Terminal płatniczy w telefonie – jak działa?

0

Dawniej telefon był utożsamiany z urządzeniem służącym głównie do przeprowadzania rozmów. Obecnie telefon, a konkretniej smartfon to dla większości osób swego rodzaju centrum dowodzenia. Służy już nie tylko do komunikacji, ale także do pracy, rozrywki, czy zakupów. A z roku na rok zakres funkcji, jakie mogą pełnić te urządzenia, jest coraz szerszy. Jeszcze nie tak dawno rewolucją była możliwość płacenia smartfonem. A teraz smartfon może stać się nie tylko kartą, ale także terminalem. Jak działa terminal płatniczy w telefonie i jak z niego korzystać? Wyjaśniamy.

Terminal płatniczy w telefonie – co to jest?

Terminal płatniczy w telefonie, a konkretnie SoftPOS to aplikacja mobilna, która umożliwia przyjmowanie zbliżeniowych transakcji bezgotówkowych przy użyciu smartfona lub tableta. Eliminuje to konieczność posiadania oddzielnego urządzenia do akceptacji płatności.

Co ważne, smartfon lub tablet da się zmienić w terminal płatniczy, pod warunkiem że dane urządzenie:

 • posiada system Android 8.0/8.1 lub wyższy;
 • jest wyposażone w moduł NFC;
 • ma dostęp do Internetu.

Warto wiedzieć!

SoftPOS-y są określane także mianem e-terminali, czy terminali aplikacyjnych. Poza tym w zależności od agenta rozliczeniowego mogą kryć się również pod innymi nazwami, np.: LikePOS w przypadku eServise, LightPOS – PayTel, PepPay – Polskie e-Płatności, czy PolCard Go from Fiserv – Polcard from Fiserv.

Jak działa terminal SoftPOS?

Transakcja na terminalu SoftPOS przebiega podobnie jak na tradycyjnym terminalu. Sprzedawca musi uruchomić terminal, czyli w tym wypadku aplikację na smartfonie, a następnie wpisać kwotę transakcji. Klient zbliża do terminala (smartfona sprzedawcy) kartę lub urządzenie mobilne i – jeśli kwota jest wyższa niż 100 zł – potwierdza ją kodem PIN.

W przypadku płatności BLIK-iem sprzedawca musi wybrać w aplikacji opcję BLIK i podać kwotę transakcji. Klient wpisuje na e-terminalu kod BLIK i zatwierdza transakcję w aplikacji swojego banku.

Należy podkreślić, że terminale aplikacyjne nie mają w zestawie drukarki. Potwierdzenie płatności przyjmuje postać elektroniczną. W zależności od oferty dostawcy można je wysłać klientowi: e-mailem, SMS-em lub udostępnić mu na ekranie kod QR, dzięki któremu będzie mógł je pobrać. To wygodne i ekologiczne rozwiązanie, ale dla niektórych może stanowić przeszkodę. Dobrze więc wiedzieć, że na rynku są już dostępne drukarki dedykowane terminalom typu SoftPOS. Zatem, jeśli sprzedawcy zależy na papierowych potwierdzeniach – nie musi rezygnować z e-terminala.

Warto wiedzieć!

Smartfon lub tablet z zainstalowaną aplikacją SoftPOS zachowuje wszystkie pozostałe funkcje. Nadal można dzwonić, wysyłać SMS-y, przeglądać social media, korzystać z aparatu i innych aplikacji.

Jakie płatności może obsługiwać terminal płatniczy w telefonie?

Terminale aplikacyjne dają możliwość przyjmowania wyłącznie płatności zbliżeniowych. Smartfony, czy tablety nie posiadają czytnika kart chipowych i magnetycznych, nie da się więc przeprowadzić transakcji kartą w sposób tradycyjny, tj. przez jej przeciągniecie lub włożenie. Natomiast bez problemu klient zapłaci zbliżeniowo każdą kartą Visa lub Mastercard. Niestety – jak na razie – SoftPOSy nie obsługują mniej popularnych „plastików”, np. Union Pay, JCB.

Poza tym e-terminale mogą przyjmować także transakcje zbliżeniowe telefonem, zegarkiem, opaską lub innym urządzeniem mobilnym, do którego da się podpiąć kartę płatniczą. Większość terminali aplikacyjnych jest przystosowana także do obsługi BLIK-a, jednak nie wszystkie. Dlatego jeśli zależy nam na tej funkcji, warto upewnić się, czy wybrany dostawca ją udostępnia.

Kto może korzystać z terminala aplikacyjnego?

Terminal typu SoftPOS to rozwiązanie, które może okazać się użyteczne dla wielu przedsiębiorców. Sprawdzi się w przypadku:

 • małych firm;
 • firm działających sezonowo;
 • przedsiębiorców, którzy świadczą swoje usługi u klienta;
 • większych firm, czy sieci zakupowych jako uzupełnienie dla tradycyjnego terminala, np. by rozładować kolejki w tzw. szczytach zakupowych;
 • firm, które działają mobilnie, nie mają stałego miejsca prowadzenia działalności, są w ciągłym ruchu, świadczą usługi w terenie;
 • przedsiębiorców, którzy rzadko i nieregularnie przyjmują płatności bezgotówkowe;
 • firm, które działają w niewielkich lokalach i mają ograniczone miejsce na stanowisku kasowym.

Jak widać, SoftPOS ma szansę znaleźć zastosowanie w różnych branżach i w różnych sytuacjach, np.:

 • w firmach kurierskich, dostawczych;
 • w gastronomii – restauracjach, pubach, food truckach;
 • w branży beauty – salonach piękności, fryzjerskich, kosmetycznych;
 • w gabinetach lekarskich;
 • w branżach kreatywnych;
 • w przypadku świadczenia usług prawniczych, księgowych;
 • na targach, festiwalach, koncertach, bazarkach, ryneczkach;
 • w taksówkach;
 • i w wielu innych przypadkach.

Tak naprawdę, większe znaczenie ma sposób wykonywania działalności i potrzeby danej firmy, niż branża.

Terminal aplikacyjny może być jedynym narzędziem do przyjmowania płatności bezgotówkowych lub stanowić uzupełnienie dla tradycyjnego terminala i być wykorzystywany okazjonalnie, np. na targach. To szansa, by niewielkim kosztem zwiększyć dostępność swoich usług i poprawić poziom obsługi klienta.

Ile kosztuje terminal płatniczy w telefonie?

Decydując się na SoftPOS-a, znacząco zmniejszamy koszt utrzymania terminala. Nie kupujemy i nie wynajmujemy oddzielnego urządzenia, więc znika koszt zakupu – kilkaset złotych lub dzierżawy – od 25 zł/miesięcznie wzwyż. W przypadku e-terminali także płaci się co miesiąc opłatę za możliwość użytkowania i obsługę aplikacji. Jednak jest to dużo niższa kwota. Standardowe oferty oscylują w graniach do 5 zł do 10 zł. Jednak zdarzają się też propozycje na poziomie 0-1 zł, a także – w przypadku umów sezonowych – za ok. 20 zł.

Również ze względu na brak oddzielnego urządzenia nie musimy martwić się możliwymi wydatkami związanymi z instalacją, aktywacją, serwisem urządzenia, czy ewentualną deinstalacją. Aplikację łatwo da się zainstalować i aktywować samodzielnie. Działa intuicyjnie i jest prosta w obsłudze. Nie trzeba więc ponosić kosztów związanych ze szkolenia personelu.

Do opłaty za aplikację należy doliczyć prowizję za obsługę transakcji. Tutaj stawki są zbliżone do tych, które obowiązują w przypadku tradycyjnych terminali, czyli od 0,59% do 1% (czasem z dodatkową opłatą groszową). Niekiedy mogą przewyższać 1%, ale z reguły dotyczy to transakcji kartami biznesowymi i zagranicznymi lub umów sezonowych (tj. zawieranych na kilka miesięcy). Warto także dodać, że inna (najczęściej niższa) stawka może obowiązywać dla płatności BLIK.

Podsumowując, na koszt terminala w telefonie składa się:

 • opłata za obsługę aplikacji – najczęściej 5-10 zł;
 • prowizja od transakcji kartami – od 0,59%-1%;
 • prowizja od płatności BLIK (nie zawsze).

Jesli rozważacie inne urządzenia, lub interesują was dłuższe rozważania nt. kosztów terminali płatniczych, polecamy artykuł „Ile kosztuje terminal płatniczy? Jaki wybrać?„.

Terminal płatniczy w telefonie a Program Polska Bezgotówkowa

Program Polska Bezgotówkowa obejmuje nie tylko tradycyjne terminale, ale także SoftPOS-y. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy spełniają warunki uczestnictwa, mogą mieć terminal w telefonie za darmo przez 12 miesięcy. Finansowaniu podlega zarówno koszt opłaty za aplikację, jak i prowizje od transakcji. Dopiero po roku lub po osiągnięciu limitu 100 tys. obrotu, trzeba przejść na standardowe warunki oferowane przez operatora. Co ciekawe, niektóre banki z naszego rankingu kont firmowych oferują dodatkowe bonus za skorzystanie z terminalu płatniczego w ramach tego programu. Same oferty porównacie w rankingu terminali płatniczych.

Niektórzy operatorzy mają atrakcyjne oferty dla uczestników programu, np. kolejny rok za 0 zł, niższa prowizja itp. Dlatego, zanim przystąpimy do programu, warto zrobić rozeznanie na rynku.

Jak zacząć korzystać z terminala typu SoftPOS?

By zamienić telefon lub tablet w terminal płatniczy, najpierw trzeba wybrać dostawcę usługi – agenta rozliczeniowego/bank. Z reguły wszystkie SoftPOS-y mają podobne funkcje, dlatego przy wyborze operatora, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę:

 • koszty utrzymania terminala;
 • wymagania sprzętowe dla danej aplikacji (niektóre SoftPOS-y będą działać na telefonie z systemem Android 6.0, a inne potrzebują wersji 8.1 lub 11.0);
 • czy terminal jest objęty promocją;
 • czas trwania umowy (24, 36 miesięcy/czas nieokreślony) oraz możliwość jej zerwania bez ponoszenia kosztów.

Kiedy uda się już wybrać operatora, należy się z nim skontaktować, np. wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie (lub jeśli korzystamy z pośrednictwa banku, np. wypełnić wniosek w bankowości internetowej) i zaczekać, aż doradca się do nas odezwie. Ewentualnie można wysłać e-maila lub od razu zadzwonić pod wskazany numer. Ekspert przedstawi szczegóły oferty i warunki umowy.

Po podpisaniu umowy i dopełnieniu innych wymaganych formalności kolejne kroki to: aktywacja konta użytkownika zgodnie z instrukcją oraz pobranie aplikacji ze sklepu Google Play i zainstalowanie jej na swoim urządzeniu. Po ich przejściu można od razu rozpocząć przyjmowanie płatności.

Terminal płatniczy w telefonie – wady i zalety

Zanim zdecydujemy się na SoftPOS, warto poznać wady i zalety tego rozwiązania.

Zalety terminali aplikacyjnych

Terminal SoftPOS to rozwiązanie wygodne, ekonomiczne i ekologiczne.

Wygodne, ponieważ nie trzeba nosić przy sobie dodatkowego urządzenia. Telefon zawsze mamy pod ręką. Zdecydowanie trudniej o nim zapomnieć (np. wyjeżdżając do klienta) niż o tradycyjnym terminalu. Płatności można przyjmować wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu. Jest łatwy w użytkowaniu zarówno dla sprzedawcy, jak i klienta. Docenić należy także fakt, że cały proces uruchomienia usługi jest prosty, szybki i całkowicie zdalny.

Ekonomiczne, ponieważ miesięczne koszty użytkowania aplikacji są dużo niższe niż dzierżawa terminala. Pomijając ceny promocyjne, standardowy koszt dzierżawy to co najmniej 25 zł/miesięcznie. Natomiast w przypadku aplikacji oferty zaczynają się już od 5 zł/miesięcznie. Co ważne, oszczędza się nie tylko pieniądze, ale także miejsce na stanowisku kasowym, co może być szczególnie istotne w przypadku mniejszych lokali.

Ekologiczne, ponieważ wykorzystujemy urządzenie, które już posiadamy. Nie generujemy więc nowych elektrośmieci. Potwierdzenia mają postać elektroniczną. Nie drukujemy ich, czyli nie zużywamy papieru i zmniejszamy ilość odpadów.

SoftPOS – wady

Jak widać, zalet jest całkiem sporo. Jednak są także wady. Po pierwsze – brak możliwości akceptowania kart w sposób tradycyjny. Terminal w telefonie może przyjmować wyłącznie płatności zbliżeniowe. Po drugie – nie obsługuje mniej popularnych kart, np. JCB. Zatem jeśli nasi klienci wolą realizować płatności paskiem magnetycznym, czy chipem lub jeśli często mamy do czynienia z osobami z zagranicy, SoftPOS może okazać się nieużyteczny.

Na koniec chcemy dodać, że e-terminale to dość innowacyjna metoda przyjmowania płatności. Jedni będą zaciekawieni i chętnie zrealizują płatność. Zobaczą przedsiębiorcę, który chce się rozwijać i idzie z duchem czasu. Inna zaś mogą podchodzić nieufnie i nie zechcą przyłożyć karty do czyjegoś smartfona, a już na pewno nie wpiszą kodu PIN. Warto więc przygotować się na różne reakcje i zapewniać, że jest to bezpieczne rozwiązanie potwierdzone certyfikatami Visa i Mastercard.

Czy można mieć terminal w telefonie?

Tak, dzięki specjalnemu oprogramowaniu, czyli aplikacji typu softpos można zamienić swój telefon lub tablet w terminal płatniczy. Aplikacja mobilna jest dostępna wyłącznie na urządzenia z systemem operacyjnym Android, które są wyposażone w moduł NFC.

Ile kosztuje terminal w telefonie?

Na koszt terminala w telefonie składa się miesięczna opłata za użytkowanie aplikacji (ok. 5-10 zł) oraz prowizja od transakcji (ok. 0,59%-1%). Warto dodać, że w ramach Programu Polska Bezgotówkowa można mieć e-terminal przez rok za darmo.

Jak przyjąć płatność kartą przez telefon?

By móc akceptować płatności kartą przez telefon, trzeba podpisać umowę z operatorem, a potem zainstalować aplikację mobilną typu softpos i aktywować konto użytkownika. Natomiast, by zainicjować płatność, należy uruchomić aplikację i wpisać kwotę transakcji. Klient zbliża do telefonu sprzedawcy kartę lub urządzenie mobilne i gotowe. Potwierdzenie ma formę elektroniczną. Można je wysłać, np. e-mailem lub SMS-em.

W jakim banku terminal w telefonie?

Terminal płatniczy w telefonie dostępny jest m.in.: w ING Banku Śląskim, Banku Millennium, Nest Banku, PKO BP, mBanku.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Tomek Marczewski
Tomek Marczewski
Pozostałe publikacje autora
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *