Co to jest HCE?

0

Z każdym dniem przybywa osób, które dokonują płatności za zakupy przy wykorzystaniu telefonu. Jedną z tego typu metod są płatności HCE, które podobnie do innych metod zyskują na popularności. To nic innego jak pewien rodzaj płatności mobilne, które działają na podobnej zasadzie co Google Pay czy Apple Pay.

Czym są płatności HCE?

HCE, czyli technologia z ang. Host Card Emulation polega na dokonywaniu bezpłatnych i szybkich płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu. Tu zasada działania jest podobna do płatności zbliżeniowy dokonanych przy użyciu fizycznej karty. Wystarczy zbliżyć telefon do terminala w sklepie, zaakceptować transakcję, a płatność zostanie zrealizowana. Oczywiście jednym z warunków jest posiadanie środków na koncie. Do finalizacji płatności HCE nie zawsze potrzebne jest połączenie z Internetem. Jednak telefon musi wspierać technologie NFC, która służy do przekazywania informacji pomiędzy smartfonem a terminalem płatniczym. Dodatkowo potrzebna jest aplikacja mobilna (np. PeoPay) zainstalowana na smartfonie.

Płatności HCE – wymagania techniczne

Płatność zbliżeniowa za pomocą telefonu wymaga posiadania urządzenia z systemem Android w wersji co najmniej 4.4 wyposażonego w moduł NFC, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie transakcji bezdotykowych. W niektórych przypadkach będzie wymagane połączenie z Internetem w celu przeprowadzenia transakcji.

Sposób płatności za pomocą HCE

W zasadzie płatność HCE działa na podobnej zasadzie co płatność kartą. Użytkownik, który ma zamiar płacić telefonem za zakupy powinien przed pierwszą transakcją dokonać konfiguracji telefonu za pomocą zainstalowanej aplikacji mobilnej banku. Musi utworzyć i włączyć kartę HCE. Konfiguracja dotyczy także funkcji NFC, którą przed użyciem należy aktywować. Jeżeli użytkownik posiada kilka kont i aplikacji mobilnych, to powinien wybrać jeden domyślny sposób płatności HCE. W tym celu tworzymy tylko jedną kartę wirtualną HCE, która będzie używana jako domyślna. Każda utworzona karta wymaga nadania odrębnego numeru PIN, za pomocą którego będzie możliwe dokonywanie płatności na kwoty powyżej 50-100 zł.

Po skonfigurowaniu telefonu można wykonywać transakcje z wykorzystaniem HCE. Wystarczy włączyć na telefonie moduł NFC, a następnie zbliżyć urządzenie do terminala płatniczego w sklepie. Czasami może zdarzyć się, że płatność nie zostanie zrealizowana. W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy sygnał NFC nie jest blokowany np. przez obudowę telefonu. Jeżeli tak jest, to najlepiej zdjąć ją i spróbować ponownie wykonać płatność.

Technologia HCE w Google Pay

System płatności Google Pay oparty jest na technologii HCE. Różnica pomiędzy jednym, a drugim systemem polega na tym, że w przypadku Google Pay użytkownik musi posiadać fizyczną lub wirtualna kartę płatniczą, którą dodajemy do portfela Google Pay. Sama płatność przebiega w taki sam sposób jak przy wykorzystaniu HCE. Z wirtualnego portfela Google mogą korzystać klienci większości banków prowadzących działalność na terenie Polski (praktycznie wszystkie instytucje z naszego rankingu kont osobistych – oferują tą opcje). Usługa podobnie jak płatności HCE jest bezpłatna. Ewentualne opłaty mogą wynikać z miesięcznego kosztu utrzymania karty debetowej czy prowizji za przewalutowanie transakcji. Opłaty możemy zweryfikować w TOiP danej instyticji. Więcej o – Google Pay – jak ustawić i jak działa? -dostępne w linku.

Technologia HCE – zalety i wady

Technologia HCE jest wygodnym sposobem płatności za zakupy z wykorzystaniem telefonu posiadającego funkcję NFC. Musimy jedynie zainstalować aplikację mobilną danego banku. Płatność za zakupy zostaje dokonana po odblokowaniu telefonu, zbliżeniu urządzenia do terminala płatniczego w sklepie, czyli podobnie jak z użyciem zwykłej karty płatniczej z funkcją płatności zbliżeniowych. Główną zaletą technologii HCE jest wygoda i szybkość. Natomiast wadą mogą być ograniczenia techniczne związane z systemem operacyjnym telefonu oraz z koniecznością posiadania w smartfonie modułu NFC. Wymogiem jest, aby telefon działał w systemie Android w wersji minimum 4.4.

Czasami może też zdarzyć się sytuacja, że terminal w sklepie nie przyjmie płatności, pomimo, iż wszystkie wymienione warunki zostały spełnione. W takiej sytuacji pozostaje płatność gotówką lub tradycyjną kartą. Technologia HCE zostaje powoli wypierana przez usługi Google Pay i Apple Pay, które działają podobnie jak HCE. Możemy zauważyć, że te metody płatności są znacznie szerzej oferowane przez instytucje z naszego ranking kont osobistych.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
Zostaw ocenę!
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *