Karty Kredytowe w programie Miles and More, czyli Diners club oraz mBank

Wydawaj i zarabiaj

Od ponad roku używam karty kredytowej oferującej cashback, w postaci mil w ofercie Miles and More. Na produkt ten trafiłem przypadkowo, a założenie jego okazało się bardzo trafną decyzją. W okresie korzystania z oferty przyzwyczaiłem się do używania karty płatniczej przy każdej stosownej okazji. Konsekwencja podczas korzystania z oferty i trzymanie się założeń programu pozwoliły mi na zebranie 18 631 bonusowych mil Miles and More, przez okres dokładnie 18 miesięcy. Wartość jednej mili to około 0,056 PLN, tak więc ilość zebranych przeze mnie mil przekracza 1040 zł. W programie Kart Kredytowych oprócz mil, możemy również otrzymywać benefity w postaci darmowego ubezpieczenia w podróży i bezpłatne wejścia do saloników lounge na lotniskach. Poniżej przeanalizuję możliwości dwóch programów kart kredytowych.

Mile w programie Miles and More

Największym plusem posiadania mil w programie Miles and More jest możliwość ich wymiany na bilety lotnicze.  Warto jednakże wiedzieć, że kupując bilet za mile będziemy musieli pokryć gotówką koszt podatków. W związku z powyższym najbardziej opłacalną jest ich wymiana na loty poza Europę, ze względu na dopłaty do podatków.

W ofercie promocyjnej za bilet do Stanów Zjednoczonych lub Azji zapłacimy od 25 do 35 tys. mil i dodatkowo podatki, w kwocie od 600 zł w górę. Na stronie programu Miles and More możemy sprawdzić aktualne promocje milowe.

Linie lotnicze Lot w okresach co 2-3 poniedziałki proponują na swojej stronie loty  za mile, w których podróż w obie strony w obrębie Europy kosztuje 7 000 mil, a lot w dwie strony do USA to koszt 25 000 mil. Oczywiście oprócz mil należy pokryć koszt podatków (np. w podróży do Los Angeles około 600-700 zł). Aktualne promocje Lot-u sprawdzimy na stronie.

W przypadku promocyjnych lotów innych linii okazje milowe dostępne są pod tym adresem.

Dlaczego warto korzystać z programów kart kredytowych?

Jest to korzystna oferta dla osób aktywnie używających kart debetowych lub kredytowych. Opłaca się ona w przypadku miesięcznych obrotów powyżej 1500 zł. Cashback z transakcji biorąc pod uwagę wartość mil wynosi ok. 1%. Jest to całkiem dobry wynik i przy regularnych płatnościach daje możliwość zebrania sporej ilości mil. Zakładając każdą z dwóch kart otrzymamy na start 2 000 mil Miles and More.

Poniżej, w tabeli zamieszczono porównanie instytucji finansowych oferujących karty kredytowe z możliwością zbierania mil.

KartaDiners Club LotmBank M&MmBank M&M Premium
Opłata za wydanie Karty i 1 rok350 zł100 zł300 zł
Opłata w kolejnym roku350 zł0 zł lub 200 zł 0 zł, 300 zł lub 600 zł
Zwolnienie z opłaty rocznej60 tys. obrotu – możliwość negocjacji zwolnienia z opłaty18 tys. obrotu lub 240 transakcji60 tys. obrotu – 0 zł

40 tys. obrotu – 50 % opłaty rocznej tj. 300 zł

Mile za transakcje5 zł = 1 mila6 zł = 1 mila4 zł = 1 mila
Ubezpieczenie podróży w pakiecie1 mln złBrakBrak
Saloniki lounge na lotniskach5 wejść za darmo co roku.BrakBrak
Fast TrackTakBrakBrak
Usługa conciergeBrakTakTak
Ochrona milBrakTakTak
Kliknij tu, aby założyćKliknij tu, aby założyćKliknij tu, aby założyć

 

Porównanie kursów walut

Przy porównaniu kursów walut dla pary USD/PLN oraz EUR/PLN, jako punkt odniesienia przyjmę średni kurs NBP. Przykładowe kursy zakupu waluty z dnia 30.08.2018r:

KartaDiners ClubmBank MastercardŚredni kurs NBP
Zakup USD3,87943,84103,6724
Zakup EUR4,52234,47254,2917

 

Z powyższej tabeli wynika, że przelicznik walutowy w mBank jest trochę korzystniejszy niż w DinerClub. Tabela uwzględnia prowizje za przewalutowanie w przypadku kursów z mBanku. Kursy oferowane przez obie instytucje finansowe są mniej korzystne od średniego kursu NBP. W przypadku wydatków w walutach innych niż złotówka, warto korzystać z karty Revolut, gdzie kursy przewalutowania są najlepsze!. Więcej o darmowej karcie Revolut przeczytacie tu.

Ubezpieczenie Diners Club

Znając koszt posiadania karty kredytowej Diners Club Lot, rozpatrzmy korzyści wynikające z jej użytkowania. W pierwszej kolejności chciałbym omówić ubezpieczenie, które otrzymujemy w pakiecie, a obejmuje ono m.in.:

 • OC w życiu prywatnym (do 1 000 000 PLN)
 • Ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance (do 300 000 PLN)
 • Obsługę prawną w standardzie (do 20 000 PLN)
 • Ubezpieczenie opóźnienia podróży powyżej 4 h (do 900 PLN)
 • Choroby przewlekłe w standardzie ubezpieczenia
 • Czas pojedynczej podróży do 30 lub 180 dni, w zależności od formy aktywacji ubezpieczenia

Korzystnym dla nas zapisem jest objęcie ubezpieczeniem członków rodziny; małżonka, rodziców, dzieci i partnera/partnerki, o ile prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe. W tym przypadku nie musimy kupować dodatkowej asekuracji dla rodziny, która z nami podróżuje. Okres ochrony zaczyna się w momencie przekroczenia granicy naszego kraju i kończy w dniu powrotu (maksymalny okres trwania ubezpieczenia to 180 dni w przypadku automatycznej aktywacji i 30 dni w przypadku manualnej). Sumy, jak i zakres ubezpieczenia powinny wystarczyć w przypadku większości standardowych turystycznych podróży.

Jak aktywować ubezpieczenie Diners Club

Nasze ubezpieczenie możemy aktywować na 2 sposoby: automatycznie lub manualnie. Pierwszym bezpłatnym sposobem włączenia produktu jest pokrycie dowolnego kosztu podróży (zakup biletów, zaliczkę w biurze podróży, zakwaterowanie lub wynajem pojazdu za granicą) przy użyciu karty kredytowej Diners Club Lot. Płatność powinna być rozliczona na karcie; rezerwacja z bookingu i rezerwacja samochodu bez realizacji transakcji nie będzie działać. Przykładowo, jeżeli dokonamy płatności za hotel dopiero w 3-cim dniu podróży, nasze ubezpieczenie aktywuje się dopiero w momencie transakcji. Podróżując samochodem za granicę wystarczy, że zatankujemy samochód przed granicą i w ciągu 24 h od przekroczenia granicy dokonamy dowolnej płatności kartą. Okres ochrony ubezpieczeniowej wynosi 180 dni od momentu aktywacji , czyli przekroczenia granicy.

Drugi sposób, czyli manualna aktywacja jest dużo prostsza, ale niestety płatna. Dokonujemy jej na stronie Diners Club przed podróżą. Mamy możliwość wykupienia pakietu 5-ciu ręcznych aktywacji w cenie 120zł/rok. Opłata w tym przypadku pobierana jest co miesiąc w kwocie 10 zł. Gdy obroty na karcie w danym miesiącu wyniosą min. 2000zł Diners Club zwolni nas z opłaty (w danym miesiącu). Jeżeli potrzebujemy tylko jednorazowego ubezpieczenia, mamy możliwość jego aktywacji w cenie 67 zł. W tym przypadku warto skalkulować opłacalność, ponieważ przy realizowaniu odpowiednich obrotów w skali miesiąca pakiet 5-ciu aktywacji i tak będzie zwolniony z opłaty.

Saloniki Lounge na lotniskach.

Saloniki Lounge to specjalne miejsca na lotniskach, w których bez opłat możemy zjeść posiłek oraz zaspokoić pragnienie i zrelaksować się w miłej atmosferze. Do tych miejsc możemy wejść posiadając odpowiednią kartę lub dokonując opłaty (zwykle waha się ona w granicach 100 – 200 zł/wejście w przeliczeniu na polską walutę).

Karta kredytowa Diners Club Lot oferuje 5 bezpłatnych wejść w roku do saloników lounge, pod warunkiem, że w okresie 30 dni poprzedzających wizytę wykonamy obrót na karcie na sumę co najmniej 1000 zł. W innym przypadku nasza wizyta kosztować będzie 100 zł. Listę dostępnych saloników możemy sprawdzić na tej stronie. Ta opcja jest szczególnie doceniana w przypadku długich przesiadek lub opóźnienia lotu. Warto mieć możliwość bezpłatnego skorzystania z tej luksusowej usługi.

Możliwość zbierania Mil „Miles and More”

Dokonując płatności kartą kredytową otrzymamy za każde wydane 5 zł, 1 milę w programie „Miles and More”. Punkty na naszym koncie Diners Club pojawią się automatycznie. Transfer na konto Miles and More musimy zlecić, a minimalna wypłata to 500 mil. Powyższa karta nie zapewnia ochrony wygasających mil, jednak nie wygasną one, o ile w danym miesiącu zasilimy milami nasze konto.

Pozostałe usługi

Dzięki karcie Diners Club mamy możliwość bezpłatnego skorzystania z tzw.  Fast Track na lotniskach w Warszawie, Modlinie, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku oraz w Wiedniu.  Usługa Fast Track polega na przejściu kontroli bezpieczeństwa bez czekania w kolejce. Należy pamiętać, iż usługa działa jedynie na wybranych lotniskach. Z drugiej strony w przypadku spóźnienia na lotnisko Fast Track Diners Club może “uratować nam życie”.

Posiadacze karty mają możliwość zakupu mil „Miles and More” na stronie Diners Club. Cena za pakiety mil kształtuje się w następujący sposób:

 • Wariant 1 – 500 Punktów DC w cenie 30 PLN brutto
 • Wariant 2 – 1 000 Punktów DC w cenie 58 PLN brutto
 • Wariant 3 – 5 000 Punktów DC w cenie 285 PLN brutto
 • Wariant 4 – 10 000 Punktów DC w cenie 560 PLN brutto

Przeliczenie: 1 punkt DC = 1 Mila Miles and More. Ta opcja jest wygodna, w przypadku gdy do planowanego lotu lub usługi brakuje nam mil.

Minusy karty Diners Club Lot

W obecnym momencie nie zapłacimy kartą w większości sklepów internetowych. W przypadku sklepów stacjonarnych, jest ona akceptowana w 75% wszystkich punktów handlowo-usługowych. Spośród centrów rozliczeniowych akceptują ją: Elavon Financial Services, eService Sp. z o.o., First Data Polska SA, SIX Payment Services, Polskie ePłatności SA, Pekao SA, Kapsch. W związku z powyższym Diners Club Lot traktowałbym jako kartę dodatkową i płacił nią w miejscach gdzie jest to możliwe.

Podsumowanie Diners Club

Posiadanie tego typu karty, jeżeli często podróżujemy po świecie, jest pozycją obowiązkową, szczególnie poza granicami Unii Europejskiej. Warto ją posiadać nawet dla samego ubezpieczenia, którego zakres obejmuje opóźnienia lotu powyżej 4 godzin, zgubienie bagażu i inne. W przypadku rodzin wystarczy jedna karta, aby wszyscy podróżujący zostali objęci ubezpieczeniem, jednak suma ubezpieczenia jest jedna dla całej rodzinie. Sprawdź nasz test karty Diners Club Lot.

Karta Miles and More od mBanku

Atutem tej karty jest liczba punktów sprzedaży, które ją akceptują. Przez 18 miesięcy korzystania nigdy nie miałem problemów z dokonywanie płatności. Koszt użytkowania jest również niższy, a w podstawowej wersji zostaniemy zwolnieni z opłaty za prowadzenie karty, jeżeli w danym roku dokonamy 240 transakcji lub wykonamy obrót na kwotę 18 000 zł. Nie są to wygórowane wymagania dla przeciętnego Polaka, który bez problemu uniknie opłaty za prowadzenie karty. Karta jest niestety bardzo podstawowa i poza możliwością zbierania mil nie oferuje praktycznie nic więcej. Z drugiej strony plusem jest ochrona mil. Tak długo jak ją posiadamy nasze mile nie wygasają. Dotyczy to zarówno mil statutowych jak i premiowych. Podczas codziennych płatności dużo lepiej sprawdza się karta od mBanku, jednak oferuje ona znacznie mniej benefitów. Plusem jest możliwość bezpłatnego doładowania karty Revolut za pomocą tej karty kredytowej, kartą Diners Club nie możemy uzupełnić salda konta Revolut.

Podsumowanie

Największym atutem karty mBank jest jej powszechna akceptowalność w punktach usługowo-handlowych. Bez problemu i dodatkowej opłaty możemy nią doładować konto Revolut’a. Jednocześnie tak długo jak posiadamy tę kartę nasze mile nigdy nie wygasną. Minusem jest okrojona oferta, gdzie poza milami za transakcje nic nie otrzymujemy. 

Karta kredytowa Diners Club Lot kusi nas świetnym ubezpieczeniem podróżnym oraz darmowymi wejściami do saloników typ lounge na lotniskach. Minusem jest ograniczona liczba punktów handlowo-usługowych, które ją akceptują. W większości przypadków podczas płatności internetowych będziemy musieli korzystać z innej karty. Z drugiej strony opinie o karcie Diners Club są raczej pozytywne.

Przydatne dokumenty

Tabela opłat i prowizji

Zapisz się do naszego Newslettera!

Chcesz być na bieżąco informowany o najnowszych ofertach i promocjach? Zapisz się!

14 komentarzy
 1. Odpowiedz
  łukasz 3 października 2018 14:49

  czy po tym roku mogę normalnie zrezygnowac z tej karty diners ? i co ja zrezygnuje o miesiac za późno ? wtedy płace za cały rok z góry?

  • Odpowiedz finhack
   finhack 3 października 2018 15:32

   Po roku jak najbardziej można zrezygnować, okres wypowiedzenia to 30 dni. W tym wypadku, należy złożyć wypowiedzenie na miesiąc przed upływem roku. Wypowiedzenie można złożyć drogą mailową, według naszej opinii najwygodniejszy sposób.

 2. Odpowiedz
  Mateusz 22 października 2018 13:09

  Karty mBankowe jak najbardziej mają ubezpieczenie podróżne

 3. Odpowiedz
  Kuba 22 października 2018 17:19

  Czy kartą M&M Lot możemy doładowć Revolut’a?

  • Odpowiedz finhack
   finhack 22 października 2018 17:41

   niestety nie

   • Odpowiedz
    Mateusz 22 października 2018 18:34

    Kartą mBank M&M jak najbardziej można.

    • finhack
     finhack 22 października 2018 18:56

     mBanku M&M jak najbardziej, Dinersclub Lot niestety nie.

 4. Odpowiedz
  Anonim 7 grudnia 2018 00:44

  A gdzie można doładować karta diner Club jakiś portfel ? 🙂 płatność przez paypal komuś ta karta konwertuje z USD na pln wiec płaci się za walutę niepotrzebnie. Ktoś jakieś pomysły ?

  • Odpowiedz finhack
   finhack 7 grudnia 2018 11:45

   Niestety portfele internetowe, karty prepaid odpadają. Zostają jedynie sklepy, stacje paliw lub wypłata środków z bankomatu (prowizja 5%).

   • Odpowiedz
    ANONIM 10 grudnia 2018 15:32

    Teraz za wypłatę w DC jest 4%, ale to i tak mija się z celem. Szukam jakiejś innej metody, ale póki co nic nie wiadomo.

    • finhack
     finhack 10 grudnia 2018 18:29

     Jest sposób niezbyt moralny, zrobić zakupy w Castoramie, a później je zwrócić. W przypadku mniejszych kwotach (do kilkuset zł), jest możliwość otrzymania zwrotu w gotówce. Osobiście miałem kilka takich przypadków, gdzie zwrot był gotówkowy przy płatności kartą (nie robiłem celowo tego typu transakcji). Niestety, jest to w pewnym stopniu żerowanie na dobrej polityce sklepu.

  Dodaj swoją opinie

  Finhack
  Login/Register access is temporary disabled
  Porównaj wybrane konta
  • Total (0)
  Porównaj
  0