kilku podstawowych informacji na temat egipskiej waluty.

Oficjalną walutą Egiptu jest funt egipski, który zgodnie z kodem ISO oznaczany jest skrótem EGP. Jednak lokalni sprzedawcy zamiennie oznaczają go także symbolami: E£, LE lub ج.م.

1 funt egipski to 100 piastrów i 1000 milimów. Banknoty występują w nominałach: 1, 5, 10, 20, 50, 100 oraz 200 funtów egipskich, a także 25 i 50 piastrów. Najpopularniejsze nominały monet to 1 funt egipski oraz 50 piastrów. Dostępne, ale rzadko spotykane są także bilony o nominałach 5, 10, 20 i 25 piastrów.

Obecnie (25 kwietnia 2024 r.) 1 funt egipski to nieco ponad 8 groszy, a 100 funtów egipskich to około 8,50 zł.

Warto także dodać, jak wygląda kurs EGP w stosunku do dolara amerykańskiego i euro.

100 funtów egipskich to:

  • 2 USD;
  • 1,95 EUR.

Przed wyjazdem warto zapoznać się z wyglądem poszczególnych egipskich banknotów na oficjalnej stornie banku centralnego.

Jaką walutę zabrać do Egiptu? Czym najlepiej płacić w Egipcie?

Egipt nastawiony jest na turystykę. Stanowi ona ponad 10% PKB. Dlatego w wielu miejscach możemy zapłacić nie tylko w funtach egipskich, ale także w dolarach amerykańskich oraz euro. Zdarza się jednak, że przy płatności w EUR czy USD, reszta wydawana jest w EGP.

Co ciekawe, Egipcjanie stosują ten sam przelicznik do euro i dolara. Oznacza to, że jeśli coś jest warte 5 EUR, a my mamy akurat dolary, to zapłacimy za to po prostu 5 USD. Opłaca się zatem wybierać tańszą walutę, którą z reguły jest dolar. Poza tym dolary są w Egipcie popularniejsze.

Są jednak miejsca, takie jak bazarki, czy małe lokalne sklepiki, gdzie przyjmowane są wyłącznie funty egipskie. Lepiej więc zaopatrzyć się nie tylko w EUR, czy USD, ale także w miejscową walutę. Warto także porównywać kursy, bo nie zawsze przelicznik EGP do USD/EUR jest korzystny i może się okazać, że po prostu przepłacimy.

To, co szczególnie odradzamy, to wyjazd ze złotówkami w portfelu i plany wymiany na miejscu. Wymiana PLN na EGP nie jest popularną operacją w egipskich kantorach, dlatego lepiej zrezygnować z tego pomysłu. Nawet jeśli uda się ją przeprowadzić, najprawdopodobniej kurs nie będzie korzystny. Również polskie kantory – mimo że w Polsce Egipt jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc na urlop – najczęściej nie posiadają w ofercie funtów egipskich. Z tego też względu nie warto wracać z EGP do Polski, zwłaszcza jeśli nie planujemy w najbliższym czasie podróży do Egiptu.

Natomiast w obu przypadkach nie ma problemu z dolarami i euro. Dlatego najlepiej będzie w Polsce wymienić PLN na EUR lub USD, a w Egipcie EUR albo USD na EGP. Gdzie i jak najtaniej kupić walutę opisaliśmy w osobnym artykule. Po wymianie, pieniądze możemy wypłacić w oddziałach wybranych banków.

Na miejscu gotówkę wymienimy nie tylko w kantorach, ale także w hotelach (nierzadko zarówno w dzień, jak i w nocy), na lotniskach (mniej opłacalna opcja), w bankach i niektórych bankomatach. Oczywiście, warto porównywać kursy wymiany w poszczególnych miejscach i uważać na ulicznych handlarzy.

Co ważne, waluta przyda się już na lotnisku, ponieważ po wylądowaniu trzeba wykupić wizę turystyczną (opcja jednorazowa kosztuje ok. 25 USD).

Wypłata z bankomatu w Egipcie

W Egipcie płatności kartą nie są tak powszechne, jak w Polsce. Chociaż zyskują one na popularności, to nadal jednak króluje gotówka. Operowanie nią w Egipcie jest bezpieczniejsze i wygodniejsze. Mamy po prostu pewność, że bez względu na miejsce zrealizujemy w ten sposób każdą transakcję.

Zatem, jeśli nie zabraliśmy ze sobą zapasu banknotów, musimy albo odwiedzać tylko te miejsca, w których honorują karty, albo korzystać z bankomatów. Bez problemu znajdziemy je w większych egipskich miastach, a zwłaszcza w kurortach turystycznych. Jednak w mniejszych miejscowościach są raczej rzadko spotykane. Warto o tym pamiętać, jeśli zechcemy podróżować nieco mniej utartymi szlakami. Dla bezpieczeństwa lepiej wybierać urządzenia, które znajdują się w bardziej uczęszczanych miejscach.

Urządzenia akceptują większość międzynarodowych kart – Visa, Mastercard, American Express. Cały proces wygląda tak, jakbyśmy wypłacali w Polsce, z tą różnicą, że musimy zmienić język na angielski (chyba że znamy arabski).

Należy jednak pamiętać, że taka transakcja często wiąże się z dodatkowymi opłatami. Te może naliczać zarówno operator bankomatu (Surcharge – ATM), jak i nasz bank. Do tego należy uwzględnić koszty samego przewalutowania, a te mogą być bardzo różne, w zależności od warunków naszego banku i tego, czy wybierzemy DCC (lepiej nie).

Warto zatem sprawdzić, ile w naszym banku kosztują wypłaty z bankomatów za granicą i jak wygląda przeliczenie waluty. Opłaca się dokładnie czytać wszystkie komunikaty pojawiające się na ekranie urządzenia i poszukać innego urządzenia, jeśli okaże się, że przedstawione warunki są dla nas niekorzystne. Łącznie opłaty mogą wynosić nawet kilkanaście proc. kwoty wypłaty.

Z jakiego bankomatu korzystać w Egipcie?

Urządzenia, które nie powinny pobierać prowizji (chociaż wszystko może zależeć od rodzaju karty i naszego banku) to Alex bank oraz QNB Bank. Dodatkowo gotówkę wypłacimy z urządzeń Bank of Egypt i Credit Agricole. Spora część bankomatów może odmówić współpracy, w zależności od posiadanej karty, tym samy warto zabrać ze sobą chciaż trochę gotówki.

Płatność kartą w Egipcie

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, płatności kartą nie są powszechnie akceptowane w Egipcie. O ile w hotelach, większych sklepach, centrach handlowych lub popularniejszych restauracjach nie powinno być z tym problemu, to w mniejszych miejscowościach, na bazarkach handlarze raczej nie dysponują terminalami. Zawsze jednak, zanim podejdziemy do kasy lub złożymy zamówienie, lepiej zapytać, czy w danym miejscu honorowane są „plastiki”. Jeśli tak – to zapłacimy kartami debetowymi lub kredytowymi zarówno Visa, czy Mastercard, jak i American Express.

UWAGA!

Również przy płatnościach kartą pułapką może okazać się DCC. Warto więc sprawdzić wcześniej aktualny kurs wymiany, aby móc porównać, czy dana operacja będzie opłacalna. A najlepiej zawsze wybierać walutę lokalną. Wówczas mamy pewność, że to nasz bank (na warunkach, które znamy), a nie operator bankomatu zajmie się przewalutowaniem.

Jaką kartą najlepiej posługiwać się w Egipcie?

Zdecydowanie nie warto jechać do Egiptu z „plastikiem” w PLN. Z reguły wiąże się to z bardzo niekorzystnym kursem i wysokimi prowizjami. Zarówno w przypadku płatności bezgotówkowych w sklepach, hotelach, czy restauracjach, jak i przy wypłatach z bankomatu najlepiej będzie korzystać z karty wielowalutowej. Dobrym rozwiązaniem będzie karta od Revolut (średni międzybankowy kurs wymiany, brak prowizji za wypłaty z bankomatów) oraz Wise.

Jednak nie tylko fintechy oferują tak korzystne warunki. Na uwagę zasługuje także propozycja banku, znajdującego się w naszym rankingu kont osobistych. Mowa o Banku Pekao i jego karcie wielowalutowej (Mastercard Debit FX lub Visa Debit FX) do Konta Przekorzystnego. Bank nie pobiera prowizji za przewalutowanie płatności kartą, a przeliczenie odbywa się po bardzo korzystnym kursie Visa/Mastercard. Osoby poniżej 26 r.ż. mają także bezwarunkowo darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie. Użytkownicy powyżej 26 lat także mogą je zyskać, ale muszą spełnić warunki aktywności.

Po więcej szczegółów odsyłamy do artykułów o:

Czym najlepiej płacić w Egipcie? – podsumowanie

W Egipcie najlepiej sprawdzi się gotówka. To ona króluje w kraju faraonów. Może okazać się niezastąpiona, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, przy płatnościach za taksówkę, zakupach na bazarze, czy podczas wycieczek poza utarte szlaki.

Co prawda, oficjalną walutą jest funt egipski i dobrze jest mieć trochę tej waluty w portfelu, jednak w wielu miejscach bez problemu da się także zapłacić dolarami lub euro (szczególnie w typowo turystycznych lokalizacjach). Warto dodać, że dolary przyjmowane są z lekką „wyższością”.

Jeśli planujemy korzystać z karty, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie karta wielowalutowa. Warto jednak mieć świadomość, że operator bankomatu/terminala może pobierać dodatkowe opłaty, na które nasz bank/fintech nie ma wpływu. Trzeba więc być czujnym przy każdej transakcji.

Co lepiej zabrać do Egiptu dolary czy euro?

Obiema walutami zapłacimy w Egipcie, jednak dolary są z reguły lepiej przyjmowane. Poza tym z uwagi na kurs lepiej płacić dolarami.

Jaką kartą płacić w Egipcie?

Jeśli w danym miejscu w Egipcie da się zapłacić kartą, najlepiej wybierać kartę wielowalutową. Sprawdzi się, np. karta od Revolut, Wise lub od Banku Pekao do Konta Przekorzystnego. Z reguły akceptowane są zarówno karty Visa, jak i Mastercard.

Jakich dolarów nie przyjmują w Egipcie?

W Egipcie dolary wydane przed 1996 rokiem nie są akceptowane. Najlepiej zaopatrzyć się w banknoty wyemitowane po 2000 r.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
Zostaw ocenę!
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *