Nie każdy posiada kartę kredytową i nie każdy chce lub może taką kartę „wyrobić”. W I kwartale 2023 roku na polskim rynku było 44,8 mln kart płatniczych, z czego 37,7 mln stanowiły karty debetowe, a kredytówek było zaledwie 4,9 mln (dane NBP). Co ciekawe, jednym z wymogów w wypożyczalniach aut jest płatność kartą kredytową. Czy to oznacza, że spora część Polaków nie skorzysta z tej usługi? Sprawdźmy, czy można wynająć samochód bez karty kredytowej.
Zacznijmy od wyjaśnienia, o co chodzi z tymi kredytówkami. Biorąc pod uwagę jedynie powyższe statystyki, polityka wypożyczalni aut może wydawać się bezsensowna. Skoro zdecydowanie więcej potencjalnych klientów korzysta z debetówek, to dlaczego wypożyczalnie preferują płatności kartą kredytową? Ma to swoje uzasadnienie.
Wypożyczalnia oddaje samochód (czasem o niemałej wartości) w ręce osoby, o której zupełnie nic nie wie. To normalne, że chce się jak najlepiej zabezpieczyć. I karta kredytowa jest tu najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego?
Kluczem do odpowiedzi jest preautoryzacja, czyli czasowa (ok. 7-14 dni) blokada środków na rachunku karty kredytowej. Przed wynajmem samochodu klient podaje dane swojej karty. Na ich podstawie wypożyczalnia blokuje konkretną kwotę (depozyt) na karcie.
Z tych środków wypożyczalnia może automatycznie (bez karty w postaci fizycznej) pokryć koszty ewentualnych napraw (których nie obejmuje ubezpieczenie), nieopłaconych mandatów, opłat za przejazdy autostradą, biletów parkingowych, zwrotu samochodu z opóźnieniem lub z pustym bakiem itp. Dzięki temu minimalizują ryzyko start finansowych w sytuacji, gdyby klient nie dotrzymał warunków umowy najmu.
Co ważne, w przypadku karty kredytowej środki nie są pobierane z konta, a jedynie zarezerwowane do czasu faktycznego sfinalizowania transakcji. Należność można opłacić, np. inną kart. Wówczas środki zostaną odblokowane.
Teoretycznie pre-autoryzacja jest również możliwa na kartach debetowy, jednak karta kredytowa ma jeszcze jedną przewagę.
Oprócz tego Karta Kredytowa jest potwierdzeniem, iż dany klient ma zdolność kredytową, co sprawia iż jest on wiarygodny dla wypożyczalni (tu bank musiał dokonać dodatkowej weryfikacji klienta – zbadał zdolność kredytową).
Wiemy już, że wypożyczalnie wolą kredytówki, ale przecież większość z nas ma w swoim portfelu jedynie karty debetowe i/lub gotówkę. Czy to oznacza, że taki klient zostanie odesłany z kwitkiem? Na szczęście nie. Poniżej wyjaśniamy, z czym wiąże się wybór innej metody płatności.
Wychodząc naprzeciw swoim klientom, wypożyczalnie umożliwiają także płatność za wynajem kartą debetową. Co ważne, częstym wymogiem jest, by była to karta embosowana, czyli taka z wypukłymi literami i cyframi.
Niestety, wynajem bez karty kredytowej zazwyczaj wiąże się z dużo wyższymi kosztami. Konieczne może być, np. wykupienie dodatkowego (tzw. pełnego) ubezpieczenia, wpłacenie wyższej kaucji, czy uiszczenie dodatkowej opłaty paliwowej. Poza tym wypożyczalnie mogą także wymagać dodatkowych dokumentów, np.:
Płatność debetówką nie jest standardem w każdej wypożyczalni, dlatego przed wizytą, warto skontaktować się z danym miejscem i wypytać o szczegóły.
Warto wiedzieć!
Zarówno karta debetowa, jak i kredytowa muszą być wystawione na kierującego pojazdem. Nie można zatem wykorzystać karty towarzysza podróży lub pożyczyć od znajomego.
Jeśli rezerwujemy auto z wyprzedzeniem, opłatę za wynajem da się uregulować także przelewem. To opcja warta rozważenia, ponieważ od razu widzimy całkowity koszt usługi. Poza tym, płacąc z góry, często możemy liczyć na niższą cenę wynajmu. Przy wypożyczeniu auta warto zwrócić uwage na ewentualną kwestię przewalutowania transakcji – np. przelew w PLN a płatność w EURO czy karta złotówkowa a płatność w EURO. O przewalutowaniach transakcji kartą pisaliśmy w osobnym artykule.
Chociaż nie jest to zbyt popularne rozwiązanie, można znaleźć także wypożyczalnie, które przyjmują płatność gotówką. Dla obu stron nie jest to jednak najwygodniejsza metoda. Nie jest to także najtańsza opcja. Nierzadko cena wynajmu jest nawet dwa razy wyższa, niż w przypadku płatności, np. kartą kredytową.
Karta kredytowa przy wynajmie auta sporo ułatwia. Możemy liczyć na szybsze załatwienie wszystkich formalności. Mamy do dyspozycji pełną ofertę samochodów w niemal każdej wypożyczalni na całym świecie.
Wbrew pozorom preautoryzacja na kredytówce jest korzystna nie tylko dla wypożyczalni, ale także dla klienta. Kwota depozytu jest jedynie blokowana, a nie pobierana z rachunku. Wypożyczalnia odblokuje środki, jeśli wynajmujący wywiąże się z warunków umowy. Cała operacja nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wynajmu za granicą, ponieważ nie musimy martwic się przewalutowaniem. Przy wynajmie auta warto rozważyć kartę kredytową z korzystnymi przewalutowaniami (takie produkty prezentujemy w rankingu kart kredytowych). O ile preautoryzacja nie wygeneruję kosztów, to płatność w obcej walucie za sam wynajem może wiązać się z przewalutowaniem.
Płatność kartą debetową jest możliwa, ale nie wszędzie akceptowana. A jeśli wypożyczalnia przyjmuje debetówki, to najczęściej oznacza to większą papierologię, wyższe koszty wynajmu i nierzadko ograniczoną ofertę pojazdów.
Nie bez znaczenia jest też sposób pobierania opłaty. Wyobraźmy sobie, że płacimy debetówką za wypożyczenie auta, np. w Niemczech. W takiej sytuacji środki zostaną najpierw pobrane z naszego rachunku. Tutaj dojdzie do pierwszego przewalutowania z PLN na EUR. Następnie, jeśli zwrot auta przebiegnie pomyślnie, pieniądze wrócą na nasze konto. I tutaj znowu dojdzie do przewalutowania tym razem z EUR na PLN. To wszystko oznacza nadprogramowe koszty. Jest jednak wyjście z tej sytuacji – wystarczy użyć karty walutowej lub wielowalutowej. Konta z takimi produktami znajdziecie w naszym –rankingu kont osobistych.
Zdecydowanie odradzamy płatność gotówką. Jeśli jakaś wypożyczalnia umożliwia taką formę rozliczenia, to każe sobie za to słono płacić. Kłopotliwe może okazać się wypożyczenie auta na dłużej. Wówczas zamiast kilku kliknięć, trzeba będzie fatygować się osobiście do wypożyczalni.
Podsumowując, da się wynająć samochód bez karty kredytowej. W zależności od polityki wypożyczalni można uregulować płatność kartą debetową, przelewem, a nawet gotówką. Nadal jednak karta kredytowa jest najchętniej akceptowaną metodą zapłaty. Jeśli chcemy uregulować należność w inny sposób, warto skontaktować się wcześniej z daną wypożyczalnią i upewnić się, czy będzie to możliwe.
Wypożyczalnie wymagają kart kredytowych, ponieważ przy ich użyciu można dokonać preautoryzacji, tj. blokady środków na rachunku karty. To forma zabezpieczenia. Dzięki tej operacji wypożyczalnia ma pewność, że nie będzie stratna, w razie gdyby klient nie wywiązał się z warunków umowy.
Tak, w niektórych wypożyczalniach da się zapłacić za wynajem auta kartą debetową. Niestety, najczęściej wiąże się to z wyższymi kosztami.
Wypożyczalnie najchętniej przyjmują karty kredytowe. Dla klienta jest to najtańsza opcja. Jednak za wynajem auta można zapłacić także kartą debetową, przelewem (w przypadku wcześniejszej rezerwacji), czy gotówką. Ostatnia opcja jest nie tylko rzadko spotykana, ale i najdroższa.