Jak zamknąć konto/konto firmowe w mBanku?

0

Nieważne, czy decydujemy się zamknąć konto w mBanku z własnego wyboru, czy z konieczności – warto wiedzieć, jak to zrobić. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób można zlikwidować ROR, po jakim czasie mBank wyłącza konto (i wszystkie powiązane z nim usługi) oraz, co dzieje się z pieniędzmi, które pozostały na rachunku. Dodatkowo w dalszej części artykułu podpowiemy jak zamknąć konto firmowe w mBanku.

Częściowe zamknięcie konta w mBanku

Zdarza się, że ogólna współpraca z mBankiem przebiega pomyślnie. Serwis internetowy i aplikacja mobilna działają intuicyjnie. Nie chcemy zamykać konta, ale nie jesteśmy w stanie spełnić warunków, dzięki którym, np. karta debetowa będzie zwolniona z opłat. Na szczęście istnieje rozwiązanie – częściowe wypowiedzenie umowy.

Taki zabieg warto zastosować także, kiedy planujemy całkowite zerwanie kontaktów. Jeśli wcześniej zrezygnujemy z karty i innych płatnych usług, nie będziemy mieli żadnych zobowiązań wobec banku, co przyspieszy okres wypowiedzenia. Nie narazimy się także na debet, który uniemożliwi zamknięcie konta.

Rezygnacja z karty płatniczej w mBanku

Jeśli jednym z powodów zamknięcia konta są zbyt wysokie koszty utrzymania karty, z której i tak nie korzystamy. Możemy zrezygnować tylko z „plastiku” i nadal użytkować rachunek.

W tym celu należy zalogować się do bankowości elektronicznej, wejść w zakładkę Produkty, potem Karty i wybrać kartę, która nie jest nam potrzebna. Teraz wystarczy kliknąć Zastrzeż i gotowe. Jeżeli nie wiesz czym różni się zastrzeżenie od od blokady, sprawdź nasz wpis.

Rezygnacja z Usług dodatkowych

Warto widzieć, że do karty mogą być przypisane inne płatne funkcje (np. korzystanie ze wszystkich bankomatów). By je wyłączyć konieczny będzie kontakt z infolinią, gdzie zostaniemy poproszeni o telekod.

Gdy za nic w świecie nie jesteśmy w stanie go sobie przypomnieć, możemy go zmienić. Po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej należy odszukać przycisk Ustawienia, następnie wybrać Dostęp do banku, a potem polecenie Zmień telekod.

Klienci, którzy użytkują aplikację mobilną mBanku, odbędą krótszą drogę, by zweryfikować swoją tożsamość na infolinii: Centrum informacji > Kontakt > mLinia. Połączenie nawiązane takim kanałem kontaktu nie wymaga podawania kodu (konsultant od razu wie, kto dzwoni).

Jak zamknąć konto w mBank – 4 sposoby

mBank dba o to, aby na każdym etapie współpracy klient był usatysfakcjonowany. Właśnie dlatego do dyspozycji mamy aż 4 kanały kontaktu, które umożliwią zamknięcie konta osobistego mBanku. Możemy wybrać najdogodniejszą dla nas formę:

  • rozmowę telefoniczną (mLinia);
  • bankowość internetową;
  • wizytę w oddziale banku;
  • listowne przesłanie wypowiedzenia.

W przypadku wyboru drogi korespondencyjnej lub odwiedzin w placówce, konieczne będzie złożenie podpisu.

Po upływie okresu wypowiedzenia rachunek, bankowość elektroniczna i inne powiązane usługi zostaną zamknięte.

zamykanie konta w mBanku

mBank zamknięcie konta na mLinii

Z mLinią możemy połączyć się na 3 sposoby:

  • dzwoniąc z telefonu komórkowego pod numer – 783 300 800;
  • dzwoniąc z telefonu stacjonarnego (na całym świecie) pod numer – +48 426 300 800;
  • dzwoniąc przy pomocy aplikacji mobilnej – Centrum informacji (prawy górny róg ikona z „i”> Kontakt > mLinia.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, konsultant potrzebuje telekodu, by potwierdzić naszą tożsamość. Jedynie wybierając trzecią opcję, nie jest on wymagany. Po ustaleniu, że osoba dzwoniąca ma prawo podejmować decyzje w sprawie danego konta, konsultant przyjmie wypowiedzenie umowy.

Po złożeniu takiej dyspozycji, możemy spodziewać się, że pracownik mBanku skontaktuje się z nami telefonicznie. Prawdopodobnie zapyta, dlaczego rezygnujemy z ROR-u i będzie próbował nakłonić nas do zmiany decyzji, np. przedstawi korzystną ofertę, zaproponuje rabat lub darmowe prowadzenie karty.

mBank zamknięcie konta przez internet

To jedna z najprostszych i najwygodniejszych metod rozwiązywania umowy. Nie potrzebujemy ani kartki, ani długopisu. Nie trzeba wychodzić z domu, czekać w kolejce na poczcie, czy na połączenie z infolinią.

Poniżej przedstawiamy szczegółową instrukcję:

  1. Logujemy się do serwisu internetowego mBanku.
  2. Wybieramy zakładkę Produkty.
  3. W dziale Usługi klikamy Nowa usługa.
  4. Rozwinie się kilka opcji, najlepiej przejść do „kategorii” –> „rachunku” i powinno się wyświetlić Wypowiedzenie umowy w całości oraz w części….
  5. Tym sposobem możemy wypowiedzieć pojedyncze lub wszystkie usługi.
  6. Decydujemy, które konta oraz jakie warunki wypowiedzenia nas interesują.
  7. Potwierdzamy dyspozycję.

Ze strony klienta sprawa jest zakończona. Pracownik banku, tak jak w przypadku rozwiązania umowy za pośrednictwem mLinii, skontaktuje się jeszcze z nami telefonicznie. Uzyskamy, m.in. informacje na temat okresu wypowiedzenia.

jak zamknąć rachunek w oddziale mBanku

Ta opcja wymaga od nas więcej czasu. Należy udać się do placówki mBanku, poinformować pracownika o celu wizyty i okazać dokument tożsamości. Doradca zajmie się szczegółami wypowiedzenia umowy i wprowadzi je do systemu. Przekaże klientowi najważniejsze informacje, np. kiedy konto i wszystkie powiązane z nim usługi zostaną wyłączone.

jak usunąć konto w mBank drogą korespondencyjną?

Choć mBank nie wymaga od swoich klientów rozwiązywania umowy poprzez wniosek napisany własnoręcznie, mamy do tego prawo. Z pewnością taka forma to więcej zachodu. Musimy najpierw zadbać o to, by wypowiedzenie umowy zawierało wszystkie niezbędne elementy, takie jak:

  • numer konta, które chcemy zamknąć;
  • imię i nazwisko użytkownika/użytkowników;
  • numer PESEL użytkownika/użytkowników rachunku;
  • okres wypowiedzenia umowy (miesięczny, skrócony, natychmiastowy);
  • numer rachunku, na który mają być przelane środki z zamykanego konta;
  • odręczny podpis.

Następnie trzeba udać się na pocztę. List wysyłamy na adres korespondencyjny banku:

mBank SA

Bankowość detaliczna

Skrytka pocztowa 2108

90-959 Łódź 2

Pamiętajmy o tym, że podpis na wypowiedzeniu musi być zgodny ze wzorem, który posiada mBank. W innym wypadku dyspozycja nie zostanie zrealizowana, dlatego po upływie około miesiąca, warto sprawdzić, czy bank uznał wniosek za wiarygodny i zamknął konto.

Wzór wypowiedzenia umowy mBank

Jak zamknąć konto firmowe w mBanku?

Tu mam dobrą informacje, konto firmowe mBanku zamkniemy tymi samymi sposobami co rachunek osobisty. Tym samym firmowy ROR zlikwidujemy:

  • Online w serwisie transakcyjnym (Finanse -> Usługi -> Nowa usługa -> Wypowiedzenie umowy)
  • Na infolinii (kontakt +48 42 6 300 800)
  • w placówce
  • korespondencyjnie

Zamykając konto firmowe należy pamiętać o aktualizacji danych o koncie w Urzędzie skarbowym (termin 7 dni). Jesteśmy zobowiązani aktualizacji danych o rachunku bankowym zarówno w przypadku zamknięcia konta firmowego jak i otwarcia nowego rachunku.

Skoro nie mBank to co? Najlepsze konta firmowe znajdziecie w naszym rankingu kont firmowych.

Jaki okres wypowiedzenia umowy obowiązuje w mBanku?

Standardowo w mBanku konto oraz wszystkie związane z nim usługi przestaną funkcjonować dopiero miesiąc po złożeniu dyspozycji. W tym czasie możemy, np. przenieść polecenia zapłaty, czy skopiować historię transakcji.

Do przedostatniego dnia okresu wypowiedzenia mamy czas na anulowanie decyzji. Jeśli tego nie zrobimy, bank zamknie rachunek. O tym fakcie zostaniemy poinformowani mailowo lub listownie (o ile nie podaliśmy adresu e-mail).

Gdy rozwiązujemy umowę drogą korespondencyjną, okres wypowiedzenia liczymy od dnia doręczenia listu do mBanku.

Jeśli nie posiadamy karty do konta i żadnych zobowiązań wobec banku, możemy skorzystać z trybu skróconego.

W mBanku mamy prawo zlikwidować konto także w trybie natychmiastowym. Jest to możliwe, gdy instytucja zmieni warunki umowy, a my nie zgadzamy się z nowymi zapisami (np. taryfę opłat i prowizji lub regulamin).

Czy mBank może wypowiedzieć umowę klientowi?

mBank zastrzega sobie prawo do zamknięcia rachunku, na którym przez rok nie wykonano żadnych obrotów (w tym wpłat). Nie dotyczy to kont z saldem dodatnim.

W przypadku kont firmowych mBank może rozwiązać umowę:

  • po trzech miesiącach bez żadnych obrotów (wyjątek stanowi okres dopisywania odsetek i ich wypłat);
  • gdy przez 30 dni od otwarcia konta nie wpłynęła wpłata.

Jak nie mBank to które konto

Gdy już zdecydujemy się na zamkniecie rachunku w mBanku i jesteśmy na etapie poszukiwania nowego ROR. Warto sprawdzić nasz ranking kont osobistych. Pozwala on na łatwe porównanie najpopularniejszych kont bankowych, co więcej nowi klienci mogą skorzystać z promocji na start. Dzięki temu, za założenie rachunku i prostą aktywność, otrzymają oni nawet kilkaset złotych premii.

Jak zamknąć konto w mBanku po zmarłym?

Niestety, w przypadku śmierci bliskiej nam osoby, musimy zmierzyć się nie tylko z bólem i poczuciem ogromnej starty, ale także z wieloma formalnościami. Część z nich da się oddelegować innym. Zamknąć konto może tylko osoba, która ma prawo dysponować pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku. W celu zamknięcia konta po zmarłym należy dostarczyć m.in;

  • skrócony odpis aktu zgonu;
  • postanowienie sądu o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu;
  • prawomocne postanowienie sądu o odrzuceniu spadku;
  • prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku;
  • akt oświadczenia o odrzuceniu spadku;
  • akt poświadczenia dziedziczenia (powinien zawierać PESEL lub datę urodzenia oraz imię i nazwisko zmarłego, dzięki czemu system szybciej odszuka taką osobę).

Możemy przedstawić:

  • uwierzytelnione notarialnie kopie;
  • oryginały, które bank zwróci po zrobieniu kopii.

Bank musi mieć pewność, że posiadamy tytuł prawny do środków z konta zmarłego, dlatego może poprosić nas o dodatkowe dokumenty. Formalności, związanych z likwidacją konta po zmarłym, dopełnimy drogą korespondencyjną lub udając się do oddziału mBanku.

Czy trzeba wypłacić środki przed rezygnacją z konta?

Nie musimy martwić się o pieniądze, które pozostały na zamkniętym rachunku. Bank nie stwierdzi, że skoro ich nie wypłaciliśmy, to są nam niepotrzebne. Zostaną one przelane na numer konta, który podamy. Jeśli tego nie zrobimy lub będzie on zawierał błędy, w momencie zamknięcia ROR-u saldo będzie nieoprocentowanym depozytem.

W takim wypadku pieniądze wrócą do nas, gdy:

  • zadzwonimy na mLinię i złożymy odpowiednią dyspozycję (pod warunkiem że korzystamy jeszcze z innych usług mBanku);
  • na adres korespondencyjny banku wyślemy pismo z numerem rachunku, na który mają być przelane środki, a złożony podpis będzie zgodny ze wzorem widniejącym w banku (jeśli całościowo zrezygnowaliśmy ze współpracy z mBankiem).

Jak zamknąć konto w mBanku? Szybko, wygodnie i bezproblemowo.

Choć utrata klienta nie jest dla mBanku korzystna, nie utrudnia on rozstania. Wręcz przeciwnie – udostępnia aż 4 sposoby na zamknięcie konta. Dzięki temu każdy niezależnie od wieku i sytuacji życiowej znajdzie dla siebie odpowiednią formę: online, telefonicznie, osobiście lub listownie. Jeżeli jesteście ciekawi jak zamyka się konta w innych bankach, przeczytajcie nasz artykuł.

Zanim zdecydujemy się całkowicie zakończyć współpracę z mBankiem, warto najpierw zrezygnować z karty i dodatkowych usług. Dzięki temu nie będą już naliczane związane z nimi opłaty (które trzeba uregulować, by zamknąć konto), a wypowiedzenia umowy ma szansę odbyć się w trybie skróconym. Sama likwidacja rachunku nie wiąże się z żadnymi kosztami. Korzystając z okazji zachęcamy do sprawdzenia, ewentualnych sposobów na otwarcie konta bakowego.

FAQ

Ile trwa zamkniecie konta w mBanku?

W tym przypadku obowiązuję standardowy miesięczny okres wypowiedzenia. Co ciekawe w każdej chwili, aż do ostatniego dnia możemy zmienić naszą decyzje i zachować obecny rachunek. Podczas okresu wypowiedzenia obowiązują standardowe prowizje i opłaty (za kartę/konto etc.).

Ile kosztuj zamkniecie rachunku w mBanku?

Złożenie dyspozycji jest bezpłatne. Jedak w okresie wypowiedzenia bank ma prawo naliczać opląty i prowizje zgodnie z tabelą opłat i prowizji.

Jak zamknąć konto firmowe w mBanku?

W tym przypadku mamy te same opcje co dla konto osobistego tzn. Online w serwisie transakcyjnym, na infolinii, w oddziale lub korespondencyjnie.

Czy można zamknąć konto w mBanku przez internet?

Tak, zarówno rachunek osobisty jak i firmowy możemy zlikwidować z poziomu bankowości internetowej. Wystarczy wykonać kroki opisane w naszym artykule.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.5/5 (Ilość ocen: 6)
Autor artykułu
Tomek Marczewski
Tomek Marczewski
Pozostałe publikacje autora
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *