Karty Kredytowe w programie Miles and More, czyli Diners club oraz mBank

30

Wydawaj i zarabiaj

Od ponad roku używam karty kredytowej oferującej cashback, w postaci mil w ofercie Miles and More. Na produkt ten trafiłem przypadkowo, a założenie jego okazało się bardzo trafną decyzją. W okresie korzystania z oferty przyzwyczaiłem się do używania karty płatniczej przy każdej stosownej okazji. Konsekwencja podczas korzystania z oferty i trzymanie się założeń programu pozwoliły mi na zebranie 89 631 bonusowych mil Miles and More, przez okres dokładnie 42 miesięcy. Wartość jednej mili to około 0,056 PLN, tak więc ilość zebranych przeze mnie mil przekracza 5000 zł. W programie Kart Kredytowych oprócz mil, możemy również otrzymywać benefity w postaci darmowego ubezpieczenia w podróży i bezpłatne wejścia do saloników lounge na lotniskach. Poniżej przeanalizuję możliwości dwóch programów kart kredytowych.

Mile w programie Miles and More

Największym plusem posiadania mil w programie Miles and More jest możliwość ich wymiany na bilety lotnicze.  Warto jednakże wiedzieć, że kupując bilet za mile będziemy musieli pokryć gotówką koszt podatków. W związku z powyższym najbardziej opłacalną jest ich wymiana na loty poza Europę, ze względu na dopłaty do podatków.

W ofercie promocyjnej za bilet do Stanów Zjednoczonych lub Azji zapłacimy od 25 do 35 tys. mil i dodatkowo podatki, w kwocie od 600 zł w górę. Na stronie programu Miles and More możemy sprawdzić aktualne promocje milowe.

Linie lotnicze Lot w okresach co 2-3 poniedziałki proponują na swojej stronie loty  za mile, w których podróż w obie strony w obrębie Europy kosztuje 7 000 mil, a lot w dwie strony do USA to koszt 25 000 mil. Oczywiście oprócz mil należy pokryć koszt podatków (np. w podróży do Los Angeles około 600-700 zł). Aktualne promocje Lot-u sprawdzimy na stronie.

W przypadku promocyjnych lotów innych linii okazje milowe dostępne są pod tym adresem.

Dlaczego warto korzystać z programów kart kredytowych?

Jest to korzystna oferta dla osób aktywnie używających kart debetowych lub kredytowych. Opłaca się ona w przypadku miesięcznych obrotów powyżej 1500 zł. Cashback z transakcji biorąc pod uwagę wartość mil wynosi ok. 1%. Jest to całkiem dobry wynik i przy regularnych płatnościach daje możliwość zebrania sporej ilości mil. Zakładając każdą z dwóch kart otrzymamy na start 2 000 mil Miles and More.

Poniżej, w tabeli zamieszczono porównanie instytucji finansowych oferujących karty kredytowe z możliwością zbierania mil.

KartaDiners Club LotmBank M&M(wycofany)mBank M&M Premium(wycofany)
Opłata za wydanie Karty i 1 rok350 zł100 zł300 zł
Opłata w kolejnym roku350 zł0 zł lub 200 zł 0 zł, 300 zł lub 600 zł
Zwolnienie z opłaty rocznej60 tys. obrotu – możliwość negocjacji zwolnienia z opłatyOd 19.08.202 opłata roczna za kartę,będzie bezwarunkowaOd 19.08.202 opłata roczna za kartę,będzie bezwarunkowa
Mile za transakcje5 zł = 1 mila6 zł = 1 mila4 zł = 1 mila
Ubezpieczenie podróży w pakiecie1 mln złBrakBrak
Saloniki lounge na lotniskach4 wejść za darmo co roku.BrakBrak
Fast TrackTakBrakBrak
Usługa conciergeBrakTakTak
Ochrona milBrakTakTak
 Kliknij tu, aby założyćKliknij tu, aby założyćKliknij tu, aby założyć

UWAGA! od 19.08.2020 mBank  wprowadza bezwarunkową opłatę roczną za karty kredytowe w programie Miles and More.  Obecnie (26.08.2021 produkt został wycofany z oferty a od października zbieranie mil nie będzie możliwe. W tym przypadku jedyną opcją będzie karta Diners Club ze względu na ubezpieczenie i saloniki, jeśli podróżujemy 1-2 razy do roku za granice (szczególnie Unii Europejskiej), koszt prowadzenia produktu nam się zwróci. Dodatkowo od 30.11.2019 mBank wyłączył z naliczania mil za obrót kartą transakcje polegające na doładowaniu portfeli internetowych itp. Chodzi o doładowanie np. Revoluta. Wcześniej tego typu transakcje były zaliczane do obrotu kartą.

mBank w związku z wycofaniem produktu, przedłużył ważność wszystkich zgromadzonych mil co najmniej do 30 września 2022 roku.

Obecnie najbardziej opłacalną opcją jest karta Premium Vintage, przy opłacie 800 zł rocznie otrzymujemy do 10 wizyt w salonikach/rocznie oraz wyższe sumy ubezpieczenia. W przypadku ubezpieczenia nie musimy dokonywać manualnej „aktywacji”, jak ma to miejsce w przypadku standardowej oferty Diners Club Lot. Najlepszą rzeczą w tej ofercie jest możliwość wyrobienia 3 kart dodatkowych np. dla żony, brata, siostry itp. W typ przypadku każda z tych darmowych kart ma osobny limit 10 wejść do saloników oraz ubezpieczenie. Jeśli rozłożymy opłatę na 4 osoby to każdy użytkownik zapłaci 200 zł/rocznie. Ta opłata zwróci się po jednej podróży i wejściu do saloniku 🙂

Porównanie kursów walut

Przy porównaniu kursów walut dla pary USD/PLN oraz EUR/PLN, jako punkt odniesienia przyjmę średni kurs NBP. Przykładowe kursy zakupu waluty z dnia 30.08.2018r:

KartaDiners ClubmBank MastercardŚredni kurs NBP
Zakup USD3,87943,84103,6724
Zakup EUR4,52234,47254,2917

Z powyższej tabeli wynika, że przelicznik walutowy w mBank jest trochę korzystniejszy niż w DinerClub. Tabela uwzględnia prowizje za przewalutowanie w przypadku kursów z mBanku. Kursy oferowane przez obie instytucje finansowe są mniej korzystne od średniego kursu NBP. W przypadku wydatków w walutach innych niż złotówka, warto korzystać z karty Revolut, gdzie kursy przewalutowania są najlepsze!. Więcej o darmowej karcie Revolut przeczytacie tu.

Ubezpieczenie Diners Club

Znając koszt posiadania karty kredytowej Diners Club Lot, rozpatrzmy korzyści wynikające z jej użytkowania. W pierwszej kolejności chciałbym omówić ubezpieczenie, które otrzymujemy w pakiecie, a obejmuje ono m.in.:

 • OC w życiu prywatnym (do 500 000 PLN)
 • Ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance (do 300 000 PLN)
 • Obsługę prawną w standardzie (do 20 000 PLN)
 • Ubezpieczenie opóźnienia podróży powyżej 4 h (do 900 PLN)
 • Choroby przewlekłe w standardzie ubezpieczenia
 • Czas pojedynczej podróży do 30 lub 180 dni, w zależności od formy aktywacji ubezpieczenia

Korzystnym dla nas zapisem jest objęcie ubezpieczeniem członków rodziny; małżonka, rodziców, dzieci i partnera/partnerki, o ile prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe. W tym przypadku nie musimy kupować dodatkowej asekuracji dla rodziny, która z nami podróżuje. Okres ochrony zaczyna się w momencie przekroczenia granicy naszego kraju i kończy w dniu powrotu (maksymalny okres trwania ubezpieczenia to 180 dni w przypadku automatycznej aktywacji i 30 dni w przypadku manualnej). Sumy, jak i zakres ubezpieczenia powinny wystarczyć w przypadku większości standardowych turystycznych podróży.

Jak aktywować ubezpieczenie Diners Club

Nasze ubezpieczenie możemy aktywować na 2 sposoby: automatycznie lub manualnie. Pierwszym bezpłatnym sposobem włączenia produktu jest pokrycie dowolnego kosztu podróży (zakup biletów, zaliczkę w biurze podróży, zakwaterowanie lub wynajem pojazdu za granicą) przy użyciu karty kredytowej Diners Club Lot. Płatność powinna być rozliczona na karcie; rezerwacja z bookingu i rezerwacja samochodu bez realizacji transakcji nie będzie działać. Przykładowo, jeżeli dokonamy płatności za hotel dopiero w 3-cim dniu podróży, nasze ubezpieczenie aktywuje się dopiero w momencie transakcji. Podróżując samochodem za granicę wystarczy, że zatankujemy samochód przed granicą i w ciągu 24 h od przekroczenia granicy dokonamy dowolnej płatności kartą. Okres ochrony ubezpieczeniowej wynosi 180 dni od momentu aktywacji , czyli przekroczenia granicy.

Drugi sposób, czyli manualna aktywacja jest dużo prostsza, ale niestety płatna. Jeżeli potrzebujemy tylko jednorazowego ubezpieczenia, mamy możliwość jego aktywacji w cenie 67 zł.

Saloniki Lounge na lotniskach.

Saloniki Lounge to specjalne miejsca na lotniskach, w których bez opłat możemy zjeść posiłek oraz zaspokoić pragnienie i zrelaksować się w miłej atmosferze. Do tych miejsc możemy wejść posiadając odpowiednią kartę lub dokonując opłaty (zwykle waha się ona w granicach 100 – 200 zł/wejście w przeliczeniu na polską walutę).

Karta kredytowa Diners Club Lot oferuje 3 bezpłatnych wejść w roku do saloników lounge, pod warunkiem, że w okresie 30 dni poprzedzających wizytę wykonamy obrót na karcie na sumę co najmniej 1000 zł. W innym przypadku nasza wizyta kosztować będzie 100 zł. Listę dostępnych saloników możemy sprawdzić na tej stronie. Ta opcja jest szczególnie doceniana w przypadku długich przesiadek lub opóźnienia lotu. Warto mieć możliwość bezpłatnego skorzystania z tej luksusowej usługi.

Możliwość zbierania Mil „Miles and More”

Dokonując płatności kartą kredytową otrzymamy za każde wydane 5 zł, 1 milę w programie „Miles and More”. Punkty na naszym koncie Diners Club pojawią się automatycznie. Transfer na konto Miles and More musimy zlecić, a minimalna wypłata to 500 mil. Powyższa karta nie zapewnia ochrony wygasających mil, jednak nie wygasną one, o ile w danym miesiącu zasilimy milami nasze konto.

Pozostałe usługi

Dzięki karcie Diners Club mamy możliwość bezpłatnego skorzystania z tzw.  Fast Track na lotniskach w Warszawie, Modlinie, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku oraz w Wiedniu.  Usługa Fast Track polega na przejściu kontroli bezpieczeństwa bez czekania w kolejce. Należy pamiętać, iż usługa działa jedynie na wybranych lotniskach. Z drugiej strony w przypadku spóźnienia na lotnisko Fast Track Diners Club może „uratować nam życie”.

Posiadacze karty mają możliwość zakupu mil „Miles and More” na stronie Diners Club. Cena za pakiety mil kształtuje się w następujący sposób:

 • Wariant 1 – 1 000 Punktów DC w cenie 150 PLN brutto
 • Wariant 2 – 10 000 Punktów DC w cenie 900 PLN brutto

Przeliczenie: 1 punkt DC = 1 Mila Miles and More. Ta opcja jest wygodna, w przypadku gdy do planowanego lotu lub usługi brakuje nam mil.

Minusy karty Diners Club Lot

W obecnym momencie nie zapłacimy kartą w większości sklepów internetowych. W przypadku sklepów stacjonarnych, jest ona akceptowana w 75% wszystkich punktów handlowo-usługowych. Spośród centrów rozliczeniowych akceptują ją: Elavon Financial Services, eService Sp. z o.o., First Data Polska SA, SIX Payment Services, Polskie ePłatności SA, Pekao SA, Kapsch. W związku z powyższym Diners Club Lot traktowałbym jako kartę dodatkową i płacił nią w miejscach gdzie jest to możliwe.

Podsumowanie Diners Club

Posiadanie tego typu karty, jeżeli często podróżujemy po świecie, jest pozycją obowiązkową, szczególnie poza granicami Unii Europejskiej. Warto ją posiadać nawet dla samego ubezpieczenia, którego zakres obejmuje opóźnienia lotu powyżej 4 godzin, zgubienie bagażu i inne. W przypadku rodzin wystarczy jedna karta, aby wszyscy podróżujący zostali objęci ubezpieczeniem, jednak suma ubezpieczenia jest jedna dla całej rodzinie. Sprawdź nasz test karty Diners Club Lot.

Karta Miles and More od mBanku (produkt wycofany)

Atutem tej karty jest liczba punktów sprzedaży, które ją akceptują. Przez 18 miesięcy korzystania nigdy nie miałem problemów z dokonywanie płatności. Koszt użytkowania jest również niższy, a w podstawowej wersji zostaniemy zwolnieni z opłaty za prowadzenie karty, jeżeli w danym roku dokonamy 240 transakcji lub wykonamy obrót na kwotę 18 000 zł. Nie są to wygórowane wymagania dla przeciętnego Polaka, który bez problemu uniknie opłaty za prowadzenie karty. Karta jest niestety bardzo podstawowa i poza możliwością zbierania mil nie oferuje praktycznie nic więcej. Z drugiej strony plusem jest ochrona mil. Tak długo jak ją posiadamy nasze mile nie wygasają. Dotyczy to zarówno mil statutowych jak i premiowych. Podczas codziennych płatności dużo lepiej sprawdza się karta od mBanku, jednak oferuje ona znacznie mniej benefitów. Plusem jest możliwość bezpłatnego doładowania karty Revolut za pomocą tej karty kredytowej, kartą Diners Club nie możemy uzupełnić salda konta Revolut.

Podsumowanie

Największym atutem karty mBank jest jej powszechna akceptowalność w punktach usługowo-handlowych. Bez problemu i dodatkowej opłaty możemy nią doładować konto Revolut’a. Jednocześnie tak długo jak posiadamy tę kartę nasze mile nigdy nie wygasną. Minusem jest okrojona oferta, gdzie poza milami za transakcje nic nie otrzymujemy. 

Karta kredytowa Diners Club Lot kusi nas świetnym ubezpieczeniem podróżnym oraz darmowymi wejściami do saloników typ lounge na lotniskach. Minusem jest ograniczona liczba punktów handlowo-usługowych, które ją akceptują. W większości przypadków podczas płatności internetowych będziemy musieli korzystać z innej karty. Z drugiej strony opinie o karcie Diners Club są raczej pozytywne.

Przydatne dokumenty

Tabela opłat i prowizji

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.7/5 (Ilość ocen: 10)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze
30 komentarzy on “Karty Kredytowe w programie Miles and More, czyli Diners club oraz mBank”
 1. Marcin

  Diners Club wycofuje się z Polski w 2022. Do czerwca świadczą usługi, do października zamiatają. Pa pa miles and more w PL 🙁

  Odpowiedz
 2. Marek

  Uwaga na karty mBank. Ubezpieczenie nie działa. Miałem czarną kartę i nie chcieli słyszeć o jakimkolwiek odszkodowaniu za skradziony w podróży bagaż ani dokonane kartą 30 dni przed wyjazdem zakupy. ściema.

  Odpowiedz
 3. Michał

  Witam,

  mBank w podstawowej karcie MM oferował ochronę mile. Karta została wycofana ale ja ją dalej posiadam i nie przekwalifikowanej jej na inną. Po 30 września mile nie będą naliczane a co z milami już na koncie. Czy one zaczną przepadać czy dalej będzie obowiązywała „ochrona mil” ?

  Odpowiedz
  1. finhack

   Mile będa ważne do marca/czerwca 2022 roku. Po tym okresie zaczną wygasać mile starsze niż 36 miesięcy itd.

   Odpowiedz
   1. Michał

    Mbank zaproponował zmianę karty na inną dorzucając kupon nas kwotę 300 zł (do 29 września). To oznacza że nie będę już w programie MM a mile zaczną przepadać od 1 października?

    Odpowiedz
 4. Krzysztof

  Sprawdziłem dziś możliwość zakupu mil w DC i widzę, że są tylko dwa pakiety, bo 1000 punktów i 10 000 punktów do transferu. Na stronie jest jeszcze informacja o poprzednich pakietach.
  Szkoda, że pogorszyli warunki.
  A bardzo mnie interesuje czy po mBanku Miles and More nawiąże współpracę z inną instytucją finansową.
  Pamiętam, jak jeszcze był LOT Voyager, bo Pekao SA miało kartę i ja też ją miałem, potem po zmianie na Qualiflyera też była karta powiązana. Potem partnerem był Citibank. Następny właśnie mBank. Jestem ciekawy, kto się zdecyduje.

  Odpowiedz
 5. Mateusz

  Czy promocja dot zniesienia opłaty za kartę Dinersclub Lot obejmuje również kartę dodatkową?

  Odpowiedz
  1. finhack

   Nie, tylko kartę główną.

   Odpowiedz
 6. Tomek

  Napisał Pan, że:
  „Wartość jednej mili to około 0,056 PLN, tak więc ilość zebranych przeze mnie mil przekracza 1040 zł.”
  Można wiedzieć skąd taki przelicznik??
  pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. finhack

   Tyle kosztują mile w Dinersclub, 10 000 to koszt 560 PLN. Bilet do USA w promocji lotu (najmilsze poniedziałki) możemy kupić za 25 000 MIL + dopłata ok 600 zł. W przypadku promocji „meilenschnaeppschen” ceny biletów w klasie ekonomicznej do Azji (lotem) w styczniu były oferowane za 30 000 Mil + dopłaty. Lufthansa w tej samej promocji oferuje praktycznie non stop bilety do USA w cenie 30 000 Mil plus dopłaty. W przypadku biznes klasy można polecieć za 55 000 Mil plus dopłaty. Tym samym korzystając z przelicznika 560 zł za 10 000 mil bilet do stanów kosztuje od 1800 zł w Locie, trochę ponad 2 000 zł w przypadku Lufthansy. Oczywiście biletu nie kupimy w dowolnej dacie i musimy się dostosować do obecnych promocji. Uwzględniając koszt biletów w milach i dopłatę, przelicznik 0,056 PLN za mile wydaję się być logiczny.

   Odpowiedz
 7. Sławomir

  Przy tej karcie Diners niestety mile przepadaja i tak?
  Czy karta Diners obejmuje ubezpieczenie podróżne przy podrozy dluzszej niz 1 miesiac? Np.2 lub 3 ?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. finhack

   Mile nie przepadają, jeśli co miesiąc wpłyną na konto jakiekolwiek mile. W przypadku Dinersa minimalny transfer to 500, więc co miesiąc można przelewać po 500 mil. Ubezpieczenie przy automatycznej aktywacji działa do 180 dni.

   Odpowiedz
 8. Pablo

  Jest jakiś górny limit ilości uzbieranych mil w DC w jednym miesiacu?
  Czy jest jakiś sposób aby ominac pierwsza oplate za karte DC, gdyby jednak okazalo sie, ze nie jest akceptowana w wielu miejscach? np wypowiadajac ja w 10 lub 11 miesiacu?

  Odpowiedz
  1. finhack

   Opłata roczna jest pobierana z góry ale ponosimy ją proporcjonalnie (tzn. jeżeli zrezygnujemy po 2 miesiącach, to możemy wnioskować o zwrot 10/12 opłaty rocznej). Jeżeli chodzi o limit zbierania mil, to jak to mawiają „sky is the limit” :).

   Odpowiedz
 9. Szymon

  dinners za granicą działa z google pay, wiadomo czy i kiedy będzie działać w polsce? może działa z apple pay albo Samsung wallet? mile które się zbiera to mile premiowe czy statutowe? w mbank na pewno są premiowe tylko więc frequent flyera nie uda się tak załatwić, a co do mBank i revoluta, gdzie jest informacja że to już nie jest liczone jako zwykła transakcja? a i czy w business vintage też jest do 3 dodatkowych kart za darmo?

  Odpowiedz
  1. finhack

   W przypadku mBanku, na początku listopada informacja o zmianach została przesłana mailowo do użytkowników karty. Jeśli chodzi o mile to są one premiowe. Dla kart Vintage pierwsze 3 karty dodatkowe są wydawane i prowadzone za darmo (można zweryfikować informacje w ToiP diners club).

   Odpowiedz
 10. Anonim

  A gdzie można doładować karta diner Club jakiś portfel ? 🙂 płatność przez paypal komuś ta karta konwertuje z USD na pln wiec płaci się za walutę niepotrzebnie. Ktoś jakieś pomysły ?

  Odpowiedz
  1. finhack

   Niestety portfele internetowe, karty prepaid odpadają. Zostają jedynie sklepy, stacje paliw lub wypłata środków z bankomatu (prowizja 5%).

   Odpowiedz
   1. ANONIM

    Teraz za wypłatę w DC jest 4%, ale to i tak mija się z celem. Szukam jakiejś innej metody, ale póki co nic nie wiadomo.

    Odpowiedz
    1. finhack

     Jest sposób niezbyt moralny, zrobić zakupy w Castoramie, a później je zwrócić. W przypadku mniejszych kwotach (do kilkuset zł), jest możliwość otrzymania zwrotu w gotówce. Osobiście miałem kilka takich przypadków, gdzie zwrot był gotówkowy przy płatności kartą (nie robiłem celowo tego typu transakcji). Niestety, jest to w pewnym stopniu żerowanie na dobrej polityce sklepu.

     Odpowiedz
 11. Kuba

  Czy kartą M&M Lot możemy doładowć Revolut’a?

  Odpowiedz
  1. finhack

   niestety nie

   Odpowiedz
   1. Mateusz

    Kartą mBank M&M jak najbardziej można.

    Odpowiedz
    1. finhack

     mBanku M&M jak najbardziej, Dinersclub Lot niestety nie.

     Odpowiedz
 12. Mateusz

  Karty mBankowe jak najbardziej mają ubezpieczenie podróżne

  Odpowiedz
  1. finhack

   W tym przypadku mówimy o dodatkowej usłudze, która dokupujemy do wybranej karty kredytowej. W przypadku Miles and More Diners Club ubezpieczenie jest w pakiecie. Dlatego w tabeli ten punkt nazywa się „Ubezpieczenie podróży w pakiecie”, a nie dodatkowe ubezpieczenie. Ale dziękujemy za spostrzegawczość i zapewne uwzględnimy dodatkowy podpunkt w naszym tekście (dodatkowe ubezpieczenie).

   Odpowiedz
   1. Mateusz

    Nie mogę teraz tego znaleść, ale karty kredytowe mają ubezpieczenie podrózne w pakiecie.

    Odpowiedz
    1. finhack

     Posiadam M&M mBank i niestety tam ubezpieczenia nie ma. Jest możliwość dokupienia 11,99 PLN/m-c https://www.mbank.pl/indywidualny/ubezpieczenia/ubezpieczenia-turystyczne/ubezpieczenie-twoje-oc-twoja-podroz/ . Ubezpieczenie jest np. w kartcie kredytowej World Elite ( https://www.mbank.pl/oferta-indywidualna-intensive/karty-kredytowe/world-elite-mastercard/ ), ale to produkt z półki premium.

     Odpowiedz
 13. łukasz

  czy po tym roku mogę normalnie zrezygnowac z tej karty diners ? i co ja zrezygnuje o miesiac za późno ? wtedy płace za cały rok z góry?

  Odpowiedz
  1. finhack

   Po roku jak najbardziej można zrezygnować, okres wypowiedzenia to 30 dni. W tym wypadku, należy złożyć wypowiedzenie na miesiąc przed upływem roku. Wypowiedzenie można złożyć drogą mailową, według naszej opinii najwygodniejszy sposób.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *