Wypłata pieniędzy z karty kredytowej – czy to opłacalne?

0

Karta kredytowa na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od debetowej. Nie powinniśmy jednak traktować tych produktów na równi. Choć obie mają podobne funkcjonalności, to w przypadku kredytówki lepiej ograniczać się do transakcji bezgotówkowych. Dlaczego? Wypłata pieniędzy z karty kredytowej może nas słono kosztować. Karta kredytowa może być świetnym sposobem na dodatkowe (i niemal darmowe) środki lub szybką drogą do kłopotów finansowych. Właśnie dlatego, zanim o nią zawnioskujemy, warto nie tylko dowiedzieć się, jak działa, ale także, jakie nadprogramowe opłaty potrafi generować. Ku zaskoczeniu wielu świeżo upieczonych użytkowników kredytówek mogą się one pojawić już po jednej wizycie przy bankomacie.

Czy można wypłacić środki z karty kredytowej?

Środki z karty kredytowej wypłacimy zarówno w bankomacie, jak i podczas wizyty w placówce banku. Na pierwszy rzut oka taka operacja wydaje się zupełnie normalna i bezbolesna. Co za różnica, czy wykorzystamy przyznany nam limit w formie elektronicznej, czy w gotówce? Niestety, inaczej do tej kwestii podchodzą banki.

Z założenia kredytówka została stworzona do transakcji bezgotówkowych. Banki, nie chcą, aby klienci zaczęli traktować ją jako sposób na tani kredyt gotówkowy, który jest zupełnie innym produktem. Właśnie dlatego każda próba spieniężenia limitu oznacza dodatkowe koszty. Jakie? Wyjaśniamy poniżej.  

Z jakimi opłatami wiąże się wypłata pieniędzy z karty kredytowej?

Dzięki karcie kredytowej i okresowi bezodsetkowemu możemy korzystać z niemal darmowej pożyczki, która cyklicznie się odnawia. Jednak nie zawsze tak jest. Każda zakończona powodzeniem próba wypłaty gotówki z rachunku karty kredytowej (w bankomacie lub placówce) oznacza początek często niemałych kosztów. Wszystko przez prowizję banku i odsetki.

Prowizja banku za wypłatę z karty kredytowej

Wysokość prowizji zależy od instytucji, która wydała nam kredytówkę oraz typu karty. Najczęściej waha się ona w granicach 3,5-5% wypłacanej kwoty, jednak w niektórych miejscach sięga nawet 10% (Citi Handlowy). Zakładając najlepszy scenariusz, czyli prowizję rzędu 3,5%, każde wypłacone 1000 zł będzie nas kosztowało 35 zł.

Dodatkowo banki, chcąc uchronić się przed drobnymi wypłatami, ustalają minimalną wartość prowizji, która wynosi od 7 zł (VeloBank) do nawet 20 zł (Citi Handlowy). Oznacza to, że wypłacając jedynie 10 zł, zapłacimy nie 35 groszy (czyli 3,5%), a 7 zł. Poniżej prezentujemy tabele z prowizjami dla popularnych karty kredytowych oraz tych z rankingu kart kredytowych:

karta kredytowaPKO BP (Przejrzysta/VITAY)PKO BP (Platinum/Infinite)PEKAO SA z Żubrem PEKAO (Word Elite/Infinite)Santander (wszystkie karty)mBank (wszystkie karty)Alior Bank (standardowe karty)Citi Handlowy (wszystkie karty)BNP Paribas (wszystkie karty)ING Bank Śląski (wszystkie karty)Millennium Bank (wszystkie karty)
Wypłata z bankomatu w Kraju4% min. 10 zł3%7%Standard/
5%Złoty/
3%Platyna
4,5% min. 6 zł4% min. 10 zł*5% min. 10 zł5% min. 10 zł10% min. 20 zł4,9% min. 10 zł*3% min. 9 zł*4% min. 10 zł*
Wypłata z bankomatu za granicą4% min. 10 zł0 zł7%Standard/
5%Złoty/
3%Platyna
4,5% min. 6 zł4% min. 10 zł*5% min. 10 zł5% min. 10 zł10% min. 20 zł4,9% min. 10 zł*3% min. 9 zł*4% min. 10 zł*
*nie dotyczy karty World Elite dla której prowizja to 0 zł

Jak widać w powyższej tabeli, praktycznie wszystkie karty kredytowe (bez względu na rodzaj) mają prowizję na poziomie 3-5% za wypłatę gotówki z bankomatu. Wyjątkiem są niektóre karty World Elite, gdzie prowizja wynosi 0%. Jednym słowem jest drogo. Jeden bank w tym zestawieniu negatywnie zaskakuje, Citi Handlowy ustalił prowizję na poziomie 10% min. 20 zł. Więc przykładowo, jak przez przypadek wypłacimy np 100 zł, będzie nas to kosztować 20 zł prowizji!

Odsetki za wypłatę gotówki z karty kredytowej

Już sama prowizja wydaje się solidnym „odstraszaczem” przed wypłatą środków z kredytówki. Niestety, nie jest to koniec przykrych konsekwencji. Operacje gotówkowe nie są objęte okresem bezodsetkowym (grace period). Oznacza to, że już po pierwszym pobraniu gotówki z bankomatu lub w placówce bank zacznie naliczać odsetki (za każdy dzień od momentu zaksięgowania transakcji do dnia spłaty zadłużenia).

Co gorsze, są one naliczane nie tylko od kwoty wypłaty, ale od sumy wszystkich płatności (także bezgotówkowych) zrealizowanych kredytówką w danym miesiącu.

Warto wiedzieć!

W przypadku wybranych typów kart kredytowych Bank Millennium nie pobierze odsetek za transakcje gotówkowe, jeśli zadłużenie zostanie uregulowane w całości przed upływem terminu spłaty.

Wypłata pieniędzy z karty kredytowej – czy da się to zrobić tanio?

Zatem, czy zawsze, decydując się na wypłatę środków z rachunku kredytówki, musimy liczyć się z wysokimi kosztami? Na szczęście nie. Kluczem do sukcesu jest przeprowadzenie transakcji w taki sposób, by bank uznał ją za bezgotówkową. Oto kilka sposobów na pozyskanie gotówki bez dodatkowych opłat, m.in.:

  • cashback;
  • przekaz bankomatowy;
  • skorzystanie z portfela DiPocket;
  • doładowanie Revoluta;
  • opłacenie rachunków na poczcie;
  • zakup, a następnie zwrot towaru.

Więcej wskazówek i szczegółowy opis każdej z powyższych metod znajdziecie w naszym poradniku: „Jak wypłacić pieniądze z karty kredytowej bez prowizji?”.

Wypłata pieniędzy z karty kredytowej Podsumowanie

Podsumowując, można wypłacić gotówkę z karty kredytowej, jednak powinniśmy to robić jedynie w ostateczności. Banki chcą zniechęcić klientów do dokonywania transakcji gotówkowych kredytówką, dlatego najczęściej stosują wysokie prowizje. Warto znać poznać kilka darmowych sposobów na wypłatę gotówki z karty kredytowej, by w razie konieczności obejść system.

Jeśli potrzebujecie dodatkowej gotówki, polecamy sprawdzenie naszego rankingu kont osobistych. Gdzie za założenie wybranych kont bankowych, można zgarnąć nawet kilkaset złotych.

Czy z karty kredytowej można wypłacić pieniądze w banku?

Środki z kredytówki można wypłacić zarówno w bankomacie, jak i w oddziale banku. Niestety, taka operacja wiąże się z dość wysokimi kosztami i najczęściej jest mało opłacalna. Jak pokazuję nasza analiza przeciętna prowizja to ok. 5% min. 10 zł.

Ile kosztuje wypłata gotówki z karty kredytowej?

Za wypłatę gotówki z karty kredytowej zostanie pobrana prowizja. W zależności od banku będzie to od 3,5% do nawet 10% wartości wypłaty z zastrzeżeniem kwoty minimalnej średnio na poziomie 10 zł. Dodatkowo od momentu wypłaty rozpocznie się naliczanie odsetek (do dnia spłaty zadłużenie).

Jak za darmo wypłacić pieniądze z karty kredytowej?

By nie płacić za wypłatę gotówki z karty kredytowej, możemy, np. skorzystać z cashbacku lub przekazu bankomatowego, opłacić rachunku na poczcie, zasilić portfel DiPocket lub Revolut.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.2/5 (Ilość ocen: 4)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *