Ranking Kont Firmowych 2019, rachunki dla Spółek (np. z o.o.) i działalności gospodarczych

Jakie konto firmowe jest najlepsze?

Gdy już mamy założoną firmę i wiemy jakiego typu działalność chcemy prowadzić, warto pomyśleć nad odpowiednim rachunkiem bankowym. W przypadku kont firmowych koszty prowizji potrafią być na znacznie wyższym poziomie niż w wypadku rachunków osobistych. W naszym artykule prześwietliliśmy kilka popularnych propozycji, podpowiemy co oferuje każda z nich, jaki jest realny koszt prowadzenia, jak szybko możemy założyć danych rachunek i które konta są w pełni darmowe. Pamiętaj, nie zawsze warto kierować się kosztem prowadzenia konta firmowego.

Jakie konto firmowe wybrać?

W pierwszym kroku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekujemy od naszego konta dla przedsiębiorcy. Poniżej przedstawiamy listę pytań, które pozwolą określić nasze potrzeby:

 • Czym się będzie zajmowało przedsiębiorstwo?
 • Czy będę dokonywał płatności w walutach obcych?
 • Ile przelewów miesięcznie planuje wykonywać?
 • Czy planuje płacić kartą do konta?
 • Czy mogę potrzebować finansowania np. kredytem w rachunku bieżącym?

Te kilka pytań pozwala określić nasze podstawowe potrzeby, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze. Posiadanie konta osobistego w danym banku może w znaczący sposób przyspieszyć wnioskowanie o konto firmowe. Nasz wpis podzieliliśmy na 2 części i w każdej przedstawiamy kilka propozycji.

Bezwarunkowo darmowe konto firmowe

Poniższe rachunki powinny być odpowiednie dla małych i średnich przedsiębiorców. Na starcie warto wybrać jak najtańszą opcję, gdy biznes nabierze tempa zawsze możemy zmienić nasz ROR. Warto złożyć wniosek o konto online, pozwoli to zaoszczędzić czas. Poniższe konta są odpowiednie dla jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek z o.o., spółek jawnych, spółek komandytowych, fundacji itp.

Do jakiej działalności dany ROR

Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą polecamy konto w Santander Bank, ze względu na darmowe prowadzenie przez pierwsze 24 miesiące oraz 900 zł premii dla nowych klientów.

Podmioty prawne (spółki z o.o., komandytowe itp.) polecamy konto w Nest Banku lub mBanku.

Dla firm wykonujących płatności w zagranicznych walutach najlepszym wyborem będzie Nest Bank, ze względu na najniższe opłaty.

Nest Bank

To najtańsze konto w naszym zestawieniu. Bezwarunkowo za darmo otrzymujemy prowadzenie rachunku wraz z kartą debetową. Jednocześnie nie zapłacimy nic za przelewy realizowane z poziomu bankowości internetowej. Dużym plusem są darmowe wypłaty ze wszystkich krajowych bankomatów oraz bezprowizyjne wpłaty w urządzeniach Euronetu. Jedynym słowem wszystkie podstawowe usługi związane z kontem są darmowe. Każdy nowy klient ma możliwość otrzymania terminalu płatniczego za 0 zł.

Firmowe konta walutowe Nest Bank

Pomimo, iż oferta należy raczej do tych podstawowych, to wraz z kontem firmowym zyskujemy dostęp do negocjowalnych kursów walut. Już od 500 euro możemy negocjować kurs wymiany z dedykowanym dealerem walutowym! Rachunki walutowe mogą być prowadzone za darmo, aż w 11 walutach (USD, EUR, GBP, CHF, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RON, SEK). Dla ROR prowadzonych w  EUR, USD, GBP możemy zamówić darmową kartę debetową. Co istotne – wypłata ze wszystkich bankomatów za granicą za pomocą kart walutowych jest darmowa! Jednocześnie przelewy SEPA z konta prowadzonego w EURO są darmowe, jeśli chodzi o przelewy w USD/GBP to prowizja wynosi odpowiednio 5 USD/3 GBP.

Konto Firmowe Nest Bank oferuje naprawdę szeroki wachlarz darmowych usług. Wiele prowizji jest znacznie niższych, niż średnia rynkowa. Przykładowo przelew USD (SWIFT) w innych bankach kosztuje nawet 200 zł (przy większych kwotach). Tu zapłacimy tylko 5 USD. Przelewy EUR (SEPA) zwykle kosztują ok 5 zł/1 EUR, w przypadku NEST Banku są one kompletnie darmowe!

Podsumowanie

Powyższy rachunek polecamy szczególnie niewielkim przedsiębiorcom oraz podmiotom dokonującym wymiany handlowej z zagranicznymi partnerami. Realne oszczędności ze względu na niskie prowizje powinny być naprawdę spore. Dla każdej firmy może to być dobry ROR do dokonywania płatności zagranicznych, jego prowadzenie i tak jest darmowe.

mBiznes Standard od mBanku

Bardzo ciekawą propozycję konta firmowego ma mBank. Dla nowych firm prowadzenie konta, karty oraz podstawowe operacje są bezwarunkowo darmowe przez 24 miesiące. Aby móc skorzystać z oferty, wystarczy być przedsiębiorcą, który nie posiadał rachunku firmowego w mBanku na dzień 03.04.2019 (weryfikacja po numerze NIP). Posiadanie rachunku osobistego nie wyklucza nas z udziału w ofercie, wręcz przeciwnie, mając login do mBanku możemy znacznie szybciej założyć konto dla naszej firmy.

Jeśli masz już konto osobiste (login) w mBanku warto skorzystać z tej oferty. Ostatnio testowałem zakładanie powyższego rachunku i całość przebiegła niezwykle sprawnie. Po zarejestrowaniu spółki z o.o. w s24 chciałem dość szybko założyć rachunek bankowy. Wybór padł na powyższą ofertę. Po przejściu na stronę banku wypełnienie całego formularza zajęło mi ok. 15 minut. Co ciekawe, mając konto w mBanku nie musiałem podpisywać umowy przez kuriera bądź w oddziale. Wniosek zatwierdziłem online kodem SMS,weryfikacja danych trwała ok 2 dni.  Cały proces przebiegł szybko i bezproblemowo. Za powyższe naprawdę duży plus dla mBanku.

Jakie usługi otrzymujemy za darmo przez 24 miesiące?

 • Bezwarunkowe 0 zł za prowadzenie rachunku wraz z kartą
 • Nielimitowane darmowe przelewy Elixir
 • Darmowe wypłaty z bankomatów własnych, Planet Cash, Euronet, BZWBK
 • Darmowe wpłaty we wpłatomatach mBanku i Euronet

Po okresie darmowych 24 miesięcy warunki zwalniające z opłat powinny być dość proste do spełnienia. Rachunek jest prowadzony za darmo w przypadku wykonania 1 przelewu/m-c do ZUS. Natomiast karta prowadzona jest za darmo w przypadku dokonania transakcji na min. 500 zł/m-c. W przeciwnym razie koszt prowadzenia rachunku to 9 zł, a karty 5 zł. Niestety przelewy internetowe po okresie promocji kosztują aż 1,5 zł w tej wersji rachunku.

Firmowe Rachunki walutowe mBank

Rachunki walutowe w mBanku kosztują 10 zł/m-c, dodatkowa opłata za kartę to 5 zł/m-c (o ile nie wykonamy co najmniej 1 transakcji/m-c). Jeśli chodzi o przelewy walutowe to wysłanie EURO przez przelew SEPA to koszt 5 zł. W przypadku przelewu SWIFT (np. USD/GBP) koszt wynosi 0,35% min 25 zł, max. 200 zł. Jednym słowem dość drogo. Warto wspomnieć, iż mBank posiada możliwość negocjacji kursów walutowych dla kwot od 10 000 jednostek danej waluty. Mniejsze kwoty możemy wymieniać w dedykowanym kantorze w bankowości internetowej. Na ten moment, w przypadku rachunków walutowych i płatności zagranicznych najkorzystniej wygląda Nest Bank.

Podsumowanie

Podsumowując rachunek bardzo dobry przez pierwsze 24 miesiące, dużym plusem jest łatwość założenia dla obecnych klientów mBanku. Niestety, po okresie promocyjnym przelewy kosztują aż 1,5 zł. Ponadto, obsługa rachunków walutowych jest znacznie droższa niż w Nest Banku.

Santander Bank konto Godne Polecenia

Na wstępie zaznaczę, iż ten rachunek dostępny jest wyłącznie dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Obecnie obowiązuje atrakcyjna promocja dla nowych klientów, bezpłatne prowadzenia konta wraz z kartą przez 24 miesiące.Co więcej, Santander Bank oferuje money bank do nawet 900 zł, którego warunki zwrotu za płatności są bardzo proste. Na ten moment to najlepsza propozycja dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Aby skorzystać z propozycji wystarczy być nowym klientem, czyli osobą która nie posiadała konta firmowego w Santander Bank od 31.03.2019. Podobnie jak w przypadku mBanku, posiadanie konta czy lokaty nie wyklucza możliwości wzięcia udziału w tej promocji.

Promocyjny rachunek możemy założyć jedynie online na dedykowanej stronie banku. Podczas rejestracji należy zaznaczyć zgody na marketing telefoniczny oraz elektroniczny.

Bonus 900  otrzymamy w formie moneybacku. Bank zwróci nam 4 % wartości transakcji bezgotówkowych dokonanych kartą przez 6 pierwszych miesięcy (maksymalnie 150 zł/m-c). W celu uzyskania maksymalnej premii powinniśmy dokonać płatności kartą na kwotę 3750 zł w danym okresie. Dodatkowo, w danym miesiącu powinniśmy wykonać przelew do ZUS lub US na kwotę min. 200 zł(warunek konieczny).

Preferencyjne warunki przez pierwsze 24 miesiące; w Santanderze zyskujemy trochę więcej niż w mBanku:

 • Darmowe prowadzenie konta wraz z kartą i bezpłatne przelewy internetowe
 • 10 pierwszych przelewów natychmiastowych Bluecash w danym miesiącu bez prowizji
 • Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów
 • Brak prowizji za zlecenia stałe i polecenia zapłaty

Podsumowując: w okresie promocyjnym wszystkie podstawowe operacje otrzymujemy bezwarunkowo za darmo. Dodatkowo możemy zyskać 900 zł zwrotu za płatności kartą.

Jak wyglądają opłaty za konto firmowe po okresie promocji?

W przypadku Santandera jest trochę lepiej niż w mBanku. Wystarczy przelew do ZUS na 200 zł/m-c i transakcje kartą na kwotę min. 400 zł/m-c, żeby rachunek wraz z kartą był prowadzony za darmo. Co miesiąc otrzymujemy paczkę 15 darmowych przelewów internetowych, każdy kolejny kosztuje 1 zł. Bez prowizji możemy wpłacać i wypłacać gotówkę z bankomatów/wpłatomatów własnych (Santander Bank).

Firmowe rachunki walutowe w Santanderze

Wraz z kontem Firmowym Godnym Polecenia za darmo otrzymujemy prowadzenie jednego rachunku walutowego (USD/EUR/GBP), za kolejne konta opłata wynosi 25 zł/m-c. Kartę walutową możemy wyrobić tylko do rachunku prowadzonego w EUR, jej roczny koszt prowadzenia wynosi 25 EUR. Jeżli chodzi o przelewy walutowe to wysłanie EUR (przelew SEPA) kosztuje 10 zł. Wysłanie USD/GBP kosztuje 0,25 % min. 25 zł max. 200 zł. Podobnie jak konkurenci, klienci biznesowi mogą wymieniać waluty na dedykowanej platformie Santander bank. Na ten moment, w przypadku rachunków walutowych i płatności zagranicznych najkorzystniej wygląda Nest Bank.

Podsumowanie Santander Bank

Bezpłatne prowadzenie konta plus 900 zł premii to świetne połączenie, dodatkowa gotówka z pewnością przyda się nowym przedsiębiorcom. Po okresie promocyjnym możemy bezpłatnie zrezygnować z rachunku. Po okresie promocji, warunki zwalniające z opłat nie są trudne do spełnienia, jedynym problemem mogą być płatne przelewy internetowe. Konto jest wszechstronne, natomiast sam bank otwarty na klienta. W naszej opinii warto przetestować rachunek przynajmniej przez pierwsze dwa lata. W końcu nie mamy nic do stracenie, wręcz możemy zyskać aż 900 zł.

Przydatne dokumenty

Santander
Regulamin promocji
Tabela opłat i prowizji

mBank
Regulamin promocji
Tabela opłat i prowizji

NEst Biznes
Tabela opłat i prowizji

Zapisz się do naszego Newslettera!

Chcesz być na bieżąco informowany o najnowszych ofertach i promocjach? Zapisz się!

Chętnie wysłuchamy twoich myśli

   Dodaj swoją opinie

   Finhack
   Login/Register access is temporary disabled
   Porównaj wybrane konta
   • Total (0)
   Porównaj
   0