Przewalutowanie płatności BLIK-iem – jak to wygląda?

0

BLIK to system płatności mobilnych opracowany przez 6 największych banków w Polsce. Pojawił się w 2015 roku i szybko zawojował polski rynek. Wśród zwolenników BLIK-a są także osoby, które chcą z niego korzystać również za granicą. I tu może pojawić się pytanie. Skoro to nasza rodzima technologia, to, czy działa tylko w złotówkach i tylko na terenie Polski? To zależy. Sprawdźmy zatem, które opcje dostępne są także za granicą i jak wygląda przewalutowanie płatności BLIK-iem.

Czy można płacić BLIK-iem w obcej walucie?

BLIK cały czas się rozwija i udostępnia nowe funkcje. Obecnie dzięki tej technologii możemy realizować:

  • przelewy na telefon;
  • prośby o przelew BLIK;
  • płatności kodem BLIK – w sklepach stacjonarnych i w Internecie;
  • wpłaty i wypłaty gotówki;
  • czeki BLIK;
  • płatności zbliżeniowe BLIK;
  • płatności odroczone BLIK Płacę później;
  • płatności powtarzalne.

Przewagą BLIK-a jest to, że do korzystania z ww. usług, nie musimy podpinać ani nawet posiadać karty płatniczej. Nie trzeba także pobierać dodatkowego oprogramowania. BLIK jest częścią aplikacji mobilnych banków. Wystarczy więc mieć konto w banku, który udostępnia daną funkcję i korzystać z aplikacji tej instytucji.

Użytkownicy BLIK-a cenią sobie prostotę, szybkość, wygodę i bezpieczeństwo tego typu operacji. Nic więc dziwnego, że chcą realizować w ten sposób transakcje nie tylko w rodzimej, ale także w obcej walucie. Czy to możliwe? Tak, ale nie wszystkie funkcje BLIK dostępne są za granicą.

Jak i gdzie można płacić BLIK-em w walutach obcych?

Zagraniczne terminale, bankomaty i wpłatomaty nie obsługują jednorazowych kodów BLIK. Jak na razie te operacje możliwe są tylko w Polsce.

A jeśli chodzi nie tyle o płatności podczas wyjazdu, a po prostu w obcej walucie, to za pomocą kodów BLIK można płacić także za zakupy w niektórych międzynarodowych sklepach internetowych. Przykładem jest AliExpress – zamówienie opłacimy BLIK-em bezpośrednio na platformie (wystarczy wpisać kod i zatwierdzić w aplikacji). Transakcję da się zrealizować nie tylko w złotówkach, ale także w euro lub dolarach amerykańskich. Ta opcja jest dostępna od czerwca 2020 r. Wcześniej również można było płacić BLIK-iem na AliExpress, ale dopiero w oknie płatności Przelewy24 lub PayU.

Natomiast funkcją, z której możemy korzystać, będąc za granicą, są płatności zbliżeniowe BLIK. Polski Standard Płatności (tj. operator systemu płatności BLIK) wprowadził tę technologię dzięki współpracy z Mastercard. Oznacza to, że przy wykorzystaniu BLIK-a zbliżeniowego zapłacimy w każdym punkcie w Polsce i na świecie, który posiada terminal obsługujący płatności zbliżeniowe i akceptuje karty Mastercard.

Warto wspomnieć, że BLIK zbliżeniowy jak na razie nie jest dostępny dla wszystkich. Obecnie z tej funkcji mogą korzystać jedynie klienci 6 banków: Alior Bank, mBank, ING Bank Śląski, PKO BP, Santander Bank Polska, Bank Millennium.

Ciekawostka!

Problem z płatnościami zbliżeniowymi BLIK może pojawić się, np. w przypadku podróży do Chin. Wynika to z faktu, że w Państwie Środka transakcje kartami płatniczymi nie są popularne. A co za tym idzie – brakuje terminali płatniczych. Więcej wskazówek na temat metod płatności w Chinach znajdziecie we wpisie: Jak płacić w Chinach?

Jak płacić BLIK-iem zbliżeniowym za granicą?

Za granicą transakcje zbliżeniowe BLIK-iem przebiegają podobnie, jak w Polsce. Jeśli uda nam się znaleźć punkt, w którym znajduje się terminal zbliżeniowy z logo Mastercard, nie musimy pytać o możliwość płatności BLIK. Wystarczy zgłosić sprzedawcy, że chcemy zapłacić zbliżeniowo. A jeśli robimy zakupy w kasie samoobsługowej, wybieramy opcję płatności kartą płatniczą.

Kiedy sprzedawca zainicjuje płatność, należy odblokować telefon, a potem zbliżyć go do terminala. I to wszystko. Na telefonie wyświetli się komunikat o transakcji, a na terminalu – o zaakceptowaniu lub odrzuceniu płatności.

Warto wiedzieć!

Żeby płacić zbliżeniowo BLIK-iem nie trzeba mieć ani zasięgu, ani Internetu. Jednak najpierw musimy:

  • aktywować tę usługę w aplikacji swojego banku (ustawienia aplikacji lub telefonu);
  • włączyć w telefonie funkcję NFC;
  • ustawić blokadę ekranu, wybierając PIN lub biometrię (np. odcisk palca);
  • potwierdzić PIN-em aktywację płatności w bankowej aplikacji.

Jak wygląda przewalutowanie płatności BLIK-iem?

Wiemy już, że BLIK-iem da się płacić w walutach obcych. Czas sprawdzić, ile przyjdzie nam za to zapłacić?

Jakie kursy wymiany walut oferuje BLIK?

Walutą BLIK-a jest PLN i każda transakcja w obcej walucie zostanie przeliczona na złotówki. Przewalutowanie odbywa się zgodnie z kursem Mastercard. Oznacza to koszt na poziomie ok. 0,5% – czyli bardzo konkurencyjny. Można więc stwierdzić, że pod tym względem BLIK jest porównywalny z Revolutem oraz kartą wielowalutową wydawaną w Banku Pekao do Konta Przekorzystnego (więcej o przewalutowaniu płatności kartą Pekao za granicą pisaliśmy w tym artykule).

Niestety, banki mają prawo doliczać dodatkową prowizję za przewalutowanie, co może podwyższyć całkowity koszt wymiany i zmniejszyć opłacalność tego rozwiązania.

Przewalutowanie płatności BLIK – prowizja za przewalutowanie transakcji BLIK w wybranych bankach

Poniżej prezentujemy, czy i jaką prowizję za przewalutowanie transakcji BLIK pobierają niektóre banki z naszego rankingu kont osobistych.

Nazwa bankuWysokość prowizji za przewalutowanie transakcji zbliżeniowej BLIK w walucie obcej
Santander Bank Polska0%
PKO BP0%
Alior Bank5% od każdej transakcji
mBank5,9% od wartości
ING Bank Śląski0%
Bank Millennium0%
.

BLIK, czy karta wielowalutowa – czym lepiej płacić za granicą?

To zależy przede wszystkim od oferty naszego banku.

Kartę wielowalutową musimy podpiąć pod konto walutowe i zadbać o to, by znajdowała się na nim wystarczająco wysoka kwota. Wówczas bank pobiera kwotę transakcji bezpośrednio z tego rachunku i nie dochodzi do przewalutowania.

Natomiast jeśli na nie mamy rachunku w walucie transakcji lub na koncie walutowym nie będzie środków – bank obciąży ROR w PLN. Oznacza to przewalutowanie na takich samych zasadach, jakbyśmy płacili zwykłą kartą złotówkową. Dla przykładu w Santander Bank Polska przeliczenie nastąpi wówczas według tabeli banku i zostanie jeszcze doliczona prowizja za przewalutowanie (2,8%). Finalny koszt takiej transakcji to ponad 6%. A w PKO BP w takim wypadku przeliczenie następuje po kursie Visa (ok. 0,5%), a prowizja wynosi 4% – łącznie ok. 4,5%.

W takim scenariuszu to BLIK będzie lepszym wyborem. Dlaczego? Po pierwsze, oba banki nie pobierają prowizji za przewalutowanie zagranicznych transakcji BLIK-iem, mimo że rozliczane są one z konta w PLN (koszt dla transakcji BLIK-iem wynosi ok. 0,5%). Po drugie, nie musimy posiadać, podpinać i zasilać kont walutowych. Zatem jest szybciej, wygodniej i taniej.

Jednak jeśli mamy konto w banku, który pobiera dodatkową prowizję za przewalutowanie transakcji BLIK (np. w mBanku) – lepiej postawić na kartę wielowalutową.

Przewalutowanie płatności BLIK-iem – podsumowanie

  • Za granicą można korzystać tylko z płatności zbliżeniowych BLIK. Są one dostępne wszędzie na świecie, gdzie znajduje się terminal zbliżeniowy z logo Mastercard.
  • Transakcje kodem BLIK w walutach obcych są możliwe w niektórych międzynarodowych sklepach internetowych, np. AliExpress.
  • Przewalutowanie płatności BLIK-iem odbywa się po kursie Mastercard.
  • Płatności BLIK w walutach obcych są opłacalne, o ile bank nie nalicza wysokiej prowizji za przewalutowanie. Wówczas koszt takiej transakcji to ok. 0,5%.
Ile kosztuje płacenie BLIK-iem?

Z reguły banki nie pobierają opłat za płatność BLIK-iem w PLN. W niektórych instytucjach dodatkowe koszty (prowizja za przewalutowanie) mogą pojawić się w przypadku transakcji za granicą.

Czy można płacić BLIK-iem zbliżeniowo za granicą?

Tak, zbliżeniowo można płacić BLIK-iem w każdym punkcie na świecie, który obsługuje płatności zbliżeniowe i akceptuje karty od Mastercard.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
Zostaw ocenę!
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *