Jak zamknąć konto w banku Credit Agricole?

0

Otwierając konto w banku, raczej nie myślimy o jego zamykaniu. Czasem jednak bywa to konieczne, np. kiedy będziemy chcieli zmienić bank albo usunąć konto, z którego po prostu nie będziemy chcieli już korzystać. Warto więc wiedzieć, jak zamknąć konto, bo często procedura ta jest inna niż jego otwarcie, a każdy bank ma swoje przepisy. W CreditAgricole o ile można założyć konto w niemal każdy sposób, o tyle zamknąć można już tylko osobiście w oddziale. Jak zamknąć konto w banku Credit Agricole?

Zamknięcie konta w CreditAgricole – tylko w oddziale

Zamknięcie konta w oddziale jest szybkie, ale mało wygodne, jeśli nie ma się oddziału banku w pobliżu domu. Warto zweryfikować na stronie gdzie znajduję się najbliższa placówka. Nie trzeba przygotowywać żadnych pism ani szukać gotowych formularzy. Wystarczy przyjść do oddziału z dowodem osobistym. Nie trzeba od razu też zamykać bankowości elektronicznej ani oddawać kart. Można z nich jeszcze korzystać do upłynięcia okresu rozliczeniowego. Przed pójściem do oddziału trzeba jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwsza to to, że przed zamknięciem konta trzeba samodzielnie wypłacić środki z konta oszczędnościowego. Jeśli tego nie zrobimy, zostaniemy o to poproszeni w banku. Wtedy trzeba będzie mieć ze sobą telefon z internetem oraz dostęp do bankowości elektronicznej, gdyż bank nie ma w oddziałach komputerów dostępnych dla klientów. Druga rzecz natomiast dotyczy sytuacji, gdy nie zamierzamy już korzystać z e-bankowości. Jeśli na koncie mamy środki albo mają wpłynąć w czasie okresu wypowiedzenia, trzeba podać dane innego konta do przelania tych środków. Zaś w razie zaległości wobec banku i braku wystarczających środków na koniec należy je wpłacić.

Funkcjonowanie innych produktów powiązanych z kontem czy debet bądź nadwyżka na koncie spowoduje, że konto nie zostanie zamknięte i trzeba będzie od nowa się o to starać i wrócić do oddziału banku. Czas procedury zależy od sprawności konsultanta, wnikliwości co do przyczyn zamykania konta oraz usilności namawiania na pozostanie klientem banku. Jednak więcej niż kilkanaście minut nie powinno to trwać.

Czy można zamknąć konto w CreditAgricole korespondencyjnie?

Oficjalnie istnieje także możliwość korespondencyjnego zamknięcia konta. Warto jednak pamiętać o nadaniu przesyłki poleconej z potwierdzeniem odbioru, aby było pewne, że przesyłka dotarła i kiedy ruszył okres wypowiedzenia. CreditAgricole również nie ma żadnych wzorów ani formularza wypowiedzenia. Klient sam może sformułować pismo z dużą swobodą, ale muszą się w nim znaleźć jego dane osobowe, wskazanie wszystkich produktów i usług, które mają być zamknięte, powód zamknięcia rachunku, dane konta, na które mają zostać wypłacone środki po upływie okresu wypowiedzenia, data, miejscowość oraz własnoręczny podpis klienta, zgodny z podpisem złożonym na karcie wzorów podpisu przy zakładaniu konta.

Im więcej szczegółów podamy i im dokładniej sprecyzujemy, z czego chcemy zrezygnować, tym większe szanse na skuteczne zamknięcie konta. Nie ma jednak pełnej gwarancji zamknięcia bankowości elektronicznej, bo informacje o tym nie są jednoznaczne. Jedni doradcy twierdzą, że można to zrobić korespondencyjnie, a inni, że jedynie w oddziale. Trudno powiedzieć, jak kompetentna jest osoba, która przejmie pismo, więc jeśli chcemy rozstać się z bankiem szybko (np. ze względu na karencję, po upływie której będzie można znów korzystać z promocji dla nowych klientów) lepiej udać się do oddziału i załatwić formalności w kilkanaście minut. Jeśli jednak zdecydujemy się na drogę korespondencji, pismo należy wysłać na adres CreditAgricole Bank S.A. ul. Legnicka 48 bud. C-D, 54-202 Wrocław.

Jak zamknąć konto w banku Credit Agricole poprzez… otwarcie?

Warto wiedzieć też, że jest jeszcze jeden sposób na pożegnanie się z bankiem CreditAgricole. Wystarczy… otworzyć konto w innym banku. Złożenie w innym banku wniosku o przeniesienie produktów posiadanych w CreditAgricole spowoduje automatyczne zamknięcie ich w CA. Wybierając ten sposób trzeba wskazać, jakich dokładnie produktów dotyczy wniosek i pamiętać, by podpis pod upoważnieniem dla nowego banku do podjęcia niezbędnych działań, był identyczny z obecnym w dokumentacji CA.

Specjalna oferta dla klientów kończących współpracę z CA

Zamknięcie konta w oddziale ma jednak swoje zalety. Na przykład doradca może zaproponować specjalną ofertę dla klientów chcących zakończyć współpracę z CA. Może to być np. 2,5% zwrotu za rachunki (prąd, gaz, internet, telewizja, telefon) przez pół roku po 25 zł miesięcznie (max 150 zł) lub 150 zł za przekazywanie przez 6 miesięcy wypłat do CA czy też zwrot 1% wydatków kartą debetową przez rok (także max 150 zł). Oferty mogą być różne, bo banki są gotowe na różne rzeczy, by zatrzymać klienta, zwłaszcza takiego, który był cały czas uczciwy wobec banku.

Ile wynosi okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia rozpoczyna się w momencie otrzymania wypowiedzenia przez bank i trwa 30 dni. W tym czasie można jeszcze korzystać z kart i bankowości elektronicznej. Aby zamknąć konto w CreditAgricole, należy uregulować wszelkie należności wobec banku, bo tylko wtedy jest to możliwe. Trezba też wskazać konto, na któe mają zostać wypłacone środki z konta zamykanego. Jeśli uda się osiągnąć wyzerowanie konta, zostanie ono zamknięte. Jeśli nie – pozostanie aktywne. Bank niestety nie informuje o rozpoczęciu dyspozycji, więc po 30 dniach warto zalogować się do bankowości elektronicznej i sprawdzić, czy konto zostało zamknięte. Jeśli nie – trzeba udać się do oddziału banku i wyjaśnić, dlaczego konto jeszcze nie jest zamknięte.

Anulowanie zgód marketingowych

Zawsze, kiedy chcemy zamówić cokolwiek czy podjąć jakąkolwiek współpracę, musimy wyrazić zgody marketingowe, zwłaszcza jeśli chcemy skorzystać z jakichś promocji. Dotyczy to również zakładania konta bankowego. Chcąc je zamknąć musimy więc pamiętać o tym, by anulować zgody zaznaczone przy zakładaniu. Jeśli tego nie zrobimy, bank nadal będzie przechowywał i przetwarzał nasze dane i wysyłał nam SMS-y czy e-maile z ofertami kont, kredytów czy pożyczek i z informacjami o różnych promocjach. Jeśli tego nie chcemy, musimy anulować zgody, a wtedy bank usunie z systemu nasze dane i nie otrzymamy już żadnej korespondencji. Prośbę można zgłosić podczas składania wypowiedzenia w oddziale banku albo odwołać zgody samodzielnie w bankowości elektronicznej. W tym celu należy wybrać ustawienia konta, opcję Twoje dane, a następnie Twoje zgody.

Czy da się w CA zamknąć konto szybko?

Nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Każdy sposób wymaga trochę czasu. Zamknięcie konta w oddziale jest najszybsze, ale wszystko zależy od naszych możliwości czasowych i tego, jak daleko od domu mamy oddział i kiedy możemy tam się udać. Oczywiście wszystko też zależy od tego, czy nie mamy żadnych zobowiązań wobec banku do uregulowania. Droga korespondencyjna wydaje się dłużej trwać, ponieważ nie wiadomo, kiedy przesyłka dotrze do banku. Najlepiej wysłać list poleconym priorytetem z potwierdzeniem odbioru. Wtedy jest pewność, że dojdzie szybko i dostaniemy potwierdzenie, że została odebrana. Pamiętać trzeba też o 30 dniowym okresie wypowiedzenia, po upływie którego dopiero konto zostanie zamknięte.

Oddział banku wydaje się pewniejszą opcją. Załatwienie formalności zajmuje kilkanaście minut plus czas niezbędny na dotarcie do oddziału i powrót do domu. Daje to też możliwość rozmowy z konsultantem, rozwiania wszelkich wątpliwości, zadania pytań czy otrzymania ciekawych propozycji typu atrakcyjna premia, jeśli zrezygnuje się ze składania wypowiedzenia. Tylko od nas zależy, czy damy się skusić, czy twardo staniemy przy zamknięciu konta, pewni swojej decyzji.

Jak nie Credit Agricole, to co? W tym przypadku najlepiej sprawdzić nasz ranking kont osobistych. Gdzie podpowiadamy, które rachunki warto wybrać. Jednocześnie warto porównać, w których bankach w łatwy sposób zamkniemy konto.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
2.3/5 (Ilość ocen: 3)
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.