Jak zamknąć konto/konto firmowe w PKO BP

0

PKO BP jest liderem wśród banków w naszym kraju. Obsługuje ponad 11 mln klientów. Często wyznacza trendy, wprowadzając innowacyjne rozwiązania i udogodnienia dla klientów. Tak jest również w przypadku zamykania konta. PKO BP umożliwia bowiem oprócz osobistego i korespondencyjnego likwidowania rachunku, zamknięcie zdalne konta w bankowości elektronicznej lub w aplikacji mobilnej banku.

jak zamknąć konto PKO BP? – osobiście

Jeśli zdecydujemy się na zamknięcie konta w oddziale banku, musimy uzbroić się w cierpliwość. Zresztą niezależnie od tego, w jakiej sprawie idziemy do oddziału, trzeba mieć na uwadze, że będzie tam kolejka i to raczej długa. Jeśli nie mamy oddziału banku w pobliżu domu, warto skorzystać z wyszukiwarki, by sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy. Jak zawsze, również do oddziału PKO BP należy wybrać się z dowodem osobistym. Pamiętajmy też o tym, aby przy składaniu wypowiedzenia poprosić o potwierdzenie dyspozycji. Najlepiej mieć przy sobie kopię pisma i poprosić o pieczątkę potwierdzającą dzień wpłynięcia. Jeśli mamy inne produkty, takie jak kartę debetową, lokaty, konto walutowe, możemy je zamknąć razem z kontem.

Lista oddziałów PKO BP do zweryfikowania na dedykowanej stronie banku.

PKO BP zamknięcie konta – korespondencyjnie

To rozwiązanie wymaga wizyty na poczcie i poniesienia kosztów wysyłki listu poleconego (priorytetowego), ale jest znacznie szybsze i wygodniejsze niż wizyta w oddziale. Wypowiedzenie można napisać samodzielnie albo skorzystać ze wzoru PKO BP . We wzorze wystarczy wypełnić odpowiednie pola, a pisząc wypowiedzenie samodzielnie, trzeba pamiętać o podaniu wszystkich danych – swojego imienia i nazwiska, PESEL-u, daty, nazwy i numeru zamykanego konta oraz innego konta, na które mają zostać przelane środki z zamykanego. Na końcu trzeba oczywiście podpisać pismo, ale należy pamiętać, że podpis musi być zgodny ze wzorem podpisu w banku. Jeśli podpis nie będzie się zgadzał, konto nie zostanie zamknięte. Gotowe wypowiedzenie należy wysłać na adres oddziału, w którym zakładaliśmy konto lub na adres centrali PKO BP: ul. Puławska 15, 02-515 Warszawa. Najlepiej, by był to list polecony z potwierdzeniem odbioru, które będzie dla nas informacją, że pismo trafiło do banku i rozpoczęła się realizacja dyspozycji. W ten sposób zamyka się jednocześnie konto i kartę. Warto także zamknąć inne posiadane i niepotrzebne produkty.

jak zamknąć konto w PKO BP przez internet?

Przez wiele lat PKO BP, tak jak większość banków, oferował zamknięcie konta tylko w oddziale lub listownie. W końcu jednak poszedł klientom na rękę, umożliwiając zamknięcie konta poprzez bankowość elektroniczną. Można więc załatwić to bez wychodzenia z domu, dosłownie w kilka chwil. Wystarczy kilka kliknięć. Jak to zrobić?

  1. Po zalogowaniu do bankowości elektronicznej należy kliknąć opcję „Moje sprawy”,
  2. Potem „Dyspozycje i zaświadczenia” i zaznaczamy „nową dyspozycję”
  3. Wybieramy dyspozycje dotyczące konta i zamknięcie rachunku
  4. Następnie zaznaczamy rachunek, który chcemy zamknąć, podajemy powód zamknięcia i zatwierdzamy wniosek

Można też podać numer innego konta, na które bank przeleje pieniądze z zamykanego. Koszt takiego przelewu jest taki sam, jak przelewu krajowego w oddziale.

Zamknięcie konta w PKO BP przez aplikację mobilną IKO

PKO BP jako jeden z niewielu banków umożliwia także zamknięcie konta przez aplikację mobilną. Wygląda to bardzo podobnie, jak w bankowości elektronicznej. Wystarczy wybrać w prawym dolnym rogu opcję „Więcej”, a następnie „Dyspozycje i zaświadczenia”. Wybieramy dotyczące kont i zamknięcie konta. I postępujemy tak samo jak dla zamknięcia rachunku poprzez bankowość elektroniczną. Całość nie powinna zająć więcej niż zaledwie kilka minut.

PKO BP zamknięcie konta firmowego

Niestety w przypadku zamknięcia konta firmowego PKO BP dostępne są tylko 2 możliwości: w oddziale lub korespondencyjnie. Tę informacje zweryfikowaliśmy u źródła, w PKO BP. Nie ma możliwości likwidacji rachunku firmowego online – w bankowości internetowej lub aplikacji. Niestety PKO BP to kolejny bank obok Millennium czy Alior Banku, który ogranicza opcje względem rachunków osobistych.

źródło: odpowiedz na zapytanie PKO BP

Po zamknięciu rachunku, mamy 7 dni na aktualizacje danych w urzędzie skarbowym. Jak to zrobić sprawdzicie w artykule „Jak zgłosić zmianę konta firmowego do urzędu skarbowego?

Jaki konto firmowe warto założyć zamiast PKO BP? To sprawdzicie w naszym rankingu kont firmowych.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zamknięciem konta?

Pierwszą rzeczą, o której warto wiedzieć, jest okres wypowiedzenia. Trwa miesiąc od otrzymania dyspozycji przez bank. Konto działa w tym czasie normalnie i można logować się jeszcze przez bankowość elektroniczną. W wyjątkowych sytuacjach, np. przy zmianach w regulaminie, można zrezygnować z konta w trybie natychmiastowym, jeśli nie zgadzamy się ze zmianami.

Pamiętać warto także o tym, że tutaj też trzeba zostawić na koncie nieco większą kwotę niż comiesięczne opłaty, ponieważ za działanie konta w okresie wypowiedzenia, także zostaną pobrane opłaty. Pozostałe środki zostaną przelane przez bank na wskazane przez nas inne konto. Przeważnie przelew zwrotny jest darmowy, ale nie w PKO BP. Ten bank pobiera za niego opłatę od 5,99 złotych do nawet 10 zł, w zależności od rodzaju konta. Pamiętajmy, że na koncie nie może być zadłużenia, więc lepiej, aby nie powstał debet po pobraniu opłat. Żaden bank nie zamknie zadłużonego konta.

Podsumowanie – która opcja jest najlepsza?

Niewątpliwie najlepszą opcją jest bankowość elektroniczna lub aplikacja mobilna, jednak trzeba mieć do tego dostęp. Konieczne jest korzystanie z internetu lub ze smartfona, co nie jest oczywiste w przypadku osób starszych. Osobom, które nie korzystają z urządzeń elektronicznych czy internetu, pozostaje opcja korespondencyjna bądź wizyta w oddziale banku. Tę ostatnią opcję lepiej omijać i traktować jako ostateczność, ponieważ nie zawsze oddział banku jest dostępny w pobliżu domu, a do tego zawsze są tam spore kolejki. Wysyłka pisma pocztą wiąże się zaś z opłatą za list polecony, ale jest wygodniejsza i szybsza niż wizyta w oddziale. Pocztę prędzej znajdziemy w pobliżu domu niż oddział banku. Pamiętajmy również o wycofaniu wszystkich zgód marketingowych, aby bank nie przetwarzał już naszych danych osobowych i nie wysyłał nam żadnych ofert.

Jak nie konto w PKO BP, to gdzie?

Zanim zamkniesz konto, warto założyć nowe, aby możliwy był przelew nadwyżki środków z zamykanego konta. Jeśli nie chcesz już mieć konta w PKO BP, możesz skorzystać z naszego rankingu kont osobistych, w którym wszystkie oferty są dokładnie opisane. Na pewno ułatwi on podjęcie niełatwej decyzji o wyborze odpowiedniej oferty. Jednocześnie zachęcamy do sprawdzenia, ewentualnych sposobów na otwarcie konta bakowego. A jeśli jesteś ciekawy jak wygląda zamykanie rachunku w innych bankach, sprawdź nasz artykuł jak zamknąć konto.

FAQ

Ile kosztuję zamknięcie konta w PKO BP?

Samą dyspozycję złożymy bez opłat. Jednak należy pamiętać, iż w okresie wypowiedzenia bank może pobierać prowizję za prowadzenie konta/karty. Dodatkowo w przypadku PKO BP przelew zwrotny z rachunku na nasz inny rachunek będzie kosztował od 5,99 zł do 10 zł w zależności od rodzaju konta.

Ile trwa zamkniecie konta w PKO BP?

Okres wypowiedzenia rachunku to standardowe 30 dni. W tym okresie bank może pobierać opłaty za prowadzenie konta/karty. Sam dostęp do rachunku i możliwość dokonywania operacji na nim, mamy do dnia likwidacji rachunku (czyli przez cały okres wypowiedzenia.

Jak zamknąć konto firmowe w PKO BP?

W tym przypadku mamy tylko 2 standardowe możliwości – w oddziale lub korespondencyjnie (list polecony na adres banku). Niestety nie ma możliwości zamknięcia konto firmowego w PKO BP online -przez bankowość internetową/aplikację mobilną.

Jak zamknąć konto osobiste w PKO BP?

W tym przypadku mamy 4 opcje: osobiście w oddziale, korespondencyjnie lub online przez aplikacje mobilną bądź bankowość elektroniczną. Okres wypowiedzenia to standardowe 30 dni.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.1/5 (Ilość ocen: 12)
Autor artykułu
Tomek Marczewski
Tomek Marczewski
Pozostałe publikacje autora
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *