Jak zamknąć konto w Sparkasse?

0

Bank Sparkasse jest popularny wśród Polaków mieszkających w Niemczech oraz osób chcących założyć konto za granicą. Jednak z uwagi na to, że nie należy on ani to najtańszych, ani najnowocześniejszych banków, część klientów z czasem szuka korzystniejszej alternatywy. Podpowiadamy, jak zamknąć konto w Sparkasse.

Jak przygotować się do zamknięcia konta w Sparkasse?

Zanim złożymy wypowiedzenie umowy rachunku w Sparkasse, warto dokładnie przeanalizować ofertę konkurencji i otworzyć konto w innym banku. To szczególnie istotne jeśli aktywnie korzystamy z rachunku, np. mamy uruchomione zlecenia stałe lub kredyt, regularnie wykonujemy przelewy, czy płacimy kartą.

Rezygnując z rachunku, tracimy dostęp zarówno do bankowości internetowej, jak i aplikacji mobilnej. Dlatego warto wcześniej pobrać wyciągi bankowe i inne ważne dokumenty, np. informacje o papierach wartościowych.

Ponadto pamiętajmy o anulowaniu lokat, czy rachunków oszczędnościowych, spłaceniu debetu oraz pozostawieniu na koncie kwoty, która wystarczy na pokrycie bieżących opłat, np. za prowadzenie rachunku, czy kartę.

Na dobrą sprawę skutki wypowiedzenia umową sa praktycznie takie same jak dla zamknięcia konta w polskim banku.

Posiadając nowy rachunek, mamy gdzie przenieść nie tylko swoje oszczędności, ale także inne usługi. By nie tracić czasu, lepiej skorzystać z tzw. usługi wymiany, dzięki której to banki zajmą się przełączeniem kont. Co ważne, niemieckie instytucje bankowe mają obowiązek pomóc klientowi w zamianie i zachować przy tym wyznaczone terminy. Są jednak dwa warunki: obie instytucje muszą mieć siedziby w Niemczech, a rachunki muszą być prowadzone w tej samej walucie. Jeżeli chcemy przenieść konto do polski, warto skorzystać z naszego rankingu kont osobistych oraz rankingu kont walutowych.

Jak zamknąć konto w Sparkasse?

Wypowiedzenie umowy rachunku klient ma prawo złożyć w dowolnej chwili. Zgodnie z niemieckim prawem w takim wypadku nie trzeba przestrzegać okresu wypowiedzenia.

Niestety, nie w każdym banku da się zamknąć konto online. Jednak, co szczególnie ucieszy osoby niemieszkające już w Niemczech, wszystkie niezbędne dokumenty można przesłać listownie lub mailem do swojego doradcy. Pamiętajmy o złożeniu podpisu. Jeśli konto ma kilku właścicieli, każdy z nich powinien się podpisać.

Zalecamy wybór listu poleconego z potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu mamy pewność, że pismo dotarło, tam gdzie powinno. Zyskujemy także dowód na wypadek gdyby mimo naszej dyspozycji rachunek nie został zamknięty, a bank nadal naliczałby opłaty.

Przed wysłaniem wypowiedzenia, warto dokładnie przestudiować umowę i sprawdzić, jak dana instytucja podchodzi do kwestii kart. Czasem banki oczekują zwrotu debetówek i/lub kredytówek razem z rezygnacją.

Adres do korespondencji wskazany jest na stronie Sparkasse w zakładce kontakt „Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien Frauenstraße 21 02763 Zittau” w przypadku poczty elektronicznej to e-mail: Info.PL@spk-on.de

Czy Sparkasse może zamknąć konto bez zgody klienta?

Umowę rachunku ma prawo wypowiedzieć także bank. Dotyczy to, np. sytuacji, w której dochodzi do zmian ogólnych warunków umowy. Wówczas bank ma obowiązek z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować o nich klienta, a klient musi albo je zaakceptować, albo odrzucić.

Do kwietnia 2021 roku Sparkasse przyjmował tzw. milczącą zgodę, jeśli użytkownik w ciągu dwóch miesięcy nie wyraził sprzeciwu. Obecnie klient musi wyrazić zgodę na nowe warunki, by nadal móc korzystać z usług banku. Jej brak może skutkować wypowiedzeniem umowy.

Ponadto w umowie z użytkownikiem Sparkasse zastrzega także sobie prawo do zamknięcia konto z ważnych powodów, które uniemożliwiają dalsze kontynuowanie współpracy.

Jak zamknąć konto w Sparkasse przez internet?

Niestety, nie każdy bank umożliwia zamknięcie rachunku przez internet. W takiej sytuacji najlepiej wysłać wypowiedzenie umowy listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Tak też należy zrobic w przypadku Sparkasse.

Gdzie wysłać wypowiedzenie umowy rachunku Sparkasse?

Adres korespondencyjny jest podany na stronie banku, list należy wysłać do; Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien Frauenstraße 21 02763 Zittau

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.1/5 (Ilość ocen: 15)
Autor artykułu
Tomek Marczewski
Tomek Marczewski
Pozostałe publikacje autora
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *