Mastercard Bezcenne Chwile – co to jest i jak działa?

0

Spora część z nas ma w swoim portfelu kartę Mastercard. Nie każdy jednak wie, że płacąc tym „plastikiem”, może zbierać punkty, które potem wymieni na atrakcyjne nagrody. Musi tylko zarejestrować kartę w programie Mastercard Bezcenne Chwile. Czym jest ten program? Kto i na jakich zasadach może w nim uczestniczyć? Wyjaśniamy.

Mastercard Bezcenne Chwile – co to jest?

Mastercard Bezcenne Chwile to program lojalnościowy skierowany do użytkowników kart Mastercard oraz Maestro. Jest dostępny zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firmowych.

Wcześniej program był znany pod obcojęzyczną nazwą Priceless Specials. W październiku 2019 r. zdecydowano się zmienić ją na Bezcenne Chwile.

Jak działa program Bezcenne Chwile?

W największym skrócie schemat działania programu można przedstawić następująco:

  • Zgłaszamy kartę do programu.
  • Robimy zakupy, płacąc zgłoszoną kartą Mastercard i zbieramy punkty.
  • Wymieniamy punkty na nagrody.

Czy udział w programie jest płatny? Ile trzeba wydać, by zdobyć punkt i które transakcje są premiowane? Czy punkty mają termin ważności? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w regulaminie programu, warunkach korzystania z portalu i aplikacji oraz zasadach przyznawania punktów. (należy wybrać odpowiedni link na stronie)

Zapoznaliśmy się z tymi dokumentami i poniżej zebraliśmy najważniejsze zasady programu Mastercard Bezcenne Chwile.

Czas trwania programu

Program nie ma oznaczonego terminu zakończenia. W regulaminie możemy przeczytać, że Mastercard zastrzega sobie prawo do zamknięcia programu w dowolnej chwili. Jeśli zdecyduje się go zamknąć, poinformuje o tym uczestników, zachowując 30-dniowy okres wypowiedzenia. Określi także wówczas, w jaki sposób będzie można wykorzystać zebrane punkty.

Opłaty

Nie ma także żadnych opłat za rejestrację i udział w programie. Jeśli takowe się pojawią, Mastercard zobowiązuje się poinformować o tym uczestników.

Zasady naliczania punktów

Punkty naliczane są przede wszystkim za krajowe płatności kartą Mastercard lub Maestro. Jednak premiowane mogą być także inne transakcje (w tym zagraniczne – jeśli zostało to wyraźnie określone w danej ofercie specjalnej), a nawet czynności (np. związane z aktywnością w social mediach), o ile Mastercard, bank, fintech i/lub partner programu dopuszczają taką możliwość.

Za każde 5 zł wydane u partnerów programu uczestnik – w zależności od oferty – otrzymuje 2, 5 lub 8 punktów. Premiowane są także płatności w innych sklepach internetowych i stacjonarnych, jednak w tym wypadku przelicznik jest niższy – każde wydane 50 zł to 1 pkt. Ponadto punkty nie są przyznawane za zakupy u sprzedawców, którzy posiadają konkretne kod/y MCC (Merchant Category Code). Wykluczone są, m.in.: drogerie, apteki, sklepy alkoholowe, instytucje finansowe. Wyłączone są także wypłaty z bankomatów, doładowania portfeli elektronicznych, płatności za podatki.

Pełną listę znajdziemy w dokumencie określającym zasady przyznawania punktów.

Oferty specjalne

Partnerzy programu często organizują, tzw. oferty specjalne, w ramach których po spełnieniu konkretnych warunków uczestnik może zyskać więcej punktów (np. kilkaset za 1 transakcje) i tym samym szybciej odebrać nagrodę. Reguły oferty są bardzo różne. Trzeba, np. zrobić zakupy w danym sklepie na określoną kwotę.

By poznać szczegóły konkretnej oferty, wystarczy w nią kliknąć.

Partnerzy programu

Na liście partnerów programu znajdziemy kilkadziesiąt podmiotów z różnych kategorii. Są to, m.in.:

  • sklepy (internetowe i stacjonarne) z różnych branż, m.in.: SMYK, Reserved, Empik, Homla, Modivo, Black Red White, RTV Euro AGD, Wojas;
  • supermarkety, np. Carrefour, Frisco;
  • platformy zakupowe, np. Allegro;
  • stacje paliw, np. CircleK;
  • usługi medyczne, np. Luxmed, Family Optic;
  • firmy związane z rozrywką, np. Cinema City, Helios, Multikino, Player, Storytel, Audioteka;
  • restauracje (i dostawa jedzenia), np. Nort Fish, Salad Story, Wolt, Pyszne.pl;
  • platformy gamingowe, np. G2A.COM;
  • firmy związane z transportem, np. BlaBlaCar, FreeNow, Polonus, SkyCash;
  • inne usługi, np. Poczta Kwiatowa.

Sprawdzanie salda punktów

Liczbę zgromadzonych punktów uczestnik w każdej chwili może sprawdzić, logując się na stronie internetowej programu lub w aplikacji, a także dzwoniąc do Centrum Programu.

Ponadto niektóre instytucje finansowe umożliwiają swoim klientom dostęp do programu Bezcenne Chwile (w tym do monitorowania salda punktów) z poziomu swoich aplikacji mobilnych (np. Alior Bank, ZEN, Bank Pekao) i/lub bankowości internetowych (np. Bank Pekao, Citi Handlowy).

Konsolidacja i transfer punktów

Punkty naliczane są oddzielnie dla każdej zgłoszonej karty. By szybciej osiągnąć cel, uczestnik może skorzystać z usługi konsolidacji, tj. przenieść punkty lub oferty specjalne z jednej karty na inną kartę. W ten sposób da się połączyć maksymalnie 20 kart. Co ważne, muszą być wydane przez tę samą instytucję. Mastercard nie zezwala na konsolidację kart pochodzących z dwóch różnych banków, czy fintechów.

Niestety, nie każdy będzie mógł skorzystać z tej usługi. W regulaminie czytamy, że dostęp do niej zależy od instytucji finansowej. Zatem, jeśli nasz bank/fintech nie oferuje opcji konsolidacji, to nie uda nam się przyspieszyć odbioru nagrody.

Warto dodać, że Mastercard dopuszcza możliwość udostępnienia w aplikacji lub na stronie programu opcji transferu zebranych punktów do innego uczestnika programu, jeśli ma kartę wydaną przez tę samą instytucję.

Ważność punktów

Każdy punkt jest ważny 3 lata od momentu przyznania. Jeśli w tym czasie nie udało się wymienić ich na nagrody, to, „przeterminowane” punkty zostaną automatycznie anulowane. Co ważne, Mastercard nie musi informować uczestnika o tym fakcie.

Warto więc sprawdzać termin ważności swoich punktów. Tak jak w przypadku monitorowania stanu punktów, można to zrobić na stronie internetowej, w aplikacji programu lub dzwoniąc do Centrum Programu. Wystarczy w zakładce transakcje/moje transakcje sprawdzić na dole strony „punkty wygasające”

A jeśli zdecydujemy się wymienić punkty na nagrodę, to w pierwszej kolejności Mastercard odejmie od salda te, które mają najkrótszy termin ważności.

Inne terminy ważności i zasady wykorzystania punktów mogą dotyczyć konkretnych akcji promocyjnych. Należy podkreślić, że wówczas mają one zastosowanie wyłącznie do punktów zebranych w ramach tej akcji.

Nagrody

Po uzbieraniu wymaganej liczny punktów można wymienić je na nagrodę. Nagrody dostarczane są na terytorium Polski, ale Mastercard dopuszcza także możliwość dostawy do innego państwa. Nie podlegają one ani wymianie, ani zwrotowi. Nie mogą być również przedmiotem dalszego handlu komercyjnego.

Jeśli nagroda ma formę vouchera, kodu cyfrowego itp. jest dostarczana niemal natychmiast na podany numer telefonu lub adres e-mail. Dostawa nagród rzeczowych trwa z reguły ok. kilka dni.

Niestety, uczestnicy skarżą się, że nierzadko zdarzają się opóźnienia i nagrody docierają nawet po miesiącu.

Utrata prawa do punktów i/lub ofert specjalnych

W regulaminie Mastercard zastrzega, że może:

  • anulować punkty zgromadzone przez uczestnika, nawet jeśli nie minął jeszcze ich termin ważności;
  • odebrać lub zawiesić prawo do gromadzenia punktów i korzystania z ofert specjalnych lub ich realizacji;
  • uniemożliwić wymianę punktów na nagrodę.

Dotyczy to jednak sytuacji, w których uczestnik dopuścił się nadużyć, np. handlował uzyskanymi nagrodami lub ofertami specjalnymi; naruszył zapisy regulaminu programu albo promocji; celowo wprowadził w błąd twórców programu i niesłusznie przyznano mu punkty; utrzymywał ujemne saldo punktów dłużej niż 60 dni.

Ponadto punkty oraz oferty specjalne są anulowane także w wypadku śmierci uczestnika (nie podlegają przeniesieniu).

Kto może dołączyć do programu Mastercard Bezcenne Chwile?

Nie każdy, kto ma kartę Mastercard lub Maestro ma prawo brać udział w programie. Po pierwsze – uczestnikiem może być wyłącznie osoba pełnoletnia. Chyba że – jak czytamy w regulaminie programu – instytucja finansowa pozwala na udział osoby niepełnoletniej.

Po drugie – „plastik” musi należeć do puli akceptowanych. Jak to sprawdzić? Są 2 sposoby. Będąc na stronie głównej programu:

  1. klikamy logo swojego banku – wówczas wyświetlą nam się wizerunki i nazwy kart objętych programem;
  2. wpisujemy 8 pierwszych cyfr numeru karty.

Po trzecie – karta musi być wydana przez bank lub fintech, który współpracuje z Mastercard Bezcenne Chwile. Poniżej wymieniamy te instytucje.

Jakie banki i fintechy uczestniczą w programie Bezcenne Chwile?

W programie biorą udział niemal wszystkie banki z naszego rankingu kont osobistych, tj.: Alior Bank, BNP Paribas, mBank, PKO BP, Bank Millennium, Bank Pekao, Citi Handlowy, Santander Bank Polska. Na liście znajdziemy także inne banki oraz fintechy: BOŚ Bank, Grupę BPS, Credit Agricole, VeloBank, Bank Pocztowy, SGB Banki Spółdzielcze, Edenred, Quicko, ZEN.

Mastercard Bezcenne Chwile – co można zyskać?

W programie Bezcenne Chwile uczestnik ma szansę zgarnąć atrakcyjne nagrody oraz zyskuje dostęp do dodatkowych benefitów karty. Za uzbierane punkty lub za pomocą specjalnego narzędzie może także pomagać potrzebującym, tj. wspierać wybrane organizacje charytatywne.

Nagrody

Katalog nagród obejmuje 9 kategorii:

  • Film i kultura;
  • Rozrywka;
  • Podróże;
  • Muzyka;
  • Sport;
  • Gaming;
  • Zakupy;
  • Kulinaria;
  • Pomaganie.

W każdej z 8 pierwszych kategorii znajdziemy nagrody takie jak:

  • nagrody rzeczowe (np. ekspres do kawy, blender, słuchawki, zabawki);
  • bilety (np. do kina, muzeum, parku rozrywki, na konkretne wydarzenie);
  • miesięczny darmowy abonament/dostęp do różnych platform (streamingowych, z audiobookami, z muzyką itp.)
  • darmowe audiobooki;
  • bony/vouchery na zakupy;
  • Monety Allegro;
  • karty podarunkowe;
  • warsztaty, np. kulinarne, programowania.

Wyjątkowa jest kategoria Pomaganie. Tutaj punkty wymienia się głównie na cegiełki na rzecz organizacji dobroczynnej.

Ile punktów „kosztują” nagrody? Wygląda to bardzo różnie. Ogólna zasada jest taka, że im większa wartość nagrody, tym więcej punktów trzeba uzbierać. Poniżej kilka przykładów:

  • bilet do kina Cinema City lub HELIOS – 800 pkt;
  • 20 Monet Allegro – 1700 pkt;
  • 25 zł na Pyszne.pl – 2000 pkt;
  • 70 zł XBOX LIVE (kod cyfrowy) – 6000 pkt;
  • lot w tunelu aerodynamicznym – 20 000 pkt;
  • gramofon SENCOR – 34 000 pkt;
  • cegiełka 5 zł SOS Wioski Dziecięce – 350 pkt.

Co ważne, oferta nagród i benefitów może różnić się w zależności od tego, jaki bank wydał naszą kartę.

Należy podkreślić, że zarówno katalog nagród, jak i „punktowa cena” konkretnej nagrody mogą ulegać zmianie. Co to oznacza? Załóżmy, że zarejestrowaliśmy się w marcu 2025 r. i jako cel obraliśmy warsztaty kulinarne, które aktualnie „kosztują” 20 000 pkt. Gdy zalogujemy się po roku, chcąc odebrać nagrodę, może okazać się, że nie jest już dostępna (przy niektórych widnieje nawet dopisek „liczba nagród ograniczona”) lub, że obecnie jej wartość wzrosła do 22 000 pkt.

Dodatkowe benefity karty

Uczestnik programu zyskuje także dostęp do dodatkowych usług. Ich zakres zależy przede wszystkim od rodzaju karty oraz banku. Są to, m.in.:

  • Mastercard Travel Rewards, czyli, m.in.: możliwość zwrotu za zagraniczne transakcje w czasie podróży.
  • Wymień na kwotę – punkty można zamienić w zwrot na konto osobiste (1 pkt to 1,25 gr). Należy zrealizować płatność u partnera programu na kwotę wyższą, niż dostępne saldo punktów (po przeliczeniu na kwotę). Na konto wróci wartość punktów przeliczona na konkretną kwotę zgodnie z przelicznikiem.
  • Podróż za punkty – punkty można wymienić, np. na bilety lotnicze, noclegi i inne usługi przydatne w podróży.

Strefa Premium

Strefa Premium daje dostęp do katalogu unikatowych nagród zarezerwowanych wyłącznie dla klientów premium i dodatkowych benefitów, np. ubezpieczenia rezygnacji z biletów na wydarzenie.

Aby uzyskać status premium, uczestnik musi wydać za pomocą zgłoszonej karty Mastercard min. 3000 zł/mies. (w przypadku kart biznesowych min. 5000 zł/mies.) przez 3 kolejne miesiące. Zatem łącznie w ciągu 3 miesięcy daje to kwotę min. 9000 zł (karty biznesowe – min. 15 000 zł).

Status premium jest przyznawany na 12 miesięcy. By go utrzymać, trzeba w tym okresie wydać min. 36 000 zł (60 000 zł – karty biznesowe). Niespełnienie tego warunku oznacza utratę statusu, ale nie na zawsze. Uczestnik może go odzyskać, jeśli w każdym z 3 kolejnych miesięcy wyda min. 3000 zł/mies.

Bezcenne Chwile Pomagam

Każdy, kto należy do programu, zyskuje dostęp do narzędzia Bezcenne Chwile Pomagam. Jak to działa? Uczestnik wybiera organizację lub kilka organizacji dobroczynnych, które chce wspierać. Co ważne, wszystkie podmioty znajdujące się na liście zostały sprawdzone przez Mastercard. Następnie ustala kwotę mikropłatności, która będzie doliczana do każdej transakcji zarejestrowaną kartą. Minimalnie może być to 0,20 zł, a maksymalnie 10 zł. Może także określić łączny limit mikropłatności w okresie rozliczeniowym.

Na koniec każdego miesiąca Mastercard podlicza i przekazuje zebraną kwotę jako darowiznę na rzecz wybranej organizacji charytatywnej, pod warunkiem że przekracza ona kwotę 5 zł. W przypadku nieprzekroczenia tego limitu zbiórka będzie prowadzona nadal. Miesięczna wartość darowizny nie może być wyższa niż 500 zł.

Mastercard Bezcenne Chwile – jak dołączyć do programu?

Przystąpienie do programu Bezcenne Chwile jest niezwykle proste. Nie wymaga niemal żadnych formalności. Polecamy jednocześnie dołączenie do programu w ramach jakiejś promocji na start. Zazwyczaj banki oferują cykliczne ofert gdzie do zgarnięcia jest od kilku do kilkudziesięciu tysięcy punktów. Jak to wygląda? Poniżej krótka instrukcja.

  1. Wchodzimy na stronę internetową programu lub instalujemy aplikację na swoim urządzeniu (można ją pobrać ze sklepu Google Play lub App Store).
  2. Klikamy przycisk Zarejestruj się.
  3. Wpisujemy pierwsze 8 cyfr numeru swojej karty Mastercard.
  4. Dopisujemy pozostałe cyfry, podajemy datę urodzenia i zaznaczamy zgodę na użycie podanych informacji w celu weryfikacji możliwości wzięcia udziału w programie.
  5. Podajemy adres e-mail i tworzymy hasło.
  6. Potwierdzamy utworzenie konta, klikając link wysłany na adres e-mail.
  7. Gotowe. To tyle z naszej strony. Zgłosiliśmy kartę do programu, co jest równoznaczne z utworzeniem konta. Nie możemy jednak jeszcze swobodnie z niego korzystać. Trzeba poczekać na jego uruchomienie, co może potrwać nawet 14 dni roboczych.

Przy pierwszym zalogowaniu po utworzeniu konta, system poprosi nas o wyznaczenie celu, tj. wybór konkretnej nagrody. Co ważne, musimy ją wybrać, ale mamy prawo zmienić ją w dowolnym momencie.

Warto dodać, że w proces rejestracji może nieco różnić się w zależności od tego, z jakiego banku posiadamy kartę. My, tworząc powyższą instrukcję, korzystaliśmy z karty Santander Bank Polska.

Dla przykładu, w przypadku karty Alior Banku, po wpisaniu jej numeru i daty urodzenia, w celu dokończenia rejestracji system odesłał nas do aplikacji mobilnej/serwisu transakcyjnego banku.

Warto wiedzieć!

Niektóre banki dają swoim klientom możliwość dołączenia do programu już w chwili zamawiania karty. Wówczas to bank zgłosi kartę do programu. Co ważne, jeśli zaznaczymy taką opcję (tj. wyrazimy chęć udziału w programie), to będzie ona ważna nie tylko w przypadku właśnie zamawianego „plastiku”, ale i kolejnych wydanych przez ten bank.

Jak dodać kolejną kartę do programu Mastercard Bezcenne Chwile?

Nie trzeba ograniczać się do 1 karty. Uczestnicy będący konsumentami mogą dodać do programu maksymalnie 20 „plastików”. W tym nie więcej niż 10 kart może pochodzić z 1 instytucji. A w miejsce wyrejestrowanych kart można dodać do 5 kart w ciągu 12 miesięcy. Jak zgłosić kolejną kartę?

Podobnie jak pierwszą. Wchodzimy na stronę programu lub do aplikacji. Wpisujemy pierwszych 8 cyfr i podążamy za wskazówkami.

Niektóre banki umożliwiają dodanie karty do programu z poziomu bankowości mobilnej i/lub internetowej. Wówczas po wejściu w szczegóły karty należy zaznaczyć, że chcemy dołączyć do Mastercard Bezcenne Chwile.

Jak zrezygnować z udziału w programie Mastercard Bezcenne Chwile?

Z udziału w programie można wycofać się w dowolnym momencie i nie wymaga to wiele zachodu. Po zalogowaniu się wystarczy przejść do zakładki Moje konto/Moje dane i odznaczyć minimum jedną z obowiązkowych zgód. To wszystko.

Co ważne, nie tracimy dostępu do programu wraz z odkliknięciem zgody. Wchodzimy w 30-dniowy okres wypowiedzenia. W tym czasie możemy wykorzystać swoje punkty, a także wrócić do programu. Powrót jest równie prosty. Jeśli zmienimy zdanie i zechcemy kontynuować zbieranie punktów, wystarczy ponownie zaznaczyć wszystkie obowiązkowe zgody.

Czy warto dołączać do programu Mastercard Bezcenne Chwile?

W naszej ocenie warto dołączyć do Mastercard Bezcenne Chwile. Dlaczego? Oto kilka argumentów:

  • zarówno przystąpienie do programu, jak i korzystanie z niego jest darmowe;
  • zgłoszona karta nie traci żadnych swoich funkcji;
  • oprócz zarejestrowania „plastiku” nie musimy nic więcej robić – punkty zbieramy za codzienne płatności kartą;
  • szeroka gama partnerów programu – każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie i szybciej zbierać punkty.

Trzeba zauważyć, że niektórzy nie chcą brać udziału w programie, ponieważ nie widzą szans na uzbieranie wymaganej liczby punktów. Owszem, wymaga to cierpliwości, ale jest wykonalne nawet przy niewielu płatnościach. Aby to zobrazować, dokonaliśmy pewnych obliczeń.

Przykład:

Załóżmy, że co miesiąc robimy zakupy w Carrefour (partner programu) za 300 zł, a w innych sklepach za 500 zł. Za zakup u tego partnera zyskamy 2 pkt (czyli najniższą możliwą liczbę pkt u partnerów) za każde 5 zł. Zatem miesięcznie uzbieramy 120 pkt, a rocznie – 1440 pkt. Zakupy w innych sklepach to 1 pkt za 50 zł, więc 500 zł/mies. da nam 10 pkt, a rocznie – 120 pkt. Łącznie, wydając w ten sposób 800 zł/mies., mamy 1560 zł, co w perspektywie 3 lat (tyle ważne są punkty) da nam 4 680 pkt. Za to możemy mieć już, np. kilka biletów do kina.

Ponadto katalog nagród jest mocno zróżnicowany i co jakiś czas ulega zmianie. Znajdziemy tam nie tylko nagrody za kilkadziesiąt tysięcy punktów, ale także za kilkaset. Warto więc co jakiś czas do niego zaglądać oraz sprawdzać dostępne oferty specjalne, które mogą przyspieszyć odbiór nagrody.

Zatem, biorąc udział w programie, bez żadnych kosztów i bez wysiłku możemy zgarnąć atrakcyjne nagrody. Po prostu płacimy kartą i zbieramy punkty za transakcje, które i tak byśmy zrealizowali. Każdy punkt przybliża nas do celu. A, rezygnując z rejestracji – po prostu płacimy kartą.

Jak działa Mastercard Bezcenne Chwile?

Najpierw zgłaszamy swoją kartę Mastercard lub Maestro do programu (na stronie internetowej lub w aplikacji programu). Następnie tak jak zawsze płacimy kartą i zbieramy punkty, które z czasem możemy wymieniać na nagrody lub przekazywać cegiełki na rzecz organizacji charytatywnych. Za każde wydane 50 zł otrzymujemy 1 pkt. Zakupy u partnerów programu to szansa na 2, 5 lub 8 pkt za każde 5 zł. Ponadto dostępne są także oferty specjalne, w ramach których jednorazowo można zgarnąć większą liczbę punktów.

Ile kosztuje uczestnictwo w programie Bezcenne Chwile?

Zarówno przystąpienie do programu Bezcenne Chwile, jak i udział w nim nic nie kosztują.

Czy punkty Bezcenne Chwile przepadają?

Tak, każdy punkt jest ważny 3 lata. Po tym czasie są anulowane bez wcześniejszego uprzedzenia. Punkty zdobyte w ramach oferty specjalnej (w zależności od jej warunków) mogą być ważne krócej, np. 6 miesięcy.

Jak mogę wykorzystać punkty Bezcenne Chwile?

Punkty można wymienić na nagrody dostępne w katalogu nagród (m.in.: vouchery zakupowe; bilety do kina, muzeum, na różne wydarzenia; nagrody rzeczowe) lub cegiełki na rzecz organizacji charytatywnych.

Czy Bezcenne Chwile się opłaca?

Tak. Uczestnik nie ponosi żadnych kosztów związanych z udziałem w programie. Punkty zbiera przy okazji płatności kartą. Zgromadzone punkty może wymienić na nagrodę. Nie biorąc udziału w programie i tak płaci kartą, ale bez szans na nagrodę.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
Zostaw ocenę!
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *