Jak zamknąć konto w BNP Paribas? Praktyczne wskazówki.

0

Banki kuszą coraz to nowymi bonusami za otwarcie ROR-u. Część klientów rzeczywiście potrzebuje dostępu do konta, a część po prostu korzysta z promocji. Bez względu na powód decyzji, po jakimś czasie może okazać się, że oferta banku nie spełnia naszych oczekiwań lub konto jest nam zbędne. Wówczas konieczne będzie zamknięcie rachunku. W tym wpisie podpowiadamy, jak zamknąć konto w BNP Paribas.

Jakie sposoby na zamknięcie konta najczęściej udostępniają banki?

Zazwyczaj instytucje finansowe dają swoim klientom kilka możliwości likwidacji rachunku. Dzięki temu każdy ma szansę wybrać najwygodniejszą dla siebie formę. I tak – możemy zamknąć ROR:

 • osobiście w placówce banku;
 • drogą korespondencyjną;
 • online za pośrednictwem bankowości elektronicznej;
 • telefonicznie (dzwoniąc na infolinię);
 • zakładając nowe konto w innym banku i jednocześnie upoważniając go do przeniesienia starego rachunku.

Niestety, co bank to inne zasady, dlatego warto wcześniej sprawdzić, jakie możliwości oferuje instytucja finansowa, w której aktualnie prowadzimy rachunek. Poniżej przedstawiamy, jak sytuacja wygląda w BNP Paribas.

BNP Paribas – 4 sposoby na likwidację rachunku

W BNP Paribas umowę rozwiążemy:

 • telefonicznie;
 • osobiście;
 • listownie
 • bez kontaktu z bankiem.

Wydawałoby się, że opcja online w dzisiejszych czasach jest już standardem, jednak w BNP Paribas nie zamkniemy ROR-u poprzez serwis internetowy banku.

zamykanie kont w BNP Paribas

Zamkniecie konta BNP Paribas na infolinii

By połączyć się z konsultantem, musimy:

 • zadzwonić pod numer – 22 134 00 00;
 • zalogować się do aplikacji mobilnej i wybrać opcję połączenia z infolinią.

Jeśli zdecydujemy się na pierwszy sposób, konsultant najpierw powinien potwierdzić naszą tożsamość. Możemy zostać poproszeni o podanie, m.in.:

 • imienia i nazwiska;
 • informacji, z jakich produktów w BNP Paribas korzystamy;
 • kilku cyfr z numeru rachunku.

Wybierając drugą opcję, ominiemy etap weryfikacji danych. Konsultant od razu będzie wiedział, z kim rozmawia.

Musimy przygotować się także na pytania o powód rozstania i próby nakłonienia do pozostania z bankiem. Po przyjęciu wypowiedzenia doradca przekaże nam najważniejsze informacje, np. o czasie trwania i warunkach okresu wypowiedzenia. Na adres e-mail otrzymamy potwierdzenie przyjęcia dyspozycji.

Likwidacja konta w oddziale BNP Paribas

By złożyć wypowiedzenie osobiście, trzeba udać się do placówki BNP Paribas i przedstawić pracownikowi cel odwiedzin. Po zweryfikowaniu tożsamości, doradca przyjmie dyspozycję. Nam pozostanie jedynie złożyć podpis.

Pamiętajmy, by nie wychodzić z oddziału bez potwierdzenia przyjęcia wniosku. Dzięki temu, gdyby bank nie zamknął konta i naliczył dodatkowe opłaty, będziemy mieli podstawy do złożenia reklamacji.

Zamkniecie konta BNP Paribas drogą korespondencyjną

Konto możemy zlikwidować także za pośrednictwem poczty. BNP Paribas nie narzuca wzoru wniosku. Samodzielnie możemy stworzyć pismo. Ważne, by zawierało ono następujące elementy:

 • miejsce i datę sporządzenia dokumentu;
 • numer rachunku do zamknięcia;
 • dane osobowe posiadacza konta;
 • odwołanie poleceń zapłaty i zleceń stałych (opcjonalnie);
 • numer konta, na który mają zostać przelane środki z zamykanego rachunku lub inna dyspozycja (opcjonalnie);
 • własnoręczny podpis zgodny ze wzorem, jaki posiada bank.

Najlepiej wysłać pismo listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu uzyskamy informacje czy i kiedy wniosek dotarł do banku oraz podstawę do reklamacji, gdyby instytucja zaniedbała swoich obowiązków (w Internecie możemy spotkać opinie, że BNP Paribas często nie realizuje dyspozycji złożonych drogą korespondencyjną).

To ważne również dlatego, że okres wypowiedzenia umowy zaczyna biec od dnia dostarczenia listu do banku.

Likwidacja ROR-u bez kontaktu z BNP Paribas

Nie każdy wie, że aby zamknąć konto, nie musimy wcale kontaktować się z bankiem, w którym je prowadzimy. Jak to zrobić?

Wystarczy otworzyć rachunek w innym banku i upoważnić go do zlikwidowania konta w BNP Paribas. Istnieje jeszcze wygodniejszy sposób. Po zalogowaniu się do serwisu internetowego innego banku składamy tam dyspozycję zamknięcia rachunku w BNP Paribas. Nie musimy załatwiać żadnych dodatkowych formalności. Banki robią to za nas. Który bank wybrać zamiast BNP? Najlepiej porównać dostępne rachunki w naszym rankingu kont osobistych.

Ta metoda jest nie tylko wygodniejsza, ale także zdecydowanie szybsza, ponieważ okres wypowiedzenia trwa nie 30, a 7 dni.

Niestety, nie każda instytucja finansowa udostępnia taką opcję. Szukajmy dyspozycji Przeniesienie rachunku (zazwyczaj takie polecenie znajdziemy w zakładce Wnioski).

Czy przed zamknięciem ROR-u BNP Paribas trzeba wypłacić środki?

Jeśli posiadamy kartę do konta lub inne zobowiązania, pamiętajmy, że BNP Paribas pobiera opłaty (za poprzedni miesiąc) do 8. dnia każdego miesiąca (jeśli wypada on w dzień wolny od pracy, liczymy najbliższy dzień roboczy). Na koncie powinna znajdować się kwota, która pokryje wszystkie należności. Jeśli nie będzie to możliwe, konto nie zostanie zamknięte. W przypadku kiedy okres wypowiedzenia kończy się po 8., nie musimy tego pilnować.

Teoretycznie nie ma konieczności wypłacania środków przed likwidacją rachunku. Bank nie zabierze naszych pieniędzy. Trafią one na specjalne konto techniczne i będą dostępne w dowolnych oddziale przez 10 lat. W praktyce lepiej to zrobić. Dzięki temu unikniemy nerwów i zaoszczędzimy czas.

W BNP Paribas nie wydamy zlecenia przekazania środków na inne konto na infolinii. Konsultant nie ma takich uprawnień. Możemy to zrobić albo udając się osobiście do oddziału BNP Paribas, albo złożyć reklamację, która zostanie rozpatrzona w ciągu 30 dni.

Jaki okres wypowiedzenia obowiązuje w BNP Paribas?

Standardowo w BNP Paribas okres wypowiedzenia trwa 30 dni. Jeśli liczony od momentu złożenia wniosku lub dotarcia pisma do banku. Przez cały ten czas mamy szansę zmienić zdanie i kontynuować współpracę. Konto, karta i bankowość internetowa są dostępne przez pełne 30 dni okresu wypowiedzenia.

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku likwidacji ROR-u bez kontaktu z BNP Paribas, umowa zostanie rozwiązana po 7 dniach.

Jak sprawdzić, czy konto rzeczywiściew BNP Paribas zostało zamknięte?

Zdarza się, że złożone dyspozycje z różnych powodów nie są realizowane przez BNP Paribas lub instytucja nie informuje klientów o zamknięciu konta. Po upływie okresu wypowiedzenia zawsze warto upewnić się, że ROR nie jest już aktywny. W innym wypadku bank będzie naliczać opłaty za kartę, a my nie będziemy tego świadomi. Oczywiście możemy złożyć reklamację lub jeszcze raz wydać stosowaną dyspozycję, jednak znacząco przedłuża to cały proces.

Jeśli zależy nam na czasie, sprawdźmy, czy rachunek został zamknięty. Możemy to zrobić na kilka sposobów, np.:

 • wykonując przelew do BNP Paribas z konta w innym banku (np. na kwotę 1 zł) i jeśli pieniądze do nas wrócą, oznacza to, że ROR nie jest aktywny;
 • kontaktując się z bankiem;
 • logując się do bankowości elektronicznej (jeśli się to nie uda – konto zostało zlikwidowane).

Dopilnujmy, by rachunek i karta zostały zamknięte, a umowa ramowa wypowiedziana. Tylko spełnienie tych 3 warunków kończy współpracę z bankiem.

Jak zamknąć konto w BNP Paribas Podsumowanie

Wypowiedzenie umowy z BNP Paribas jest proste, ale nie tak jak mogłoby być. Zdecydowanie brakuje możliwości wydania dyspozycji przy użyciu bankowości internetowej, co wydawałoby się, że w dzisiejszym świecie jest standardem.

Na szczęście, mamy do wyboru 4 inne sposoby: infolinię, drogę korespondencyjną, wizytę w banku i opcję bez kontaktu z BNP Paribas. Jeżeli, jesteście ciekawi jak wygląda zamykanie konta w innych bankach, koniecznie sprawdźcie nasz artykuł „jak zamknąć konto?

Pamiętajmy, by przed upływem okresu wypowiedzenia uregulować wszystkie zobowiązania wobec banku, a po jego zakończeniu, upewnić się, że konto i wszystkie powiązanie z nim usługi nie są już aktywne.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 1)
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.