fbpx

Ranking Kont Firmowych 2020, rachunki dla Spółek (np. z o.o.) i działalności gospodarczych

Jakie konto firmowe jest najlepsze?

Gdy już mamy założoną firmę i wiemy jakiego typu działalność chcemy prowadzić, warto pomyśleć nad odpowiednim rachunkiem bankowym. W przypadku kont firmowych, koszty prowizji potrafią być na znacznie wyższym poziomie niż dla rachunków osobistych. W naszym artykule prześwietliliśmy ofertę wszystkich największych banków, podpowiemy co oferuje każda z nich, jaki jest realny koszt prowadzenia, jak szybko możemy założyć danych rachunek i które konta są w pełni darmowe. Pamiętaj, nie zawsze warto kierować się kosztem prowadzenia konta firmowego.

Jakie konto firmowe wybrać?

W pierwszym kroku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekujemy od naszego konta dla przedsiębiorcy. Poniżej przedstawiamy listę pytań, które pozwolą określić nasze potrzeby:

 • Czym się będzie zajmowało przedsiębiorstwo?
 • Czy będę dokonywał płatności w walutach obcych?
 • Ile przelewów miesięcznie planuje wykonywać?
 • Czy planuje płacić kartą do konta?
 • Czy mogę potrzebować finansowania np. kredytem w rachunku bieżącym?

Te kilka pytań pozwala określić nasze podstawowe potrzeby, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze. Posiadanie konta osobistego w danym banku może w znaczący sposób przyspieszyć wnioskowanie o konto firmowe. Nasz wpis podzieliliśmy na 2 części i w każdej przedstawiamy kilka propozycji.

Nasz ranking kont firmowych podzieliliśmy na rachunki dedykowane spółkom (sp z o.o., komandytowa itp) oraz działalności gospodarczej. W tym przypadku oferty różnią się od siebie i inne konta są dostępne i rekomendowane dla poszczególnych podmiotów. W każdej kategorii dodamy 2-3 rekomendacje, czyli najlepsze oferty, ponadto krótko opiszemy 2-3 oferty wartę uwagi. Jednocześnie naszym głównym kryterium oceny jest koszt prowadzenia rachunku, najważniejsze prowizje, ogólna jakość oferty. Nie bierzemy pod uwagę kwestii produktów dodatkowych, oferty kredytowania itp. Propozycje postaramy się dodać różne, tak aby każdy mógł wybrać coś dla siebie. Będą to propozycję od najbardziej podstawowych i bezpłatnych, do tych bardziej rozwiniętych i droższych. Podczas przygotowywania zestawienia, wzięliśmy pod uwagę ofertę wszystkich dużych komercyjnych banków. Niestety ze względu na ogólnokrajowy zasięg artykuły, nie prześwietlamy oferty banków spółdzielczych (które w pewnych przypadkach mogą się opłacać).

Konto Firmowe dla spółek z o.o., Spółek Jawnych, Spółek Komandytowych itp.

W tej kategorii zaprezentujemy szereg rachunków firmowych dedykowanych podmiotom w formie spółek czy jednostkom organizacyjnym. Co do zasady rachunki dedykowane przedsiębiorcą działającym w formie spółek np. z o.o. są droższe od rachunków dla działalności gospodarczych. Przeglądając ofertę największych polskich banków znaleźliśmy kilka ciekawych propozycji, mamy nadzieję że każdy znajdzie coś dla siebie. Konta zaprezentowane poniżej będą idealne dla małych i średnich podmiotów.

Nasz numer jeden to Nest Bank, jednocześnie najtańsze konto w naszym zestawieniu. Bezwarunkowo za darmo otrzymujemy prowadzenie rachunku wraz z kartą debetową. Co więcej nie zapłacimy nic za przelewy realizowane z poziomu bankowości internetowej. Dużym plusem są darmowe wypłaty ze wszystkich krajowych bankomatów oraz bezprowizyjne wpłaty w urządzeniach Euronetu. Jedynym słowem wszystkie podstawowe usługi związane z kontem są darmowe. Każdy nowy klient ma możliwość otrzymania terminalu płatniczego za 0 zł.  Pomimo, iż oferta należy raczej do tych podstawowych, to wraz z kontem firmowym zyskujemy dostęp do negocjowalnych kursów walut. Już od 500 euro możemy negocjować kurs wymiany z dedykowanym dealerem walutowym! Rachunki walutowe mogą być prowadzone za darmo, aż w 11 walutach (USD, EUR, GBP, CHF, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RON, SEK). Dla ROR prowadzonych w  EUR, USD, GBP możemy zamówić darmową kartę debetową. Co istotne – wypłata ze wszystkich bankomatów za granicą za pomocą kart walutowych jest darmowe! Jednocześnie przelewy SEPA z konta prowadzonego w EURO są darmowe, jeśli chodzi o przelewy w USD/GBP to prowizja wynosi odpowiednio 5 USD/3 GBP.
Konto Firmowe Nest Bank oferuje naprawdę szeroki wachlarz darmowych usług. Wiele prowizji jest znacznie niższych, niż średnia rynkowa. Przykładowo przelew USD (SWIFT) w innych bankach kosztuje nawet 200 zł (przy większych kwotach). Tu zapłacimy tylko 5 USD. Przelewy EUR (SEPA) zwykle kosztują ok 5 zł/1 EUR, w przypadku NEST Banku są one kompletnie darmowe!

Powyższy rachunek polecamy szczególnie niewielkim przedsiębiorcom oraz podmiotom dokonującym wymiany handlowej z zagranicznymi partnerami. Realne oszczędności ze względu na niskie prowizje powinny być naprawdę spore. Dla każdej firmy może to być dobry ROR do dokonywania płatności zagranicznych, jego prowadzenie i tak jest darmowe.

Drugie miejsce to mBank i konto mBiznes Standard. Ze względu na promocję, prowadzenie karty oraz podstawowe operacje są bezwarunkowo darmowe przez 24 miesiące. Aby móc skorzystać z oferty, wystarczy być przedsiębiorcą, który nie posiadał rachunku firmowego w mBanku na dzień 31.03.2020 (weryfikacja po numerze NIP). Posiadanie rachunku osobistego nie wyklucza nas z udziału w ofercie, wręcz przeciwnie, mając login do mBanku możemy znacznie szybciej założyć konto dla naszej firmy.

Jeśli masz już konto osobiste (login) w mBanku warto skorzystać z tej oferty. Ostatnio testowałem zakładanie powyższego rachunku i całość przebiegła niezwykle sprawnie. Po zarejestrowaniu spółki z o.o. w s24 chciałem dość szybko założyć rachunek bankowy. Wybór padł na powyższą ofertę. Po przejściu na stronę banku wypełnienie całego formularza zajęło mi ok. 15 minut. Co ciekawe, mając konto w mBanku nie musiałem podpisywać umowy przez kuriera bądź w oddziale. Wniosek zatwierdziłem online kodem SMS,weryfikacja danych trwała ok 2 dni.  Cały proces przebiegł szybko i bezproblemowo. Za powyższe naprawdę duży plus dla mBanku.

Jakie usługi otrzymujemy za darmo przez 24 miesiące?

 • Bezwarunkowe 0 zł za prowadzenie rachunku wraz z kartą
 • Nielimitowane darmowe przelewy Elixir
 • Darmowe wypłaty z bankomatów własnych, Planet Cash, Euronet, BZWBK
 • Darmowe wpłaty we wpłatomatach mBanku i Euronet

Po okresie darmowych 24 miesięcy warunki zwalniające z opłat powinny być dość proste do spełnienia. Rachunek jest prowadzony za darmo w przypadku wykonania 1 przelewu/m-c do ZUS. Natomiast karta prowadzona jest za darmo w przypadku dokonania transakcji na min. 500 zł/m-c. W przeciwnym razie koszt prowadzenia rachunku to 9 zł, a karty 5 zł. Niestety przelewy internetowe po okresie promocji kosztują aż 1,5 zł w tej wersji rachunku.

Rachunki walutowe w mBanku kosztują 10 zł/m-c, dodatkowa opłata za kartę to 5 zł/m-c (o ile nie wykonamy co najmniej 1 transakcji/m-c). Jeśli chodzi o przelewy walutowe to wysłanie EURO przez przelew SEPA to koszt 5 zł. W przypadku przelewu SWIFT (np. USD/GBP) koszt wynosi 0,35% min 25 zł, max. 200 zł. Jednym słowem dość drogo. Warto wspomnieć, iż mBank posiada możliwość negocjacji kursów walutowych dla kwot od 10 000 jednostek danej waluty. Mniejsze kwoty możemy wymieniać w dedykowanym kantorze w bankowości internetowej. Na ten moment, w przypadku rachunków walutowych i płatności zagranicznych najkorzystniej wygląda Nest Bank.

Trzecie miejsce to Getin Bank i rachunek w wersji Moja Firma 3 lub wyższej. Bank trafił do naszego rankingu ze względu na bardzo nietypową ofertę. Konto teoretycznie nie należy do najtańszych, ale możemy otrzymać co miesiąc pełen zwrot opłat. W podstawowej wersji, miesięczny koszt prowadzenia rachunku to 19 zł i otrzymujemy 3 darmowe przelewy krajowe. Każdy kolejny przelew to koszt 1 PLN, przelewy do US są darmowe. Prowadzenie karty do konta jest darmowe w przypadku wykonania płatności na 300 zł/m-c (brak obrotu = 8 zł/m-c). Wypłaty z bankomatów Euronet i Planet Cash otrzymujemy bez prowizji.

Zwrot prowizji, czyli premia za saldo. Bank wypłaci nam 10 zł za każde 5 000 zł średnio-miesięcznego salda, przy czym maksymalny zwrot to suma zapłaconych prowizji w danym miesiącu. Tym samym utrzymując saldo na poziomie 10-15 tyś zł, rachunek otrzymujemy za darmo. Dodatkowo przez pierwsze 6 miesięcy jesteśmy zwolnieni z opłat za prowadzenie konta. To bardzo ciekawa propozycja dla nowych spółek z niewielkim kapitałem na początek. Co prawda bank ma nie najlepszą sytuacje finansową, ale do 100 tyś euro jesteśmy chronieni przez BFG. Więcej informacji o rachunku Getin Banku.

Podsumowanie Rankingu Kont dla spółek

Przeglądając ofertę banków najlepiej wypada Nest Bank, który ma w pełni darmowy rachunek firmowy. Konto posiada w ofercie wszystko czego może potrzebować nowa firma, prowizje są naprawdę na sensownym poziomie. Dla tych, którzy planują gwałtowny rozwój swojego przedsiębiorstwa atrakcyjniejszy może być mBank. Część użytkowników może zainteresować Getin Bank, z całkiem ciekawą ofertą. Większość banków w swojej ofercie posiada rachunki dla jednoosobowych działalności albo dla większych firm. Prowizja za prowadzenie konta dla spółki z o.o. w bankach jak PKO BP, PEKAO, Alior, BNP, Millennium to od 50 do 150 zł/m-c. W związku z powyższym nawet nie dokonywaliśmy dokładniejszej analizy. Poniżej przedstawiamy alternatywne oferty, które mogą was zainteresować. Warto mieć większy wybór i porównanie, do każdego rachunku dodajemy krótki opis.

 • Konto ING w ofercie Direct – prowadzenie rachunku 19 zł/m-c (bezwarunkowo), koszt przelewu 0,9 zł/sztuka, prowadzenie karty za darmo w przypadku obrotu 300 zł/m-c (brak obrotu = 5 zł/m-c). Bezpłatne bankomaty ING i Planet Cash. Więcej informacji o rachunku ING Banku.
 • Idealna Firma od Idea Banku – prowadzenie konta 0 zł/m-c, gdy średnio-miesięczne saldo wynosi co najmniej 1 500 zł. Darmowe przelewy krajowe. Prowadzenie karty debetowej 0 zł w obrotu 500 zł (inaczej 8 zł/m-c). Darmowe bankomaty własne oraz 5 darmowych wypłat/m-c ze wszystkich bankomatów krajowych. Więcej informacji o rachunku Idea Bank.
 • Konto Godne Polecenia od Santandera – prowadzenie konta 25 zł/m-c (za darmo dla firm realizujących przelewy do ZUS na min. 200 zł/m-c). 15 darmowych przelewów/m-c, każdy kolejny 1 PLN/sztuka. Darmowe prowadzenie karty przy obrocie 400 zł/m-c (inaczej 7 zł/m-c). Darmowe bankomaty Santandera, pozostałe 3,5% min. 5 zł. Szału nie ma, dla JDG obowiązuje promocja 900 zł na start, niestety zgodnie z regulaminem spółek ona nie dotyczy. Więcej informacji o rachunku Santandera.

Ranking kont dla Przedsiębiorców (Jednoosobowa działalność gospodarcza)

Poniżej przedstawimy ranking kont firmowych dla jednoosobowych działalności gospodarczych. W tym przypadku wybór jest znacznie większy, natomiast same konta tańsze. W przypadku tej kategorii polecamy konta oferujące promocje czy cashback na start. Opiszemy 3 najciekawsze propozycje, plus dodamy kilka dodatkowych propozycji dla wybrednych.

Santander Bank konto Godne Polecenia

Rachunek wart uwagi ze względu na obecnie obowiązującą promocje dla nowych klientów, bezpłatne prowadzenia konta wraz z kartą przez 24 miesiące. Co więcej, Santander Bank oferuje money bank do nawet 900 zł, którego warunki zwrotu za płatności są bardzo proste. Na ten moment to najlepsza propozycja dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Aby skorzystać z propozycji wystarczy być nowym klientem, czyli osobą która nie posiadała konta firmowego w Santander Bank od 31.03.2019. Podobnie jak w przypadku mBanku, posiadanie konta czy lokaty nie wyklucza możliwości wzięcia udziału w tej promocji.

Promocyjny rachunek możemy założyć jedynie online na dedykowanej stronie banku. Podczas rejestracji należy zaznaczyć zgody na marketing telefoniczny oraz elektroniczny.

Bonus 900  otrzymamy w formie moneybacku. Bank zwróci nam 4 % wartości transakcji bezgotówkowych dokonanych kartą przez 6 pierwszych miesięcy (maksymalnie 150 zł/m-c). W celu uzyskania maksymalnej premii powinniśmy dokonać płatności kartą na kwotę 3750 zł w danym okresie. Dodatkowo, w danym miesiącu powinniśmy wykonać przelew do ZUS lub US na kwotę min. 200 zł(warunek konieczny).

Preferencyjne warunki przez pierwsze 24 miesiące; w Santanderze zyskujemy trochę więcej niż w mBanku:

 • Darmowe prowadzenie konta wraz z kartą i bezpłatne przelewy internetowe
 • 10 pierwszych przelewów natychmiastowych Bluecash w danym miesiącu bez prowizji
 • Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów
 • Brak prowizji za zlecenia stałe i polecenia zapłaty

Podsumowując: w okresie promocyjnym wszystkie podstawowe operacje otrzymujemy bezwarunkowo za darmo. Dodatkowo możemy zyskać 900 zł zwrotu za płatności kartą.

Jak wyglądają opłaty za konto firmowe po okresie promocji?

W przypadku Santandera jest trochę lepiej niż w mBanku. Wystarczy przelew do ZUS na 200 zł/m-c i transakcje kartą na kwotę min. 400 zł/m-c, żeby rachunek wraz z kartą był prowadzony za darmo. Co miesiąc otrzymujemy paczkę 15 darmowych przelewów internetowych, każdy kolejny kosztuje 1 zł. Bez prowizji możemy wpłacać i wypłacać gotówkę z bankomatów/wpłatomatów własnych (Santander Bank).

Firmowe rachunki walutowe w Santanderze

Wraz z kontem Firmowym Godnym Polecenia za darmo otrzymujemy prowadzenie jednego rachunku walutowego (USD/EUR/GBP), za kolejne konta opłata wynosi 25 zł/m-c. Kartę walutową możemy wyrobić tylko do rachunku prowadzonego w EUR, jej roczny koszt prowadzenia wynosi 25 EUR. Jeżli chodzi o przelewy walutowe to wysłanie EUR (przelew SEPA) kosztuje 10 zł. Wysłanie USD/GBP kosztuje 0,25 % min. 25 zł max. 200 zł. Podobnie jak konkurenci, klienci biznesowi mogą wymieniać waluty na dedykowanej platformie Santander bank. Na ten moment, w przypadku rachunków walutowych i płatności zagranicznych najkorzystniej wygląda Nest Bank.

Podsumowanie Santander Bank

Bezpłatne prowadzenie konta plus 900 zł premii to świetne połączenie, dodatkowa gotówka z pewnością przyda się nowym przedsiębiorcom. Po okresie promocyjnym możemy bezpłatnie zrezygnować z rachunku. Po okresie promocji, warunki zwalniające z opłat nie są trudne do spełnienia, jedynym problemem mogą być płatne przelewy internetowe. Konto jest wszechstronne, natomiast sam bank otwarty na klienta. W naszej opinii warto przetestować rachunek przynajmniej przez pierwsze dwa lata. W końcu nie mamy nic do stracenie, wręcz możemy zyskać aż 900 zł.

Kolejne rachunki zostaną dodane w najbliższych dniach.

Promocje kont firmowych dla Działalności Gospodarczych

Aktualnie następujące banki prowadzą promocje swoich kont firmowych

[FM_form id="1"]
1 Opinia
 1. Odpowiedz
  Jakie konto firmowe wybrać? - 12 października 2020 18:19

  […] Ranking kont firmowych, z którego można czerpać informacje dotyczące najbardziej atrakcyjnych propozycji bankowych, uwzględnia jednak nie tylko koszty prowadzenia konta. Także i ty nie powinieneś przy wyborze kierować się wyłącznie cennikiem. Warto sprawdzić możliwości konta, szczególnie jeśli niektórych płatności planujesz dokonywać w obcej walucie. Warto przyjrzeć nie możliwościom zarządzenia finansami, tworzenia przejrzystego układu płatności, należności i dochodów. Dobrze zaprojektowane konto firmowe pozwoli ci zachować pełną kontrolę i przejrzystość firmowych wydatków. Nie bez znaczenia powinna być także dla ciebie wiarygodność banku, opinie innych klientów, doświadczenie i okres obecności na polskim rynku.  […]

  Dodaj swoją opinie

  Finhack
  Login/Register access is temporary disabled
  Porównaj wybrane konta
  • Total (0)
  Porównaj
  0