Santander wakacje kredytowe, jak złożyć wniosek?

4

Wystartowały wakacje kredytowe, od dziś tj. od 29.07.2022 banki rozpoczęły przyjmowanie wniosków. Dzięki wakacjom kredytowym można zawiesić aż 8 rat kredytu na przestrzeni 17 miesięcy. Co jest najbardziej istotne w okresie zawieszenia, nie będą naliczane odsetki od kredytu. W efekcie, oszczędność w skali jednego miesiąca może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. To ile możecie oszczędzić, opisaliśmy w artykule wakacje kredytowe – jak działają i kto może skorzystać?.

Warto podkreślić, że w przypadku sierpniowych wakacji kredytowych mamy bardzo mało czasu. Do kiedy można złożyć wniosek? W praktyce, czas na to mamy do dnia pobrania raty sierpniowej. Jeśli bank pobiera ratę 1.08.2022, najlepiej złożyć go jeszcze w lipcu. Jeżeli w kredycie uczestniczy 2 kredytobiorców, wystarczy że wniosek żłoży jeden z nich.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w Santanderze?

Tu do wybory mamy 2 opcje; pierwsza to wizyta w oddziale. Nie rekomendujemy tej drogi ze względu na jej czasochłonność. Drugą, o wiele korzystniejszą możliwością jest złożenie wniosku online. Specjalnie dla was sprawdziliśmy, jak złożyć wniosek online o wakacje kredytowe. Poniżej przedstawimy krok po kroku, jak to zrobić. Dodatkowo, w artykule znajdziecie kilka praktycznych wskazówek.

Zaloguj się do bankowości elektronicznej

W pierwszym kroku logujemy się do bankowości elektronicznej, wybieramy „twoje sprawy” i „kredyt hipoteczny”

Na następnym ekranie wybieramy „zawieś spłatę kredytu”, zaś w kolejnej zakładce mamy opis, kto może złożyć, warunki itp. Na samym dole strony mamy ikonkę „formularz”, którą należy wybrać.

Na następnej podstronie, wyświetlą się nasze dane. Sprawdzamy je i klikamy „Wyślij dokumenty”. Na maila otrzymamy krótki PDF dotyczący samych wakacji kredytowych w Santanderze.

Po kliknięciu „wyślij dokumenty” wyświetli nam się możliwość wyboru kredytu. Z listy wybieramy nasz kredyt. Następnie musimy zaznaczyć miesiąc wakacji. W przypadku tego banku dostępny jest tylko Sierpień ( zgodnie z ustawą powinna być możliwość złożenia wniosku na wszystkie miesiące). Po kontakcie z infolinią ustaliliśmy jak to zrobić, o czym w dalszej części artykułu. Ostatnim etapem jest kliknięcie 2 oświadczeń i wysłanie całości poprzez kliknięcie „dalej”.

Aktualizacja 01.08.22 – otrzymaliśmy informacje z banku, iż składanie wniosku online od piątkowego popołudnia jest możliwe dla wszystkich 8 miesięcy. Brawo dla banku za szybkie wdrożenie poprawki.

Ostatnim krokiem jest zatwierdzenie operacji, poprzez autoryzację sms lub aplikacje mobilną. Wniosek można uznać za wysłany.

Potwierdzenie złożenia wniosku o wakacje kredytowe w Santanderze

Potwierdzenie złożenia wniosku o wakacje kredytowe w Santanderze znajdziemy w bankowości internetowej. Niestety, takie potwierdzenie nie przychodzi na adres e-mail. Celem pobrania potwierdzenia; wchodzimy do bankowości internetowej oraz wybieramy „poczta” –> „wysłane” i zaznaczamy korespondencję dotyczącą naszego wniosku. Wszystko tak jak na screenie poniżej.

Dodatkowo, po kilku dniach potwierdzenie przychodzi również na adres e-mail.

Za który miesiąc bank nie pobierze raty?

Składając wniosek na miesiąc Sierpień, rata kredytu pobierana w tym miesiącu nie zostanie naliczona ani pobrana. Zaoszczędzone środki najlepiej ulokować na lokacie, a po okresie wakacji nadpłacić kredyt. Najlepsze lokaty znajdziecie w rankingu lokat, ponadto ciekawe produkty oszczędnościowe dostępne są w naszym rankingu kont osobistych (dla nowych klientów zakładających konto).

Jak złożyć wniosek za kilka miesięcy od razu.

Zgodnie z ustawą, klient ma prawo złożenia wniosku od razu na 8 miesięcy (po 2 zawieszone raty w 3 i 4 kwartale 2022 oraz po 1 zawieszonej racie w każdym z kwartałów 2023 roku). Bank wdrożył poprawkę i od piątkowego popołudnia standardowy wniosek online – umożliwia zawieszenie wszystkich 8 rat. Gdybyśmy mieli problem z jego złożeniem, zawsze można złożyć wniosek poprzez „napisz wiadomość” jak w sposobie opisanym poniżej.

Są jeszcze 2 opcje na złożenie wniosku na 7-8 miesięcy od razu; pierwsza możliwość to wizyta w oddziale i złożenie papierowego wniosku. Druga opcja to wniosek online, który sami przygotujemy i prześlemy poprzez bankowość internetową. Wzór możecie sprawdzić poniżej.

Wzór wniosku o wakacje kredytowe Santander

Taki wniosek wypełniamy oraz podpisujemy. Następnie jego skan wysyłamy poprzez wybranie w bankowości internetowej „poczta” –> „napisz wiadomość” –> „kontakt Santander online”. W wiadomości możemy jeszcze raz napisać treść naszego dokumentu, plus załączamy nasz skan.

W odpowiedzi, bank powinien przysłać nam potwierdzenie przyjęcia wniosku oraz informacje o przyznaniu wakacji kredytowych w wybranych miesiącach.

Wakacje kredytowe, czy warto brać?

Jeszcze raz zaznaczymy, że każdy kto się kwalifikuje do wzięcia wakacji kredytowych powinien z nich skorzystać. Dlaczego? Argumenty „za” przedstawiliśmy w w artykule „wakacje kredytowe – jak działają i kto może skorzystać?„. Potencjalna oszczędność przy obecnych stopach procentowych, to ok. 6 000 zł na każde 100 000 zł kredytu, które pozostało nam do spłaty. Tym samy przy kredycie 500 000 zł oszczędność to ok 30 000 zł (przy zawieszeniu 8 rat. Oczywiście po okresie wakacji warto dokonać nadpłaty kredytu hipotecznego.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.7/5 (Ilość ocen: 6)
Autor artykułu
Tomek Marczewski
Tomek Marczewski
Pozostałe publikacje autora
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain.
Komentarze
4 komentarzy on “Santander wakacje kredytowe, jak złożyć wniosek?”
 1. kredtobiorca

  czy ktoś może to skomentować, w potwierdzeniu nie ma słowa o ustawie z 22 lipca 2022 i odsetkach:
  Dzień dobry,
  otrzymaliśmy Twój wniosek z 01.08.2022r. o zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego o numerze rachunku: **********************************************.
  Zawieszenie dotyczy rat, które przypadają na:
  – sierpień 2022,
  – wrzesień 2022,
  – listopad 2022,
  – grudzień 2022.
  Zawieszenie dla danej raty obejmuje okres od dnia płatności tej raty do dnia poprzedzającego dzień płatności kolejnej raty.
  Jeśli korzystasz z karencji w spłacie kapitału lub zawieszenia wykonania umowy
  Jeżeli w dniu realizacji wniosku o zawieszenie spłaty korzystasz na swój wniosek z:
  – karencji w spłacie kapitału (w tym z obniżenia raty kapitałowej), to skrócimy ją do dnia zawieszenia spłaty, a po zakończeniu okresu
  zawieszenia spłaty odroczony kapitał rozłożymy na pozostały okres kredytowania,
  – zawieszenia wykonania umowy na podstawie ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem,
  przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, to skrócimy je do dnia
  zawieszenia spłaty i wydłużymy okres kredytowania o okres zawieszenia wykonania umowy wynikający z tej ustawy.
  Z pozdrowieniami
  zespół Santander Bank Polska

  Odpowiedz
  1. finhack

   Dokument to zawieszenie rat wynikające z ostatniej ustawy „wakacji kredytowych”. Zapisy poniżej, mówią o ewentualnym skróceniu innych zawieszeni rat/wakacji (np. Covidowych) na rzecz tych wakacji. Dla własnego spokoju może Pan potwierdzić swoje wątpliwości na infolinii banku. W tym przypadku proszę dzwonić od razu do sekcji kredytów hipotecznych, alternatywnie można wysłać wiadomość do banku przez bankowość internetową.

   Odpowiedz
 2. Marcin

  Czy potwierdzenie złożenia wniosku to wszystko co przychodzi? To potwierdza fakt złożenia wniosku a nic nie mówi o jego akceptacji przez bank.

  Odpowiedz
  1. finhack

   Proszę spojrzeć na to z innej strony, zgodnie z ustawą, samo wysłanie wniosku jest dla banku wiążące (jeśli spełniamy wszystkie warunki). Wakacje kredytowe nie podlegają akceptacji, co do zasady. Bank jedynie sprawdzi czy się na pewno kwalifikujemy (kredyt na cele mieszkaniowe, umowa zawarta przed 1.07.2022 itp.)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *