Czy można sprawdzić stan konta w bankomacie?

4

Bez znajomości stanu konta ciężko jest planować domowy budżet. To podstawowa informacja, którą weryfikujemy dość często. Co zrobić, jeśli wychodząc na zakupy, zapomnimy telefonu, a nie wiemy, ile środków pozostało na rachunku? Możemy skorzystać z bankomatu. Wyjaśniamy, jak sprawdzić stan konta w bankomacie i ile to kosztuje.

Gdzie można sprawdzić stan konta?

Najprostszym i najtańszym sposobem na sprawdzenie stanu naszych finansów jest zalogowanie się do bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej. Saldo konta wyświetla się najczęściej jako pierwsza informacja. Co ciekawe, niektóre aplikacje pokazują aktualny stan rachunku bez konieczności logowania się.

Choć te metody dostępne są przez całą dobę i cały tydzień, to mają swoje ograniczenia. Nie zawsze mamy dostęp do komputera czy telefonu. Mogą również trwać prace serwisowe, co uniemożliwi skorzystanie z aplikacji mobilnej czy bankowości internetowej.

W takiej sytuacji możemy udać się do najbliższej placówki swojego banku i poprosić o podanie stanu konta. Nie jest to najwygodniejszy sposób. Musimy, np. dostosować się do godzin pracy banku. Zdarza się, że po prostu nie jest nam po drodze lub w mieście nie ma oddziału naszego banku.

Łatwiej będzie sprawdzić stan konta w bankomacie. Usługa dostępna jest w każdym bankomacie w Polsce – zarówno w urządzeniach własnych banków, jak i zewnętrznych operatorów (Planet Cash, Euronet). To bardzo prosta operacja, do której potrzebujemy jedynie karty płatniczej. Warto wiedzieć, które banki posiadają największa sieć bankomatów własnych.

Jak sprawdzić stan konta w bankomacie?

Niektóre bankomaty drukują potwierdzenia wypłaty środków z informacją, ile pieniędzy pozostało na rachunku. W przypadku jednoczesnej wypłaty gotówki, warto wiedzieć o limitach jednorazowej wypłaty z bankomatu czy ogólnym limicie wypłat z bankomatu dla wybranych rachunków. Jednak jeśli nie chcemy pobierać gotówki, możemy skorzystać jedynie z funkcji sprawdzenia stanu konta. Jak to zrobić? Oto krótka instrukcja:

 1. Do bankomatu wkładamy kartę, przypisaną do konta, którego saldo chcemy poznać.
 2. Podajemy PIN.
 3. Wybieramy opcję Saldo/Sprawdź saldo itp.
 4. Informacja o stanie rachunku wyświetli się na ekranie maszyny.

Możemy także zrobić wydruk, jednak najczęściej wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Również samo podejrzenie salda w bankomacie jest płatne. Poniżej opisujemy szerzej to zagadnienie.

Sprawdzenie stanu konta w bankomacie – ile kosztuje?

Jak już wspomnieliśmy, poznanie stanu rachunku za pomocą bankomatu nie zawsze jest bezpłatne. Banki różnie podchodzą do tego zagadnienia. Dla banków z rankingu kont osobistych i nie tylko, koszty kształtują się w następujący sposób:

 • usługa całkowicie darmowa – PKO BP, Inteligo, BNP Paribas, Volkswagen Bank;
 • za darmo, jeśli korzystamy z bankomatów własnych banku (lub tych, z którymi instytucja współpracuje) – Citi Handlowy, Bank Pekao, Bank Millennium, ING Bank Śląski (Planet Cash);
 • opłata lub jej brak w zależności od posiadanego konta (najczęściej usługa jest darmowa dla klientów premium) –Citi Handlowy, Alior Bank, Credit Agricole, mBank, Santander Bank Polska;
 • usługa płatna (bez względu na rodzaj konta i bankomat, z którego korzystamy) –BOŚ Bank, VeloBank, Toyota Bank.

Jeśli banki pobierają prowizję za sprawdzenie salda rachunku, to nie jest to duża kwota. Przedział cenowy waha się od 0,50 zł do 6 zł.

BankOpłata za sprawdzenie salda w bankomacie
Alior Bank5 zł dla kont osobistych (bankomaty własne i obce), wyjątkiem jest konto Konto Elitarne (opłata 0 zł).
BNP Paribas0 zł
Citi Handlowy0 zł bankomaty własne, 5 zł bankomaty obce (Citi konto)
ING Bank Śląski0 zł bankomaty własne (w tym Planet Cash), 1,5 zł obce urządzenia
mBank5 zł (eKonto i mIntensive)
Millennium Bank0 zł bankomaty własne | 0,5 zł (urządzenia Euronet i Santander bank) | 2 zł urządzenia obce
PEKAO0 zł urządzenia własne i 1 zł bankomaty obce
PKO BP 0 zł
Santander 2 zł

Dlaczego nie mogę sprawdzić stanu konta w bankomacie?

Niestety, nie zawsze sprawdzenie salda będzie możliwe. W przypadku wybranych instytucji i bankomatów obcych, skorzystanie z opcji pokazania salda nie będzie możliwe. Wynika to z polityki banków w kwestii udostępniania tych danych innym instytucjom. W celu prezentacji salda na ekranie bankomatu, bank musi przekazać nasze saldo do operatora bankomatu. A to nie zawsze jest możliwe. Dlatego najlepiej korzystać z urządzeń własnych lub tych „współpracujących” z naszym bankiem. Tak zwykle będzie taniej i bez przykrych niespodzianek.

Czy w bankomacie można sprawdzić limit na karcie kredytowej?

W bankomacie da się sprawdzić także pozostały limit na karcie kredytowej. Postępujemy podobnie jak przy karcie debetowej. W tym przypadku również musimy liczyć się z prowizją za skorzystanie z usługi (od 1 zł do 5 zł). Klienci Banku Millennium i Banku Pekao mogą uniknąć opłaty, jeśli skorzystają z bankomatów własnych tych instytucji. Ta funkcja jest całkowicie darmowa tylko w Banku PEKAO (urządzenia włąsne) i Santander Bank Polska.

BankOpłata za sprawdzenie Limitu kredytowe w bankomacie
Alior Bank1 zł
BNP Paribas3 zł (wszystkie karty oprócz Word Elit, gdzie oplata wynosi 0 zł)
ING Bank Śląskib.d
mBank5 zł
Millennium Bank0 zł bankomaty własne | 2 zł urządzenia obce
PEKAO0 zł urządzenia własne
PKO BP b.d
Santander 0 zł

Podsumowanie

Jak widać, warto czytać Tabele opłat i prowizji obowiązujące w danym banku. Mogłoby się wydawać, że uzyskanie tak podstawowej informacji, jak stan rachunku nie wiąże się z żadną opłatą. Niestety banki podchodzą do tego inaczej.

Najlepiej korzystać z tej funkcji tylko wtedy kiedy nie mamy dostępu do innych (darmowych) metod. Na pewno nie opłaca się robić tego zawsze przy okazji wypłaty gotówki, czy na zapas.

W przypadku korzystania z bankomatów warto wiedzieć, np. jak postępować jeśli bankomat zjadł nasz kartę.

Czy można sprawdzić stan konta w Bankomacie/wpłatomacie?

Tak, można. Chociaż niektóre bankomaty/wpłatomaty „obce” nie będą miały tej opcji. Dodatkowo korzystanie z urządzeń zewnetrznych celem sprawdzenia salda rachunku, może wiązać się z opłatą.

Czy sprawdzenie salda w bankomacie jest darmowe?

W tym przypadku, to zależy od urządzenia i konta które posiadamy. Sprawdzenie salda w urządzeniach własnych danego banku, w większości przypadków jest darmowe. Cześć banków pobiera opłatę za korzystanie z urządzeń obcych.

jak sprawdzić w bankomacie stan konta?

Tu niezbędne jest posiadanie karty płatniczej oraz pinu. W celu sprawdzenia salda należy wybrać na ekranie urządzenia odpowiednią opcję (np. Sprawdzenie salda).

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.1/5 (Ilość ocen: 7)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze
4 komentarzy on “Czy można sprawdzić stan konta w bankomacie?”
 1. Maria Boho

  chce sprawdzić stan konta w millenium

  Odpowiedz
 2. adam

  To chodzi o bank milenium.

  Odpowiedz
 3. adam

  A dlaczego jak chce sprawdzić stan konto w bankomacie planet cash to pokazuje mi saldo ,a nie dostępne środki?

  Odpowiedz
  1. Tomek Marczewski
   Tomek Marczewski

   Panie Adamie, taką właśnie funkcje oferują bankomaty – „sprawdzenie salda”.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *