PKO BP to najpopularniejszy i najbardziej rozpoznawalny bank w Polsce. Wiele osób uważa go za najlepsze miejsce do przechowywania swoich oszczędności. Zajmuje pierwsze miejsce w kraju, biorąc pod uwagę wielkość aktywów. Bije na głowę inne banki także pod względem ilości klientów. Pod koniec 2021 roku liczba klientów PKO BP wynosiła ponad 11 mln (drugi bank na podium miał ich ok. 6 mln).
PKO BP działa również za granicą. Posiada swoje oddziały korporacyjne na Słowacji, w Czechach i w Niemczech. Od 10 sierpnia 2022 roku Paweł Gruza jest Wiceprezesem Zarządu Banku kierującym pracami Zarządu Banku. Kapitał zakładowy PKO BP wynosi 1 250 000 000 zł.
PKO BP, czyli Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski to najstarszy i największy bank komercyjny w Polsce. Jest kojarzony z bezpieczeństwem, stabilnością i tradycyjnymi wartościami. Połączenie tych cech z bogatą oraz różnorodną ofertą sprawia, że bank przyciąga mnóstwo klientów. Dla wielu Polaków PKO BP jest pierwszym i oczywistym wyborem. Sprawdzamy, co proponuje on swoim użytkownikom. Podpowiadamy także, co warto wiedzieć o PKO BP.
Historia banku PKO BP zaczęła się po I wojnie światowej. W 1919 roku na mocy dekretu Naczelnika Józefa Piłsudskiego została utworzona Pocztowa Kasa Oszczędności. W 1920 roku posiadała już osobowość prawną, funkcjonując jako instytucja państwowa. Pod opiekę Pocztowej Kasy Oszczędności przeszły Szkolne Kasy Oszczędności, które były wówczas bardzo popularne.
Czasy II wojny światowej wymusiły przerwę w działalności banku. Po wojnie Pocztowa Kasa Oszczędności została przekształcona w Powszechną Kasę Oszczędności.
W latach 70. XX wieku Powszechna Kasa Oszczędności wprowadziła na rynek nowy produkt – rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR).
W 1992 roku w statucie banku zapisano nową nazwę banku – Powszechna Kasa Oszczędności Bank Państwowy. Dopiero w 2000 roku instytucja została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Nastąpiła także kolejna zmiana nazwy. Od tej pory bank funkcjonuje jako Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna, czyli w skrócie PKO BP S.A.
W 2002 roku Inteligo staje się częścią PKO BP.
PKO BP S.A. zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w listopadzie 2004 roku i nadal funkcjonuje jako spółka publiczna.
Ponad 30% akcji banku należy do Skarbu Państwa. Poza tym największymi akcjonariuszami są:
PKO BP stale poszerza i uatrakcyjnia swoją ofertę. Użytkownicy mogą korzystać z szerokiej gamy nowoczesnych rozwiązań finansowych. Oprócz standardowych produktów bankowych i inwestycyjnych, instytucja proponuje także specjalistyczne usługi takie jak: leasing, faktoring, ubezpieczenia.
PKO BP to bank uniwersalny. Świadczy usługi klientom detalicznym, małym i średnim firmom oraz dużym korporacjom. Swoje cele realizuje poprzez sieć placówek, a także bankowość elektroniczną, telefoniczną i mobilną.
Propozycja PKO BP kierowana do osób prywatnych obejmuje wszystko, czego może potrzebować od banku przeciętny Kowalski.
Standardowa oferta to przede wszystkim rachunki bankowe. Klienci detaliczni mogą założyć:
W PKO BP jest równie bogaty wybór kart płatniczych. Oprócz typowych kart debetowych powiązanych z rachunkami bankowymi są także karty kredytowe, wielowalutowe, czy karty z funkcją miejską.
Osoby, które do realizacji swoich celów potrzebują wsparcia finansowego, spotkają się z propozycją różnorodnych pożyczek oraz kredytów hipotecznych na atrakcyjnych warunkach.
Konto oszczędnościowe to nie jedyne narzędzie ułatwiające oszczędzanie. Użytkownicy mają do dyspozycji również lokaty (np. lokata 60+) oraz funkcję autoszczędzania, która pozwala odkładać drobne kwoty przy każdej transakcji.
Klienci, posiadający nadmiar gotówki, mogą, np.:
PKO BP posiada w ofercie także ubezpieczenia, m.in.: OC/AC, ubezpieczenie domu lub mieszkania, ubezpieczenie na życie.
PKO BP wie, jak wspierać firmy w prowadzeniu działalności. Udostępnia szereg przydatnych narzędzi i usług: leasing, faktoring, terminale płatnicze, księgowość online, finansowanie faktur.
Klienci biznesowi, w zależności od branży i potrzeb, mają do wyboru:
Przedsiębiorcy mogą również liczyć na wsparcie w finansowaniu i inwestowaniu. Dostępne są, np. lokaty inwestycyjne, dłużne papiery wartościowe, kredyty obrotowe, pożyczki na start, czy na innowacje technologiczne.
W PKO BP specjalna oferta jest dedykowana dużym korporacjom i samorządom. Oprócz pomocy w zarządzaniu bieżącymi finansami, propozycja zawiera bogaty wybór produktów kredytowych (w tym finansowanie samorządów).
Przedsiębiorcy i duże korporacje mają szansę skorzystać z zabezpieczeń transakcji handlowych oraz kompleksowej obsługi transakcji walutowych.
Klienci banku PKO BP zyskują dostęp do serwisu transakcyjnego iPKO i aplikacji mobilnej IKO. Te narzędzia umożliwiają, m.in.: wykonywanie przelewów, kontrolę wydatków i wnioskowanie o nowe produkty bankowe.
W aplikacji IKO kupimy także karty podarunkowe doładowujące (np. Xbox, Nintendo) i bilety komunikacji miejskiej, doładujemy telefon oraz uiścimy opłatę parkingową. Poza tym użytkownicy mają do dyspozycji płatności mobilne: Xiaomi Pay, Apple Pay, Garmin Pay, BLIK, Google Pay, SwatchPAY.
Przydatną sekcją jest e-Urząd, za pośrednictwem którego złożymy, np. wniosek o 500+, założymy profil zaufany, zalogujemy się na Internetowe Konto Pacjenta lub do PUE ZUS.
Odwiedzający stronę banku mogą skorzystać z narzędzi ułatwiających wybór produktów. To, m.in.: porównywarka kont oraz kalkulator kredytowy.
Bank kusi nowych klientów nie tylko różnorodną ofertą, ale także atrakcyjnymi promocjami i nagrodami, np. za otwarcie konta. Użytkownicy mogą także brać udział w Programie Poleceń.
Oferta banku obejmuje również kantor online.
PKO BP jest największym, najstarszym i najpopularniejszym bankiem w Polsce. Jak już wspomnieliśmy, to właśnie PKO BP wprowadził na rynek polski taki produkt jak rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Od wielu lat znacząco prześciga inne krajowe banki pod względem wielkości aktywów czy liczby klientów. Przez ponad 100 lat swojego istnienia wiele razy był wyróżniany w krajowych i międzynarodowych konkursach, m.in.:
PKO BP był wielokrotnie najcenniejszą spółką notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Choć początki banku sięgają 1919 roku, logo PKO BP powstało dopiero w latach 60. XX wieku. Przedstawia ono monetę wrzucaną do skarbonki. Z biegiem lat przechodziło ono wiele modyfikacji, a monetę zastąpiła kropka.
Sprawdzamy opinie o banku banku PKO BP oraz wyrazimy nasze zdanie na temat tej instytucji. Jesli chodzi o sam bank, to oferta jest bardzo szeroka i kompleksowa. Znajdziemy tu praktycznie wszystko, od produktów wspierających wymianę waluty, po różnego rodzaju konta czy karty, w tym szeroka oferta kart kredytowych. Do tego szeroka oferta kredytowa – kredyty hipoteczne czy konsumpcyjne.
W przypadku oferty dla firm, również znajdziemy wszelkie produkty pod jednym dachem, od kantoru wymiany walut czy kont walutowych, po terminale płatnicze, leasingi czy faktoringi. Do tego oferta kredytowa – kredyty obrotowe, inwestycyjne, w rachunku bieżącym itp. W naszej opinii oferta produktowa w PKO BP jest wystarczająca nawet w przypadku bardziej wymagających klientów. Bank obsługuje m.in. największe korporacje działające w Polsce.
Zweryfikowaliśmy opinie klientów o Banku PKO BP. Wśród opinii znajdziemy standardowe narzekanie na obsługę klienta, jednak w tym banku klienci skarżą się również na kolejki w oddziałach i mozolne procesowanie ich spraw. Cześć osób narzekała na wygórowany poziom opłat i prowizji.
Z drugiej strony to co jest chwalone to duża siec oddziałów wraz z bankomatami/wpłatomatami własnymi.
Na naszej stronie znajdą państwo zarówno rachunek osobisty, jak i konto firmowe dla JDG od Banku PKO BP.