Inwestycja w złoto

0

W ciągu ostatnich kilku lat inwestycja w złoto stała się jednym z bardziej popularnych sposobów pozyskania dodatkowych środków. Jest traktowana jak jedna z form lokowania kapitału. Jednak biorąc pod uwagę niektóre okoliczności, to nie zawsze musi to być inwestycja dla każdego. Inwestycja w złoto jest dobrą alternatywą do inwestycji w obligacje. Jeśli potrzebujecie dodatkowych pieniędzy na inwestycje warto skorzystać z promocji bankowych dostępnych m.in w naszym rankingu kont osobistych.

Znaczenie złota w systemie walutowym i początki inwestowania w złoto

W przeszłości złoto, zwłaszcza w latach 70-tych XIX wieku odegrało znaczącą rolę w międzynarodowym systemie walutowym. Ze względu na swoje właściwości, takie jak: kowalność, rzadkość, trwałość i powszechna akceptowalność zostało uznane za światowy pieniądz. System złotej waluty obowiązywał do wybuchu I wojny światowej. Stopniowo poszczególne państwa zaczęły od niej odchodzić. Pierwsza obowiązkowa wymiana złota na walutę miała miejsce w USA w 1933 roku. Stawka za uncję nie była zbyt wysoka. Jej wartość znacznie wzrosła dopiero pod koniec XX wieku. Na początku, możliwość wymiany złota na dolary miały jedynie banki centralne. Zwykli obywatele nie mogli posiadać nawet grama tego kruszcu. Zmieniło się to dopiero w 1971 roku kiedy nastąpił koniec systemu monetarnego opartego na złocie, a ceny złota zostały uwolnione. Od tej chwili stało się ono bardziej dostępne, a jego cena znacznie wzrosła. Wzrost cen za złoto w połączeniu ze sporą inflacją spowodowały, że coraz więcej osób zaczęło myśleć o zakupie złota jako zyskownej inwestycji.

Kto może inwestować w złoto?

W zasadzie każdy może inwestować w złoto. Oprócz inwestorów długoterminowych, handlem złotem zainteresowani są też traderzy, czyli osoby zawierające transakcje na krótki okres za pomocą akcji, obligacji, kontraktów krótkoterminowych, kontraktów CFD, zarabiający głównie na zmianach ceny (kursu). Traderem może być:

 • podmiot gospodarczy, jak: bank inwestycyjny, firma inwestycyjna, fundusz inwestycyjny
 • osoba fizyczna korzystająca z usług pośrednictwa firm inwestycyjnych.

Od czego zależy cena złota w Polsce?

Cena złota w Polsce zależy od 2 ważnych czynników:

 1. od ceny złota w Londynie, tzw. LBMA Gold Price ogłaszany dwa razy dziennie każdego dnia roboczego w Wielkiej Brytanii
 2. kursu dolara amerykańskiego do polskiej waluty.

Dodatkowo należy pamiętać, że złota nie można dodrukować, tak jak ma to miejsce w przypadku banknotów. Do tego należy doliczyć fakt, że zasoby złota na ziemi są ograniczone i kiedyś się skończą. Rosną też koszty eksploatacji. Poza tym wiele banków centralnych podejmuje decyzję o zwiększeniu rezerw złota, co ma niewątpliwie wpływ na jego wyższą cenę. Złoto jest też w zasięgu zainteresowania międzynarodowych koncernów i indywidualnych inwestorów, którzy widzą w inwestycji zabezpieczenie majątku przed różnymi zawirowaniami jakie mogą mieć miejsce na rynku finansowym.

Czym jest złoto inwestycyjne i dlaczego warto w nie inwestować

Złoto inwestycyjne jest stopem o znacznej zawartości tego kruszcu, a zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług jest nim złoto mające postać sztabek lub płytek o próbie przynajmniej 995 tysięcznych, co oznacza, że w stopie musi znaleźć się minimum 99,5% czystego złota. Monety powinny posiadać próbę przynajmniej 900 tysięcznych, czyli 90% czystego złota w stopie. Obecnie złoto nie stanowi części systemu monetarnego, chociaż nadal jest ważnym elementem finansowym. Pomimo, że cieszy się sporym zainteresowaniem inwestorów, głównie z powodu jego właściwości i z uwagi na niewielkie pokłady, to nadal nie jest zależne od żadnej waluty. Złoto jest trwałym, ciągliwym  kruszcem, które nie śniedzieje, nie utlenia się w powietrzu i wodzie. Łatwo jest je podzielić i nadać mu formę jaką się chce. Są to powody, dla których wielu inwestorów chce lokować w nim swój kapitał.

Złoto inwestycyjne nie jest opodatkowane podatkiem VAT i z tego powodu inwestorzy często traktują je jak walutę, a nie jak surowiec. Zasoby złota są ograniczone. Do tej pory zostało wydobyte ok. 200 tys. ton tego kruszcu. Do eksploatacji pozostało jedynie ok. 50 do 60 tys. ton, co oznacza, że jeżeli nie zostaną odkryte nowe pokłady, to za ok. najwyżej 30 lat zasoby zostaną wyczerpane.

Sposoby inwestowania w złoto

W złoto można inwestować w różnej formie. Każdy może wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie. Możliwości jest sporo. Na początku inwestor powinien zastanowić się w jakie złoto chce inwestować, w złoto fizyczne, czy w jedną z dostępnych wersji papierowych.

Inwestycja w złote sztabki i monety bulionowe

Do złota inwestycyjnego zaliczają się złote sztabki i monety bulionowe. Ich zaletą jest duża zawartość złota, praktycznie prawie w 100 procentach. Sztabki i monety bulionowe nie posiadają wartości kolekcjonerskiej ani walorów estetycznych. Ich cena uzależniona jest przede wszystkim od zawartości złota oraz bieżącego kursu na rynku. Warto je przechowywać przez długi okres czasu. Oba produkty zapewniają takie same korzyści, dlatego nie ma większego znaczenia, które zostaną wybrane. Jedyne na co warto zwrócić uwagę przy ich nabyciu, to producent. Zaleca się wybierać produkty renomowanych producentów. Zakupione monety muszą być w dobrym stanie technicznym, a sztabki powinny znajdować się w oryginalnym opakowaniu CertiPack chroniącym przed wpływem otoczenia w taki sposób, aby złoto zachowało swoją największą wartość inwestycyjną. CertiPacki mają potwierdzać autentyczność przechowywanych sztabek.

Jeżeli chodzi o monety bulionowe, to najlepsza jest inwestycja w tzw. wielką piątkę (południowoafrykańskiego Kruggeranda, Amerykańskiego Orła, Wiedeńskich Filharmoników, Liścia Klonowego, czy Australijskiego Kangura). W późniejszym czasie każdy z tych produktów można bez większego problemu sprzedać po atrakcyjnej cenie.

Poszczególne sztabki, jak i monety różnią się wyglądem oraz wagą. Sztabki mogą ważyć od 1 do 1000 gramów i przeważnie udostępniane są w 10 lub 11 standardach: 1, 2, 5, 10, 20, 31,1 (1 uncja trojańska), 50, 100, 250, 500 i 1000 gramów. Złote monety bulionowe z reguły ważą 1 uncję. Na rynku dostępne są też o masie ½, ¼, 1/10 oraz 1/25 uncji.

Według stanu na czerwiec 2022 roku, gram złota na giełdzie kosztuje ok 260 zł. Natomiast uncja złota to koszt ok. 8000 zł. W popularnych mennicach 10.06.2022 cena jednej uncji w formie monety to od 8250 do 8600 zł (za wielką piątkę).

Inwestowanie w tzw. złoto papierowe

Złoto papierowe, czyli instrumenty finansowe oparte na cenie złota. Dzięki nim inwestor może zarabiać bez konieczności zakupu złota w formie fizycznej. Zarabia się na zmianach ceny złota. Wystarczy posiadać rachunek maklerski lub konto Forex.

 1. Fundusze ETF

Jeżeli inwestycja w złoto papierowe ma być średnio lub długoterminowa, to najlepiej zakupić jednostki funduszu ETF całkowicie zabezpieczone złotem. Należą do nich między innymi fundusze: ZKB Gold ETF, WisdomTree Physical Gold. Są to fundusze, które w rzeczywistości skupują sztabki i monety bulionowe. Pomimo dużej dostępności, to z opcji tej mogą skorzystać głównie bogaci inwestorzy, ponieważ ETF-y raczej nie wypłacają środków w postaci sztabek o masie 10, 20 lub 50 gramów.

Inną opcją jest wybór ETF-u naśladującego zmiany kursu rynkowego złota, który przeważnie zabezpieczony jest fizycznym zlotem w niewielkiej części. Fundusz ma mniejszą opłatę za zarządzanie w porównaniu z funduszem w pełni zabezpieczonym kruszcem, ale z drugiej strony obarczony jest wyższym ryzykiem

 1. Kontrakty terminowe

Przede wszystkim chodzi o kontrakty CFD na złoto (na różnice kursowe). Nie mają one związku z fizycznym zakupem złota. Jednak dają możliwość zarobienia na zmianach ceny. Udostępniają grę na wzrostach i spadkach kursu złota

 1. Zakup akcji wybranego producenta złota inwestycyjnego lub spółki wydobywczej

Kursy akcji w porównaniu z cenami złota odznaczają się większą dynamiką. Jedną z opcji może być zakup jednostek ETF-u na akcje wielu przedsiębiorstw związanych z rynkiem złota charakteryzujące się mniejszymi wahaniami wartości i niższym ryzykiem inwestycyjnym.

Która inwestycja lepsza? – w złoto inwestycyjne, czy w papierowe?

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, która inwestycja jest lepsza. W podjęciu ostatecznej decyzji powinno pomóc porównanie wad i zalet każdej opcji.

Inwestycja w sztabki i monety bulionowe

ZALETY:

 • możliwość korzystania ze wszystkich właściwości fizycznego złota
 • wysoka trwałość pozwalająca na łatwe przenoszenie
 • możliwość szybkiego i łatwego spieniężenia
 • łatwe przechowywanie w miejscu, w którym się chce
 • brak konieczności zapłaty podatku VAT (organy podatkowe uważają, że zakup sztabek złota lub monet bulionowych nie jest formą inwestowania, a jest nieopodatkowanym sposobem przechowywania majątku). Zapłaty podatku można uniknąć jeżeli sztabka lub moneta zostanie sprzedana najwcześniej pół roku po zakupie.

WADY:

 • konieczność przechowywania złota w bezpiecznym miejscu, np. sejfie lub w wynajętej skrytce depozytowej, co generuje dodatkowe koszty
 • problematyczność transakcji polegająca na porównywaniu ofert, ocena autentyczności złota i jego późniejszej odsprzedaży, kwestia wystawienia oferty sprzedaży, znalezienie kupca
 • opłacalność zakupu jedynie złota o odpowiednio dużej masie, wielkości minimum 1 uncji. W tej chwili jest to wydatek ponad 8 tys. zł. Jeżeli sztabki lub monety są mniejsze, to cena marży jest jeszcze wyższa i waha się od 10 do 15% za każdy gram złota.

Inwestycja w papierowe złot

ZALETY:

 • łatwość zawierania transakcji
 • brak problemów i kosztów związanych z przechowywaniem, chociaż występują opłaty transakcyjne i czasami również za prowadzenie rachunku
 • możliwość wejścia na rynek z małym kapitałem

WADY:

 • brak możliwości korzystania z fizycznych właściwości złota
 • brak pełnej kontroli nad inwestycją
 • brak anonimowości
 • ryzyko brokerskie, giełdy i systemy bankowe.

Złoto papierowe można sprzedawać jedynie zgodnie z ustalonymi zasadami korzystając z pośrednictwa specjalnych platform inwestycyjnych. Inwestycja w złoto papierowe traktowana jest każda inna inwestycja giełdowa, dlatego wymaga zapłaty podatku w wysokości 19% od zysków kapitałowych.

W co najlepiej nie inwestować?

Nie wszystkie produkty ze złota nadają się na inwestycje. Zarówno złota biżuteria jak i monety kolekcjonerskie nie sprawdzą się przy inwestowaniu. Pierścionki, kolczyki, bransoletki lub inną biżuterię trudno jest odsprzedać. Między innymi z powodu na cenę zawartego w nich złota, która jest wyższa od ceny czystego kruszcu. Poza tym biżuteria objęta jest podatkiem VAT. Z kolei wadą monet kolekcjonerskich jest to, że na ich wartość wpływ mają czynniki zewnętrzne niezwiązane ze złotem, jak np. stopień rzadkości, wielkość nakładu, bieżące trendy numizmatyczne. Poza tym inwestowanie w monety wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy na ich temat.

Ryzyko i zyski z inwestowania w złoto – inwestycje długoterminowe i krótkoterminowe

Wiele osób rozważających inwestycję w złoto nie zdaje sobie sprawy z ryzyka jakie ono ze sobą niesie, a także wychodzi z założenia, że ponoszone ryzyko jest niskie, a potencjał zysku mały lub ewentualnie średni. Według tych osób inwestycja najlepiej sprawdzi się w dłuższym horyzoncie inwestycyjnym. Opierając się na analizie wzrostu cen na przestrzeni kilkunastu lat można stwierdzić, że inwestycja w złoto charakteryzuje się dużym potencjałem zysku. Od 1971 roku, po zniesieniu wymienialności złota na dolary, na przestrzeni 10 lat złoto zdrożało ponad 20-krotnie. Był to najbardziej korzystny okres dla tego metalu. Od tego czasu wartość złota nie rosła już w takim szybkim tempie. W latach 80 – tych XX wieku zostały podniesione stopy procentowe, co miało przyhamować inflację. W konsekwencji wartość złota zaczęła spadać. W ciągu 5 lat był to spadek nawet o ponad 60%. Biorąc pod te czynniki, należy przyjąć, że inwestycja obarczona jest ryzykiem, ale może też być uznana za bezpieczne aktywo z małym lub średnim potencjałem zysku. Spadki cen złota odnotowane na przestrzeni lat, mogą świadczyć o tym, że długoterminowa inwestycja w złoto nie zawsze jest zyskowna i dlatego do inwestowania należy podejść bardzo ostrożnie. Ryzyko inwestycyjne można obniżyć przez dokonywanie przemyślanych zakupów. Inwestor, który myśli o zakupie złota na dłuższy okres czasu, przynajmniej 10 lat może dodatkowo co jakiś czas regularnie dokupować złoto i dzięki temu obniżyć ryzyko inwestycyjne. Jest to praktyczny i polecany sposób inwestowania w złoty metal.

W przypadku inwestycji na krótszy okres czasu i wzięciu pod uwagę dziennych wahań cen, to po analizie można stwierdzić, że złoto ma cechy stabilnego aktywa. Jeżeli najwyższe dzienne zmiany ceny będą sięgać jedynie do 5%, to można powiedzieć, że złoto jest bardziej stabilne w porównaniu do surowców przemysłowych, czy nawet akcji na giełdzie.

Sprawdzanie wagi i próby złota – ograniczenie ryzyka zakupu

Niektóre złote produkty posiadają zabezpieczenia i oznaczenia widoczne po powiększeniu, które pozwalają sprawdzić autentyczność sztabek, czy monet. W razie czego można też poprosić o pomoc pracownika mennicy, aby dokonał analizy korzystając ze spektometra (urządzenie umożliwiające analizę próby złota) i wagi magnetycznej za pomocą, której będzie mógł dokonać pomiaru z dokładnością do 3 miejsca po przecinku.

Najlepszy czas na rozpoczęcie inwestycji w złoto

Wydaje się, że najkorzystniejszym momentem na rozpoczęcie inwestowania w złoto są czasy kryzysu finansowego. Jeżeli gospodarka ma się dobrze, to rozkwit przeżywają bardziej ryzykowne aktywa, jak: akcje. W odwrotnej sytuacji kiedy nastają gorsze okresy, to bardziej opłaca się przenieść kapitał w bezpieczniejsze miejsca, jak np. do złota. Tak jak wcześniej zostało napisane wpływ na cenę złota ma inflacja i stopy procentowe. W takim okresie kiedy występują dodatnie realne stopy procentowe, to lepszym, bezpieczniejszym rozwiązaniem wydają się być lokaty bankowe. W tym okresie lokowanie oszczędności w złoto nie jest najlepszym pomysłem.  

Obecny okres wysokiej inflacji, rosnących stóp i niepewności co do wzrostu gospodarczego. Może być sensownym momentem na tego typu inwestycje. Należy pamiętać, że złoto jako aktywo w długim terminie chroni pieniądze przed wpływem inflacji.

Inwestycja w złoto podczas pandemii

Początek 2020 roku przyniósł wielki spadek cen złota wywołany paniką związaną z wybuchem pandemii koronawirusa. W ciągu niespełna 2 tygodni, złoto straciło ponad 10% na swojej wartości. Był to pierwszy tak znaczący spadek od prawie 40 lat. Jednocześnie jeden z najniższych wśród aktywów inwestycyjnych. Powodów takiego stanu było kilka. Między innymi wyprzedaż złota ze względu na strach przed niepewnością. Niektórzy inwestorzy szukali płynności, inni woleli przeczekać ten okres mając przy sobie gotówkę. Spadki cen złota były krótkotrwałe i po kilku tygodniach zaczęły notowania wzrosły, przebijając poziomy sprzed pandemii.

Jak kupić bezpiecznie złoto?

Aby zakup złota był bezpieczny i inwestor nabył prawdziwe złoto o odpowiedniej próbie, to przede wszystkim powinien wybrać firmę godną zaufania i powinien przestrzegać pewnych zasad. Należy zwrócić uwagę, czy firma zajmująca się sprzedażą złota posiada stosowne licencje i certyfikaty

Certyfikat LBMA

Jest to pozagiełdowy londyński rynek kruszców. Do tej organizacji należą wiodące banki, mennice i dealerzy złota. Organizacja dba o najwyższe standardy obrotu wśród swoich członków.

Licencję Narodowego Banku Polskiego (NBP)

Obowiązujące przepisy dotyczące sprzedaży złota wymagają, aby firma zajmująca się sprzedażą posiadała wpis do rejestru działalności kantorowej prowadzonej przez NBP. Numer licencji można sprawdzić na stronie NBP www.kantor.nbp.p

Szybki zakup złota

Zlecenie zrealizowane w szybki sposób to gwarancja, że firma zajmująca się sprzedażą jest godna zaufania. Przeważnie, szybka realizacja oznacza, że na stanie firmy lub mennicy znajduje się złoto bądź firmy te mogą szybko zrealizować zlecenie, ponieważ współpracują z rafineriami złota, a te współdziałają tylko z tymi partnerami, którzy w celu ustalenia wiarygodności podlegają wielostopniowej weryfikacji

Współpraca z renomowanymi rafineriami złota

Złoto najlepiej jest nabyć od dystrybutora sztabek oraz monet, które powstały w wiarygodnych i uznanych rafineriach, które posiadają akredytację LMBA. Złoto wytworzone w takiej rafinerii i posiadające certyfikat jest gwarancją najwyższej jakości.

Gdzie kupować sztabki złota?

Najlepiej złote sztabki jest kupować z takich mennic, jak: Valcambi, Heraeus, Umicore, Perth Mint, czy Mennicy Polskiej.

Zakup złota przez Internet lub w stacjonarnym punkcie sprzedaży

Początkujący inwestorzy powinni rozpocząć swoją przygodę inwestycyjną ze złotem od podjęcia współpracy z dealerem lub przedsiębiorstwem specjalizującym się w sprzedaży i skupie monet oraz sztabek. Takie transakcje są nie tylko wygodne, ale i bezpieczne, ponieważ wiążą się z niskim ryzykiem dokonania zakupu podróbki. Zarówno dealer jak i producent złota nie będzie oszukiwał, ponieważ w ten sposób ryzykowałby swoją wiarygodność. Dobrym miejscem na zakup, zwłaszcza w przypadku osób, które nie czują się pewnie na tym rynku są oferty sprzedaży pochodzące od prywatnych sprzedawców. Opcja skierowana głównie w stronę osób potrafiących sprawdzić autentyczność złota.

Złoto można nabyć w formie online, a także tradycyjnej. Obie formy oferowane są zarówno przez dealerów, jak i przedsiębiorstwa handlujące metalami szlachetnymi. Przeważnie zakup stacjonarny możliwy jest w jednym lub maksymalnie w kilku wskazanych miejscach. Tradycjonaliści zapewne bardziej będą skłaniali się ku opcji stacjonarnej, która daje możliwość obejrzenia produktu i na tej podstawie podjęcia decyzji o zakupie. Z kolei zakup przez Internet jest wygodny i pozwala zaoszczędzić czas. Poza tym nabywca ma możliwość sprawdzenia i porównania cen poszczególnych produktów. Każda przesyłka złota w związku z dokonaną transakcją internetową może być ubezpieczona, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Już w momencie zakupu warto zastanowić się nad jego późniejszą odsprzedażą. Znalezienie odpowiedniego kupca wcale nie musi być łatwym zadaniem. Może wymagać czasu i zaangażowania. Jedna z opcji zakłada wybranie sprzedawcy, który jednocześnie może odkupić sprzedawane złoto. 

Polecane mennice

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych propozycji, gdzie najbezpieczniej można kupić ten cenny kruszec.

Opcja zakupu online

 • Mennica Austriacka – w tym przypadku kupujemy złoto bezpośrednio od producenta (mennicy). Minusem tej opcji jest możliwość zakupuj jedynie poprzez tryb wysyłki, płatność w EUR (przelewem SEPA). Polecamy tą opcje jedynie osobą mobilnym i dobrze radzącym sobie z zakupami online
 • CoinInvest – Jest to kolejna opcja wysyłkowa. Firma umożliwia zakup złota przy użyciu przelewów w PLN oraz płatności kartą (dodatkowa prowizja). Czas oczekiwania na dostawe to od kiku dni do kilku tygodni (w zależności od okresu i towaru). Firma posiada stosowne certyfikaty (członek LBMA)

Zakup Stacjonarny i online

Poniżej prezentujemy kilka polskich mennic i firm oferujących złoto zarówno w stacjonarnych placówkach (zamówienie online i odbiór osobisty), zakup stacjonarnych bez zamówienia online (droższa opcja), czy zakup online w formie wysyłki. Niestety w przypadku złota nie ma możliwości zakupu za pobraniem, zaraz po złożeniu zamówienia należy przelać pieniądze na konto mennicy czy firmy. Warto wiedzieć, iż poniżej prezentowane Mennice to prywatne firmy i nie są związane z polskimi instytucjami (NBP, Rząd

Mennica Skarbowa – Prywatna firma notowana na giełdzie

Mennica Krajowa– również prywatna firma, możliwość odbioru towaru w Warszawie i Katowicach

Mennica Kapitałowa – Kolejne prywatne przedsiębiorstwo handlujące złotem.

Tavex – Firma umożliwia zakup online, jak i na miejscu w swoich oddziała. Jednocześnie dealer ten oferuje skup poszczególnych monet. Cenny towaru zmieniają się na bieżąco na stronie internetowej.

Sprzedaż złota – kiedy warto?

Każda inwestycja, nawet długoterminowa po upływie określonego czasu może zostać sprzedana, chociaż w jakiejś części. Zatem kiedy najlepiej jest dokonać sprzedaży? Jeżeli gospodarka jest w dobrej kondycji i prognozy są optymistyczne, a inwestor widzi przyszłość gospodarek w pozytywnym świetle, to w takiej sytuacji złoto nie ma za bardzo potencjału do wzrostu i raczej nie ma co czekać ze sprzedażą. Jest to dobry moment na jego upłynnienie. W przypadku kiedy inwestor oczekuje ujemnych stóp procentowych lub nadejścia trudnych czasów dla gospodarek, to z punktu widzenia ekonomicznego lepiej jest zaczekać ze sprzedażą. Wskazane jest nawet powiększenie zasobów w tym okresie. W celu wybrania najbardziej odpowiedniego momentu na upłynnienie złota warto obserwować określone wskaźniki i czynniki, które mogą pomóc w podjęciu właściwej decyzji inwestycyjnej. Należą do nich między innymi: Dow-to-Gold ratio, skala globalnego zadłużenia, a także zainteresowanie inwestycją mierzone za pomocą Google Trends.

Wskaźnik Dow-to-Gold służy do zestawiania wartości indeksu giełdowego DJIA z ceną złota. Wskazuje ile uncji złota można kupić za jednostkę indeksu Dow Jones. Im wyższa wartość współczynnika, tym droższe są akcje amerykańskie w stosunku do złota.

Natomiast globalne zadłużenie nie jest za bardzo dokładnym miernikiem. To czynnik który bardziej opiera się na intuicji.

Google Trends również nie należy do dokładnych mierników, ale warto się nim wspomagać.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.5/5 (Ilość ocen: 12)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *