Ranking Kont Firmowych 2021, rachunki dla Spółek (np. z o.o.) i działalności gospodarczych

Jakie konto firmowe jest najlepsze?

Gdy już mamy założoną firmę i wiemy jakiego typu działalność chcemy prowadzić, warto pomyśleć nad odpowiednim rachunkiem bankowym. W przypadku kont firmowych, koszty prowizji potrafią być na znacznie wyższym poziomie niż dla rachunków osobistych. W naszym artykule prześwietliliśmy ofertę wszystkich największych banków, podpowiemy co oferuje każda z nich, jaki jest realny koszt prowadzenia, jak szybko możemy założyć danych rachunek i które konta są w pełni darmowe. Pamiętaj, nie zawsze warto kierować się kosztem prowadzenia konta firmowego.

Jakie konto firmowe wybrać?

W pierwszym kroku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekujemy od naszego konta dla przedsiębiorcy. Poniżej przedstawiamy listę pytań, które pozwolą określić nasze potrzeby:

 • Czym się będzie zajmowało przedsiębiorstwo?
 • Czy będę dokonywał płatności w walutach obcych?
 • Ile przelewów miesięcznie planuje wykonywać?
 • Czy planuje płacić kartą do konta?
 • Czy mogę potrzebować finansowania np. kredytem w rachunku bieżącym?

Te kilka pytań pozwala określić nasze podstawowe potrzeby, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze. Posiadanie konta osobistego w danym banku może w znaczący sposób przyspieszyć wnioskowanie o konto firmowe. Nasz wpis podzieliliśmy na 2 części i w każdej przedstawiamy kilka propozycji.

Nasz ranking kont firmowych podzieliliśmy jest dedykowany spółkom (sp z o.o., komandytowa itp) oraz w przypadku działalności zachęcamy do sprawdzenia naszego naszego rankingu kont firmowych. W naszym rankingu kont dla spółek z .o.o. wybraliśmy 3 najlepsze oferty wartę uwagi. Jednocześnie naszym głównym kryterium oceny jest koszt prowadzenia rachunku, najważniejsze prowizje oraz ogólna jakość oferty. Nie bierzemy pod uwagę kwestii produktów dodatkowych, oferty kredytowania itp. Oferty przedstawione poniżej są zróżnicowane, tak aby każdy mógł wybrać coś dla siebie. Będą to propozycję od najbardziej podstawowych i bezpłatnych, do tych bardziej rozwiniętych i droższych. Podczas przygotowywania zestawienia, wzięliśmy pod uwagę ofertę wszystkich dużych komercyjnych banków. Niestety ze względu na ogólnokrajowy zasięg artykuły, nie prześwietlamy oferty banków spółdzielczych (które w pewnych przypadkach mogą się opłacać).

Konto Firmowe dla spółek z o.o. itp.

W tej kategorii zaprezentujemy szereg rachunków firmowych dedykowanych podmiotom w formie spółek czy jednostkom organizacyjnym. Co do zasady rachunki dedykowane przedsiębiorcą działającym w formie spółek np. z o.o. są droższe od rachunków dla działalności gospodarczych. Przeglądając ofertę największych polskich banków znaleźliśmy kilka ciekawych propozycji, mamy nadzieję że każdy znajdzie coś dla siebie. Konta zaprezentowane poniżej będą idealne dla małych i średnich podmiotów.

Obecnym numerem jeden jest PEAKO, wystarczy zapewnić 2000 zł wpływu miesięcznie oraz wykonać transakcje kartą na min. 300 zł/m-c a rachunek wraz z kartą będzie prowadzony za darmo. Co warto zaznaczyć, w przypadku braku aktywności opłaty wynoszą zaledwie 16 zł/m-c. Na tle konkurentów jest to praktycznie najniższa prowizja, w innych bankach w przypadku braku aktywności opłaty oscylują w okolicach 30 zł/m-c. Generalnie poziom prowizji wypada bardzo dobrze, w pakiecie otrzymujemy 2 darmowe/m-c wypłaty z bankomatów w Polsce i strefie EOG. Obsługa gotówkowa w oddziale/wpłatomatach pozwala na darmową wpłatę do 100 tyś zł/m-c oraz wypłatę do 10 tyś zł/m-c. Jeżeli chodzi o przelewy to są one darmowe, bez względu na ilość. Jedynie możemy zapłacić za kody sms powyżej 20 szt/m-c (prowizja 0,2 zł).

Jeżeli chodzi o operacje w walutach obcych to mamy możliwość wykonania 15 darmowych przelewów SEPA/m-c, dla przelewów USD prowizje wyglądają standardowo (0,25% min. 30 maks. 120 zł). Co się wyróżnia na tle konkurencji to karta wielowalutowa i darmowe prowadzenie rachunków walutowych w aż 20 rożnych walutach. To jest jeden z głównych powodów, dlaczego to konto wypada najlepiej.

Obecnie PEKAO oferuje nawet 1200 zł premii na start za założenie konta. Niestety premia skierowana jest jedynie dla jednoosobowych działalności gospodarczych, w przypadku zakładania konta dla spółki z o.o. nie będziemy uprawnieni do skorzystania z oferty.

Drugie miejsce to Nest Bank, jednocześnie najtańsze konto w naszym zestawieniu. Bezwarunkowo za darmo otrzymujemy prowadzenie rachunku wraz z kartą debetową. Co więcej nie zapłacimy nic za przelewy realizowane z poziomu bankowości internetowej. Dużym plusem są darmowe wypłaty ze wszystkich krajowych bankomatów oraz bezprowizyjne wpłaty w urządzeniach Euronetu. Jedynym słowem wszystkie podstawowe usługi związane z kontem są darmowe. Każdy nowy klient ma możliwość otrzymania terminalu płatniczego za 0 zł.  Pomimo, iż oferta należy raczej do tych podstawowych, to wraz z kontem firmowym zyskujemy dostęp do negocjowalnych kursów walut. Już od 500 euro możemy negocjować kurs wymiany z dedykowanym dealerem walutowym! Rachunki walutowe mogą być prowadzone za darmo, aż w 11 walutach (USD, EUR, GBP, CHF, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RON, SEK). Dla ROR prowadzonych w  EUR, USD, GBP możemy zamówić darmową kartę debetową. Co istotne – wypłata ze wszystkich bankomatów za granicą za pomocą kart walutowych jest darmowe! Jednocześnie przelewy SEPA z konta prowadzonego w EURO są darmowe, jeśli chodzi o przelewy w USD/GBP to prowizja wynosi odpowiednio 5 USD/3 GBP.

Konto Firmowe Nest Bank oferuje naprawdę szeroki wachlarz darmowych usług. Wiele prowizji jest znacznie niższych, niż średnia rynkowa. Przykładowo przelew USD (SWIFT) w innych bankach kosztuje nawet 200 zł (przy większych kwotach). Tu zapłacimy tylko 5 USD. Przelewy EUR (SEPA) zwykle kosztują ok 5 zł/1 EUR, w przypadku NEST Banku są one kompletnie darmowe!

Powyższy rachunek polecamy szczególnie niewielkim przedsiębiorcom oraz podmiotom dokonującym wymiany handlowej z zagranicznymi partnerami. Realne oszczędności ze względu na niskie prowizje powinny być naprawdę spore. Dla każdej firmy może to być dobry ROR do dokonywania płatności zagranicznych, jego prowadzenie i tak jest darmowe.

Trzecie miejsce to mBank i konto mBiznes Standard. Ze względu na promocję, prowadzenie karty oraz podstawowe operacje są bezwarunkowo darmowe przez 24 miesiące. Aby móc skorzystać z oferty, wystarczy być przedsiębiorcą, który nie posiadał rachunku firmowego w mBanku na dzień 31.03.2020 (weryfikacja po numerze NIP). Posiadanie rachunku osobistego nie wyklucza nas z udziału w ofercie, wręcz przeciwnie, mając login do mBanku możemy znacznie szybciej założyć konto dla naszej firmy.

Jeśli masz już konto osobiste (login) w mBanku warto skorzystać z tej oferty. Ostatnio testowałem zakładanie powyższego rachunku i całość przebiegła niezwykle sprawnie. Po zarejestrowaniu spółki z o.o. w s24 chciałem dość szybko założyć rachunek bankowy. Wybór padł na powyższą ofertę. Po przejściu na stronę banku wypełnienie całego formularza zajęło mi ok. 15 minut. Co ciekawe, mając konto w mBanku nie musiałem podpisywać umowy przez kuriera bądź w oddziale. Wniosek zatwierdziłem online kodem SMS,weryfikacja danych trwała ok 2 dni.  Cały proces przebiegł szybko i bezproblemowo. Za powyższe naprawdę duży plus dla mBanku.

Jakie usługi otrzymujemy za darmo przez 24 miesiące?

 • Bezwarunkowe 0 zł za prowadzenie rachunku wraz z kartą
 • Nielimitowane darmowe przelewy Elixir
 • Darmowe wypłaty z bankomatów własnych, Planet Cash, Euronet, BZWBK
 • Darmowe wpłaty we wpłatomatach mBanku i Euronet

Po okresie darmowych 24 miesięcy warunki zwalniające z opłat powinny być dość proste do spełnienia. Rachunek jest prowadzony za darmo w przypadku wykonania 1 przelewu/m-c do ZUS. Natomiast karta prowadzona jest za darmo w przypadku dokonania transakcji na min. 500 zł/m-c. W przeciwnym razie koszt prowadzenia rachunku to 9 zł, a karty 5 zł. Niestety przelewy internetowe po okresie promocji kosztują aż 1,5 zł w tej wersji rachunku.

Rachunki walutowe w mBanku kosztują 10 zł/m-c, dodatkowa opłata za kartę to 5 zł/m-c (o ile nie wykonamy co najmniej 1 transakcji/m-c). Jeśli chodzi o przelewy walutowe to wysłanie EURO przez przelew SEPA to koszt 5 zł. W przypadku przelewu SWIFT (np. USD/GBP) koszt wynosi 0,35% min 25 zł, max. 200 zł. Jednym słowem dość drogo. Warto wspomnieć, iż mBank posiada możliwość negocjacji kursów walutowych dla kwot od 10 000 jednostek danej waluty. Mniejsze kwoty możemy wymieniać w dedykowanym kantorze w bankowości internetowej. Na ten moment, w przypadku rachunków walutowych i płatności zagranicznych najkorzystniej wygląda Nest Bank.

Podsumowanie Rankingu Kont dla spółek

Przeglądając ofertę banków najlepiej wypada Nest Bank, który ma w pełni darmowy rachunek firmowy. Konto posiada w ofercie wszystko czego może potrzebować nowa firma, prowizje są naprawdę na sensownym poziomie. Dla tych, którzy planują gwałtowny rozwój swojego przedsiębiorstwa atrakcyjniejszy może być mBank. Część użytkowników może zainteresować Getin Bank, z całkiem ciekawą ofertą. Większość banków w swojej ofercie posiada rachunki dla jednoosobowych działalności albo dla większych firm. Prowizja za prowadzenie konta dla spółki z o.o. w bankach jak PKO BP, PEKAO, Alior, BNP, Millennium to od 50 do 150 zł/m-c. W związku z powyższym nawet nie dokonywaliśmy dokładniejszej analizy. Poniżej przedstawiamy alternatywne oferty, które mogą was zainteresować. Warto mieć większy wybór i porównanie, do każdego rachunku dodajemy krótki opis.

 • Konto ING w ofercie Direct – prowadzenie rachunku 19 zł/m-c (bezwarunkowo), koszt przelewu 0,9 zł/sztuka, prowadzenie karty za darmo w przypadku obrotu 300 zł/m-c (brak obrotu = 5 zł/m-c). Bezpłatne bankomaty ING i Planet Cash. Więcej informacji o rachunku ING Banku.
 • Konto Godne Polecenia od Santandera – prowadzenie konta 25 zł/m-c (za darmo dla firm realizujących przelewy do ZUS na min. 200 zł/m-c). 15 darmowych przelewów/m-c, każdy kolejny 1 PLN/sztuka. Darmowe prowadzenie karty przy obrocie 400 zł/m-c (inaczej 7 zł/m-c). Darmowe bankomaty Santandera, pozostałe 3,5% min. 5 zł. Szału nie ma, dla JDG obowiązuje promocja 900 zł na start, niestety zgodnie z regulaminem spółek ona nie dotyczy. Więcej informacji o rachunku Santandera.

Zachęcamy do sprawdzenia naszego rankingu kont firmowych, który umożliwia porównania ofert w łatwy i przyjemny sposób.

1 Opinia
 1. Odpowiedz
  Jakie konto firmowe wybrać? - 12 października 2020 18:19

  […] Ranking kont firmowych, z którego można czerpać informacje dotyczące najbardziej atrakcyjnych propozycji bankowych, uwzględnia jednak nie tylko koszty prowadzenia konta. Także i ty nie powinieneś przy wyborze kierować się wyłącznie cennikiem. Warto sprawdzić możliwości konta, szczególnie jeśli niektórych płatności planujesz dokonywać w obcej walucie. Warto przyjrzeć nie możliwościom zarządzenia finansami, tworzenia przejrzystego układu płatności, należności i dochodów. Dobrze zaprojektowane konto firmowe pozwoli ci zachować pełną kontrolę i przejrzystość firmowych wydatków. Nie bez znaczenia powinna być także dla ciebie wiarygodność banku, opinie innych klientów, doświadczenie i okres obecności na polskim rynku.  […]

  Dodaj swoją opinie

  Finhack
  Login/Register access is temporary disabled
  Porównaj wybrane konta
  • Total (0)
  Porównaj
  0