Nawet nie interesując się specjalnie tematami giełdowymi, co jakiś czas słyszymy hasła: akcje firmy XYZ spadają/rosną; to dobry/zły czas na zakup akcji tej, czy tamtej spółki. Dla większości z nas te komunikaty nie mówią zbyt wiele. Najczęściej myślimy sobie jedynie, że ktoś zarobił, albo stracił zainwestowane pieniądze. Dla większości osób lokaty czy konta oszczędnościowe to najlepsza opcja, szczególnie że własnie teraz banki z rankingu kont osobistych oferują bardzo wysokie oprocentowania tego typu produktów. Jednak to akcje mogą być ciekawa alternatywą dla oszczędzających (obok Obligacji czy złota). Czym są akcje? Czy rzeczywiście obracanie nimi jest ryzykowne? Wyjaśniamy.
Akcja jest papierem wartościowym, uprawniającym nabywcę do udziału w majątku spółki, która ją wyemitowała. Łączą w sobie zarówno prawa majątkowe, jak i niemajątkowe.
Najprościej mówiąc – kupując akcje, stajemy się współwłaścicielami spółki (akcjonariuszami). Co za tym idzie, w zależności od rodzaju akcji, zyskujemy różne uprawnienia, np. udział w zyskach lub prawo do głosu.
Przysługujące akcjonariuszom prawa możemy podzielić na:
Akcje notowane na giełdzie papierów wartościowych mogą emitować jedynie podmioty funkcjonujące jako spółki akcyjne i spółki komandytowo-akcyjne. Jeśli firma posiadająca inną formę prawną chciałaby skorzystać z oferty rynku publicznego, musiałaby przekształcić się w jedną z ww. spółek.
Co to daje? Kiedy spółka wprowadza swoje akcje na giełdę, kupują je inwestorzy. Dzięki temu firma zyskuje zewnętrzne źródło finansowania oraz szansę na powiększenie kapitału. Oznacza to, że firma zyskuje środki na rozwój, których nie musi zwracać.
Po raz pierwszy spółka wypuszcza swoje akcje przy jej założeniu. Kolejne serie są emitowane celem podwyższenia kapitału zakładowego.
Akcje możemy podzielić ze względu na:
Wyróżniamy akcje:
Akcjonariusze mogą wnosić swój wkład w formie pieniężnej lub niepieniężnej. Dlatego rozróżnia się akcje:
Wyszczególniamy akcje:
Warto wiedzieć!
Powyższy podział uznaje się za podstawowy. Poza nim możemy spotkać się z innymi (pobocznymi) rodzajami akcji. Istnieją także, m.in.:
We wcześniejszej części artykułu dość często przewijał się termin dokument akcji. Co to jest? To po prostu dowód posiadania danej akcji. Do 1 marca 2021 roku taki dokument musiał być sporządzony na piśmie i zawierać, m.in.: dane spółki, wartość nominalną akcji, jej rodzaj wraz z przywilejami i ograniczeniami oraz pieczęć i podpisy członków Zarządu.
Na podstawie nowelizacji Kodeksu spółek handlowych 1 marca 2021 roku zakończył się proces dematerializacji dokumentów akcji. Obecnie każda spółka ma obowiązek prowadzić rejestr akcjonariuszy online w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych.
Wartość nominalna akcji jest wartością pojedynczego papieru wartościowego lub udziału w spółce. Zależy od wysokości kapitału zakładowego spółki i ilości wyemitowanych przez nią akcji. Zgodnie z art. 302. KSH:
Kapitał zakładowy spółki akcyjnej dzieli się na akcje o równej wartości nominalnej.
Zostaje ona ustalona już w momencie zakładania spółki i zapisana w jej statucie. Wartość nominalna może ulec zmniejszeniu lub zwiększeniu. Przepisy Kodeksu spółek handlowych (art. 308 § 2) mówią także o minimalnej wartości nominalnej akcji:
Wartość nominalna akcji nie może być niższa niż 1 grosz.
Wartość nominalna akcji najczęściej nie określa rzeczywistego kosztu, jaki musi ponieść inwestor. Potencjalny nabywca powinien zainteresować się ceną rynkową. Określa ona rzeczywistą wartość akcji. Cechuje się dużą zmiennością, ponieważ zależy od podaży i popytu na akcje danej spółki. Na wartość rynkową wpływają takie czynniki jak:
Warto wiedzieć!
Z pojęciem „akcja” związana jest także cena emisyjna – to kwota, za jaką akcja jest sprzedawana na rynku pierwotnym.
Oto krótka instrukcja kupna akcji dla początkującego inwestora:
W dowolnym momencie możemy wypłacić środki z rachunku inwestycyjnego.
Pamiętajmy, że chociaż dom maklerski pośredniczy przy transakcjach kupna/sprzedaży akcji, to nie jest stroną transakcji. Inwestor sam decyduje, ile zainwestuje i ponosi konsekwencje swoich wyborów (nawet, jeśli poszedł za radą doradcy).
Inwestując na giełdzie, musimy mieć świadomość, że w każdej chwili możemy zarówno dużo zarobić, jak i wszystko stracić. Kiedy decydujemy się na zakup akcji, akceptujemy:
Ryzyko systematyczne inaczej nazywane jest ryzykiem rynkowym. Wiąże się z całym rynkiem papierów wartościowych i w takim samym stopniu dotyczy każdego inwestora. Nie da się przed nim zabezpieczyć ani mu zapobiec. Najbardziej odczuwalne jest w momencie kryzysów giełdowych i tzw. bessy.
Na ryzyko systematyczne mogą wpływać, m.in.:
Dotyczy inwestowania w akcje konkretnej spółki. Jest ściśle związane z jej sytuacją. Sukcesy spółki – to szansa na zysk. Analogicznie, jej kiepska sytuacja rodzi większe ryzyko start. Czynniki, jakie mogą wpływać na poziom ryzyka niesystematycznego to, m.in.:
Ryzyko niesystematyczne da się zmniejszyć poprzez dywersyfikacje swojego portfela inwestycyjnego (czyli inwestowanie w różne branże i instrumenty finansowe, np. obligacje, lokaty, złoto).
Zanim przejdziemy do różnic, warto wyjaśnić, czym są obligacje. To rodzaj papierów wartościowych, w których emitent stwierdza, że jest dłużnikiem obligatariusza. Emitent zobowiązuje się wykupić obligacje od ich właściciela na ustalonych zasadach (np. w określonym terminie emitent oddaje dłużnikowi zainwestowaną kwotę razem z odsetkami).
Zakup akcji sprawia, że inwestor staje się współwłaścicielem danej spółki. Może mieć wpływ na jej losy. Jego zarobek pochodzi z wypłacanej dywidendy lub zysku, związanego ze wzrostem kursu. Poziom tego zarobku zależny jest od notowań na giełdzie. By kupić akcje, najpierw należy założyć rachunek inwestycyjny w domu maklerskim.
W przypadku obligacji inwestor nie ma żadnych uprawnień co do emitenta. Nie ma możliwości ingerowania w sprawy spółki. Zarabia wyłącznie na odsetkach od pożyczonej kwoty. Obligacje można zakupić w banku (osobiście lub online).
Obligacje (zwłaszcza Skarbu Państwa) są bezpieczniejszym instrumentem finansowym niż akcje. Przekłada się to jednak także na mniejszy zysk. Inwestowanie w akcje wiąże się z większym ryzykiem. Są wrażliwe na wiele czynników związanych z ogólną sytuacją na giełdzie i pozycją spółki. Jednocześnie dają szansę na spory zysk.