Jak wpłacić euro we wpłatomacie?

0

Po przyjeździe z zagranicy pozostaje nam nieraz gotówka w obcej walucie np. Euro. Noszenie takich pieniędzy w portfelu lub trzymanie w skarpecie do następnego wyjazdu to nie optymalne rozwiązanie. Zwłaszcza jeśli nie planujemy w najbliższym czasie kolejnej podróży po strefie Euro. Banknoty przechowywane w ten sposób łatwo zgubić lub przez przypadek wyprać w pralce. Jeśli posiadamy konto walutowe, to własnie na nim chcemy trzymać nasze środki. W tej sytuacji pojawia się problem: np. „Jak wpłacić euro we wpłatomacie?”.

Czy można wpłacić euro we wplatomacie?

Niestety nie jest to tak prosta sprawa jak wpłata polskich złotówek. Wpłata obcych walut, w tym euro, we wpłatomatach na terenie Polski jest praktycznie niemożliwa. Takiej usługi nie oferuję ani Euronet, ani Planet Cash. Co więcej praktycznie żaden bank komercyjny w Polsce nie ma wpłatomatów z opcją wpłaty Euro, oprócz…. Pozytywnie wyróżnia się pod tym względem jedynie bank Citi Handlowy. Klienci, którzy posiadają konto walutowe w Citibanku, mogą w urządzeniach własnych banku wpłacać i wypłacać euro, dolary amerykańskie czy funty i to bez ponoszenia dodatkowych opłat. Ilość tych bankomatów-wpłatomatów jest jednak bardzo ograniczona, łącznie ok. 20 w całej Polsce i są one dostępne jedynie w dużych miastach – aż kilka z podanej liczby zlokalizowanych jest w Warszawie. Sporo klientów Citibanku nie ma zatem możliwości skorzystania z tego rozwiązania. Jeśli waś interesuje ta opcja, warto sprawdzić samo konto w rankingu kont osobistych.

Wpłata euro na konto walutowe w oddziale banku

Zdecydowanie bardziej osiągalnym rozwiązaniem jest wpłata euro podczas wizyty w oddziale. Dokonamy tej operacji praktycznie w każdym banku, który prowadzi konta walutowe. W wielu instytucjach nie wiąże się ona z żadnymi kosztami, przynajmniej jeśli chodzi o pierwszą transakcję w miesiącu. Lepiej natomiast unikać wpłat bilonu – koszt realizacji takiej wpłaty w niektórych bankach (np. PKO BP) to aż 50% jej wartości! Inne, np. Alior Bank, w ogóle nie obsłużą klienta z monetami, ponieważ przyjmują wyłącznie banknoty. Więcej na temat wpłat i wypłat walut obcych przeczytacie w naszym dedykowanym poradniku.

Wpłata złotówek i wymiana w kantorze banku

Jeśli nie po drodze nam do stacjonarnego oddziału banku, za to mamy w pobliżu tradycyjny kantor walutowy, możemy skorzystać z alternatywnego rozwiązania. W kantorze wymieniamy euro na złotówki, z którymi udajemy się do wpłatomatu, finalnie środki wylądują na naszym rachunku. Jeżeli potrzebujemy euro, środku można wymienić przez internet. Gdzie najtaniej wymienicie walutę, sprawdzicie czytając nasz test. Alternatywnie możecie skorzystać z kantoru we własnym banku. Dedykowany kantor udostępnia coraz więcej banków, oferując wymianę pieniędzy po korzystnych kursach. Zlecenie wymiany waluty można w każdym z nich złożyć praktycznie przez całą dobę 7 dni w tygodniu, a znajdziemy również takie, w których sama wymiana realizowana jest 24/7 – kantor Alior Banku, PKO BP i Citi Kantor. Pieniądze z kantoru przelejemy bezpośrednio na własne konto walutowe.

Wymiana pieniedzy w fintechu

FinTechy to pozabankowe podmioty dostarczające innowacyjne rozwiązania technologiczne w zakresie usług finansowych. FinTechami oferującymi wymianę walut są m.in. Revolt i Aion Bank. Złotówki na euro wymienimy w nich po opłacalnym kursie – podobnym do tego w kantorach internetowych banków. Aion Bank nie posiada ponadto limitu kwotowego, po przekroczeniu którego byłaby naliczana prowizja od wymiany, i ma bardzo atrakcyjny spread. W Revoult bez płacenia prowizji wymienimy równowartość 5 tys. zł/miesiąc. Wymiana bez prowizji w przypadku tego FinTechu jest możliwa od poniedziałku do piątku. 

Wpłata innych walut na konta walutowe

Wpłatomaty Citi Handlowego przyjmują oprócz euro także dolary amerykańskie. Znakomita większość banków prowadzi obsługę gotówkową walut obcych i w oddziałach bez problemu dokonamy wpłaty dolarów amerykańskich, funtów brytyjskich i franków szwajcarskich. Istnieją jednak od tego pewne wyjątki, np. w mBanku nie zostaną przyjęte funty ani franki. Podobnie w ING Banku Śląskim nie uda nam się zasilić konta walutowego frankami. Z drugiej strony znajdziemy również banki, które rozszerzyły obsługę gotówkową na inne waluty, jak Bank Pekao. W  internetowych kantorach bankowych lista wymienianych walut jest bardzo długa, tak samo w przypadku FinTechów.

Czy do wplatomatu mozna wplacic Euro?

To zależy, jeśli mamy konto w Citi Handlowym to istnieje taka możliwość. Niestety w pozostałych bankach nie ma opcji wpłaty Euro do wpłatomatu.

Czy można wpłacić euro do wpłatomatu PKO BP?

Niestety nie, urządzenia tego banku nie obsługują wpłaty walut obcych. Taka usug dostępna jest jedynie dla klientów Citi Handlowego i ich urządzeń własnych (jednak klienci PKO BP nie mają możłiwości skorzystania z tych urządzeń).

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
3.6/5 (Ilość ocen: 7)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *