Jak przechytrzyć bank i uzyskać wysokie oprocentowanie lokat/oszczędności?

0

Lokata, konto oszczędnościowe czy  przysłowiowa „skarpeta”

Czy wiesz ile oszczędności posiadają Polacy w bankach? ile pieniędzy ma przeciętny Kowalski? Odpowiedz na te i inne pytania poznasz w dalszej części wpisu. Niestety duża część oszczędności gospodarstw domowych leży na nieoprocentowanych rachunkach bankowych. Wpływa na to mają m.in niskie oprocentowanie lokat oraz… leniwość. Doradzimy, jak uzyskać najwyższe oprocentowanie depozytów w twoim obecnym banku. Podpowiemy, które banki maja najlepsze konta oszczędnościowe i jak możemy to wykorzystać. Wystarczy kilka minut miesięcznie, aby twoje pieniądze pracowały na najwyższy procent. Przeczytaj nasz poradnik i wykorzystaj swoje oszczędności na maksa.

Jak negocjować oprocentowanie lokaty w twoim banku?

Już od jakiegoś czasu korzystam z poniższej sztuczki przy lokowaniu oszczędności jednego z członków rodzinny. Można powiedzieć, że ta osoba to typowy Kowalski, który zgromadził pewne oszczędności na swoim koncie. Cechuje go wysoka awersja do ryzyka, tym samym szuka bezpiecznych inwestycji.  Oprocentowanie oferowane przez jego bank oscyluje w granicach 1 procentu w skali roku, co zniechęca do ich lokowania. Ze względu na natłok obowiązków nasz typowy Kowalski nie ma czasu na „bieganie” po innych bankach, przerzucanie oszczędności z konta na konto, czy otwieranie lokat w rożnych instytucjach finansowych.

Zanim zająłem się sprawą pieniądze leżały na zwykłym nieoprocentowanym ROR i zjadała je inflacja. Udało mi się podbić oprocentowanie 3 miesięcznych lokat z 0,7 % w skali roku do 2,1 %! Co najlepsze, użyłem jednej prostej sztuczki, która zajęła mi dosłownie 10 sekund. Zasymulowałem przelew do innego banku, co wywołało konkretną reakcje po stronie bankowego algorytmu. W tym momencie otrzymałem „ofertę na zatrzymanie” i Alior Bank był w stanie zapłacić aż 2,1% w skali roku za moje oszczędności. Jest jeden haczyk! Zwykle tego typu oferty pojawiają się tylko przy symulacji przelewu większej kwoty np. 10 000-20 0000 zł. Co ciekawe, oferta może się różnic oprocentowaniem w zależności od tego, do jakiego banku wykonujemy przelew. W moim przypadku symulacja przelewu do Idea Banku, generowała ofertę 3-miesięcznej lokaty na 1%, w przypadku mBanku/Santandera propozycja wzrastała do aż 2,1% w skali roku. Przykład ten dotyczy Alior Banku, ale wiem, że tego typu oferty dostępne są w Idea Bank, Getin Banku, Millennium i w kilku innych bankach. Najlepiej samodzielnie przetestować swój bank pod tym względem.

Najlepsza lokata

Jakie błędy popełniają Polacy przy lokowaniu oszczędności?

Zgodnie z raportem Analizy Online na koniec 2018 roku Polacy zgromadzili na rachunkach bankowych blisko 828 mld PLN. Ponadto posiadali ok. 203 mld PLN w gotówce (w tzw. skarpecie). Łącznie daje to zawrotną sumę ponad 1 biliona PLN czyli 1 000 000 000 000 PLN oszczędności. W tym przypadku nie bierzemy pod uwagę funduszy inwestycyjnych, OFE, akcji itd. Niestety, duża cześć z tych pieniędzy leżała na nieoprocentowanych rachunkach lub w skarpecie. Oznacza to realna stratę środków ze względu na inflacje. Przeciętny Polak posiada ok. 15 000 PLN (mediana), co oznacza że połowa z nas ma mniej niż 15 000 PLN, a połowa więcej. Trzymanie nieoprocentowanych środków to najgorsze co możemy zrobić, szczególnie że bezpieczne oszczędzanie nie jest trudne. Pierwszym sposobem dla leniwych jest trik z symulowaniem przelewu w obecnym banku- warto spróbować. Jeśli chcą państwo zyskać jeszcze więcej zachęcamy do przeczytania kolejnych sposobów.

Ranking najlepszych kont oszczędnościowych 2022

Obecnie na kontach oszczędnościowych można zyskać od 2,5% do ponad 3% w skali roku! Mimo że promocyjne oprocentowanie oferowane jest tylko dla „nowych środków”, jest  pewnie trik, który pozwala na korzystanie z wysokiego oprocentowania przez nieograniczony czas. Przykładowo w Millennium bank wystarczy wycofywać pieniądze raz na 3 miesiące na jeden dzień- o tej metodzie pisaliśmy tu. Sam od kilku miesięcy działam według przedstawionego w linku schematu.

Innym rozwiązanie jest wybranie 2 banków, które oferują cykliczne promocje konta oszczędnościowego. W tym przypadku wystarczy co ok. 3 miesiące dokonać transferu środków pomiędzy tymi bankami. W naszym rankingu opisaliśmy 3 konta oszczędnościowe oferujące cykliczne promocje: jest to Alior Bank (2,7 % w skali roku), Millennium Bank (2,7 % w skali roku) i Getin Bank (3,4 % w skali roku). Wszystkie konta możemy założyć online klikając na odpowiedni link na naszej stornie. Konto oszczędnościowe ma pewną przewagę nad lokatą, a mianowicie, środki możemy wypłacić w każdej chwili bez utraty odsetek. Jedyne na co trzeba uważać to prowizje za przelew pieniędzy z konta oszczędnościowego. Zwykle pierwsza wypłata w danym miesiącu jest darmowa.

Najlepsze lokaty 2022

Jeśli chodzi o lokaty to 2 banki wyróżniają się z ofertą na tle innych, jest to:  Getin Bank oraz Idea Bank. Zarówno oferta dla obecnych klientów, jak i ta dla nowych środków jest znacznie powyżej średniej rynkowej. Dużym plusem jest możliwość założenia lokaty online, bez zakładania konta osobistego (jedynie tworzymy dostęp do bankowości internetowej). Pamiętaj! Twoje środki są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym do równowartości 100 000 EURO. Co ciekawe, gwarancja BFG obejmuje również środki firmowe (działalność gospodarcza, spółka z o.o., spółka jawna itp.). Nieznacznie gorsze oprocentowanie lokat oferuje Nest Bank.. Jeśli nie chcemy zakładać lokat w innych bankach niż nasz obecny, polecam trik z symulowaniem przelewu. Wystarczy dosłownie kilka minut, a zysk w skali roku może być naprawdę spory.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
3/5 (Ilość ocen: 2)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *