Przelew standardowy Elixir jest najczęściej wykonywanym typem transferu. Nadanie go to bardzo prosta operacja. Wystarczy zalogować się do serwisu transakcyjnego banku, przejść do zakładki „płatności”, podać kwotę, numer konta i nazwę odbiorcy (opcjonalnie adres), po czym wpisać otrzymane w wiadomości SMS hasło autoryzacyjne i nacisnąć „wyślij”. Wielu klientów banków pewnie jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, jaką drogę później muszą przebyć pieniądze, zanim znajdą się na koncie adresata.
Przekazywanie pieniędzy z rachunku nadawcy na rachunek odbiorcy to procedura kilkuetapowa. W obsłudze całego procesu uczestniczą aż cztery instytucje: bank nadawcy, Krajowa Izba Rozliczeniowa, Narodowy Bank Polski i bank odbiorcy.
Po złożeniu dyspozycji przelewu, bank nadawcy otrzymuje informację o zleceniu i przetwarza ją. Następnie przekazuje polecenie do Krajowej Izby Rozliczeniowej, nie dzieje się tak jednak od razu. Ma to miejsce w ramach tzw. sesji wychodzących, które są realizowane trzy razy dziennie – sesja poranna, popołudniowa i wieczorna – tylko w dni robocze. Dokładne godziny sesji są w każdym banku nieco inne. Powinniśmy się zatem zapoznać z harmonogramem księgowania przelewów wychodzących w swoim banku i jeśli chcemy mieć pewność, że przelew wyjdzie przy najbliższej z nich, nadać go możliwie jak najszybciej, np. pół godziny przed planową sesją. Informacje o sesjach wychodzących znajdziecie na naszej stronie przechodząc do „opinie” -> „recenzje banku” oraz wybierając interesujących nas bank.
Kolejne działanie należy do Krajowej Izby Rozliczeniowej, która przyjmuje informację o przelewie i przekazuje ją do banku odbiorcy. Ten proces następuje w ramach sesji rozliczeniowych, które realizowane są (podobnie jak sesje w bankach trzy razy w ciągu dnia) w stałych godzinach: 9:30 – 11:00, 13:30 -15:00 i 16:00 – 17:30. Etap ten polega, podobnie jak etap poprzedni, wyłącznie na przekazaniu komunikatu.
Dużą rolę odgrywa teraz Narodowy Bank Polski, który opierając się na otrzymanych od Krajowej Izby Rozliczeniowej instrukcjach rozrachunkowych, wysyła do banku nadawcy polecenie przekazania środków we wskazanej kwocie na pokrycie zobowiązania, a następnie przesyła te środki do banku odbiorcy. Rozrachunek odbywa się w systemie Sorbnet 2, zatem gotówka przechodzi z jednej instytucji do drugiej niemal natychmiastowo. Sesje rozrachunkowe w NBP realizowane są trzy razy dziennie, podobnie jak sesje rozliczeniowe w KIR. Godziny sesji w NBP wyglądają następująco: 10:30 – 11:00, 14:30 – 15:00, 17:00 – 17:30. W tym czasie środki docierają do banku odbiorcy, jednak nie trafiają jeszcze bezpośrednio na jego konto. Aby tak się stało, muszą poczekać do czasu księgowania.
Księgowanie przelewów odbywa się w ramach trzech sesji przychodzących – poranna, popołudniowa, wieczorna, których godziny są indywidualne dla każdego banku (tak samo jak godziny sesji wychodzących). Jest to proces realizowany automatycznie, zatem w ciągu kilku do kilkunastu minut po rozpoczęciu księgowania środki znajdują się już zwykle na koncie odbiorcy.
Wykonując standardowy przelew Elixir, mamy pewność, że przekazywane środki zawsze dotrą do adresata – o ile sami nie popełnimy żadnego błędu przy wpisywaniu numeru konta. Płatności dostarczane są odbiorcom o planowej porze, a opóźnienia należą do rzadkości, jeśli się pojawią są minimalne. Sesje w większości banków, KIR i NBP są tak rozłożone w czasie, aby przelewy mogły jak najszybciej znaleźć się na kontach docelowych. Faktycznie w znacznej większości przypadków dostarczenie środków na rachunek odbiorcy następuje tego samego dnia co nadanie przelewu – pod warunkiem, że nie zostanie on nadany późnym popołudniem lub wieczorem. Choć księgowanie odbywa się tylko w dni robocze, to jak wiadomo zlecić przelew możemy w dowolnym momencie. Ogólna dostępność harmonogramu sesji wychodzących i przychodzących w różnych bankach pozwala samodzielnie określić czas, kiedy odbiorca zobaczy na swoim koncie przelewane przez nas pieniądze.
Uczestnikami systemu Express Elixir są KIR i NBP. Przelewy natychmiastowe Express Elixir pozwalają natomiast na przekazywanie środków między kontami znajdującymi się w dwóch różnych bankach z pominięciem sesji wychodzących oraz przychodzących. W większości banków są realizowane całodobowo lub jedynie z krótkimi przerwami nocnymi. Ich dostarczanie następuje w czasie rzeczywistym, co oznacza, że czas, po jakim docierają na rachunki odbiorców, liczony jest nawet w sekundach. Sam koszt takich przelewów dostępny jest w rankingu kont osobistych oraz rankingu kont firmowych.