Revolut najlepsza darmowa karta wielowalutowa

0

Revolut najlepsza darmowa karta wielowalutowa?

Revolut testowałem od listopada 2017 roku, wykonując przy jej użyciu operacje na kwotę kilkuset tysięcy złotych. Jestem pozytywnie zaskoczony jakością usługi oraz bardzo korzystnymi kursami wymiany. Z aplikacją możemy założyć zarówno kartę fizyczną jak i wirtualną.  Jeżeli dokonujesz płatności w walutach obcych warto przeczytać poniższy artykuł. Jednocześnie zachęcamy do przeczytania artykułu jak działa karta wielowalutowa?

Jak działa Revolut?

Jest to aplikacja oraz karta wielowalutowa w formie Prepaid (przedpłacona). Zakładając konto Revolut za darmo zyskujemy dostęp do 150 walut, których wymiany dokonamy po kursach międzybankowych (bardzo niewielki spread). Jadąc na wakacje lub płacąc w internecie, nie musimy się martwić o wymianę pieniędzy. Nasza karta sama wykryje walutę płatności oraz automatycznie dokona jej wymiany!

Właścicielem aplikacji oraz usługi jest brytyjski fintech, który powstał w 2015r. Spółka do pewnego momentu podlegała pod nadzór Brytyjski. Obecnie Revolut operuję pod Litewską licencją bankową, tym samym korzystają z usług tego banku, mamy ochronę środków do wysokości 100 000 EUR.

Karta Revolut Fizyczna czy Wirtualna?

Sam posiadam w aplikacji obie wersje karty i zalecam korzystanie z obu wersji. Wirtualna karta szczególnie przydaję się w płatnościach Online. Z wirtualnej karty nie wypłacimy pieniędzy z bankomatu, ani nie zapłacimy nią w sklepie (chyba, że dodamy ją do Google/Apple Pay). Ciekawą opcją jest wirtualna karta ze zmiennym numerem, w efekcie po dokonaniu danej płatności od razu możemy zmienić numer karty na nowy. Może to być bardzo ciekawa opcja dla osób często płacących w sieci, które są narażone na skopiowanie ich danych.

Bezpłatna wersja Revolut

W bezpłatnej wersji usługi otrzymujemy:

 • Darmowy rachunek indywidualny w walucie GBP oraz EUR.
 • Możliwość założenia subkonta w każdej z 24 wspieranych walut, którą chcemy wymieniać: PLN, EUR, USD, GBP, CHF, AED, AUD, CAD, CZK, DKK, HKD, HUF, ILS, JPY, MAD, NOK, NZD, QAR, RON, SEK, SGD, THB, TRY, ZAR.
 • Darmowe przelewy międzynarodowe w każdej z 24 powyższych walut.
 • Darmowe wyrobienie karty fizycznej/wirtualnej.

W przypadku pozostałych walut wspieranych przez aplikacje (w sumie ok. 150), wymiana następuje automatycznie w momencie dokonania płatności. Przykładowo płacąc karta w Meksyku czy Brazylii, aplikacja sama dokona przewalutowania z salda na którym znajduje się najwięcej środków. Wystarczy więc doładować konto złotówkami i można dokonywać transakcji w dowolnym miejscu na ziemi. Za każdym razem otrzymamy atrakcyjny kurs. Wymiana pieniędzy bez dodatkowej opłaty możliwa jest tylko w dni robocze, kiedy funkcjonuje rynek międzybankowy. W weekendy zostanie doliczona prowizja, która kształtuje się w następujący sposób:

 • 24 waluty bazowe -0,5% prowizji przy dokonywaniu wymiany w weekend.
 • Pozostałe waluty – 1% prowizji przy dokonywaniu wymiany w weekend.
 • Waluty mniej płynne – rosyjskie ruble, tajskie baty oraz ukraińskie hrywny – prowizja 1% w dni robocze oraz 2 % w weekendy.

Biorąc pod uwagę opłaty naliczane za płatności w weekend, finalny kurs walut i tak będzie korzystniejszy niż ten w kantorze czy banku.

Testujemy kursy wymiany walut Revoluta 

Sprawdzamy kursy wymiany walut w aplikacji Revolut oraz w 2 popularnych kantorach internetowych: Walutomat oraz Kantor Alior Bank (których również osobiście używam).  W naszym teście przy zakupie 1000 EUR/USD różnica na korzyść Revoluta wynosiła od 0,5-0,8%. Należy jednak pamiętać o miesięcznym limicie darmowej wymiany w wysokości równowartości 5 000 zł. Po jego przekroczeniu naliczana jest prowizja, która znacząco podnosi koszty przewalutowania i powoduje, iż Revolut wypada gorzej od konkurentów.

Powyższe różnice w kursach wymiany walut mogą ulec zmianom, szczególnie w przypadku Walutomatu. Mimo to, przez większość czasu karta Revolut powinna oferować najkorzystniejsze kursy wymiany. Największą przewagą Revolut nad konkurentami jest liczba oferowanych par walutowych. W przypadku dalekich podróży rywale w postaci Walutowamtu czy kantoru Alior Banku nie mają najmniejszych szans. Niemniej należy pamiętać, iż oba kantory internetowe oferują bardzo atrakcyjne kursy wymiany. Oferta Revolut jest zwyczajnie ciężka do przebicia.

W 2018/19 roku średni spread wynosi ok. 0,2-0,3 grosza, dla najpopularniejszych walut (EUR/USD/GBP/CHF). Niestety obecnie Revolut jest trochę droższy i podczas naszych testów spread wzrastał nawet do 1-1,5 grosza. Jest to dalej świetny wynik na tle kantorów, ale jest on znacznie gorszy od historycznej oferty.

Revolut płatności w internecie

Przez wiele miesięcy dokonywałem różnych płatności i nigdy nie miałem większych problemów. Kartą bez problemu płaciłem na takich stronach jak Amazon de, Aliexpress, Netflix, Nike, Adidas, Allegro itp. Były to jednak standardowe transakcje w walucie PLN, USD czy EUR, z którymi bez problemu poradziłaby sobie np. karta walutowa Aliorbanku. Revolut pokazał swoją przewagę przy dokonywaniu płatności np. w Lirze Tureckiej(Netflix). W tym przypadku nieduża transakcja została przewalutowania po bardzo atrakcyjnym kursie, punktem odniesienia był kurs live z rynku Forex. W Internecie możemy płacić zarówno wersją fizyczną jak i tą wirtualną.

Płatności w podróży

Podróżując miałem okazje dokonać płatności w takich walutach jak EUR, CAD czy MXN. W Europie działanie karty nie odbiega znacząco od konkurentów, jedyną różnicą są nieznacznie korzystniejsze kursy. Pozytywnym zaskoczeniem były płatności dokonane w Meksyku. Waluta MXN (meksykańskie peso) nie jest jedną z 24 standardowo obsługiwanych walut, wiec nie miałem możliwości wcześniejszego kupienia tych dewiz. Przy dokonywaniu każdej płatności aplikacja pobierała środki z mojego subkonta złotówkowego i dokonywała automatycznej wymiany na meksykańskie peso. Atrakcyjny kurs wymiany był dla mnie zaskakujący, mimo iż miałem wcześniejsze pozytywne doświadczenia z Revolut . Wybierając środki w bankomacie niestety musiałem zapłacić prowizje surcharge (prowizja po stronie operatora bankomatu). Finalnie kwota wypłaty została pomniejszona o kilkanaście złotych prowizji, pobranej przez bankomat. Pomimo tej opłaty okazało się, że transakcja była dużo bardziej opłacalna niż kupienie dolarów w kantorze Alior Bank oraz późniejsza ich wymiana w jednym z lokalnych kantorów! Listę bankomatów nie pobierających opłaty surcharge znajdziecie tu.

Poniżej przedstawiam, wybrane transakcje z wyciągu (wypłata gotówki oraz płatność w restauracji).

revolut
revolut

Możliwe problemy z Revolutem

Poniżej chciałbym omówić problemy, jakie miałem z kartą Revolut oraz to, jak sobie z nimi poradziłem.

 • Problem przy płatności za paliwo na samoobsługowej stacji benzynowej. Niestety w 2 lub 3 przypadkach płatność nie mogła zostać zrealizowana. W tym momencie ratowałem się kartą kredytową, która zadziałała bez problemu.
 • Dodatkowe prowizje za wypłatę z bankomatów Euronet. Niestety część bankomatów w Polsce pobiera dodatkową prowizję za wypłatę. W tym przypadku zmieniałem bankomat lub używałem innej karty.
 • Przy dokonywaniu płatności dość często słyszę pytanie w jakiej walucie ma być rozliczona transakcja (GBP czy w lokalnej), w tym przypadku należy ZAWSZE wybrać walutę lokalną. Ta sama sytuacja dotyczy bankomatów!
 • Dostęp do konta Revolut możliwy jest jedynie z poziomu aplikacji mobilnej. Może być to niewygodne dla części użytkowników.

Plan standardowy Revolut

To co otrzymujemy w darmowej wersji usługi Revolut jest moim zdaniem w zupełności wystarczające dla przeciętnego użytkownika.  Limity kształtują się w następujący sposób:

 • Bezpłatne wypłaty z bankomatów do 200EUR/200USD/800PLN (lub ekwiwalent w lokalnej walucie) miesięcznie. Powyżej tej kwoty zostanie naliczona prowizja 2 % wartości transakcji. Listę bezpłatnych zagranicznych bankomatów znajdziecie w naszym artykule.
 • Bezpłatna wymiana walut do kwoty 5 000 PLN miesięcznie. Powyżej tej kwoty zostanie naliczona prowizja 0,5% wartości transakcji.
 • Bezpłatne przelewy z Revolut na konta w bankach

Jak założyć aplikacje Revolut

Konto możemy założyć tylko i wyłącznie przy użyciu aplikacji mobilnej. Zalecam wybranie konta w wersji standard, które jest darmowe.

 • Po przejściu na stronę aplikacji wpisz swój numer telefonu.
 • W wiadomości otrzymasz link do pobrania aplikacji mobilnej. Pobierz aplikacje, aby rozpocząć rejestracje.
 • Wykonaj wymagane kroki oraz podaj wszystkie potrzebne dane.
 • Doładuj swoje konto Revolut kwotą minimum 20 zł. Moim zdaniem najłatwiej oraz najszybciej można tego dokonać poprzez kartę bankową.
 • Potwierdź swoją tożsamość przesyłając zdjęcia dokumentu oraz wykonując zdjęcie selfie. W moim przypadku możliwe było potwierdzenie tożsamości wysyłając zdjęcie Prawa Jazdy.
 • Po przejściu pozytywnej weryfikacji masz możliwość zamówienia karty fizycznej lub wirtualnej. Dostawa zwykle zajmuje maksymalnie kilka dni roboczych.

Jak Podróżować.

W czasie zagranicznych podróży, zalecamy używanie karty Revolut jako karty głównej. Oprócz karty wielowalutowej warto ze sobą zabrać trochę gotówki oraz kartę zapasową (np. walutową Kartę Alior bank). Na miejscu najlepiej realizować wypłaty z bankomatów do kwoty bezpłatnego limitu. Za Hotele czy zakupy zwykle bez problemu zapłacimy Revolutem. Jeżeli będziemy chcieli wynająć samochód, niezbędna może okazać się karta kredytowa.

Gotówkę przeważnie kupuję w kantorze Alior Banku, ponieważ kursy walut są atrakcyjne i pieniądze mogę bezpłatnie wypłacić w oddziale. Plusem Alior Kantoru jest darmowa karta walutowa, gdzie warunkiem bezpłatności jest wykonanie min. 1 transakcji w terminie 6 miesięcy od jej wydania. Ewentualnie o tym gdzie najtaniej kupić walutę oraz jak wygląda wypłata walut w oddziałach poszczególnych banków przeczytacie w naszych dedykowanych poradnikach.

Jak wpłacić pieniądze na Revoluta.

W tym przypadku mamy kilka możliwości, od doładowania przelewem poprzez wpłatę pieniędzy przy użyciu karty. Doładowanie naszego konta to zwykle maksymalnie kilka kilka minut. Dla sprawnych osób to mniej niż minuta! Poniżej przedstawiamy 2 najpopularniejsze metody, o pozostałych opcjach przeczytacie w artykule „Wpłatomat Revolut, jak wpłacić pieniądze?„.

Zasilanie karty Revolut

Dużym plusem jest łatwy sposób doładowania karty. Wystarczy, że pod nasze konto Revolut podepniemy kartę debetową lub kredytową, a środki będziemy mogli transferować błyskawicznie i za darmo(w moim przypadku maksymalnie kilkanaście sekund). Powyższy system zapewnia nam duża swobodę działania i umożliwia doładowanie karty nawet na moment przed dokonaniem płatności.

Przelew na konto bankowe z Revoluta

W celu dokonania wypłaty na konto bankowe logujemy się do aplikacji i przechodzimy do zakładki „Płatnośći”, następnie wybieramy „przelew bankowy” z menu u góry. Kolejnym krokiem jest zdefiniowanie nowego odbiorcy: wybieramy rodzaj przelewu np. „Do mnie”, w kolejnym etapie określamy kraj oraz walutę w jakiej ma być wykonany przelew.  W ostatnim kroku musimy wpisać IBAN, w przypadku polskich kont to litery „PL”+ numer naszego konta (26 cyfr) np. PL00 0000 0000 0000 0000 0000 000. Dodatkowo musimy wpisać kodu BIC/SWIFT, możemy go sprawdzić wpisując w wyszukiwarce Google.pl hasło „BIC/SWIFT” + nazwę banku np. mBank (przykładowo dla mBanku kod BIC/SWIFT to BREXPLPWMBK). Po dodaniu nowego odbiorcy możemy go wybrać z listy i dokonać przelewu.

Osobiście kilkukrotnie dokonywałem tego typu transferu na moje konto złotówkowe. Cała operacja w przypadku wybrania darmowego przelewu PLN zajmowała od 1 do 3 dni roboczych. Moim zdaniem jest to bardzo dobry wynik. Jednoczesne mamy możliwość przelewania innych walut, również za darmo.

Płatności w Internecie – idealne połączenie Paypal + Revolut.

Jeżeli często dokonujemy zakupów w Internecie, prawdopodobnie zetknęliśmy się już z usługą PayPal. Jest to serwis oferujący bezpieczne płatności internetowe. Jednym z minusów tego serwisu są wysokie koszty wymiany walut. W tym przypadku najlepszy sposobem dokonywania płatności jest podpięcie karty Revolut do konta Paypal, następnie dokonywanie płatności przy obciążaniu karty walutą płatności. Dokonując płatności np. w USD PayPal domyślnie sam będzie chciał dokonać przewalutowania, aby zarobić dodatkową prowizje na wymianie waluty. W efekcie my otrzymamy gorszy kurs, a nasza karta zostanie obciążona kwotą PLN. Aby temu zapobiec musimy zastosować się do poniższej instrukcji:

 • Wybieramy metodę płatności PayPal oraz Logujemy się do konta
 • Wybieramy źródło finansowania – nasz darmowa karta Revolut
 • Nastepnie musimy kliknąć „wyświetl opcje przeliczania walutu”
 • W kolejnym okienku wybieramy „Przelicz u wystawcy Karty”
 • Akceptujemy płatność
Paypal
Paypal

Po wykonaniu tych kroków nasza karta Revolut zostanie obciążona odpowiednia kwotą w danej walucie. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule „Jak płacić Revolutem przez paypal? Dodanie karty revolut do paypal

Podsumowanie

Obecnie karta Revolut jest pozycją obowiązkową w moim portfelu. Używam jej podczas podróży zagranicznych oraz do płatności w Internecie. Uważam, że jest to naprawdę przydatna usługa z której warto skorzystać, szczególnie przy podróżach po egzotycznych zakątkach globu. Możliwości jakie oferuje nam darmowy Revolut są naprawdę szerokie; w aplikacji oprócz walut znajdziemy m.in. Produkty ubezpieczeniowe czy Kryptowaluty. Dodatkowo, przy wykupieniu usługi w wersji premium zyskujemy kilka dodatkowych usług. Kartę wielowalutową mogę śmiało polecić praktycznie każdemu!

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 4)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *